eren ver van de zon af als de aarde, doch nadert snel tot de eerste. Op den lOden Juni zal haar afstand van de zon slechts ruim 0,06 van dien der aarde tot de zon bedragen, dat is, zij zal de zon tot op omtrent V/K millioen geografische mijlen naderen. Een bijzonderheid van de loopbaan is nog dat de komeet in den klimmenden knoop zeer nabij de baan der aarde komt, namelijk tot op ongeveer twee malen den afstand van de maan tot de aarde. Dit zal omstreeks 11 Juli geschieden, doch daar de lengte van den klimmenden knoop der loopbaan 205° bedraagt, bevindt de aarde zich op dat oogen- blik nog ver van het punt, waar de banen van aarde en komeet elkander op weinig na doorsnijden. Eerst omstreeks half October bereikt de aarde dit punt, doch dan zal de komeet zich weder verre zoowel van de aarde als van de zon verwijderd hebben. Wacht ons dan weder het schouwspel van een regen van vallende sterren? Emilie Loisset, de paardrijdster, wier dood ten gevolge van een val van haar paard te Parijs zooveel deelneming verwekte, had, eenzaam als zij leefde, een trouwen bewaker, een reusachtigen dog, Turk genaamd. Na de heropening van het Hippodröme verscheen Turk als naar gewoonte in de stallen van het cirque en bleef tweemaal tot aan het oinde der voorstelling, de laatste maal akelig huilende en met hangende ooren, terwijl bij alle voedsel weigerde. Daarna heeft men het dier niet teruggezien. Zou hij naar het graf zijner meesteres zijn gegaan? Op de spoorbaan van Saint-Ghislain naar Audenarde werd een boerenkar, waarop twee mannen en twee vrouwen, door een gooderentrein aangereden. Gelukkig werd slechts één der mannen gewond. Toen men het viertal te hulp snelde, was men niet weinig verwonderd, een der vrouwen slechts te hooren jammeren om haar „varken". Men dacht een oogenblik - hoe ondeugend - dat die blijken van genegenheid haar verwonden met gezel golden, maar weldra vond men het voorwerp van haar zorgeen heuschelijk varken, dat door den schok op de locomotief was geworpen in gezelschap van een mandje met boter, waaraan het zich te goed deed. Het Phoenix-park te Dublin, waarin de moord van de hceren Cavendish en Burko heeft plaats gehad, is een van de schoonste wandelparken van Europa. Het ligt aan het westelijk einde van Dublin en hoeft eene oppervlakte van 1750 acres (ongeveer 700 bunder) en zeven mijlen in den omtrek. In het park zijn een groote Zoölogische Tuin, het militaire hospitaal en de kazernen der politie. Aan de rechterzijde van de groote laan van het park staat het paleis van den onderkoning. Men vindt er ook eene kolossale zuil van graniet, aan den hertog van "Wellington gewijd, en eene Korinthische zuil, die op haar top een phoenix draagt. Zijn naam ontleent het echter niet aan die zuil, maar aan eene fontein van mineraal-water, die dicht bij den Zoölogi8chen Tuin staat en in de Iersche taal „Fion- iske" of „Fennisk" (helder water) heet, waarvan de Eugelschen „Phoenix" gemaakt hebben. Een schamel gekleed heer trad dezer dagen te Parjjs bij een spiegelmakor binnen en vroeg den bediende naar den prijs van een allerprachtig- sten grooten spiegel. De bediende nam hem van het hoofd tot de voeten op en verwaardigde zich niet te antwoorden, waarop de ander den spiegel met zijn stok aan stukken sloeg. De verwoede be diende dreigde de politie in te roepen, doch de onbekende herhaalde bedaard zijne vraag. „Drie duizend frankenluidde thans het antwoord, waarop de vreemdeling eene welgevulde portefeuille uit haalde, betaalde en heenging. - Het bleek zekere H. geweest te zijn, een Noorsch houthandelaar, die een vermogen moet bezitten van 15 millioon. Weer is een bediende van het postkan toor te Parijs gearresteerd wegens diefstal, maar niet in verband met den grooten diefstal. De 19-jarige Tisserand was een maand geleden geschorst in zijn functiesmen verdacht hem van het zoekmaken van een aangeteekenden brief met 1000 fr. De directeur liet hem ontbieden om hem te ondervragen. Tisserand kwam en na de eerste woorden haalde hij een kleine revolver uit zijn zak en wilde zich daarmede doodschieten. Een inspecteur nam hem het wapen uit de handen. Tisserand bood tegenstand en beiden rolden op den grond. Ten slotte werd de schuldige naar de gevangenis gebracht. Het bleek later dat de