LEIDSCH DAGBLAD. IV. 6831. Donderdag 25 Mei. A°. !8d2. Avond-editie. Adres aan den Gemeenteraad. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.Ht 0.05. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten da stad wordt 0.10 beregend. Tot heden hebben 659 ingezetenen door hunne handteekening adhaesie geschonken aan bovengenoemd adres in zake de bebou wing der Ruïne met een Gymnasium en «en Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Indien nog meer stadgenooten van hunne instemming wenschen te doen blijken, zal het ons aangenaam zijn deze zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen. Het adres ligt telken dage ook aan ons Bureel nog ter teekening. Officieel© Kennisgevingen. Inschrijving Schuttcry. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij <leze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1857 en, voor zoover zij zich tusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1848—1856) hunne verplichting om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en feest dagen uitgezonderd) ten Raadhuize, tusschen 9 en 4 uren, terwijl op den lstcn Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóórdat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. Oproeping van de verlofgangers der Nationale Militie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het beilüit vaD den Heer Commissaris des KoniDgs in de provincie Zuid-Holland, van den 19den April 1882, A. Nü. S34/1 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 2S, houdende regeÜDg van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-, Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgaoeers der Militie te laud, van de lichtingen van 1878, 1879, 18S0 en 1881, die vóór den 1 sten April l.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alléén van hen, die iu de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS (ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers behoorende tot de lichtingen van 1878 en 1879) op Woensdag den 7den Juni 1882) des voormiddags te lialftien) en die behoorende tot de lichtingen van 1880 en 18S1) op denzelfden dag) des namiddags te één nar; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en nitrastiDg- stnkken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrnstiDg in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onder zoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), daar onge regeldheden ah anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bargemcester. 24 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Mei. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. J. Bib, geb. te 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Iets over doorloopende cognossementen." Ofschoon het Leidsche studentencorps reeds sinds 1839 bestaat, is het evenwol twijfelachtig of het voor do wet van 1855 een corporatief karakter bezat en dus rechtspersoon is. Deze onzekerheid gaf tot moeilijkheden aanleiding en om daaraan een einde te maken heeft thans, naar wij vernemen, het L. S. C. besloten, onder overlegging van zijne statuten, van den Koning rechtspersoonlijkheid voor den tijd van 29 jaren te vragen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Koord-Amerika door middel van het atoomschip „P. Caland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 27sten Mei a. s., dos morgens te zes uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofd kiesdistrict Delft zijn uitgebracht 676 geldige stemmen. Daarvan verkreeg mr. S. Le Poole, fabrikant en lid van den gemeenteraad te Leiden, er 353 en de heer F. M. De Vries Van Heyst, burgemeester van Delft en candidaat der liberale kiesvereeniging „Ne derland", er 319. Eerstgenoemde, candidaat der centrale anti-revo lutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en der roomscb-batholieke kiesvereeniging „Recht voor allen", is dus gekozen. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot f 180; de aandeel en spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 80y2 pet.de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 102»/2 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 103y2 pet.; de aand.Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 125 pet. Tot onderwijzers te Gouda zijn benoemd de heeren J. Verhoef te Waddings veen en J. Visser te Schoonhoven. Naar aanleiding van eenige berichten betref fende eene nieuwe ziekte onder de hyacinten deelt men van goederhand het volgende mede Sedert eenige jaren (sommigen spreken van zes tot zeven) vertoont zich in de hyacinten-kweeke- rijen in do omstreken van Haarlem eene eigen aardige ziekte, die men vroeger niet schijnt te heb ben opgemerkt. Eerst in het vorige najaar is meer algemeen de aandacht op deze ziekte gevestigd ge worden, daar ze toen op meer plaatsen en alge- meoner kon worden waargenomen. In den beginne heeft men of hare eigenaardigheid als nieuwe ziek- tevorm niet erkend, of men heeft haar als van plaatselijken aard beschouwd en het niet raadzaam geacht er meer bekendheid aan te geven. Aanvan kelijk schijnt