Aan het einde der vergadering bracht de heer Bloem, onder teekenen van instemming der aan- i wezige aandeelhouders, hulde en dank aan com- 1 missarissen voor moeite en zorg aan het beheer der Maatschappij ten koste gelegd en welk bestuur zoo uitstekend aan hunne handen was toevertrouwd. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt, zal de thans op de Haagsche kermis staande groote menagerie van Salva na afloop daarvan ook een bezoek aan Leiden komen brengen. De tent zal alsdan op de Ruïne worden opgeslagen en de eerste voorstelling waarschijnlijk Zondag a. s., des avonds om acht uren, plaats hebben. Wegens verzet tegen de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen D. D. en J. T., evenals tegen den 13-jarigen knaap W. K., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit eene winkellade. Morgenochtend zal eene totale zons verduistering plaats grijpen, die echter in Neder land slechts als eene kleine, gedeeltelijke eclips zal zichtbaar zijn. Deze eclips (eene herhaling van die van 5 Mei 1864) zal zich als eene totale vertoonen voor een gedeelte van Middel-Afrika, noordelijk Egypte en Arabië, Perzië, Turkestan en China. Voor Teheran en Shanghai is zij bijna totaal. Als partiëele eclips wordt zij waargenomen over bijna geheel Europa en het grootste gedeelte van Afrika (niet op IJsland, Madagascar, Ceilon, Sumatra, Java). Voor Leiden gelden de volgende opgaven: Begin der verduistering te 6 u. 30 m. voormiddag. Midden 1 9 s Einde 18 Als de verduistering het grootst is, om 7 u. 9 m., dan bedraagt zij een vijfde gedeelte der zone- middellijn. De eerste aanraking vindt plaats 64° rechts van het laagste punt; de laatste 12° links. De totaliteit der eclips duurt overigens overal ook zeer kort; in Middel-Afrika slechts een halve minnut, anderhalve minuut in de nabijheid van Bagdad, niet ten volle twee miuuten bij Boukhara en weder minder in de buurt van Shanghai'. Verschillende expedities zijn uitgezonden, om de eclips te observeeren en wel naar de oevers van den Nyl op omstreeks 100 kilometers ten zuiden van Siout. De voorname belangrijkheid van deze eclips is misschien daarin gelegen, dat de zon zich thans in eene phase van groote werkzaamheid bevindt, het geen bij de laatBte eclips (29 Juli 1878) niet het geval was. Een aantal belangrijke vragen omtrent de constitutie der zon hoopt men eene schrede nader tot hare oplossing te brengen. De nieuw model patroontasschen bij enkele regimenten infanterie reeds in gebruik ge steld, schijnen aanmerkelijke gebreken te hebben. De tasch op zich zelve is erg nauw, heeft een steeds nedervallende klep en levert daardoor een groot beletsel op bij het snelladen. Doordien het olie- flescbje en de schroevendraaier zijwaarts en onder in de tasch geborgen worden, zijn zij zeer lastig te krijgen zonder er eerst do patronen te hebben uit gehaald, terwijl eindelijk de gesp van den bandelier zeer ondoelmatig ter hoogte van de borst van den man is aangebracht, waardoor vooral bij langdurige marschen de drukking op de borstbeenderen hin derlijk zal zijn. In de vorige week zijn in Zuid-Holland de volgende gevallen van pokken voorgekomen: Barwoutswaarder 1, Gouda 2, Schiedam 1 en Woerden 1. Tegen S. v. d. W., gefailleerd koopman, laatst wonende te Dokkum, is door de arrond.- rechtbank te Leeuwarden rechtsingang met bevel tot gevangonneming verleend, wegens oplichting, ge pleegd ton nadeele van de Nederlandsche Bank. Hij heeft zich vermoedelijk naar Noord-Amerika begeven. De officier van justitie te Leeuwarden verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Het vonnis der arr.-rechtb. te Rotter dam, gewezen indezaakvandeAfrikaanscheHandels- vereeniging tegen de heeren H. en E., waarbij laatstgenoemden zijn veroordeeld om do rekening en verantwoording betrekkelijk het bekende goederen consortium op te nemen, is gisteren door het gerechts hof te 's-Gravenhage bevestigd, met uitzondering van do beslissing omtrent de kosten in eersten aanleg, die volgens het hof ten onrechte waren gereserveerd tot de einduitspraak en nu zijn gebracht ten laste van de vroeger'gedaagden, nu appellanten. Gehandeld wordt er niet. - Een heer deed aanzoek om de hand van de jongste dochter eener rijke slagersweduwe. Deze laatste, zeer ont sticht over de voorkeur, welke