LEIDSCH jl® DAGBLAD. N°. (5817. Maandag S Met. A0. 1882. FSIJS DEZER COUBAiNT: Too» Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzcsdtrlijke Nommen.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FKIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bnitOn de stad wordt 0.10 berekend weder, vergezeld van een geweldigen hagelslag. De schade aan glasruiten is bijzonder groot. In Gelder land hebben het on weder en do hagelbuien mede groote schade aan de jonge groonton toegebracht. In de Duitsche'grensplaatsen, b.v. te Bocholt, vielen steenen van 1.5 cM. en meer en bleef er geen ruit heel. Meest alle hagels, die daar neerkwamen, waren samengesteld uit een compacte, doorschijnende, harde ijsmassa met ondoorschijnende, stralige kern. Op verschillende plaatsen in Engeland zijn insgelijks hevige donderbuien gevallen, hier en daar van zwaren hagel vergezeld. Uit Genève wordt gemeld dat er in de Alpen hevige sneeuwstormen hebben gewoed. Verschillende wegen zijn geheel onder de sneeuw begraven en de postdienst is gedeeltelijk gestaakt. De getuigenverhooren in het Ringthe- ater-proces blijven onbelangrijk. Drie der voor malige leden van het theater bevestigden de ver klaring van den directeur Jauner, dat hij do regio voor den avond van den brand aan den heerKötel had opgedragen, die, naar men weet, als getuige opgeroepen, dat ontkende. De directeur van de brandweer, de heer Amsberger, die bij hot getui genverhoor zulk een treurig figuur maakto, heeft zijn ontslag gevraagd. Ten gevolge van het onderzoek naar den grooton diefstal van aangeteekende brieven aan het centrale postkantoor te Parijs is weder een beambte, zekere G., in hechtenis geDomeu, die er sodert lang zijn werk van gemaakt had „monsters'» of als zoodanig verzonden voorwerpen te stelen Men vond in zijne kamer benrzen, scheermessen, kant, zakdoeken, naalden, brieven, spelden, visch- tuigen en wat niet al. Alles wat hem aanstond nam hij mode. Onder de feesten, ter oero van luite nant Daoenhauer en zijne lotgenooten van de Jeannette" te St.-Petereburg gegeven, was niet het minst schitterend de receptie, die de vertegenwoor diger van de „Kew-York Herald" gaf, welk blad de kosten der expeditie van de „Jeannette" had gedragen. Het einde van den avond werd gestoord door een pijnlijk incident. De matroos Cole (naai* men weet, ton gevolge van de ondervonden ont beringen in zijne geestvermogens gekrenkt) wist aan zijn bewaker te ontsnappen en in de feestzaal te komen. Hier viel hij een der gasten aan, een adju dant van graaf Ignatïeff, en wilde hem in de hand bijten. Gelukkig echter werd hij daarin verhinderd door den Chineeschen hofmeester van de „Jeannette" en zijn bewaker, don kozak, die hem op den voet volgde en naar zijne kamer terugbracht. Een feest, den volgenden dag gegeven, kon door luitenant Danenhauer niet worden bijgewoond, daar zijne verzwakte oogon te veel hadden geleden onder het schitterend licht der feestzaal van den vorigen avond. Yan een vijftal huizen, in eikaars nabij heid staande op twintig minuten afstands van het Belgische dorp Leest, ontstond er brand in de twee eerste, en terwijl ieder toesnelde om dien te blus- schen, een schier hopeloos werk op afgelegen plaats sen, waar het aan de middelen ontbreekt, brak ook in twee andere huizen derzelfde groep eensklaps brand uit. Aan brandstichting valt hier dus niet te twijfelen. De laatste huizen konden gelukkig wor den behouden, van de eerste bleven alleen de mu ren over. De gunsteling van koning Theobau, Yaynoung Mintha, die hem tot allerlei gruwelen ophitste, had een komplot gesmeed tegen zijn meester; de koningin, dio hem reeds lang trachtte te