zij zich meer bijzonder in enkele be paalde verscheidenheden te hebben vertoond, maar allengs is haar veroielingsgebied uitgebreider ge worden, zoodat thans reeds een groot aantal ver schillende verscheidenheden, hier en daar, in meer dere of mindere mate door haar blijken aangetast te worden. In den beginne heeft men dezen ziektevorm veelal met dan naam „nieuw ziek" bestempeldlater heeft men echter gemeend, daarvoor een minder alge- meenen naam te moeten kiezen en dien van „geel snot" voorgesteld, die nu meer en meer schijnt te worden gebezigd. Men koos dien naam omdat de ziekte eenigzins verwante verschijnselen aanbiedt met het zwarte en witte snot, twee sinds lang be kende ziekte vormen, en het vocht, dat zich bij de vernietiging der plant vertoont, eene gele kleur heeft. Men zookt natuurlijk naar middelen om deze terecht gevreesde ziekte te bestrijden. Do kweekers en onder hen de ervarenste, die de ziekte reeds gedurende vele jaren van den aanvang af hebben kunnen gadeslaan, zijn het onderling nog niet eens, op welke wijze de ziekte wordt voortgeplant. Sommi gen beweren dat de besmetting geschiedt door het loof, en meenen daarom de ziekte te kunnen stui ten door de partijen, die er door zijn aangedaan, op het veld af te schoffelen, dat wil zeggen: van al haar loof te ontdoen. Anderen meenon dat de besmetting niet op die wijze plaats heeft, en be palen zich tot het zorgvuldig verwijderen van alle aangetaste planten met bol en al. Er zullen waar schijnlijk nog een aantal zorgvuldig gedane waar nemingen, nevens een gezet wetenschappelijk onder zoek vooraf moeten gaan voordat men in dezen tot eenige zekerheid zal kunnen komen. Inmiddels ontbreekt het niet aan gissingen en ook in ver schillende bladen zijn allerlei meer of min avon tuurlijke beweringen hieromtrent medegedeeld. De Staatscourant van heden bevat het besluit van Burg. en "Weths. der gemeente Noordwijk, waarbij aan den heer Willem Hendrik Van Konij nenburg, logementhouder, wonende te Noordwijk aan Zee, voor den tijd van één jaar vergunning wordt verleend om in de derde localitoit aan de noordzijde van zijn huis, staande Wijk B, No. 72, sterken drank in het klein te verkoopen. Blijkens een gisteren door den burgemeester van 's-Gravenhage aan den gemeenteraad mede gedeeld telegram uit Arolsen heeft de Koning jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, onder betuiging van 's Konings leedwezen over het gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester der residentie en hem benoemd tot ridder 2de kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De burgemeester nam een hartelijk afscheid van den Raad. Het plan tot reorganisatie der nachtpolitie, waartoe het hoofd van dezen tak van dienst in November 11. onder den druk der toen gepleegde inbraken het voorstel had gedaan, is van de orde van den dag afgevoerd, overeenkomstig den wensch des voor stellers. Daarentegen heeft de Raad bepaald dat het getal ambtenaren der politie zal worden uit gebreid met een hoofdinspecteur, op eene jaarwedde van f 1800 en speciaal belast met de opleiding van bruikbare politiedienaren, het honden van toe zicht op de richtige uitvoering der drankwet, als mede met de leiding van den recherchedienst. - Na langdurige discussie heeft de Raad besloten dat tot het aanbrengen van verschillende verbeteringen in den stads-schouwburg, tor voorkoming en vermin dering van brandgevaar, zal worden overgegaan. Burg. en weths. aldaar wenschen voor 's-Gra venhage de burgerschool lste soort te bestemmen voor hot onderwijs in de Hoogduitsche en Engel- sche talen en in de fraaie handworken. Volgens een particulier schrijven uit Atjeh dd^ 21 April heeft de gouverneur, - naar men meent ten gevolge van bevelen nit Batavia, om zoo noodig krachtig op te treden - de lijdelijke houding laten varen en is dan ook eindelijk op 15 April een militaire tocht naar Monroë ondernomen, waar de oproerige bevolking werd getuchtigd. Gemengd Nieuws. Op de markt te Bodegraven werden gisteren aangevoerd: 129 wagens met kaas met 5991 stuks, wegende 29955 kilogram, waaronder waren 4 partijen derbykaas, de lste qualiteit werd verkocht van f 27 tot en met f 31 en de 2de qualiteit van 20 tot f 26, de derbykaas voor f 27; - 75 stokjes boter, wegende 37J kilogram, waarvan de prijs beliep van f 1.10 tot f 1.20 het kilo; - 6 koeien, welke werden verkocht van ƒ160 tot 240; - 6 schapen, prijs ƒ28; -148 lammeren, waarvoor is besteed van 10 tot ƒ14; - 100 biggen, waarvoor werd betaald van 9 tot 15;-2nuch tere kalveren, prijs 10. De handel in boter en lammeren was vlug, die in koeien en kaas tamelijk, terwijl die in biggen traag genoemd moet worden. Te Haarlemmermeer is afgebrand het huis van en bewoond door Antonie Duister, hoofdweg bij den Bennebroekerweg, waarin winkel en herberg gehouden werd. De spuit van het Hoofd dorp heeft bij den brand goed gewerkt Het huis was verzekerd in d.e Haarlem sehe Maatschappij voor 1950 en do inboedel, winkelwaren enz. in de

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1