De correspondent te Londen der N. R. C. seint liet volgende omtrent de Nederlandsche be kroningen op de Internationale Tentoonstelling van scheepsmodellen aldaar: Pauls, te Amsterdam, voor een model van een vischpink, eervolle vermel ding. Goedkoop Jr., te Amsterdam, voor eene rivier sleepboot, eerste prijs, zilveren medaille. Bruyne& j Zoon, te Amsterdam, voor eene reddingsboot, tweede prijs, bronzen medaille. De kon. fabriek van stoom werktuigen, te Amsterdam, voor een stoomjacht, eerste prijs, zilveron medaille. - Buiten mededinging werden toegekend de volgende onderscheidingen: Tideman, te Amsterdam, voor een model van een droogdok, gouden medaille. De Nederlandsche stoom bootmaatschappij, te Rotterdam, voor de uitvoerigste verzameling modelleD, zilveren medaille. Smit Zoon, te Kinderdijk, voor rivierbooten, zilveren medaille. Holöt, te Rotterdam, voor model passagiersboot, zilveren medaille. Tideman, te Amsterdam, voor een zeiljacht, eervolle vermelding. Gemeiiffd Nieuws. Hodennamiddagi8 een tienjarig knaapje, dat zich vermaakte met op een schuit te spelen, in de Aalmarkt geraakt. Door tusschenkomst van een tweetal personen werd hij spoedig weder op het droge gebracht. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. zijn hier 55 schuiten aangekomen, meest kustvi8scher8, welke besomden van f 40 tot f 104 5 a 8 dagen. Een schuit bij Borkum gevischt be- aomde f 164 in 12 dagen. De 23 schuiten, welke in den zwaren storm van 29 April in groot gevaar verkeerden, zijn alle behouden wedergekeerd. Er werd besteed voor tarbot 2 a 8, tong 0.15 a f 0.60, kabeljauw 1 a 2.50, schelvisch f 0.20 a f 0.40 en bunschol f 0.50 a f 0.75 per stukbinnenlekschol 5 a 8, scharren f 4 a 5 en garnalen f 2 f 3.50 per mandzeesterren f 10 a f 13 per kar. Bij den burgemeester van Woubrugge is aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte „Dyptheritis", in de kom der gemeente. In de zitting van het gerechtshof te VHage heeft do adv.-gen. mr. Gregory conclusie genomen in de zaak van het ongeval bij de afgra ving van het seinpostduin te Scheveningen, waarbij vier werklieden werden verwond, en wel één zoo danig, dat hij na eenigen tijd overleed. De adv.-gen. was van oordeel dat de arbeider G. K. uit Katwijk, die den wissel bediende, de schuld van het ongeval was en requireerde diens veroordeeling tot 45 dagen celstraf, benevens vier geldboeten van te zamen f 49. Naar men verneemt zal de stoomtram tusschen Bodegraven en Gouda, waarvan de opening spoedig wordt te gemoet gezien, dagelijks 8 ritten heen en 8 terug maken. Terwijl men dezer dagen in den Rijn tegenover den Heereweg te Ondshoorn aan het baggeren was, werd een eenigszins blinkend voorwerp in de bagger gevondon, wat nader bleek een gedenk penning te zijn uit het jaar 1719 en van Engelschen oorsprong. De penning is oogenschijnlijk van goud, iets grooter in middellijn dan een rijksdaalder, doch niet zoo dik. Hij stelt voor: aan de eene zijde een geknield veldoverste, zijn degen overreikende aan iemand in staande houding. Boven den geknieldon krijgsman staat„Don Blass." Hierom alB randschrift in de Engelsche taal„De trots van Spanje gebroken door admiraal Vernon." Aan de andere zijde een veBtinghaven, waarvoor acht oorlogsschepen en hierom als randschrift in de Engelsche taal: „De vesting Bellemonte genomen met slechts acht schepen, 28 Febr. 1719." De penning, die weinig heeft geleden, is aan de bevoegde directie ter hand gesteld. De man, die van de Katwijker schuit op een Engelsch schip is overgesprongen, is in zee overgegaan op een Scheveninger schuit, die hem op zijne beurt weder aan een Katwijker schuit over deed, welke hem eindelijk gelukkig aan land heeft gebracht. Door de politie te Haarlem is aangehou den een 11-jarige knaap, H. T. F., die door middel van insluiping ten huize van een buurman een zil veren horloge had ontvreemd, dat hij dadelijk naar de Bank van Leening had gebracht. Door den heer P. Varkevisser te Sche veningen is uit IJmuiden telegrafisch bericht ont vangen, dat aldaar is aangespoeld een zwaard, waarop de letters Ic D Hdit bericht ier bevestigd door een officiëele kennisgeving, bij den waterschout inge komen. Het zwaard is herkend als afkomstig van een Scheveningsche schuit, die in het