stede, en zoo mogelijk aan de weeshuizen, geregeld bloemen en vruchten uit te deelen. Uit ondervinding wetende hoe één enkele bloem dagen lang door een zieke wordt verpleegd, welk een vreugde het is, wanneer in het midden der zaal eenige planten het eentonige grijs en wit der vertrekken verbreken, hoe zelfs een stervende nog genot heeft van een verfrisschende vrucht, - oordeelt zij het niet te veel gevraagd aan allen, die des zomers zoo ruimschoots op hunne buitenverblijven dit alles genieten, iets te willen afzonderen voor hen, die hiervan geheel verstoken zijn. Aan allen vraagt zij giften in geld, bloemen of vruchten, ten einde door hunne mild heid in staat gesteld te worden het beoogde doel te bereiken. In de crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage werd gisteren behandeld de zaak van P. J. K., beschuldigd van onder ver zwarende omstandigheden een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen gestolen te hebben uit do woning van J. te Goes. De adv.-gen. mr. Gregory requireerde tegen dezen beschuldigde, die reeds vroeger tweemaal tot tuchthuisstraf veroordeeld was, thans een tuchthuisstraf van 8 jaren, een straf, die de verdediger jhr. mr. Adr. Van den Bergh wel wat zwaar vond. De tweede zaak, die behandeld werd, was be drieglijke bankbreuk, door den beschuldigde L. V. gepleegd, wien was ten laste gelegd dat hij, na failliet te zijn verklaard, een pomp en een waterton had verduisterd, die beide tot den boedel behoorden. Mr. Gregory vroeg een celstraf van 6 maanden, doch de advocaat mr. Bik achtte de zaak niet be wezen en concludeerde tot vrijspraak. Eindelijk werd nog een diefstal behandeld. Hier was de besch. zekere A. B. v. P., die reeds meer malen met de justitie te doen had gehad en nu weder een portemonnaie en een horloge had gestolen. Het O. M. requireerde één jaar gevangenisstraf, waarop de advocaat mr. Jentink de clementie van den Hove voor den besch. inriep. In alle drie de zaken uitspraak op 11 Mei. Vóór eenige dagen heeft te Hulst een poging tot moord plaats gehad. Zekere Ph. T., zich noemendo letterkundige en wonende te Brussel, heeft zich, na vooraf doodsbedreigingen tegen den notaris mr. Van Deinse, te Hulst, te hebben geuit, naar diens woning begeven met een geladen revolver onder het uitroepen van„Van Deinse, schurk, kom er uit, ik schiet je kapot!" Dewijl mr. Van Deinse afwezig was, had een der dienstboden, door het rumoer wakker geworden, zich voor het raam ge plaatst en het gordijn opgetrokken, waarop T. drie schoten uit de revolver loste, waardoor alleen een glasruit brak, doch niemand getroffen werd. Op de komst der politie en van andere personen verwijderde T. zich spoedig. Later werd hij door de marechaussee uit Hulst in een bosch aangetroffen en 6choot hij zich op hun sommatie voor het hoofd; hij was terstond een lijk. Een werkman te Schooton, nabij Antwer- pen, heeft zijn zestienjarigen zoon met een riem, waaraan een zware koperen gesp, zoo hevig geran seld, dat de knaap voor dood bleef liggen. Na een voorloopig onderzoek dor justitie is de man in hech tenis genomen. In een trein van Parijs naar Marseille heeft weder een moordaanslag plaats gehad. Op hot oogenblik dat de trein een tunnel binnenstoomde, werd een bakkersknecht uit Aix door zijne twee Teisgenooten in hetzelfde compartement aangevallen. Nadat zij hem, onder bedreiging met een revolver, zijn gouden horloge en al zijn geld, 180 fr., had den afgenomen, wierpen zij hem uit den waggon. Tegen de wanden van de tunnel aankomende, werd de ongelukkige onder den trein teruggeslingerd, zoo dat hem beide beenen werden afgereden. Gelukkig heeft het slachtoffer de namen der beide booswich ten weten op te geven. In een kazerne te Douai brakdezer da gen onder de troepen een besmettelijke ziekte uit, die zich openbaarde door hoofdpijn en binnenkoorts. Op een enkelen dag werden er dertig manschappen door aangetast. Door de bevoegde macht werden terstond alle mogelijke voorzorgsmaatregelen geno men; de miliciens werden met verlof naar huis ge zonden; verder deed men de soldaten buiten de forten kampeeren, terwijl de kazernegebouwen ont smet werden. Verscheiden schepen zij a in den storm op de Franscbe kust geworpen; zoo