Oudkarspelsche Maatschappij voor f 1700. De oor zaak van den brand is onbekend, doch schijnt op dezelfde plaats te zijn aangekomen als waar den 5den April 11. een begin Tan brand werd ontdekt. Gisteravond omstreeks 9 uren ontving de kastelein van de herberg „Ik leer nog" aan den Rijndijk, een bezoek van drie schoolknapen, omstreeks 7, 9 en 11 jaar oud, die van Den Haag kwamen loopen en van plan waren hunne tante, die in Haarlem woonde, met een bezoek lastig te vallen. Ze waren naar hun zeggen des morgens te laat op school gekomen en waren nu door het schoone weer uitgelokt de lange reis te aanvaarden. Het is niet te verwonderen dat de jeugdige wandelaars bij het Haagsche Schouw een verkeerden weg in sloegen en in plaats van Daar Haarlem naar Lei den gingen. Zij vroegen echter eerst den weg naar Haarlem, maar kwamen vervolgens, in een hevige stort bui on met zwaar onweder, te land aan „Ik leer nog", waar ze opgenomen werden en door den kas- lein en den veldwachter liefderijk behandeld en van andore kleeren voorzien werden. Hedenmorgen om 9 uren bracht de veldwachter De la Rie ze met den trein naar hunne ongeruste ouders en zeker zullen do gasten, gedachtig aan het spreekwoord „Oost "West, thuis bost", wel van dergelijke wan delingen zonder toestemming hunner ouders en met zulk vreeselijk weer den schrik bekomen hebben. De opening van do electrische baan te Zandvoort zal niet met de Pinksterdagen, maar eerst den I5den Juni a. s. plaats hebben. De conducteur van de Haagsche Tram wegmaatschappij Tigchelman vond eergisteravond in den wagen eeno portefeuille met bankpapier ter waarde van f 900, en stelde ze, zoodra hem de eigenaar bekend word, dezen ter hand, die den eer lijken man met f 40 beloonde. Omtrent de ongeregeldheden opstrand te Egmond aan Zee wordt van daar nader gemold Door weer en oostenwind uitgelokt, kwamen hier van 's morgens p. m. elf uren gedurig sloepen van Engelsche vischkotters aan, die hier voor den wal kruisten. Iedere boot of sloep had visch aan boord om aan den wal te verkoopen of te ruilen als naar gewoonte. Die handel en die vischaanvoer der En- gelschen, zoowel gedurende kerktijden als daar buiten, maakte de afgunst van onze Egmonder visschors gaande, waardoor sommigen de brutalitoit hadden om de Engelsche sloepen, die met visch aan wal kwamen, aan te randen en te trachten de visch in zee te werpen. Het is licht te begrijpen dat die handelingen niet goedwillig werden aange nomen, waardoor dan ook vechtpartijen niet achter wege bleven. Des namiddags wilde nog een Eg monder schuit, die met opgekochte of voor spiri tualiën verruilde Engelsche visch was aangekomen, die visch op strand verkoopen; en ook daartegen maakte het opgewonden zeevolk bezwaar, zoodat ook eenige kisten Engelsche visch van die schuit op strand werden buit gemaakt en weder in zee geworpen. Yan Egmond is bekend, dat daar zoowol Zondags als in de week visch-afslag plaats heeft; is de wind daarvoor gunstig, zooals de oostenwind toen, dan voert men Zondags op elk uur van den dag maar zooveel viech in als maar aan den wal komt on meestal van de Engelschen, die op Zon dag nergens aan de kust of in een Hollandsche haven terecht kunnen. Het is dien dag gelukkig zonder onheilen afgeloopen. Den volgenden nacht zijn van sommige vrachtschepen de vallen aan stnk gesneden en tegen dat de vloed kwam en sommige visschers met hunne vaartuigen zee wilden kiezen, word hun dat door kwaadwilligen belet. Des och tends werd nog van andere schuiten, die Engel sche visch aanbrachten, de visch in zee geworpen on werden meer baldadigheden gepleegd. Yan andere zijde wordt nog gemeld dat de on geregeldheden zijn uitgebroken ten gevolge hier van, dat sommige Egmonders met zoogenaamde drijvende drankwinkels rondvaren en op zee visch van Engelsche visschers tegen drank inruilen, waar door de vischprijzen te Egmond aan den wal ge drukt worden. De daardoor ontstane oneenigheid werd weldra van dien aard, dat men handgemeen geraakte en de hulp der politie moest worden in geroepen. Deze kon do orde niet herstellen en toen dit ook aan de inmiddels met den officier van justitie uit Alkmaar aangekomen rijksveldwachters niet gelukte, werd een detachement cavalerie uit Haarlem