LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 6 Blei. A0. 1882. Avond-editie. N°. 6816. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met aitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTENTIEKs Van 16 regels 1.08. Iedere regel meer 0.17^» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 5 Wei. De bij den gemeenteraad alhier ingekomen en aan B. en Ws. gerichte missive van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de bebouwing der Ruïne is van den volgenden inhoud: „Na het onderhoud dat op 25 Februari jl. met eene commissie uit uw college plaats greep, werd mij namens curatoren der rijks-universiteit te Leiden te kennen gegeven dat zij gaarne zouden worden gehoord over den wensch der gemeente Leiden om op de Ruïne een gymnasium en eene hoogere burgerschool voor meisjes te stichten. Met het oog op de belangen der universiteit, mot welke de bloei der gemeente Leiden zoo nauw te zamen hangt, moeht de inwilliging van dit verlangen niet worden geweigerd. Het advies van curatoren werd 13 April door mij ontvangen en vereischte nadere overweging. Deze omstandigheden verklaren de vertraging, welke de afdoening dezer belangrijke aangelegenheid heeft ondervonden. Togen het denkbeeld dat door de gemeente Leiden op de Ruïne een gymnasium en eene hoogere bur gerschool zullen worden opgericht, voor welke ge bouwen een terrein van ruim 30 aren zoude noodig zijn, bestaat bjj mij, evenmin als bij de curatoren be zwaar. Het college van curatoren is echter verdeeld, bij de beantwoording der vraag van welk gedeelte der Ruïne do 30 aren welke benoodigd zijn, moeten afgenomen worden. De meerderheid is evenals uw college van oordeel dat een terrein groot ruim 17 aren aan den Z. O. hoek en een tweede terrein groot ruim 13 aren aan den Z. W. hoek voor het beoogde doel zouden moeten worden beschik baar gesteld. De minderheid meent dat een strook gronds van 30 M. breedte en 100 M. lengte langs de Doeza- straat of Koepoortsgracht beter beschikbaar te stellen ware. Ik mag niet ontkennen dat het laatste plan volgens mijne meeniDg do voorkeur verdient. Het bezwaar daartegen door uw college ontleend aan den aard der beide instellingen in verband met den leeftijd der leerlingen, kon door eene behoorlijke inrichting der gebouwen gemakkelijk worden weg genomen en zou trouwens - wordt het door u ge- wenschte plan gevolgd - in versterkte mate zich voordoen zoodra naast de hoogere burgerschool voor meisjes de universiteitsgebouwen zijn opgericht. Door de terreinen voor het gymnasium en voor de hoogere burgerschool benoodigd van elkander te scheiden, verkrijgt het overblijvend gedeelte der Ruïne een onregelmatigen vorm, die voor de stich ting van systematisch ingerichte universiteitsge bouwen groote bezwaren levert. Deze bezwaren zijn van dien aard dat mij daar door wellicht de vrijheid zou ontnomen worden ge volg te geven aan mijn voornemen om weldra het noodige voor te bereiden tot stichting der gebouwen, welke veroischt worden voor den bloei der Leidsche universiteit, van welken bloei voor een deel ook de voorspoed uwer gemeente afhangt. Toch ben ik niet voornemens mij te verzetten tegen het bebouwen der Ruïne op de door uw college geweDSchte wijze, doch ik vermoed dat bovenstaande mededeelingen bij uw collego alsnog de overtuiging zullen vestigen dat de door de minderheid van het college van curatoren gewenschte regeling beter strookt met het welbegrepen belang van LeideD. De Minister van Binnenlandsche Zaken (was get.) C. Pijnacker Hordijk." Volgens den heer De Laat de Kanter bestond bij den minister blijkbaar een misverstand, want in zijn dubbele betrekking van voorzitter van den Raad en curator der hoogeschool kon hij mededeelen dat hem er niets van bekend was als zou van het college van curatoren de in bovenvermelde missive bedoelde wensch zijn uitgegaan. Te dezer stede is van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond ook een afdeeling ge vormd, welke Zondag a. s. in het lokaal „de Een dracht" hare eerste a'gemeene vergadering zal houden tot het vaststellen van een reglement en het kiezea van eeu bestuur. Tot lid der commissie voor do herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, district Rotterdam, onderdeel Goud^, zijn benoemd de heeren B. Erkelens Jr. te AlpheD, H. Van Wijk te Woerden en G. Spruyt Az. te Waddingsveen. Voor de betrekking van hoofd aan de openbare school te Leidscbendam (gemeente Stompwijk) heb ben zich 65 sollicitanten aangemeld. In de gisteravond gehouden zitting der Eerste Kamer is mededeeling gedaan van het overlijden van het lid der Kamer, den heer Cremers, aan wiens nagedachtenis de voorzitter oene warme hulde bracht. De geloofsbrieven van den heer Van Royen, nieuw benoemd lid voor Groningen, werden in handen gesteld van eene commissie, bestaande nit de heeren Pické, Thooft en Regout. De laatst door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen werden verzon den naar de afdeelingen, die opnieuw werden samengesteld. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot afschaffing van den ijk der weegwerk tuigen. In de toelichting er van zegt de minister dat, nu in het behoud der Nederlandsche nevens de systematische benamingen der maten en gewichten is berust, het hoofdmotief voor de herziening der wet van 7 April 1869 dientengevolge is vervallen. Alleen ten opzichte van den ijk der weegwerktuigen is wijziging der bestaande wetgeving noodig, om dat gebleken is dat daaraan in 't algemeen weinig waarde wordt gehecht en door velen zelfs als niet wenschelijk wordt beschouwd, zoodat dan ook in 't jongste herzieningsontwerp de weegwerktuigen niet waren opgenomen. In de Trèveszaal te 's-Hage kwamen gister- namiddag de verschillende gevolmachtigden van de Noordzee-staten bijeen tot sluiting van het in October jl. ontworpen verdrag tot regeling der politie op do visscherij in de Noordzee. De bijeenkomst duurdo van 4 tot ruim 6 uren. Het voorzitterschap werd vervuld door onzeu minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. W. F. Rochussen. Nederland werd op deze bijeenkomst vertegen woordigd door den minister van buitenlandsche zaken en mr. E. N. Rahusen; België door den Belgischen gezant bij ons Hof baron d'Anethan en door den heer Leopold Orban, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister; Frankrijk door den gezant van die republiek graaf Lefebvro do Béhaine en den heer M. E. Mancel; Duitschland door den zaakge lastigde ad interim, baron Yon Scbmidthals, en den regeering8raad C. Donner; Engeland door den heer Kennedy, chef van het handelsdepartement van den Board of Trade en den heer Cecil Trevor, assistent secretaris van den Board of Trade; Denemarken door den kapitein ter zee Carl Brunn, en Zweden door den minister-resident alhier Charles de Buren- stam. Het secretariaat werd vervuld door den heer E. R. Yan "Weideren baron Rengers, commies bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Vermoedelijk binnen weinige dagen zal de onder- teekening van het verdrag plaats hebben. Aan de rijks-universiteit te Utrecht had gis teren de publieke promotie plaats van den heer A. W. H. Wirtz, directeur van de veeartsenijschool, tot doctor in de geneeskunde honoris causa. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde Woensdag-middag te Marseille en vertrok 's nachts; de „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde dien dag Sagres; de „Rotterdam" is Dinsdag te Nieuw-York aange komen; de „Edam" is Woensdag van Nieuw-York naar Arasterdam vertrokken. Blijkens een bij het dep. van marine ontvan gen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip -Zilveren Krni8" - deel uitmakende van de oefenings-divisie onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengowonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Yan Alphen - den 4den dezer te Konstautinopel aangekomen. De Koning-Groothertog heeft de kapiteins van de Maatschappij „Zeeland", Kromwijk en Strasso, die als loods dienst deden op de „Valk", benoemd tot ridder van de Eikekroon. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats de gena. Goedereede, A. Yan Schouwen, cand.-notaris te Driebergen; - tot notaris binnen het arrondiesement Maastricht, ter standplaats de gemeente Heerlen, J. J. Timmers, candidaat-notari9, thans griffier bjj het kantongerecht aldaar, uit welke laatste betrekking hem eervol ontslag is verleend; tot griffier bij het kantonge recht te Heerlen, mr. L. G. E. Gertsen, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; - bepaald dat een der rijks hoogere burgerscholen met driejarigen cursus te Bergen-op-Zoom zal gevestigd zijn en A. W. H. Van de Wijnpersse aldaar, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot directeur en leoraar aan die school- in zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf den majoor jhr. F. Yan Spengler, van het 5de reg. inf.; - benoemd tot rechter inde arrondissements-rechtbank te Roermond, mr. Th. J. Hoppe, thans kantonrechter te Druten. Gemengd Nieuws, De hooge raad heeft het voorzien van cassatie der gemeente Leiden tegen een arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage in zake een geschil met de gemeonte Alkemade verworpen. Ofschoon postboden op hunne af teleg- gen trajecten niet veel tijd hebben te verliezen, mocht het don postbode L. J. Yan Ooyen toch ge lukken uit een sloot langs den weg tusschen Voor burg en Yeur een bejaarden man te redden. De ver dere zorg moest hij echter aan aldaar spelende kin deren overlaten, daar door het te laat aankomen dor pakketten wellicht een boete het loon voor zijne edelmoedigheid ware geweest. Eene schuit van den reeder N. Haas noot te Scheveningen kwam te Katwijk aan; de schipper rapporteert dat hij Zaterdag-avond in den storm door een vaartuig (vermoedelijk Engelsche visscher8) in de zij is aangevaren, die daardoor is beschadigd, zoodanig dat hij genoodzaakt was niet alleen huiswaarts te keoren, doch de aanvaring was zoo erg dat een zijner manschappen op dat schip is overgesprongen. Zijn zwaard was door de bouten heengedrongen en hij had aan dok nog meer schade, waardoor hij niet in zee kon blijven. Yan schip noch man is bericht ingekomen men meent dat het te Lowestoff thuisbehoort. De Haagsche rechtbank hoeft den be diende bij den drogist Van P. aldaar wegens het verduisteren van geld dat hij bij mandaat op den betaalmeester voor zijn moester had ontvangeD, en alzoo ter zake van misbruik van vertrouwen, ver oordeeld tot 3 maanden celstraf en geldboete. In een huis aan den Noordwal te 's-Hage kreeg een man ruzie met zijne vrouw. Eerst wierp hij haar een brandende lamp naar het hoofd en daarna trachtte hij haar te worgen. De nacht- wachts namen hem daarop ter afkoeling mede. Te Amsterdam heeft zich eene com- missie gevormd, ten einde eene Yereeniging te stichten, die ten doel heeft aan do zieken en ge wonden in de verschillende ziekenhuizen daar ter

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1