LEIDSCH DAGBLAD. [V. 6821. Avond-editie. BERICHT. Vrijd-s 12 Mei.A\ 18S2. PBIJS DEZER COUEUïT: Voor Leiden per 8 maanden......1.10. Franco per post.1-40. ifeonderljjke Nommers.0.05. Deïe Comant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—0 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incwsee- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Toen de Uitgever van het Leidsch Dag blad onzen Abonné's onlangs als premie Ten Kate's bundel gedichten „Voor huis en hart" aanbood, werd dit boekwerk door velen met ingenomenheid ontvangen. De groote Nederlandsche zanger telt nog steeds - en terecht - tal van vereerders en bewon deraars. Nochtans bleek dat een ander deel der lezers een ander dan aan poëzie gewijd boek werk meer welkom zou zijn geweest en in dien geest gaven enkelen dan ook hun wensch te kennen. Met genoegen kunnen we nu melden dat ook daaraan onze Uitgever wil trachten te gemoet te komen. Ilij is nl. thans eigenaar van een nieuwen roman, op aangenamen toon geschreven en boeiend van inhoud twee eigenschappen die de lezing dus alleszins aanbevelenswaardig maken. Bovendien is het gedrukt op best papier en met een flinke, duidelijke letter. Niettegenstaande het een vrij lijvig boek deel is - het beslaat niet minder dan 298 pagina's - heeft hij den prijs er van toch weer op slechts 50 cents bepaald: een prijs die het onder ieders bereik doet vallen. We merken echter op dat het alleen voor onze Abonné's voor dit bedrag verkrijg baar is. Voor hen, wien het per post moet worden toegezonden, wordt het met 121/., cents voor frankeerkosten verhoogd. Later zal als gewoonlijk een bon in ons blad worden afgedrukt, waarmede deze premie - getiteld: „Alfred van Norrcutin" naar Levin Schucking door J. H. Ebbeler, vertaler van de zoo bekende „Russische Indyllen" - aan het Bureel kan worden afgehaald of besteld. LEIDES, !1 Mei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het Btoomsohip „Schiedam", van Amsterdam ver trekkende, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaald op Vrijdag-nacht te twaalf uren. Men deelt ons mede dat voor deze gemeente in het geheel zijn verleend 279 vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein. Van deze vergunning hebben 14 personen geen gebruik wcnschen te maken, zoodat het gezamenlijk bedrag van hen die met den verkoop doorgaan, bedraagt 265, zijnde 162 boven het door de wet gestelde maximum. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden Krniter, L. M. A. Dot, H. Den Hartog, J. Holte- kloeke, G. Verra, mej. M. 'Wijsman, Amsterdam; G. Keyser, Boskoop; W. C. J. Smit, Hellevoet- sluis; mej. G. M. Van Leeuwen, Leiden; B. Wen- nekers, Rotterdam. Briefkaartenmej. L. M. Hey- delaar, Amsterdam; wed. Asseler, 's-Gravenhage. Wederom is door studenten en candidates in de geneeskunde aan de universiteit to Groningen een adres ingezonden aan den minister vanbinnen- landsche zaken, met dringend verzoek dat ook Groningen te zijner tijd moge aangewezen worden als plaats, waar de akte-examens worden afgeno men. Zooals de toestand thans is, heeft er - meenen adressanten - eene onbillijke en onrechtvaardige bevoordeeling plaats van de overige universiteiten, met aanmerkelijke schade voor hen zeiven, die steeds gedwongen worden zich voor de akte examina naar elders te begeven. Naar het Rott. Nbl. verneemt, moeten voor het volgend seizoen aan do Rotterdamsche opera reeds verbonden zijn de heer Carl Hiel en Frau Will, beiden laatstelijk geëngageerd aan het Ring- theater te Weenen. Mot het stoomschip Prins van Oranje" van de Maatschappij „Nederland", hetwelk 20 Mei a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar recht streeks eene briovenmail worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 30 Mei a. s. met den trein van 5.5 's avonds uit Amsterdam naar Ant werpen in aansluiting op het vertrok van het be doelde stoomschip uit Marseille, mede eene ver zending naar Atjeh geschieden. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der Rotterdamsche Bank werd over het verslag eenig debat gevoerd, waaruit bleek dat de dircctio zich zooveel mogelijk tracht te ontdoen van speculatieve ondernemingen. Eén lid wenschto de roservesom ook te doen uitkeeren als dividend, doch dit vond bestrijding en het dividend is dan ook op vijf percent bepaald gebleven. Als commissarissen worden benoemd de hoeren Wambersie en Blanken- he:m, terwijl in de plaats van den heer Burger (overleden) de heer Veder is gekozen. Het dividend der Nederlandsche Bank over het afgeloopen jaar is bepaald op f 197 por aan deel van f 1000. Het bestuur der Bociëteit „Harmonie" te Rot terdam heeft, ingevolge besluit der onlangs gehouden buitengewone algemeeno vergadering, eene prijBvraag uitgoschrovon voor het maken van oen ontwerp ter verbouwing van de bestaande lokalen dier sociëteit. De Koning heeft het grootkruis der orde van den Nederlandschon Leeuw geschonken aan den hertog van Edinburg en aan prins Christiaan van Sieeswijk-Holstein. Geen der ministers geeft deze week audiëntie. De minister van fiaanciën hreDgt ter kennis van de belanghebbenden dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd commiezen der vierde klasse der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging we gens traktement en toelage van 480 'ajaars. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden dat het natuurkun dig examen voor aanstaande veeartsen zal aanvan gen op Woensdag 24 Mei a. s. in do lokalen van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht. Bij beschikking van don minister van binnen landsche zaken is bepaald dat de commissie, belast met het afnemen der examens 15 voor het jaar 1882 zitting zal honden te Delft, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie F. J. Van den Berg, hoogleeraar aan de Polytechnische School; tot leden: A. J. Pesch, hoogleeraar aan do ge meentelijke universiteit te Amsterdam; dr. G. F. W. Baehr, J. A. Snijders Gz., dr. G. J. Lege- beke, dr. A. C. Oudemaos, dr. H. Behrens, hoog leeraren aan de Polytechnische School; A. J. H. Beeloo, hoofdingenieur der marine te Amsterdam; G. J. Morre, P. Tétar Van Elven, leeraren aan de Polytechnische Schooldr. H. KamerliDgh Onnes, adsistont voor de natuurkunde aan do Polytechni sche SchoolW. C. Metzelaar, civiel-ing. en gemeente architect te Deventer. Het stoomschip „P. Caland" arriveerde gis teren van Nienw-York te Hellevoetsluis. Het stoomschip „Nemesis", van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, aan boord hebbende circa 1000 passagiers 3de klasse naar Amerika, vertrok gisteren van Amsterdam naar Nieuw-York. Hiermede is de geregelde wekeiijksche dienst der directe lijn AmsterdamNieuw-York Van Winkler Prins' nieuwe uitgave van „Braga", dichterlijke mengelingen uitgegeven door een dicht- lievend gezelschap onder de nooit gebruikte zin spreuk „Utile Dulci", waarvan we onlangs melding maakteD, is thans bij den heer A. Tor Gnnne te Deventer de tweede aflevering verschenen. Getucngd Nieuws, Tot verdrinkens toe viel gisteren tegen den avond weder door het scheppen naar aasjes een jongen in de Langegracht, zonder dat dit eerst werd opgemerkt. Zijn op het water drijvende pet deed echter de aandacht op het onheil vestigen, en eindelijk mocht het een paar personen gelukken den jengdigen drenkeling aan wal te brengen en de levensgeesten nog op te wekken. Zal dit voorbeeld anderen in hnn gevaarlijk „spel" nog niet afschrikken? Per Holl. spoor werden gisteren nit Berlijn te Haarlem aangevoerd een twintigtal run deren, bestemd voor een rnnderslager aldaar. Dat is reeds de tweede bezending van dien aard in korten tijd. De tegenwoordige hooge veeprijzen schijnen de slagers naar buitenlandsche markten te doen omzien. Het vleesch is van eerste qualiteit. In de bierbrouwer ij „de Leeuw" in de Houttuinen te Dordrecht had gisteren een noodlottig ongeval plaats. Een 23-jarig volontair in die brouwerij, H. A. L. J. uit Amersfoort, is namelijk, toen hij de stop op de buis boven het watervat wilde steken, in dit 2'/a meter diepe vat gevallen en verdronken of gestikt. Vermoedelijk is hij, toen hij zich op de plank boven die waterkuip bevond, door eene duizeling overvallen en er toen ingestort. De werklieden beneden in de brouwerij hoorden een gil en vonden de pet van den ongelukkige in het vat drijven. Dr. Geyl heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, maar niets mocht meer baten. Gisternacht is bij zekeren V. Zeen 83-jarig grijsaard, te 's-Gravendeel, ingebroken. De inbrekers, die gemaskerd waren, hebben V. Z. eerst gebonden en hem een doek in den mond gestopt, zoodat hg niet om hulp roepen kon, waarna zij zich van eene som van f 50 hobben meester gemaakt. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Een jongeling uit Wageningen had do onvoorzichtigheid nabij Bennekom uit een in vollen gang zijnden tramwagen te springen; ton gevolge daarvan verkeert hij wegens hersenschudding in bedenkelijken toestand. Een Kampenaar, wion de moed ontbrak het kruis des levens langer te torschen, sprong in niet zeer nuchteren staat Zondag-middag in de Korie- graebt te Kampen. De dartele springer scheen er pleizier in te hebben in hot water te blijven rond- spartelen, want toen twee kloeke gasten ter redding opdaagden, wist hij hen herhaaldelijk te ontkomen. Maar eindelijk werd hij op het droge gebracht. Onder geleide van een jeugdig belangstellend publiek werd de waterlievende overtreder der drankwet naar het bureel van politie geleid. De man had zich bedronken, omdat zijn engagement was afge sprongen De Komeet van NVells. - De komeetvan Wolls, op 17 Maart jl. ontdekt, neemt steeds in helderheid toe, doch is vooralsnog voor het bloote oog onzichtbaar. Zij is thans in de nabijheid van de Noordpool des hemels (op ongeveer 16° pools- afstand) geplaatst, en wel in het sterrebeeld Cepheus; zij beweegt zich ten noorden vaa Cassiopeia in de richting van de Giraffe. Zij staat than3 ongeveer

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1