begin der vorige week werd thuis verwacht. Het feit, dat het zwaard op onze kust is aangespoeld en de wind de geheele week gunstig was om de kust te bereiken, doet helaas gelooven dat het vaartuig met manen muis in den laatston storm vergaan is. In het gehucht Effen, onder Princen- hage, ontstond in de woning van H. Van Ginneken, terwijl deze elders werkzaam en zijne vrouw op het veld bezig was, een brand, verschrikkelijk in zijne gevolgen. Het vuur toch greep zoo spoedig om zich heen, dat, toen de buren toesnelden om de twee onbewaakt achtergebleven kinderen, een van 4 jaar en een van 5 maanden, te redden, in hetzelfde oogenblik het huisje reeds instortte, de arme kleinen onder het vlammende hout verpletterende. De oorzaak van den brand is onbekend. De kassier van de Voorschotvereeni- ging te Lundon (Holstein) is spoorloos verdwenen met de kas van 200,000 mark en met achterlating van nog een tekort van 200,000 mark bovendien. Te Belgard heeft zekere Buchs, vader van drie kinderen, in een branderij werkzaam, zijn vrouw met een knuppel doodgeslagen, omdat ze een flescbje drank, dat hij als versnapering had weg gezet, had geledigd. - Te Polzin, vlak in dezelfde buurt, heeft iemand bij een gevecht zijn tegenstander geworgd. Het Brabantsche Hof van Assises heeft Victor Breysse en Alfred Chariot respectievelijk tot 15 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan den grooten juweelendiefstal, gedurende den nacht van 3 op 4 Juni 1881 bij den juwelier Sturbelle in de rue desFripiers te Brussel gepleegd. Vooreenigentijdwerdnitdemagazijnen te Ballinacarra in Ierland een hoeveelheid dynamiet gestolen. De politie vermoedde dat men die gevaarlijke stof had ontvreemd om er de kazerne van Limerick mee in de lucht te doen springen. Dientengevolge werd er op de toegangen tot dat gebouw een streng toezicht gehouden. Toch heeft men niet kunnen beletten dat er in de onmiddellijke nabijheid der kazerne een geweldige ontploffing plaats had, waar door gelukkig slechts een zijmuur instortte en een raam werd vernield. Op die plek vond men later de overblijfselen van een bom. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 6 Mei ten overstaan van den notaris J. M. E. DercksenEen huis en erf aan de noordzijde van het Noordeinde, No. 6, Sectie F, No. 27, kooper J. Loeber voor f 3130. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het logement en do uitspanning genaamd „de Land bouw", aan de oostzijde van de Steenstraat, No. 10, alsmede drie paarden- en koeienstallingen in de St.-Aagten straat, Nos. 3a, 6 en 10, te zamen in bod op f 10,650, niet afgeslagen, zijnde inmiddels uit de hand verkocht; een huis en erf ingericht tot badhuis, aan de Bloemmarkt, No. 21, Sectie G, No. 1318, kooper W. F. Van der Heyden q.q., voor f 8800; een huis en erf aan de noordzijde van de Langegracht, omtrent het Bolwerkstraatje, No. 234, Sectie B, No. 682, kooper C. Van der Zeeuw voor f 2200. INGEZONDEN. Aan Hecren Geneeskundigen en Natuur- historlcl In Nederland. Tot nog toe is het niet mogen gelukken een doctor of doctorandus in de medicijnen of wel een arts aan de Nederlandsche expeditie naar de Pool gewesten te verbinden. Onderhandelingen, tot nu toe aangeknoopt, schijnen niet tot het doel te zullen brengen, en toch hebben wij reeds aangekondigd, dat een billijke schadeloosstelling, behalve alles wat tot kleeding en levensonderhoud gedurende den tijd der expeditie moet dienen, ook in geld zal worden toegekend, zoover onze middelen dit toelaten. Wel heb ik een aanbod ontvangen uit Duitschland van iemand, die goede waarborgen geeft, maar moet de Nederlandsche expeditie, die reeds genoodzaakt is van een buitenlandsch schip gebruik te maken, nu ook een niet-Nederlandschen geneesheer de zorg voor de gezondheid der aan den tocht deelnemende personen opdragen? Gevoelt niemand den drang in zich, om de expeditie echt Nederlandsch te doen zijn Ik vertrouw toch van ja! Ook heeft nog geen natunrhistoriens van professie zijn wensch, om den tocht te vergezellen, kenbaar gemaakt en toch zijn de Fauna en Flora van noordelijk Siberië verre van genoegzaam bekend, terwijl ook op geologisch, mineralogisch en paleon tologisch gebied in die streken nog merkwaardige onderzoekingen te verrichten zijn. Mocht