LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6S28. Maandag 22 Mei. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT i Voor Leidea per 8 maanden1.1#. Franco per posL9 1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.06. Iedere regel neer 0.17$. Grootere lellera naar plaatsruimte. Voor het «ncaasee® rea baiten de stad wordt/0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Deze weck zijn op „Rhynzïgt" slechts 67 zwembaden genomen, waarvan 42 op laatstleden Zaterdag. De lage temper&tanr van lucht en water was oorzaak dat na dien tijd geen jongelingen zonder toestemming van ouders of voogden tot de bassins werden toegelaten en alleen droge instructie werd gegeven. Temperatuur op heden 16° Celsius. De stoomtram van Bodegraven naar Gooda is overeenkomstig de vastgestelde feestelijke wijze geopend. Aan den overweg van den spoorweg Xeiden-Woerden was door het werkvolk van den tram een nette eerepoort geplaatst, terwijl er ook een, met groen versierd en van vlaggen wapperende, in het begin van hot dorp door de ingezetenen was opgesteld. Yan de gemeente- en een aantal particuliere gebouwen wapperde de nationale driekleur. Bij aankomst van den feesttrein in het dorp bracht het muziekgezelschap „Crescendo" eenige muziekstukken ten gehoore. Des avonds waren eenige gebouwen prachtig door gas geïllumineerd, terwijl het muziek gezelschap door het dorp marcheerende, voorafgegaan door fakkeldragers, eenige muzieknummers speelde, waardoor de burgerij in een vroolijke stemming werd gebracht. Op sommige plaatsen ontstak men vuurwerk of werd men verlicht door prachtig ben- gaalsch vuur. Op Hemelvaartsdag zijn met den stoomtram van Bodegraven naar Gouda vervoerd 836 personen. Aan hot Kanaal te 's-Hage ging het portier van een rijtuig open; een der hoeren, die er inzat, wilde het dichtdoen, verloor daarbij het evenwicht en kwam onder het rijtuig terecht. Het wiel ging hem over het linkerbeen, dat vrij ernstig gekwetst werd. - Zekere K. wilde Woensdag-avond zich aldaar in den Zuid-Buitensingel verdrinken. In het water gekomen, vond hij dat zoo vuil dat hij zijn voornemen liet varen en dankbaar de hulp van oenige voorbygangers inriep, om hem op het droge te halen. Te Scheveningen hebben tot heden reeds een dertigtal vreemdelingen hun intrek genomen. Gistermorgen is de locomotief, op het Seinpostduin aldaar in gebruik, aan het einde van de baan over den sluitboom heengewipt en omlaaggestort; zij kwam terecht in den tuin van een villa, en wel op een kippenhok. Met veel inspanning is het den arbeiders na twee uren gelukt haar weer omhoog te krijgen. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. De bemanning van de Scheveningscho bomschuit „Avontuur" heeft zich op haar laatste reis aan muiterij schuldig gemaakt. De matrozen namelijk verkozen niet langer te visschen, mishan delden den stuurman, ontnamen hem met geweld het roer en wendden den steven naar de Sche- voningsche kust. Yan een en ander is door den waterschout te Schoveningen proces-verbaal opge maakt. Dezelfde matrozen zijn gisteren met hun stuurman weder afgevarende straf, die hen wacht, zal hun geest van rebellie wel doen bedaren. Een onbezoldigd rijksveldwachter te Zevenhuizen, die aangesteld was om toezicht te hou den op jacht- en visschery-overtredingen, is door het kantongerecht te Gouda zelf veroordeeld tot zes boeten van 20 gulden of 18 dagen subsidiaire gevangenisstraf, omdat hij in de vorige maand in gesloten jachttijd had gestroopt op jachtvelden van anderen in de Zuidplaspolder onder Nieuwerkerk. De horlogemaker De L. te Utrecht is plotseling krankzinnig geworden uit overdreven godsdienstijver. Op het Janskerkhof aldaar ging hy huia aan huis aanbellen om aan te zeggen dat de wereld op het punt stond te vergaan. Ook in de hoofdwacht bracht hij die „boodschap" en daar hield i men hem, tot de politie kwam. De collecte, te Oud-Beierland aan de huizen der ingezetenen met open schaal gehouden, voor de vervolgde Israëlieten in Rusland, heeft de som van f 200 opgebracht. Aanteekeningen op eene zeereis van juffrouw Irma. Eerste dag: Stormachtig weer, onaangenaam ge zelschap. Tweede dag: De kapitein zeer galant en voor komend; heeft mij zijn hart en hand aangeboden. Wil met mij de „zeereis des levens" aanvaarden. Afgewezen. Derde dag: Do kapitein herhaalt zyn aanzoek - dreigt zich zei ven en mij te dooden en hot gansche schip met driehonderd personen in de lucht te doen vliegen. Afgewezen. Yierde dag: Driehonderd menschen het leven gered. Naar „Tho American Dairyman" bericht, heeft Dnrand een nieuwen toestel om koeien te melken uitgevonden. Het beginsel er van is hetzelfde als van alle vroegere werktuigjes van dien aard: luehtdrukking of beter gezegd het wegnemen van de drukking der lucht. Durand's toestel heeft eeno vaste standplaats. De koeien moeten er heen gebracht worden om door middel der luchtpompen van hare melk ontlast te worden. Een enkel werktuig kan met behulp van oen handrad gedreven worden. Maar ook kunnen verscheidene toestellen met behulp eener rol alle te gelijk in werking gebracht worden. De eigenaar van het octrooi dor nitvinding-Durand is lid van