revolver onbruikbaar was. Ma dl le Kranss geniet aan de groote opera te Parijs een jaargeld van 180,000 fr.; de bariton Lasalle een van 141,000 fr. De oersto heeft jaarlijks recht op een verlof van 4 maandeD, de laatste op een van maand. BUITENLAND. Duitschland. In den Rijksdag was gisteren aan de orde het tabaksmonopolie. De staatssecretaris Scholz wees op het ontoereikende van de tot dusver ingevoerde indirecte belastingen tegenover de dringende nieuwe uitgaven ten gevolge van de ambtenarenpensioenon; verder op de moeilijke financiëele omstandigheden van de afzonderlijke staten en het bijna onmogelijke om de gemeente-belastingen te innen. Spreker wees het vooroordeel af, als ware de regeering voorne mens door het tabaksmonopolie pressie uit te oefe nen op de tabaksarbeiders. Verder werd de meening weerlegd als zou het monopolie de verwachte inkom sten niet geven. De regeering erkent den zedelijken plicht tot schadeloosstelling binnen redelijke grenzen en begroot het cijfer der schadeloosstelling op 260 millioen markdaarentegen meent de regeering geen schadeloosstelling te moeten verleenen aan indirect nadeel lijdenden, waaronder Hamburg en Bremen. De belasting door het monopolie zal in Duitschland geringer zijn dan elders. De tabak i9 een noodza kelijke bron van belastingde regeering is niet in staat eene meer geschikte belasting dan het monopo lie te vinden. De heer Sandtmann (van Hamburg) en de vroe gere minister van financiën Hobrecht bestreden voorte het monopolie, dat door den vice-minister Mayer kortelijk verdedigd werd. - Morgen voort zetting. Groot-Britan nio. Maandag heeft de heer Gladstone, nadat hij met eene van aandoening bevende stem aan de bekwaam heid en het karakter der beide vermoorde staats lieden hulde had gebracht en de verdaging van het Lagerhuis had voorgesteld, nog medegedeeld dat hij heden aan het Huis voorstellen zou doen tot onderdrukking van misdaden in Ierland. Spoe dig daarna zou hij een ontwerp betreffende de achter stallige pacht indienen. De heer Northcote gaf hier aan zijne adhaesie. De heer Parnell zeide, nazjjne verontwaardiging over den moord betuigd te heb ben, niet te ontkennen dat de regeering niet nalaten kon zulke voorstellen als zij aangekondigd had te doen; maar hij geloofde dat de misdaad bedreven was door personen, die de zaak, waaraan hij zich gewijd had, vijandig waren en den moord hadden gepleegd met het doel aan de wenschen zijner partij en aan de nieuwe Iersche politiek der regeering een doodelijken slag toe te brengen. Deze uiting van den heer Parnell was geheel in overeenstemming met het manifo9t, dat, door hem en de heeren Davitt en Dillon onderteekend, open baar gemaakt is. De „Times" merkt echter op dat die heeren over de vele in Ierland reeds gepleegde moorden zich nooit zoo afkeurend hebben uitgela ten en steeds moord en geweldenarij alleen ontraden hebben omdat het onnoodige middelen waren ter bereiking van het doel, dat de Land-League zich voorstelde. Het Amerikaansche blad de „Irish "World," dat door den heer Davitt eene „wondervolle macht ten goede" genoemd werd, predikte wel degelijk het ergste terrorisme en spoorde tot moord aan. De agrarische agitatie heeft stellig haar voordeel ge daan met de misdadeD, die misschien door Fenians werden bedreven. Hare leiders kunnen zich thans, meent de „Times", niet van schuld vrijspreken. Het blad begrijpt dan ook niet, wat de regeering van eene verzoening met de leiders der Land-Lea gue verwacht. Zij hebben immers duidelijk genoeg te kennen gegeven dat zij niet tevreden zijn vóór Ierland zelfstandig en Home-Rule werkelijkheid wordt. Eene transactie, zooals de regeering met deze mannen wil beproeven, acht de „Times" onmogelijk. Parnell en de andere Iersche afgevaardigden droe gen ovenals bijna alle afgevaardigden rouw in deze zitting. De heer Grosvenor stelde gisteren in het Lagerhuis voor om de zitting te verdagen tot heden avond, ten einde de leden in de gelegenheid te stel len de begrafenis van Cavendish bij te wonen. Dat voorstel werd aangenomen Oostenv.