ontboden. Toon dit 25 man sterk Maandag-avond te Egmond aankwam, was het daar rustig. De ontevredenen hadden op het ge rucht dor aanstaande komst van militaire macht, welke er nog eenige dagen zal big ven, meeren- deols reeds het werk hervat en waren ter visoh- vangst uitgezeild. Enkele rijks veld wachters hebben, naar men meldt, kwetsuren bekomen. Een drietal belhamels zijn in hechtenis genomen en naar Alk maar gebracht. Bij den landbouwer H. v. d. Erve, te Goudswaard zijn 70 kippen gestolen. Debouw van eene Protestantsche kerk aan de Stadhouderskade te Amsterdam, die in eigen beheer wordt uitgevoerd, is gestaakt, daar voorde voltooiing de benoodigde gelden nog niet zijn ge vonden. Tijdens het hevig onweder, dat vlak boven Middelburg losbarstte, viel een stuk vuur uit de lucht, midden op de Groote Markt, dat door den hevigen wind en regen werd voortgestuwd tot vóór de sociëteit en aldaar uiteenspatte, zonder ongelukken te veroorzaken. Ook boven Bergen-op- Zoom heeft een hevig onweder gewoed, verge zeld van zwaren regen en hagelslag. De bliksem is geslagen in het dak van de Lnthersche kerk en in een heerenhuis aan den Antwerpschen straat weg, zonder evenwel brand te veroorzaken. Tus- schen Hansweert en Kruiningen is een bakkers knecht door den bliksem doodgeslagen. Onder de gemeente Ottersum (Limburg) is door het inslaan van den bliksem een huis afgebrand. In het turf- veld aldaar werden vier menschen door den blik sem doodgeslagen, en onder Wennekendonk (Prui sen) twee vrouwen, moeder en dochter, die op het veld waren. Uit Ierland komen weder eenige berich ten van wandaden. Een man bij Limerick werd half dood gesteenigd in de katholieke kapel, waar bij zijne toevlucht had genomenhij had werk gedaan voor een „geboycot" pachter. Te Limerick werd een ander met zweepen zoo geslagen, dat hij ster vende is. De politie, die de schuldigen arresteerde, werd door het volk met eeno hagelbui van steenen begroet. Een deurwaarder werd te Limerick door een Ier in het water geworpen en met moeite ge red. Haar den machinist van den trein van Lime rick naar Eonis werd een steen geworpen, die hem gevaarlijk aan het hoofd wondde. De pogingen van de politie om de Dablinscbe moordenaars te ontdekken, schijnen nog altijd vruch teloos te zijn. Uit London wordt gemeld dat niet be vestigd is het vermoeden volgens hetwelk de brand van het haven-station te Qneensboro moedwillig was gesticht. Twee personen, die onder verdenking in verzekerde bewaring waren genomen, zijn op vrije voeten gesteld. Een vroeselijke gebeurtenis heeft in een der voorsteden van Hamburg plaats gehad. In eeu armoedige woning werden, in óén bed, de lijken van een man en zijne 27-jarige vrouw en hunne twee kinderen, van zes en drie jaren, ge vonden. In den grootsten kommer, op het punt van uit ziju huis te worden gezet, besloot de man zich met zijn gezin te dooden; de echtgenooten gaven eerst hunne kinderen vergif in on maakten daarna een einde aan hun eigen leven. Zes en twintig jaren geleden werd een pachter, John "Whitaker, bij Rotherham wonend} toen hjj 's avonds huiswaarts keerde, vermoord. Er werd 150 pd. st. uitgeloofd voor de ontdekking van den moordenaar, maar de dader bleef onbekend. Nu werd een paar weken geleden zekere Needham gearresteerd op grond dat hij zijne vrouw had mis handeld. Needham moet in de gevangenis hebben bekend dat hij met hulp van anderen Whitaker had gedood. Yolgens berichten van de Russische grens is Smargon, eene stad tusschen Wilna en Minsk, door brand verwoest. Op de Joodsche be graafplaats zijn kinderen door het grauw verbrand. Te Leadville, in Colorado, heeft een hevige brand gewoed, waardoor de voornaamste hotels en tal van andere gebouwen vernield werden, welke uit hout bestonden, zoodat de vlammen zich snel verspreidden. Verscheidene menschen verloren het leven en de aangerichte schade wordt op 2 millioen dollars geschat. De brand moet opzettelijk aangestoken zijn. Te Nieuw-York is bericht ontvangen dat de „Western Belle", komende van Greenock, tegen een ijsberg aanvoer en zonk. De kapitein en 13 man verdronken; de stuurman on 6 anderen werden gered. Het hof van Montpellier heeft Daumur, die beschuldigd was van achtereenvolgens zijne schoonmoeder, zijne