de „Marie-et- Isidore" bij Kormorvan; de bemanning, bestaande uit 4 personen, werd gered, toen de vloed kwam; bet schip wen} geheel vernield, Bij Calais werd een 6chip, dat een mast en al zijn zeilen had ver loren, tegen de kust geworpen. Alle mannen aan boord werden gered. De visschersvloot bij Saint- Valery-8ur-Somme heeft vreeselijk geledon; drie personen kwamen om, twee bij een poging om een hunner makkers te redden, wiens boot was omge slagen. De gemeenschap tusschen Boulogne en Folkestone werd geheel afgebroken en die tusschen Dover en Calais zeer vertraagd. Een kassiersknecht te Parijs was met een bankbiljet van 1000 fr. verdwenen. Daar de man pas in dienst was en zijne patroons verzuimd hadden zijn naam en woonplaats op te teekenen, viel het der politie uiterst moeilijk hem op het spoor te komen. Eindelijk toch had men zija verblijf ontdekt en twee politiebeambten traden binnen om den schuldige in verzekerde bewaring te nemen; doch toen deze hen zag naderen, schoot hij zich met een revolver voor het hoofd. Levenloos viel hij voor de voeten der agenten neder. Te Roubaix gaf een slecht befaamd werkman zich zoo bij herhaling aan mishandelingen en moordbedreigingen tegen zijne vrouw en zijne vier kinderen over, dat de moeder eindelijk met haar kroost een andere woning betrok. Daar drong de ellendeling met geweld binnen en bracht met oen vooraf geslepen mes zijn achtjarig dochtertje een verwonding aan het hoofd toe. De moeder, een stevig gebouwde vrouw, aarzelde geen oogenblik haar kind te verdedigen. "Wel werd zij in de wor steling gewond, maar wist den booswicht toch het mes te ontnomen en hem in bedwang te houden, totdat de politie zich van hem meester maakte. Een ijsbeer in een menagerie te Parijs is tijdens een onweer door den bliksem gedood. Drie oppassers, die voor het hok stonden, werden tegen den grond geworpen. Toen zij weer uit hun verdooving ontwaakten, zagen zij het dier met ge sloten oogen en gapenden muil levenloos in zijn hok liggen. Te Kunnacht, nabij Zurich, zijn een pachter en zijn vrouw met bijlslagen vermoord in hun bed gevonden, nadat eenige dagen te voren twee andere moorden aldaar hadden plaats gehad. De ontsteltenis is groot, vooral dewijl men aan een georganiseerde bende misdadigers denkt, die het vorige jaar ook een Engelschman, Sadler, het leven zou hebben benomen. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Maart. In het verslag der Bat. Havenwerken over de maand Februari leest men, dat den 17den Febr. een aanvang is gemaakt met de uitvoering der werken tot aansluiting van het scheepvaartkanaal van Tandjong Priok met do Kalie Besaar. In de volgende maand zullen op de "Westkust van het eiland Madura twee kustlichten worden ontstoken, namelijk een wit vast kustlicht der 2de orde op de Tandjong Slempit nabij Sembilangan en een wit vast havenlicht der 6de orde op Tandjong Pinang. De ijzeren lichttoren to Sembilangan is wit ge schilderd, do lichtbron is 54 meter boven volzee verheven, terwijl het licht vermoedelijk op 43/* DG. of 19 Eng. mijlen zichtbaar zal zijn. De andere op Tandjong Piering is eveneens wit geschilderd en vertoont het licht op een hoogte van 16 meter boven volzee, zoodat het den horizon verlichten zal op een vermoedelijken afstand van 21/, DG. of 10 Eng. mijlen. Deze lichten moeten dienen om het binnenkomen en uitgaan der Oostergeul van het Westervaar water, leidende naar Soerabaia, bij nacht mogelijk te maken. Uit Magelang meldt men dat aldaar in de gevangenis de cholera is uitgebroken en dagelijks 5 of 6 slachtoffers maakt. Ook in de omliggende dessa's komen veel gevallen voor van eene ziekte, die sprekend op de cholera gelijkt. BUITENLAND. Frankrljli. In de Kamer van Afgevaardigden werd de regeering gisteren geïnterpelleerd over hare opvatting der ministeriëele verantwoordelijkheid, met betrekking tot de zaak van den heer Caillaux, oud-minister van openbare werken, die voor den weder-opbouw van het paviljoen Marsan meer geld heeft uitge geven dan de Vertegenwoordiging had toegestaan. De regeering stelde na eenige discussie voor om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. Deze motie werd verworpen; de Kamer nam eene motie aan, waarbij zij