DAGBLAD. •V. 6S27. Saterdag 2D Mei. a°. m%. Avond-ediiie. LÏÏIDSCH PBIJ8 DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Frase© ;>er postv 1.40. 4£sor.deiHijke Nommers.0.05. Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1O regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 2» Hel. Nadat het Nederlandsche Jongelingsverbond des morgens n de Stadszaal alhier zijne 29ste alge meens vergadering had gehouden, hield het gister avond in de Pieterskerk eene bijeenkomst, waartoe ook het publiek tegen entrée toegang had. Weinige plaatsen in het ruime tempelgebouw bleven dan ook onbszet. De feestviering werd voorafgegaan door het zoo gown deerde fraaie orgelspel des hoeren Godefroy en vorto'gens geopend door het zingen der gemeente van Psalm 100, waarna ds. S. H. J. De Wolff in het gebed voorging, om daarna een gedeelte uit den lsten Zendbrief van Johannes, hoofdstuk 2, voor te lezen. Toon de beurt van optreden aan den president van het Joogolingsverbond, den heer W. Van Ooster- wijk Srayn, kwam, moest diens plaats vervuld worden door den heer C. J. Hnvers, van Utrecht, die eohter in zijne woorden den door zijn langdurigen arbeid zoo beminden presidont niet vergat, al nood zaakte een ziekte dezen om niet voor de gemeente op te treden. De hoor Hnvers herinnerde er aan in welk een bloeionden toestand do Christelijke Jonge- lingsvert enigingen zich bevondenin de eerste 5 jaren toch telde men er 15, thans daarentegen 150 in ons land. Een Jongelingsverbond was dns lang niet overbodig. Het zingen der Zangvereonigingen „Zingt den Hoer" en „Halleluja", onder leiding van den heer Lalruyère, gaf blijken van goede oefening en droeg niet weinig bij om den stichtelijken avond tevens tot een gonotvollen te maken. Een op de feestviering toepasselijke toespraak van ds. S. H. J. De Wolff volgde het zingen, waarna ds. H. Van Druten van Rijnsburg het woord nam. Ook hij moedigde de jongelingen aan op den zelfden weg voort te gaan, waarna zijn plaats inge nomen werd door ds. J. D. B. Bronwer, die een gebed tot dankzegging uitsprak. Me bet zingen door de gemeente, ook tot de jongelingen, werd deze bijeenkomst besloten, waarna ds. Brouwer den zegen uitsprak. Door de centrale anti-revolutionaire kicsvcr- eeniging „Nederland eu Oranje" is voor het district Delf gesteld als candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zuid-Holland mr. S. Le Poolo te Leiden. De Staatscourant van heden bovat de konink lijk goedgekeurde statuten der werkliedenvereniging „Eendracht zij ons doel", te Leiden. De vereoniging is samengesteld uit werklieden van verschillende vakken, wolko den ouderdom van achttien jaren be reikt hebben en is opgericht voor den tijd van 29 jaren en elf maanden. Het doel dor vcreoDiging is om zieke leden, buiten hun eigen toedoen, eenige ge'.de 're ondersteuning te verschaffen. Elk jaar zal san do leden met hunne genoodigden een vriend schappelijke avond aangeboden worden, mits de bas zulks toelaat. - Ook bevat zo het reglement voor hot weduwon- of toelagefonds, dat zal worden bestuurd door een penningmeester en secretaris uit het bestuur te benoemen. Dr. C. G. Cobet, hoogleoraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, is door de universiteit te Cambridge niet tot doctor in de „lettoren", maar tot doctor in de „rechten" honoris causa benoemd, voor welke onderscheiding onze stadgenoot gemeend heefi te moeten bedanken. Gedurende de eerste helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegen6 onbekendheid der geadres seerden niet besteld kouden worden: B. Jelie, Aalst; C. Vcermans, moj. E. ICershof, wed. Weissenbrnch, G. B. Vermeulen, J. Gerlach, Gammalota, P. G. Trel, K. Links, H. Jansen, Heye, Amsterdam; B. Rutten, S. E. Wolff, Schrijver, VHage; Maria Strijvers, Haarlemmermeer; M. Te- pers, Harderwijk; J. H. Dijkstra,Leeuwardenmej. Gnsman, mevr. Schepper, A. L. Heesterman, Lei den; G. v. d. Burg, A. Van Ginkel,Utrecht; mevr. Crommelin, Velzen; W. Stop, Zaandam; Schone- velt, niet vermeld. Briefkaarten: F. T. Larrewijn, Amsterdam; T. Fennema, Buitenpost; Van Aagten, Van Rossnm, H. Coster, s-Hage; J. Kleinnolt, T. Versloot, Utrecht. Id Maart zijn in de steden Amsterdam, Arn hem, Dordrecht, 's-Hage, Groningen, Haarlem, 's-Boscb, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Rotter dam en Utrecht, te zamen mot ongeveer 950,000 inwoners, 377 personen gestorven ouder dan 65 jaar. Aan lichaamszwakte, keel- en longtering be zweken 598 personen; aan acute en chronische ziekten der ademhalingswerktuigen 381 personen, aan pokken 2, aan roodvonk 5, aan mazelen 13 en aau typhus 22 personen. Door gewelddadigen dood kwamen 29 personen om en door verdrinken 17. De inschrijving op de tweede serie der IJsel- Stoomtramweg-Maatscbappij, te 's-Gravenhage, ie volteokend. Uit Aarlanderveon schrijft men ons: 17 Mei 1857—17 Mei 1882 zijn gewichtige dagen in het leven van pastoor Brouwer, daar de laatste datum de herinnering verlevendigt aan zijne wijding tot priester vóór 25 jaar. Jaren lang was hij, vóór zijne bonoeming tot pastoor alhier, professor aan het seminarie te Voorhout. Hij ia de eerste priester te dezer plaatse, die to gelijk deken is. Door eene eerewacht te paard, met de Nederlandsche driekleur voorop, werd de gevierde pastoor (die een paar dagen naar zjjne familie te Delft was geweest) gisteravond bij zijne terngkomst opgewacht en naar de kerk begoloid. De laan voor de kerk en de ingang van de kerk zelve prijkten met eene sierlijke eere poort, terwijl het inwendige van de kerk evenzeer rijk met groen en kunBtrozon was versierd en de v/apens van Delft eo Aarlandervoen do plaats zijner geboorte en werkzaamheid aanduidden. Na zijne terngkomst had onmiddellijk de inwijding van het kerkorgel, dat de parochianen tot een aandenken aan het jubileum van pastoor Bronwer hadden aan geschaft, door dezeD, bijgestaan door twee zijner broeders, plaats, waarna een plechtige dienst ge vierd werd. Aan de firma Maarschalkerweerd Zoon te Utrecht komt oen woord van lof toe als fabri kanten van het schoone orgel. Te Stolwijk, op één nnr afstands van Gouda, hebben zich op eene bezoldiging van 600 bij herbaalde oproepingen geen sollicitanten opgedaan naar de betrekking van onderwijzer aan de eerste openbare school. Uit Kaapstad wordt gemeld dat Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, het beschermheerschap over het Hollandseh tooneel- gezelschap „De Eendracht" aldaar heeft aauvaard, en aan die vereeniging vergunning verleend heeft 's Prinsen wapen te voeren en haar een jaarlijksch subsidie heeft toegezegd. Voorts meldt men dat de Hollanders aan de Kaap oen zuiver Hollandsche sociëteit oprichtende meeste aaudeelen zijn er reeds voor geplaatst. Door de heeren Holdert en Co., uitgevers van het volksblad „Do Echo", is een nationale wedstrijd uitgeschreven ter bevordering van den kunstzin bij het Nederlandsche volk. Bevoegde beoefenaars der kunst zijn door hen uitgoncodigd de commissie van beoordeelaars nit te maken. De uitgeschreven prijs vragen zijn te beantwoorden door jongelieden. De prijsvragen hebben tot onderwerpeen sigarenkist of kastje, een beschilderd bord, een parapluiestan- daard, een bloemenhanger, teekeningen (voor leer lingen aan inrichtingen van onderwijs), een hand schoenendoos, een dames-nachtjapon, eon