vrouw en zijn meisje te hebben vergiftigd, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. BUITENLAND. Frankryk. De ministerraad heeft zich gisterochtend met het ontBlag van den heer Say bezig gehouden. Een stemmig verlangde en hoopte men dat het incident zal kunnen geschikt worden. De vergadering van den ministerraad werd door den heer Say zei ven bijgewoond, die vooraf met president Grévy een onderhoud had gehad. Aan het einde der zitting van de Kamer sprak de heer Wilson gisteren den wensch uit dat de commissie tot onderzoek van de herziening der belasting op de dranken zich verbinden zou de be grooting van 1883 niet te bemoeielijken. De heeren Lockroy en Clémenceau vielen nu met eenige he vigheid den heer Say aan, die deze verklaring had uitgelokt. De heer Say verzocht dat de Kamer een votum van vertrouwen zou uitbrengen, hetwelk dadelijk met 302 tegen 36 stemmen werd aange nomen. Bij Chot vielen de Fransche troepen onder Duchesne 800 opstandelingen aan. Deze werden op de viucht gedreven, 70 dooden achterlatende. De Franschen telden 3 dooden en 5 gewonden. Do „Francais" verneemt uit Weenen dat aan graaf Yon Boust na herhaald aanzoek ein delijk wegens redenen van gezondheid ontslag is verleend als ambassadeur bij de Fransche regeering. Groot-Britannië. Na eene beraadslaging welke twee uren duurde, heeft het Lagerhuis gisteren met overgroote meer derheid het voorstel des heeren Gladstone betref fende den voorrang der dwang wet aangenomen en tot de tweede lezing van het ontwerp, rakende de achterstallige pachten, besloten, waarna de behan deling van dit laatste werd voortgezet. Het Huis verwierp het amendement Sclater-Booth met 296 tegen 181 stemmen en nam bij tweede lezing de wet betreffende de achterstallige pachten met 296 tegen 157 stemmen aan. De heer Cowen verzotte zich tegen het behande len van de artikelen der Iersche dwangwet. Hy keurde deze af als een beperking van de vrije uiting der openbare meening in Ierland. De vrijgelaten Land-Leaguer Michael Davitt heeft in eene bijeenkomst der Landliga te Manchester het woord gevoerd. Hij betoogde dat het landheerschap in Ierland geheel moet worden afgeschaftdat men den Dublinschen moord geenszins aan de Landliga wijten kan; dat de landwet geheel onvoldoende is om de grieven der Ieren weg te nemen, en dat de Landliga ook volstrekt haar doel niet zou laten varen, omdat de heer Gladstone op het punt van de achterstallige pacht tot het gevoelen van den heer Parnell bekeerd was. Nu bovendien de liberale maatregelen der regeering met eeno nieuwe dwang wet gepaard gingen, waardoor de pogingen van het Iersche volk ter geheele afschaffing van het land- heerschap verlamd zouden worden, kan er van samenwerking tnsschen de regeering en de Land liga geen sprake zijn. De heer Gladstone speelde, meende de spreker, door zijne politiek slechts in de kaart der geheime genootschappen. De regeering is voornemens onder de Iersche politie eene som van 180,000 pd. st. uit tedeelen, als een nationaal blijk van waardeering van hare diensten en van haar ijver en trouw. Italië. De feesttrein met de ministers van openbare werken en van marine, de voorzitters van Senaat en Kamer, de burgemeesters van Genua en Turijn, den Duitschen ambassadeur Yon Keudell en onge veer 400 andere personages, die de inwijding van de St.-Gothardtunnel zouden bijwoneD, verliet ver leden Zondag-ochtend Milaan. Al de stations langs de lijn waren met vlaggen en groen versierd. Te Chiasso deelden een aantal in het wit gekleede jonge meisjes ruikers onder de genoodigden uit en te Lugano vonden zij een voortreffelijk dejeuner gereed. Te Luzern werd de feesttrein met kanon gebulder en den Garibaldimarsch, door het publiek met groote opgewondenheid ontvangen. De reis was naar wensch volbracht. De hertog Van Aosta vertegenwoordigt koning Humbert bij de feesten, welke te Milaan ter eero van de groote gebeurtenissen gegeven worden. Telegrammen. PARIJS, 23 Mei. In de heden gehouden zitting der Kamer heeft de heer Lóón Say op de bank der ministers plaats genomen. Op dit oogonblik confe reert hij met de begrootings-commissie. CAIRO, 23 Mei. De onderhandelingen tusschen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2