doen vallen, kwam op het spoor; Yaynoung Mintha's gangen werden nagegaan, en dat leidde tot zijne arrestatie. In zijn huis vond men een aantal wapenen en veel geld. De gevangene, die begreep dat Theebaa korte metten met hem zou maken, opende zich met een schaar de aderen in zijn gevangenis. Tweede Blad. liSIBRKT, 6 ïüc§. Het curatorium der „Thorbecko-stichting" heeft in zijne vergadering van heden besloten, den eere- prijs, wolke volgens het statuut der stichtiDg kan worden tosgewezen aan auteurs van geschriften over onderwerpen van rechtswetenschap, staatswetenschap, sociale wetenschap en politieke geschiedenis, toe te kennen aan den hoogleeraar dr. P. J. Yeth alhier voor zijn werk getiteld: „Java, Geographisch Etymolo gisch Historisch." In eene plechtige openbare ver gadering, te houden in het begin der maand Juui, zal de eereprijs worden uitgereikt. In de maand April zijn binnen do gemeente Leiden geboren 112 kinderen, als: 77 zoons en 65 dochters; overleden 96 personen,als: 20mannen, 15 vrouwen, 33 zoons en 28 dochters; waaronder 7 per sonen alhier overleden, doch elders woonachtig; daarenboven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 29 pareu. Als onderwijzeres is heden te's-Hage na afgelegd examen toegelaten mej. M. Kist, uit Leidon. P. J. K., die zich te Goos schuldig maakte aan diefstal van doozen met gouden en zilveren werkeD, is heden veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Kaar wij vernemon, is het vertrek van doa Koning en de Koningin naar Wildungen, aanvanko- lijkbepaald op 31 dezer, vervroegd en zullen HH. MM. zich 18 of 19 dezer naar die badplaats begeven. Ia de heden gehouden zitting van de Eerste Kamer zijn al do aanhangige wetsontwerpen, waar onder die betrekkelijk de zegel- en registratie belasting, aan do orde gesteld tcgeu eene zitting te houden Maandag a. s. te twee uren. Bij het Haagsche afdeelingsbeetuur van de voreeniging der Alliance Unïverseilo is ten behoeve der vervolgde Joden in Ruslaud, ingekomen eene gift van f 1000, geschonkea door eeno dame dio onbekend wenscht te blijven. Hot van Port-Said naar Marseille vertrokken stoomschip „Prinses Amalia" zal te Messina de door het stoomschip „Yoorwaarta" medegebrachte troepen aan boord nomen; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Aden. De regeoring heeft hare memorie van ant woord ingezonden omtrent de wetsontwerpen hou dende tijdelijke voorziening in geneeskundige hulp bij de zeemacht en tot aanvulling der wet van 4 Juni 1858, regelende de benoembaarheid van vreem delingen tot landsbedieningen. "Wat hot eerste ont werp betroft, handhaaft de regeering hare redactie, daar baars inziens hot hier enkel geldt eene af wijking van het bepaalde in art. 23 dor wet van - 28 Dec. 1878. Ook bij het andere ontwerp verdedigt de regeering nader de aanstelling van vreemdelingen ter voor ziening in den geneeskundigen dienst op oorlogsvaar tuigen on beroept zij er zich op dat die maatregel ten aanzien van andore zeeschepen bij de wet van 23 April 1880 genomen, geen ongunstige resultaten heeft gehad. De Koning heeft zijn adjudant in buitenge wonen dienst, den gepensioneerden luitenant-gene raal E. Mac Leod, belast met het overbrengen van de conuoleanties van ons vorstenhuis aan de konink lijke familie van "Wurtemberg. De Prins van Oranje heeft een aaazienlijko gift geschonken ten behoeve van het a. s. herinne ringsfeest van hot 200-jarig bestaan van de academie van beeldende kunsten te 's-Hago. Z. K. H. heeft zich tevens als lid doen inschrijven. In de gisteren gehouden eerste algemeene ver gadering van deelhebbers in de vennootschap „Gooi- sche Stoomtram" is het dividend over 1881 bepaald op 12.] percent, fir werden in de acht maanden, dat do lijn ten deele werd geëxploiteerd, 289,511 personen vervoerd. Ontvangen werd 51,774.99. liet geheele winst-saldo is f 118,779.45, ten gevolge van de belangrijke bate van f 100,000, door de vennootschap verdiend als agio bij de aandeelen uitgifte. O e na e igr <1 Nieuws. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den 11-jarigen v. d. B., dio zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van goederen van een aan den looper op Koordwijk toebehoorenden bestelwagen. Eenige dagen te voren was reeds ter zake van diefstal, onder dezelfde omstandigheden gepleegd, proces-verbaal opgemaakt, hetgeen ook is geschied tegen den 20-jarigen v. d. "W. wegens diefstal van timmermansgereedschappen ten nadeele van zijn buurman geploegd. Het „aasjes-scheppen" had hedenmid dag alhier weder bijna een slachtoffer geëischt. Toen zich nl. een 7-jarige jongen daarmede inden Kieuwen Rijn onledig hield, geraakte hij te water. De heer W., aldaar woonachtig, het ongeluk ziende, aarzelde evenwel niet den drenkeling, die spoedig iu zinkenden toestand verkeerde, gekleed na te sprin gen en smaakte het genoegen hem nog behouden aan wal te broDgou. Schipper B. Jongejan, voerende eene Sckoveningsche schuit, was ten gevolge van den laatst gewoed hebbenden storm te Koordwijk a/Zee ruet zijn vaartuig, hoog aan het strand gelegen, waardoor hij genoodzaakt was ue schuit uit het zand te halen, om die in zee te brengen. Bij het optrekken van een stuk hout slipte bet touw en viel hij achterover van de verschansing op de klamp, waardoor hij zoo erg gekwetst werd dat hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Gistermorgen is de bouwmans wonin g van J. Roetert bij Diepenveen, tot den grond afge brand. Acht stuks rundvee en een varken zijn in do vlammen omgekomen. "Woning en inboedel waren verzekerd. Om behangsels van kamers volkomen te beveiligen tegen hot doorknagen van muizeD, wordt aanbevolen ondor de roggemeelspap loodwit te mengen. Men heeft dan bovendien het voordeel dat men slechts een derde gedeelte pap noodig heeft. Een jonkman was verloofd met oen meisje met tanden als paarlen, die hem dan ook bijzonder bekoorden. Bij de mededeeling, waarin de huwelijksgift bestaan zou, telde de vader, een man van orde, o. a. op een „volledig gebit", in massief goud gezet. Dit hoorende, nam de jonkman nog eenigen bedenktijd en.... zag van het huwelijk af. Bij het vertrek der mailboot „Prinses Elisabeth," gez. Stasse, uit Ylissingen, in don avond van den 2den dezer, vernam men op do hoogte der Kieuwo Sluis (Wielingen) buiten boord een hulp geroep. De stoomwerktuigen werden onmiddellijk gestopt en ceno sloep te water gelaten, bemand I door den laten officier, den heerD. W. Yan Boven, en vier man der bemanning. Het gelukte hun, bin nen korten tijd een man op te visschen, welke verklaarde te zijn de derde stuurman van hetEn- gel8cho driemastschip „Three Brothers". Op het voor- j schip bezig zijnde, wa9 hij over boord gevallen, j zonder dat mon op het schip er iets van merkte. Gelukkig was hij een goed zwemmer en wist zich boven te houden tot toevallig het uit zee naar Ylissingen sleependo schip „Jeruzalem" voorbijvoer. Op zijn geroep wierp men hem eene reddingsboot toe, dio hij bereikte, en met dit middel wist hij zich boven te houdon tot de „Prinses Elisabeth" hem opnam. Kaar men zegt, kon van de „Jeruzalem" tot zijue redding niets gedaan worden zonder het schip in gevaar van stranding te brengen. Ook op sommige plaatsen van Fries land woedde eergistornamiddag een vreesölijk on-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1