er dos nog iemand gevonden worden, die van de gelegenheid, welke hem nu geboden wordt en die waarschijnlijk niet zoo spoedig zal terugkomen om kosteloos de reis mede te doen, te Dicksonhaven den winter door te brengen en de Yenissej op te gaan, om na afloop weder met de leden der expeditie terug te keeren, gebruik wil maken, hij melde zich véór 1 Juni bij het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut aan, want anders zou hij de nu nog open plaats licht vervuld zien door iemand, die alleen voor hnlp bij de waar nemingen noodig is; hiertoe immers hebben zich verscheidene personen aangemeld. Indien verder iemand zich bereid verklaart, om als geneeskundige de reis mede te maken, dan hoop ik daarvan binnen één week bericht te ontvangen- Buys Ballot. BUITENLAND. Frankryk. Volgens bericht uit Konstantinopel van 5 dezer heeft de sultan zich tot de gezanten van Duitsch land, Oostenrijk en Italië gewend, om hunne tus schenkomst te verzoeken ten behoeve der Circassi- sche officieren die door den Egyptischen krijgsraad veroordeeld zijn. Hij polste tegelijkertijd die drie mogendheden ten opzichte eener mogelijke Turksche interventie in Egypte. De gezanten weigerden voor de Circassiërs in de bres te springen. Wat het tweede punt betreft, antwoordden zij dat de regeling der Egyptische quaestie van de vereenigde mogendheden afhing. Geene enkele mogendheid kon afzonderlijk handelen. Alvorens de Porte iets ten opzichte van- Egypte ondernam, behoorde zij vooral de Engelsch- Fransche belangen in overweging te nemen. Men gelooft dat Saïd-pacha weder aan het bewind zal komen. Groot-Britannle. Uit Ierland komen zeer ernstige berichten. Lord Frederick Cavendish, de nieuw benoemde minister voor Ierland, en de onder-secretaris Thomas H. Burke, zijn te Dublin vermoord. De eerste depeche, welke over deze vreeselijke gebeurtenis werd ont vangen, is gedagteekend uit Dublin van 6 dezer en luidt als volgt: „Lord Frederick Cavendish en de heer Thomas H. Burke zijn hedenavond in het Phoenix- park met geweerschoten vermoord. Geen enkel per soon is gevat." Eene latere depeche beschrijft het voorgevallene aldus„Lord Frederick Cavendish en de heer Thomas H. Burke wandelden gisteravond in het Phoenix- park te Dublin, toen een rijtuig naderde, waaruit twee personen te voorschijn kwamen, die onverhoeds beide heeren aanvielen en hen verscheidene dolk steken in borst en hals toebrachten. De slachtoffers bezweken eerst na eene wanhopige worsteling. De moordenaars vluchtten onmiddellijk na het volbrengen hunner gruweldaad en tot dusver heeft de politie hun spoor niet ontdekt. Toen de lijken opgenomen werden, waren zij vreeselijk verminkt; de grond was met bloed doorweekt. Deze gebeurtenis heeft, gelijk zich denken laat, een ontzettenden indruk te Dublin en Londen gemaakt." Pas Zaterdag-ochtend waren lord Spencer en lord Cavendish te Dublin aangekomen en toen, volgens eene depeche uit Londen, „met geestdrift" ontvangen. Een derde depeche uit Dublin van gisteren meldt: Tot hedenmorgen heeft geen enkele arrestatie plaats gehad. Volgens een gerucht heeft lord Spencer, bij het vernemen van den moord, verklaard dat hij onmiddellijk als onderkoning van Ierland zou aftreden. Aan alle politiebureels in Ierland is van den moord op lord Cavendish en den heer Burke kennis gegeven. Op alle vertrekkende stoombooten zal ge durende eenige dagen een waakzaam oog gehouden worden. De misdaad is bepaaldelijk aan staatkundige beweegredenen toe te schrijven. De moordenaars hebben het geld, de kleinoodiën en papieren hunner slachtoffers onaangeroerd gelaten. De toegangen tot de woning van den onderkoning werden door sterke afdeelingen politie bewaakt. Depeches zijn Zaterdag avond aan de koningin en den heer Gladstone ge zonden. Gisternamiddag zon te Londen Kabinetsraad gehouden worden. Ook Michael Davitt is op vrije voeten gesteld. Telegramm en. MARSEILLE, 7 Mei. De „Petit Algérien" bericht dat in het zuiden van Oran een nieuw gevecht heeft plaats gehad, waarbij 1500 Arabieren gebleven zouden zijn. Ook de Franschen moeten aanzienlijke verliezen geleden hebben. LONDEN, 7 Mei. Verscheidene personen zijn ia hechtenis genomen. De heden gehouden Kabinets-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2