LEIDSCÏÏ DAGBLAD. V. 6825. Woensdag 17 Mei. A°. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.B 0.05. Deze Gonraat wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F RIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letters naar plaatsmimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal deze courant Donderdag niet worden uit gegeven. LEIDEN, 16 Hef. Heden is aan de universiteit alhier de heer S. J. Hirsch, geb. te Tiel, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get. „Hulp en aanzetting tot zelfmoord." (Art. 294 Wetb. v. Strafrecht.) Aan den Leidschen hoogleeraar Cohet is door de universiteit te Cambridge het doctoraat in de letteren honoris causa aangeboden. Niettegenstaande den haar reeds lang vooraf- geganen en hekenden roep van mad. Théo als de zoo buitengewoon gevierde Parijsche zangeres en actrice tegelijk, was de schouwburgzaal gisteravond bij haar optreden alhier toch slecht bezet, hoewel iets heter dan bij de voorstelling verleden week van „Le9 Rantzau." Nadat door een tweetal der haar vergezellende personen een comédie in één acte, tw. „Les Jurons de Cadillac", was vertoond op een wijze, zooals de Franschen dat steeds doen, trad de beroemde artiste in twee operotteB van Offenbach op en zong zij bovendien nog een paar chansonnettes. Zoowol in het een als in het ander stelde zij de verwachtingen niet teleur, ook al miste men een orkestbegeleiding en was deze door piano-accom- pagnement vervangen. Telkens werd zij toegejuicht en, niet onwaarschijnlijk daarenboven ook om hare inderdaad bevallige persoonlijkheid, teruggeroepen. In „Pomme d'Api" werd haar een fraaie bouquet overhandigd. Hel bij haar behoorendo kleine gezelschap stond haar geenszins onverdienstelijk ter zijde. Ds. Van Hoogenhuyze te Dordrecht heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Leiderdorp bedankt. De algemeene vergadering van dames, aan de Zondagsscholen van vrijzinnige richting verbon den, zal 25 d9zer te Rotterdam plaats hebben. Op 1 Januari jl. waren er 258 vacante pre dikantsplaatsen in de Ned.-Herv. kerk. Zij zijn vermeerderd door overlijden met 4 en door emeritaat met 2. Aantal dus 264. Daar er echter 7 candi- daten in dienst zijn getreden, bleven er op 1 April 11. 257 vacaturen. Gisteren is er weder ministerraad gehouden ten huize van den heer Van Lijnden. Naar het Vad. thans opnieuw verneemt, heeft de burgemeester der residentie, jhr. mr. Gevers Deynoot, het plan om met 1 Jnni a. s. als zoodanig af te treden. VolgeBS besluit van de ridderschap van Utrecht is aan jonkheer E. "W". Van "Weede, kamerheer dos Konings in buitengewonen dienst, en aan Th. L. baron Qaarles De Qnarles, lste luitenant-ingenieur, admissie in de ridderschap verleend. "Waarschijnlijk zal te Breda een inrichting tot stand komen voor opvoeding van kinderen, wier ouders in Indië wonen. Tegen een matige som van 1000 zullen de kinderen behoorlijk worden ver zorgd, gekleed en onderwezen. De inrichting zal bestaan uit afzonderlijke woonhuizen - elk met tuin, speelplaats, badplaats en studeerkamer, voor iedero twintig kinderen. Elke afdeeling wordt onder toezicht gesteld van een paar gehuwde lieden uit den be schaafden stand. Het administratief beheer en het toezicht over de geheele inrichting zou worden ge voerd door den heer Beyens en zijne echtgenoote, bijgestaan door een commissie van toezicht, bestaande uit mannen, die door hunne maatschappelijke positie en ontwikkeling waarborgen voor een goed toezicht opleveren. Bij de aanbesteding van het houwen eener passage, met hotel, café, 20 winkols, bovenwoningen enz., aan de Prins-Hendrikkade, tegenover het centrale spoorwegstation, te Amsterdam, een en ander uit te voeren onder directie van den architect J. Bijvoets Gz., waren 10 biljetten ingoleverd, waarvan de minste inschrijver was de heer A. I. Van Lient te Amsterdam, voor de som van 209,800. De bouw van de overdekte galerij met 50 winkels achter het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, waarvan do aanbesteding den 8sten dezer plaats had, is niet gegund aan de Brusselsche inschrij vers, die de minste waren, maar aan D. Oerlijn Zoon en A. De Haan, te Amsterdam, voor ƒ409,000. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter opleiding tot de be trekking van telegrafist 2de kl. bij dc Rijkstele graaf, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus a. s., leerlingen kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van een gulden. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van '6 Rijks schatkist bij do Nederlandsche Bank, op 13 dezor en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van 8,771,618.11. Uit het voorloopig verslag tot onteigening ten behoeve van een spoorweg (tramweg) van VGravenhage naar Scheveningen blijkt dat door verscheiden leden ernstige twijfel werd geopperd of inderdaad de aanleg van dozen spoorweg in het algemeen belang gevorderd wordt, waardoor do voorgestelde onteigening geacht kan worden vol doende gewettigd te zijn. Men meende dat Scheve ningen reeds op voldoende wijze mot's-Gravenhage is verbonden. Tegen deze beschouwing werd door velo andere leden met kracht opgekomen. Het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistervoormiddag Li zard; de „Jason", van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen, heeft door het ijs oen gat in den boeg gekregen, moet dokken en ropareereD, de passagiers zijn echter allen goed aangekomen; de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gister avond Scilly. De gewone audiëntie van den minister van financiën en dia van den minister van oorlog op 18 dezer zullen niet plaats hebbeD. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht: lo. benoemd, tot dirigeerend officier vaD gezondheid der lste kl., den dirigeerenden officier van gezondheid der 2de kl., A. P. Kleynenberg; tot dirigeerendo officieren van gezondheid der 3de kl. P. G. Berends en dr. C. A. A. Kieckens; tot dirigeerend off. van gez. 3de kl., de officieren van gez. lste kl., met den titulairen rang van majoor, A. N. Vorstman on dr. W. Krol, allen van genoemd personeel; 2o. den titnlairen rang verleend van majoor aan de off. van gez. lste kl. dr. W. J. De Meyer en J. H. Neiszen, mede van genoemd personeel- pensioon toegekend aandr. J. Smith, dir. off. van gez. lste kl., ƒ2100, op zijne aanvrage; J. J. P. Van den Heuvel tot Beichlingen, gezegd Bartolotti Rijnders, dir. off. van gez. 2de kl., 1800, op zijne aanvrage, onder toekenning van don rang van dir. off. van gez. lste kl. Met enkele woorden maakten we in onze vorige avond-editie reeds melding yan do onder voorzitter schap van den heer De Ridder gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van de Rijnlandsche Stoomtramweg-Maatschappij. Dienaangaande zendt men ons thans nader het volgende meer uitvoerige verslag Vertegenwoordigd waren 123 aandeelen, uitbren gende 187 stemmen. Namens commissarissen der onderneming werd door den president een overzicht gegeven van den staat en de lotgevallen der Maat schappij in het afgeloopen jaar, waaraan het vol gende ontleend is: De Stoomtramdienst Leiden Katwijk werd den 4den Joni 1881 geopend. Al spoedig bleek dat het materieel niet voldoende was ter voorziening in de behoefte aan vervoer, zoodafc vergrooting van het kapitaal tot uitbreiding van het rollend materieel noodzakelijk was. De Maat schappij is in het bezit van 5 locomotieven (stelsel Meryweather) 6 gemengde rijtuigen lste en 2do kl., 4 rijtnigon 3de kl., 2 gesloten en 3 open goederen wagens, benevens 2 veewagens. De telegraafdienst in den loop des vorigen jaars aangelegd in het belang van de veiligheid, zal hefc bestuur trachten dienstbaar te maken ook voor de aan do lijn liggende dorpen. Weg en werken ver- keeren allen in goeden staat; de gebonwon,hoewel op zeer nederige schaal ingericht, voldoen aan de eischen van den dienst, terwijl de toestand dep rijtuigen zeer goed is. Gedurende het tijdvak van 4 Juni tot 31 Decem ber 1881 zijn vervoerd 216,778 roizigers en 153,888 kilogr. goederen met eene opbrengst van 29,907.41, of por dag en per kilometer van 16.12. In hefc geheel zijn 6066 ritten gedaan. De opbrengst van het goederenvervoer alleon heeft slechts ƒ588.631 bedragen, een resultaat verre van gunstig tegen over de alleszins bevredigende resultaten van hefc personenvervoer. De exploitatiekosten waren hoog, doch dit is niet bevreemdend in aanmerking genomen dat de dienst voor eene maatschappij in hot eerste jaar altijd de duurste is. Het verslag behelst de verzekering dat door de directie al het mogelijke gedaan wordt om de exploi tatiekosten in te krimpen en het personen- en goe derenvervoer te ontwikkelen, en zegt voorts dat men in de gegeven omstandigheden rodenen tot tevreden heid kan hebben. Do ontvangsten toch hebben m staat gesteld alle kosten te dekken en de percents gewijze afschrijving te doen. Op voorstel van commissarissen, dio meenden dafc in de concessie-voorwaarden van de betrokken ge meenten bepalingen zjjn opgenomoD, die niet voor- deelig voor de aandeelhouders zijn, werd het be stuur gemachtigd bij die gemeentebesturen pogingen aan te wenden ten einde gedaan te krijgen dat des winters minder dan 10 en des zomers minder dan 15 ritten per dag volbracht behoeven te worden, een en ander zoo noodig met opoffering der door de gemeenten verleende rentegarantie. Nadat de onderwerpen van den beschrijvingsbrief waren afgehandeld, vroeg een der aandoolhouders inlichtingen over het ongeluk onlangs tusschen Leiden en Oogstgeest op de tramweglijn voorgevallen, met verzoek tevens aan commissarissen om mede- deeling te doen van de oorzaken waaraan het ongeval was toe te schrijven en of maatregelen tot voorkoming van dergelijke onheilen zullen worden genomeD, speciaal door vermindering van de scherpte der bochten. - In antwoord hierop werd door het bestuur medegedeeld dat het ongoluk plaats had op het gedeelte van do lijn Leiden-Haarlem, in onderhond en onder toezicht van de Noord-Zoid-Hollandscho Stoomtrammaatschappijdat die maatschappij is aangesproken tot schadevergoeding, ook ton einde meer waarborgen te erlangen in de toekomst voor het onderhoud van don weg. Ten slotte werd eene gedachtenwiseoling gevoerd over de vraag of verhooging van het personen- tarief, hetwelk, in vergelijking met de vervoerprijzen van andere ondernemingen, buitengewoon laag werd genoemd, niet een punt van overweging bij com missarissen zou kurnen uitmaken. Dit denkbeeld werd echter in de gegeven omstandigheden, na allereerst naar eene veranderde en meer voordeelige dienstregeling moest gestreefd worden, vooralsnog ontraden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1