kinder jurk, eon poppen-nitzet, een dekentje voor een karaerwieg, een bouwkundige teekening, een volks lied, een levensbeschrijving van Prins Hendrik. Onder de premiën zijn er verscheidene van vijftig en veertig gulden. Een gedrukt uitvoerig programma is bij de heeren Holdert en Co., uitgevers van „De Echo" te Amsterdam, verkrijgbaar. Do minister van binnonlandsche zaken heeft bopaald dat het staats-examen ter verkrijging van oen getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit zal worden afgenomen te 's-Gravenhage op 17 Juli a. s. en volgende dagen. Eergistermiddag te twee uren werd in het „Kei zershof" te 's-Hage de algemeene vergadering ge houden van aandeelhouders in de Haagsche Pano ramamaatschappij, waarvan het sierlijke gebouw aan het Bezuidenhont aldaar gelegen is. Het getal vertegenwoordigde aandeelen bodroeg 114. Uit het verslag bleek dat van den dag der opening af - 31 Juli 1881 tot ultimo December d. a. v. - dn» over een tijdvak van 5 maanden - het Panorama bezocht is door 10,344 betalende personen. De op brengst der entreegelden bedroeg 8940.27 ter wijl, met inbegrip van andere inkomsten en rente, de geheele ontvangst heeft bedragen 11,741.61. Naar aanleiding van do balans, stelde het bestnur voor om, na afschrijving eener som op de oprichtings kosten enz., het dividend te bepalen op 3 pet., betaalbaar 1 Juni a. s., hetgeen met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Op Dinsdag den 20sten Jnni 1882 a. s., des namiddags te één nnr, zal nameDs den minister van financiën en behoudens diens nadere goedkeuring, in kamer n°. 11 van het gebouw van het ministerie van financiën op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage, in het openbaar, bij inschrijving worden verkocht eene tot vorsmelting bestemde, bij verschillende Rijkskantoren aanwezige hoeveelheid van hoogstens 365,000 koperen centen, wegende ongeveer 130,400 kilogram. Z. M. heeft don lsten luit. W. H. P. Miran- dolle, van hot wapen der inf. van het leger in Ned. Indio, voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, en wel bij het 7de regiment; - don luit.-kolonel C. F. Pabst, van het 5de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensi oen bepaald op 1858 'sjaars; bij het wapen der inf. benoemd, bij het 5de reg. tot luit.-kol., den majoor H. F. C. Hardenberg, van den generalen staf; bij het wapen dor inf. benoemd tot lsten lui tenant, den 2den luitenant F. Yan Laaren, van het wapen, thans gedetacheerd bij het leger in Ned.- Iudië; bij het 1ste reg. tot kapt. den lsten luit. G. J. Couvée. van het 8ste reg.; tot lsten luit. don 2den luit. J. A. F. Keetell, van het corps; bij het 2de reg. tot lsten lnit. don 2den lnit. F. H. Lambert, van het corps; bij het 5de reg., tot majoor, den kapt. F. C. P. Donnadieu, van het 6de reg.; tot lsten luit., den 2den luit. J. A. Yan Yoorthnysen, van het corps; verleend de volgende pensioenen, als aanF., zich ook schrijvende T. P. FrankeD, ontv. der dir. belastingen enz., 1000; L. Oosting, zich ook schnjveDdo Oostingh, landm. lste kl. van het kadaster, 1391; - met ingang van 1 Juni: lo. den dirigeerenden officier van ge zondheid der 2de kl. bij do marine N. C. Slegt, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld onder toekenning van een jaar lijksch pensioen van 1800, en van eene verhoo ging van ƒ1050; 2o. bevorderdtot dirigeerend offi cier van gezondheid der 2do kl. bij de marine, den officier van gezondheid der lste kl. P. J. Feitkamp, en tot officier van gezondheid der lste kl., de offi cieren van gezondheid der 2de kl. II. A. Beekhuis en J. F. La Cave.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1