verklaart het votum te handhaven, dat zij den 26sten Juli van het vorige jaar had uitgebracht en dat strekte om den heer Caillaux geldelijk verantwoordelijk te stellen voor do buiten het hem toegestane krediet gedane uitgaven. Groot-Brltanniê. De heer Wolff vroeg gisteren in het Lagerhuis of de regeering zekerheid heeft ontvangen van de hoofden der Landliga, dat het manifest, waarbij het betalen van de pacht wordt verboden, formeel zal worden teruggenomen. De heer Gladstone zeide dat hij een zekere vrijwillige mededeeling kreeg van eenige leden van het Huis, welke voor een goed deel er toe bijdroeg de regeering te doen besluiten om de eergisteren vermelde maatregelen te nemen. De heeren Dillon, O'Kelly en Sexton ontkenden dat zij zoodanige mededeeling haddon gedaan. De heer Gladstone weigerde nauwkeuriger opheldering te geven omdat Parnell niet tegenwoordig was. Kort daarna kwam deze binnen. De heer Forster zette de redenen uiteeD, waarom hij zijn ontslag nam. Hij weigerde toe to stemmen in de loslating der verdachten, omdat hij gelooft dat ze er toe zal bijdragen de misdaden aan te wakkeren, en hij zou hen zeker niet hebben los gelaten zonder een formeelo verbintenis in het open baar van Parnell en de anderen, dat zij niet zouden voortgaan de wetten te minachten. Zoodanige ver bintenis bestaat er niet. Hij vreest dat de staat kunde van concessies zeer ernstige gevolgen zal hebben. Lord Frederick Cavendish, broeder van Har- tington, is benoemd tot Forsters opvolger. De Ier- sche afgevaardigden zijn cjoor deze keus eleurge- steld. In het Lagerhuis deelde de regeeriug gisteren mede dat Michael Davitt zal worden losgelaten. Dezer dagen is overleden de 92-jarige mrs. Lilly, baker bij koningin Victoria bij de geboorte van hare negen kindereu. 4 jaren geleden kwam de baker de koninklijke familie op Buckingham Palace bezoeken. Koningin Victoria zond een krans om op het graf der oude getrouwe te worden neergelegd. Italië. De burgemeester van Rome, graaf Piancïani, heeft zijn ontslag genomen. Een onlangs door hem aan de burgerij gerichte openbare brief, waarin aange drongen werd op onverwijlde uitvoering van de openbare werken, ter verbetering en verfraaiing der hoofdstad, verscheidene jaren geleden door de Kamers goedgekeurd, - werd door het dagelijksch bestuur aangemerkt als eene miskenning van zijne bevoegdheid, en het nam zijn ontslag. Verleden Maandag nu heeft de burgemeester de zaak voor den Raad gebracht en eene levendige discussie volgde, waarna met 31 togen 6 stemmen het ge vraagd ontslag dor leden van het dagelijksch be stuur geweigerd werd onder goedkeuring van de door hen aangevoerde gronden. Vanhier de boven vermelde stap van den burgemeester. Uit verschillende deelen der stad waren werk lieden, die uit den aard der zaak op de hand des burgemeesters waren, gedurende de discussie om het Kapitool samengeschoold. Zij werden eindelijk door de politie en de gewapende macht uiteengedreven. De eerste der aan de orde gestelde wetsont werpen tot reorganisatie der strijdmacht, waarbij 180 millioen voor versterkingswerken wordt aange wezen, is dezer dagen om zoo te zeggen met algemeene stemmen door de Kamer aangenomen. Er waren niet meer dan 18 stemmen tegen, waarbij echter niet onvermeld mag blijven dat 250 leden niet ter vergadering verschenen waren. - Het tweede wetsontwerp heeft tot hoofddoel het getal legercorpsen van tien op twaalf te brengen. Telegrammen. ROME, 4 Mei. De Senaat heeft het wetsontwerp van den „scrutin de liste" (groote kiesdistricten) aangenomen met 126 tegen 71 stemmen. PARIJS, 4 Mei. In antwoord op eene interpel latie van den heer Ballue zeide de heer De Frey- cinet dat Fiquig niet bezet kan worden, daar het aan Marokko behoort. De Kamer zou er geen geld voor toestaan (Toejuichingen). De heer Ballue ver- eenigde zich met het voorstel om tot de orde van den dag over te gaan, welk voorstel werd aan genomen. In antwoord op een vraag naar het vermoorden van de topographische commissie zeide de heer De Freycinet dat de Franscheu vrijwillig de denkbeel dige grenzen waren overgetrokken, zoodat Marokko niet verantwoordelijk is. Frankrijk behoort zich zelf

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2