juist aan de jongste harer telgen te beurt viel, wees zijn aanzoek op de volgende wijze van de hand„Zooala ze gekomen zijn gaan ze ook weer heengehandeld wordt er niet." De Rnssische dame, die onlangs op den koopman Salge, uit Maagdenburg, voor een hotel bij Montreux een revolver loste, meenende dat hij de nihilist Lawroff was, stond dezer dagen te Yevey terecht. Zij verklaarde Alexandrine Micheff te heeten, 42 jaren oud en te Petersburg geboren te zijn. Zij was onderwijzeres en behoorde tot de nihilistische partijLawroff had zich aan Engeland verkocht en zij had hem wel dog olijk te Montreux gezien; de heer Salge kon zeer goed Lawroff zyn; misschien had hg zyn haar geverfd. Kortomhare verklaringen waren van dien aard, dat de jnry haar wel schuldig verklaarde aan poging tot moord, maar onder byvoeging dat zg krankzinnig was. Zg werd dien tengevolge vrygesproken, maar zal naar een gesticht worden overgebracht. Te HammerBmith woonde een tninman, genaamd Gardenor, met zyn vrouw Elisa en drie kinderen, oud vier jaar, twee jaar en drie maanden. Op zekeren dag kwam hg thuis op het etensuur; hg vond zyn drie kinderen dood en zgn vrouw op het bed stervende met twee der doode kinderen. Op tafel lag een broodmes met bloed bedekt. Do moeder had hare drie kinderen gedood en daarna zich zelve doodehjke wonden toegebracht. De onge lukkige stierf in het hospitaal. Zij was 35 jaar oud, leefde zeer gelukkig met haar man en niemand begrijpt wat haar tot de noodlottige daad dreef. Een waardig broederpaar. - Twee zoons van een Amerikaansch geestelijke, Franck en Jesse Boys, hebben zich in de Nieuwe Wereld berucht gemaakt door hun ongelooflijk vermetele rooftochten en moordaanslagen. Indien slechts het tiende ge deelte van hetgeen op hun rekening wordt ge schreven, waarheid bevat, is het zelfs voor het excentrieke Amerika nog ongelooflijk genoeg. Zoo zouden zij in vereeniging met een rooverbende van 200 personen omstreeks 1863 het dorpje Lawrence ge plunderd on uitgemoord hebben. In het volgende jaar onderging het stadje Centralia in Missouri het zelfde lot; daar werd bovendien een trein geplun derd en werden dertien zioko soldaten lafhartig vermoord. In de volgende jaren plunderden zij in verschillende plaatsen een zestal banken, waarbij hun belangrijke sommen in handen vielen, 0. a. te Corydon 40,000 dollars. Het volgende jaar over vielen zij den trein van Chicago en dien van Iron Mountain. Aan do politie-boambten en detectives, die op hen werden afgezonden, wisten zg steeds te ontkomen; zij hielden zich dan soms een geheel jaar schuil, om eensklaps als men hen dood waande, een hunner brutaalste aanslagen te ondernemen. Hun laatste bedreven zij in '79, toen zg twee treinen plunderden. Jesse was gewond geraakt en leefde nu voorloopig rustig met zyne vrouw te St.-Joseph in Missouri. Daar wisten de gebroeders Ford, die op zich genomen hadden hem aan de justitie over te leveren, zgn vertrouwen te winnen, door hem nieuwe manschappen voor te stellen. Den 3den April 11. echter schoten zg hem dood, terwijl hg zich aankleedde. De gebroeders Ford stelden toen zich zelf gevangen en werden veroordeeld, maar ont vingen gratie en de op het hoofd van Jesse ge stelde belooningen. Waarheid of verdichting? zou men willen vragen. De brand der hygiène-tentoonstelling te Berlyn, die heden geopend zou worden, heeft alle gebouwen met alle daarin aanwezige voorwerpen ver nield, die aan de eene zyde van den stadsspoorweg gelegen waren; de gebouwen aan de overzyde zgn gespaard, waarin voor een deel de bureaux gevestigd waren, maar toch ook nog veel kostbaars geplaatst was. Hoe de brand ontstaan is, weet niemand. De brandweer was geroepen om het vuur te blusschen in den eenen vleugel en toen dat gelukt was, ver toonden zich de vlammen een eind verder; ook deze werd de brandweer meester, maar bijna op hetzelfde oogenblik stond het geheele gebouw, dat van hout opgetrokken was, in volle vlam en was er niets te doen dan do aangrenzende gebouwen te beschermen. Vermoedelyk was do ruimte onder den vloer vol houtkrullen en spaanders en heeft zich het eerst geblu6ckte vuur daaraan medegedeeld. Toen dit alles plotseling in brand geraakte, kon de brandweer niets meer uitrichten; do hitte was zoo groot, dat de brandspuitslangon verzengden. Men heeft