de firma Fenny, Wordward and Dnrand, 88j Murray street, New-York. Goedkoope wijze van hoeden dragen. Iemand passeerde Zaterdag blootshoofds in den voormiddag een hoedenwinkel in de rue Tnrbigo te Parijs. Na verschillende hoeden gepast te hebben, vond mijnheer er een naar zijn gading, waarmede hy zich zoo spoedig mogelijk verwyderde. De dienstmaagd, die eenigen tijd vóór den dood van Bernays het echtpaar Bernays ver liet en dio naar Brussel was gegaan, is door den rechter van instructie in verhoor genomen, in tegen woordigheid van mevrouw Bernays. Zij had indertijd aan Bernays een dreigbrief geschreven. De firma Jackson en Graham (stoffeer ders) Oxfordstreet, Londen, is failliet. Het passief bedraagt 215,000 pd. st. (2,580,000 gulden). Aan de werklieden word wekelyks 1200 pd. st. (14,400 gulden) uitbetaald. BUITENLAND. Frankrijk. Luidens bericht uit Tunis werd er eergisteravond een groot feest door den Franschen gezant gegeven. Al de buitenlandsclie gezanten waren tegenwoordig. De Italiaansche consul, die in uniform on van al zyn personeel vergezeld was, liet zich officieel door den heer Cambon aan den generaal Forgnial en den admiraal Krantz voorstellen, met wien hij een lang onderhoud had. Uit Caïro wordt gemeld dat de overheden der provinciën aan Arabi-bey geantwoord zouden hebben dat zij een bevel van den khedive zouden afwach ten om troepen naar Caïro te zendon. Het gerucht loopt dat het ministerie 8000 man naar Alexandrië zenden wil. De notabelen zouden opheldering vragen. Het feest, dat de gemeenteraad van Parijs den 13den Juli geeft bij de inwijding van het nieuwe stadhuis, zal 100,000 fc. kosten. Aan het maal zul len 450 gasten deelnemente voren zal een revue van de schoolkinderen op het plein voor het stad huis plaats hebben; na de manoeuvres zullen die kinderen deelnemen aan een afzonderlijken feest maaltijd. DuitHchland. Men spreekt van een huwelijk tusschen prins Waldemar van Denemarken en de dochter van den groothertog van Hessen, koningin Victoria's klein dochter. De commissie voor het tabaksmonopolie hoeft de gezamenlijke artikelen van het ontwerp met 21 tegen 3 stemmen verworpen. Den 18den 'dezer is te Hannover eene inter nationale hondententoonstelling geopend. Het terrein, is uitstekend ingericht en met electrische lampen verlicht. Onder de ingezonden hondon bevinden zich exemplaren van fabelachtige waarde, o. a. een van 200 pd. st., een van 1000 mark en een die op 1000 pond sterling geschat is. Groot-Britaimië. Na een tweedaagsch debat is het Lagerhuis gis teren met 383 tegen 45 stemmen tot de tweede lezing der Iersche dwangwet overgegaan. De landingsplaats te Queensboro, waar de booten naar Ylissingen afvaren, is gisteren door brand totaal vernield. Terwijl Gladstone berekent dat hoogstens 1/2 millioen pd. st. noodig zal zijn voor de achterstal lige pachten in Ierland, behalve do bijdrage uit het Iersche kerkfonds, schatten de conservatieven dat minstens 11 millioen pd. st. zal moeten worden bygedragen. Miss Burke, de zuster van den vermoorden ondersecretaris van Ierland, krijgt 400 pd. st. pensioen. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt gemeldRussische arbei ders verraadden aan hunne Joodsche brooders, dat men tegen heden, Zaterdag, op ernstige ongeregeld heden bedacht kon zijn. Tien aanhoudingen bewezen dat reeds lijsten van bekende Jodenhaters te Putsch voorhanden waren. In Odessa zyn drie officieren van de artillerie als nihilisten aangehouden. Twee andere officieren hebben zich opgehangen, omdat zij oveneens verdacht worden. Generaal Gourko heeft verklaard dat er niet meer op de militairen to rekenen valt. Het „Journal de St.-Pótersbourg" betoogt dat door de verzoening van den khedive met zijne minis ters de moeieïijkheden, welke het Egyptische vraag stuk oplevert, nog niet zijn uit den weg geruimd. De voorgestelde oplossingen kunnen conflicten over bevoegdheid ten gevolge hebben, eu do toestand zou alleen in het reine kunnen gebracht wordeD, wanneer men de handhaving van den algemeenen vrede hierbij tot uitgangspunt neemt, en deze ie alleen te verzekeren door hot samenwerken van do mogendheden. Ve2'cenigde Staten. De Engel8che stoomboot „Altonower", met 900 Chineezen te San-FraD cisco aangekomen, werd den 16den dezer in quarantaine gesteld, wegens gevallen van pokkon aan boord. Zes en dertig lijders wer den in eene boot naar het hospitaal overgebracht, doch de boot sloeg oméén man verdronk, de ove rigen werden gored. Onder de aan boord gebleven koelies brak eene muiterij uit, welke door de politie onderdrukt werd. Te Crittenden, in Nieuw-Mexico, had een spoorwegaannemer koelies in dienst genomen, het geen groot misnoegen onder de overige werklieden verwekte, die de Chineezen verdreven en den aan nemer aan een telegraafpaal hingen, totdat hij be loofd had geene Chineezen meer te zullen ontbieden. Ingevolge eene wisseling van stukken met do Engelsche regeering zyn allerlei maatregelen ge nomen om zoo mogelijk de plegers van den dub belen moord te Dublin aan te houden voor het geval deze naar Amerika de wijk mochten nomen of genomen hebben.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1