-Hon,». Monarchie. In de zitting van het Huis van Afgevaardigden van gisteren heeft de linkerzijde eene interpellatie tot de regeering gericht, of deze voornemens is haren invloed aan te wenden in den zin van ge rechtigheid en menschlievendheid met het oog op de gepleegde gruweldaden op de Joden aan de Oostenrjjksch-Russische grenzen en de moeielijk- heden, die er voor den staat kunnen ontstaan door de talrijke vluchtelingen. De khedive riep gisteren de consuls der groote mogendheden bijeen en beraadslaagde vervolgens rechtstreeks met de consuls van Engeland en Frank rijk, wier krachtige aandrang hem deed besluiten het antwoord van de Porte niet af te wachten om verschillende wijzigingen van vonnissen nit te spreken. De indruk dien dat maakte op de inboorlingen en op do vreemde kolonie, was uitmuntend. Er waren wanordelijkheden te duchten, indien de inmenging van de Porte in deze zaak was gebleken. De vol komen overeenstemming tusschen de consuls van Engeland en Frankrijk trok zeer de aandacht en hunne vastberadenheid werd algemeen geprezen. Een later telegram meldt dat de toestand be denkelijk is. Men verwacht dat Mahmoud- en Mustapha-pacha hun ontslag zullen nemen. Er zal eene poging gedaan worden om Arabi-bey den onder koning als minister-president op te dringen. Het Kabinet moet voornemens zijn de Kamer van Afge vaardigden samen te roepen, ten einde de afzetting van den onderkoning te verkrijgen. Verscheidene consuls hebben aan hunne regeeringen getelegra- pheerd om pantserscbepen te zenden. In Soedan is wel een aanvoerder der opstan delingen gedood, doch niet de valsche profeet. Telegra m tn en. CAIRO, 10 Mei. Egypte is in staat van revolutie. Het ministerie, de organieke wetten schendende, 1 heeft de Kamer van notabelen bijeengeroepen buiten den khedive om. De afzetting van den khedive ten bate van een gouvernement onder Arabi-bey is in het wezen der zaak tot stand gekomen. De Duitsche, Oostenrijksche en Italiaansche consuls hebben stellige instructiën ontvangen om zich van inmenging te onthouden. De ministers hebben aan de consuls formeelo verzekering gegeven dat het leven en de eigendommen der Europeanen niet het minste gevaar loopen, maar in geval van tusschenkomst is Turkije besloten het land te verdedigen. LUXEMBURG, 10 Mei De Kamer heeft met2G tegen 10 steramen de volgende motie aangenomen „De Kamer, gehoord de meening der commissie van onderzoek en daarna de hier gegevene ophel deringen, is van oordeel dat het niet bewezen is dat de val der Lnxemburgsche Bank toegeschreven moet worden aan de schuld der regeering, en gaat over tot de orde van den dag." Vier leden ont hielden zich van stemming. MARSEILLE, 10 Mei. Men meldt dat de Engelsche gezant bij den sultan van Marokko, op eene wande ling in de hoofdstad, door een groot aantal Moren met steenen is geworpen. Naar men zegt, heeft de sultan zeshonderd personen daarvoor doen gevangen nemen. CAIRO, 10 Mei. De ministers hebben aan de consuls de verzekering gegeven dat de persoon van den khedive geëerbiedigd zal worden. De khedive verklaarde hedenavond aan den correspondent van Reuters agentschap, dat hij besloten heeft tot eiken prijs zich tegen de eischen der ministers te verzetten en op den stoffelijken bijstand van Frankrijk en Engeland rekent, omdat hij gisteren het decreet onderteekend heeft overeenkomstig den raad hem door hunne vertegenwoordigers gegeven. - Tot op dezen oogenblik is alles rustig. ST.-PETERSBURG, 10 Mei. Hetoffioiëele Regee- ringsblad bevat de benoeming van graaf Talstoy tot president der Academie van "Wetenschappen. Waarschijnlijk zal de heer Stavgali, vroeger diplomatiek agent te Belgrado en vervolgens gezant in China, aan den minister van buïtenlandsche zaken, den heer Von Giers, als adjunct worden toegevoegd. LONDEN, 11 Mei. Te Preston is een man gevat, genaamd Martin Quinn, die erkent Zaterdag-avond in het Phoenix-park te Dublin geweest te zijn. Hij had Dublin 's nachts verlaten. De regeering heeft f 120,000 belooning uit geloofd voor het vatten der moordenaars, benevens pardon en politie-bescherming voor den medeplich tige, die aan den moord zelf geen deel nam en de noodige inlichting geeft. BOCHUM, 11 Mei. Hedenochtend heeft in de mijn Pluto, bij Wanne, eene vreeselijke ontploffing plaats gehad. Tot dusver zijn 56 lijken gevonden. LEIDEN, 11 Mei. „Les Rantzau", het nieuwe stuk van Erckmann- Chatrian, dat nauwelijks vier weken geleden vooi

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2