uit de telegrammen reeds gezien, dat het verbrande ver zekerd was; hoewel er natuurlgk veel onherstelbaar verloren is gegaan, zal het toch mogelgk zyn, dit jaar de tentoonstelling nog te laten doorgaan. Dezer dagen werd in den trein, die van Marseille naar Parijs ging, bij het station te Monté- limart een vrouw dood gevonden in een „waggon-lit." In denzelfden trein vond men, in een waggon 2de klasse, een conducteur dood. In een trein, die kort vóór dezen van Marseille vertrok, had men te Arles uit een waggon 3de klasse een man gehaald, die op de reis gestorven was. De heer Carlier te Parys, lid der „Aca démie d'aórostation météorologique" aldaar, heeft een nieuwen toestel bedacht om luchtballons te be sturen. De eerste proef leverde niet veel resultaat op, doch de tweede maal, toen de luchtreiziger met den ballon, genaamd „De comeet van 1881", bij de gasfabriek van La Yillette opsteeg, wist hg inder daad door middel van zyn toeBtel aan den ballon nu en dan een bepaalde richting te geven. BUITENLAND. Frankrijk. Het Fransche eskader, van den Piraeus komende, zal zich ter hoogte van Candia bg het van Corfu komende Engelsche eskader aansluiten, waarop beiden te zamen naar Egypte znllen stevenen. Frankrijk en Engeland hebben gelijkluidende depeohea aan hunne vertegenwoordigers by de mogendheden gezonden, waarin zij de ten opzichte van Egypte genomen maatregelen uiteenzetten. De rechtbank van koophandel, te Parijs gis teren uitspraak doende in de zaak van de „Union Générale", heeft de uitgifte der nieuwe aandeelen ongeldig verklaard. Dientengevolge is de verkoop der nieuwe aandeelen aan de Beurs evenals de uit gifte zelve te niet gedaan, en zijn de houders der oude aandeelen tot het doen van de achterstallige stortingen, 250 fr. per aandeel, opgeroepen. In de gisteren gehouden vergadering der Kamer heeft de regeering er op aangedrongen een wets voorstel van den heer Roche, tot secnlariseering van de goederen der godsdienstige congregatiën, kerkfabrieken, seminariën en consistoriën en tot scheiding van Kerk en Staat, naar eene commissie te verwijzen. Gezegd voorstel is in overweging ge nomen en voorts is overeenkomstig den wensch der regeering besloten. BaBsano, die de ex-keizerin Eugénie naar Zuid-Afrika vergezelde, spreekt het verhaal van de „Weekly Chronicle" van San-Francisco tegen, dat de keizerlijke prins door de hand van een Fransch- man zou zyn omgekomen. Yolgens dit verhaal waren drie ex-communards, die naar Londen waren ge vlucht, tegelijk met den prins naar Afrika vertrok ken met het plan hem te dooden. Met behulp van een Kaffer, dien zij hadden omgekocht, viel de prins in een hinderlaag en de Zoeloes, die hem doodden, waren in werkelijkheid Franschen; van het drietal waren twee te Isandula gesneuveld, de derde was te San-Francisco gestorven. Bassano zegt dat het ge heele verhaal een verzinsel is. De begrootings-commissie der Kamer verklaart zich vóór de afschaffing dor theologische faculteiten te Lyon, Bordeaux, Rouaan en Aix; alleen die te Parys zou behouden blijven. De Kamer heeft in overweging genomen het voorstel van den heer Bert tot afschaffing der katho lieke faculteiten en het wetsontwerp tot invoering van bijzondere straffen voor de inlanders van Algerië. Volgens de „Constitutioneel" zou gisteren te Parys eene bijeenkomst van socialisten en vrij denkers gehouden worden, om een adres van geluk- wenBching vast te stellen aan de onbekende moor denaars van de heeren Cavendish en Burke. Dnitechland, Yolgens de „Norddeutsche Alg. Zeitung" zyn in de laatste dagen de zenuwpynen dos rijks-kanseliers zoo sterk toegenomen, dat hij buiten staat is om te gaan of ook maar te staan. Hy zal ten minste eene week het bed moeton houden. Te Neurenberg is gisteren de Beiorsche ten toonstelling voor industrie, koophandel en kunst geopend. Zij is de grootste van dien aard, welke tot dusver in Duitschland gehouden is. Er zijn 300© inzenders en het park, waarin de gebouwen gele gen zgn, is het fraaiste terrein dat nog voor een tentoonstelling is afgestaan. Het park is 120,000 vierkante moters groot. De vier gebouwen beslaan te zamen eene oppervlakte van 33,000 meters. De catalogus is een ware industriëelo encyclopedie, vooral voor stoomwerktuigen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2