deren vaart op ïndië, stoomjachten in miniatuur en „pennybootjes", rivierstoomers, salonbooten, red dingsloepen, yisscher8schepon, tot zelfs het model Tan den ijsploeg voor het Noordzeekanaal. In Engeland en in het Noorden van Frankrijk heeft de storm vreeselijk gewoed. Uit Boulogne wordt bericht dat een huis instortte en op een naburig huis terecht kwam. Een klein meisje werd gedood, een ander zwaar gewond. - De snel heid van den storm was in Engeland ongeveer 35 mijl per uur, terwijl die volgens Buchaüs bereke ning gemiddeld in Europa slechts 18 mijl is. Groot is het aantal ongelukken te Londen en in andere steden van het Yereenigd Koninkrijk, o. a. te Brigh ton, Bristol en Dover. De schade is zeer aanzienlijk. Aan de Zuidkust van Ierland viel sneeuw; teKin- sale werd de visschersvloot deerlijk gehavend (men schat de schade op 10,000 pd. st.). Te Portsmouth woei het zoo hevig dat men niet op straat kon gaan en dat sommigen op straat van den grond werden opgenomen. Drie personen werden door het vallen van schoorsteenen en daken doodelijk gewond. Te "Windsor woei een stuk van de voor de bruiloft op St.-Georges' kapel tijdelijk opgerichte verhevenheid naar beneden en vele boomen van de LoBg Walk en Eton College werden ontworteld. Het gemeentebestuur van Madrid heeft besloten, eene leening aan te gaan van 65 millioen pesetas, tot afbetaling van oude schulden en tot het aanbrengen van sommige verfraaiingen in de stad. BUITENLAND. Frankryk. De bladen gewagen weder van eene geheimzin nige verdwijning, ditmaal van den eersten secretaris van het Japansche gezantschap te Parijs, Souzouki. Hij is het laatst gezien op Zondag 23 April, toen hij den maaltijd gebruikte bij een landgenoot, den heer Tani, wiens woning hij to acht uren verliet. Uit Hongkong wordt gemeld dat de Franschen Hanoi bezet hebben na een bombardement van 2 uren. Men gelooft dat de verliezen der Annamieten niet aanzienlijk zijn. De Beurs te Parijs was gisteren over het geheel gedrukt, ten gevolge van het stijgen der „reports", die een gemiddelde van 5J bereikten. Men denkt dat het gerechtshof de inschrijving voor nieuwe aandeelen van de „Union générale" zal vernietigen. De „Temps" zegt dat het gevecht te Tigri, in Oran, een der bloedigste gevechten is, welke sedert twee jaar in Afrika geleverd zijn, en laten zich onze belangrijke verliezen uit de overmacht des vijands verklaren, zegt het blad, het feit alleen, dat zich een leger van 8000 man aan onze grens samentrekt, is bedenkelijk; want 8000 man is in Afrika een leger, vervolgt de „Temps", en Bou- Amema b. v. heeft nooit zulk eene macht onder zijne bevelen gehad. Heeft men hier niet aan ver schoonbare overdrijving te denken, dan kan zulk een aantal slechts zaamgebracht zijn door eene co&litie van verschillende stammen. Duiteehlanci. Met betrekking tot het bezoek dat prins Orloff, de Russische gezant te Parijs, aan Pruisen bracht, zijn eenige bijzonderheden bekend geworden. De tegenwoordigheid van dien diplomaat te Berlijn heeft gelegenheid gegeven tot het vernemen van inlich tingen betreffende de staatkundige aangelegenheden van Rusland. Hij verklaart dat geene andere dan twee partijen, de panslavistische en de nihilistische, ^&n oorlog denkt* De eerste heeft onlangs hare krachten verloren en de tweede meent dat, indien oorlog komt, zij haar doel bete? Zftl bereiken. Over de toespraak van generaal Skobeleffzeide hij„Men moet in aanmerking nemen dat de generaal gesproken heeft na afloop van een goed diner. Skobeleff is op jeugdigen leeftijd bevelhebber van een legercorps geworden, en hierdoor raakte zijn hoofd op hol." Wat het mishandelen van de Israëlieten betreft, gaf Orloff te kennen dat de czaar die gruweldaden afkourt, en gezegd heeft„Het schijnt wel alsof wij in de twaalfde eeuw leven." - Het bezoek van prins Orloff aan den Duitschen Rijkskanselier wordt als een vredelievend teek en en als bewijs van de vriend schap tusschen Rusland en Duitschland beschouwd. De berichten uit Wurtemberg getuigen van de algemeene verslagenheid daar te lande over den dood der 24-jarige kroonprinses. De prinses wist door haar zacht en edel karakter niet minder dan door haar vriendelijk voorkomen allen in te nemen, die met haar in aanraking kwamenhaar huwelijk met prins Wilhelm was zoo gelukkig mogelijk. Het stoffelijk overschot der prinses wordt niet bijgezet in den koninklijken grafkelder, maar op de alge meene begraafplaats te Ludwigsburg, waar zij over leden is, naast het graf van haar anderhalf jaar geleden overleden zoontje. Het Heerenhuis nam gisteren de artt. van de kerkelijke volmachtswet aan, overeenkomstig het voorstel der commissie, en in 't eind de geheele wet met 87 tegen 32 stemmen. Bij het voorstel van den heer Beseier om in art. 3 in plaats van Duitsche universiteit te lezen Duitsche staats-univer- siteit, verklaarde de minister van oeredienst dat de regeering onder Duitsche universiteit alleen verstond binnen de rijksgrenzen bestaande universiteiten. In het Hoerenhuis heeft lord Granville, lord Salisbury beantwoordende, gisteren verklaard dat de heer Forster als minister voor Ierland zijn ont slag genomen heeft. Yoor het overige zeide hij dat de regeering geen nieuw staatsbeleid ten aanzien van Ierland had aan te kondigen, maar de dwang- wot zou in haar tegenwoordigon vorm niet worden vernieuwd. De gevangengenomen Parlementsleden zullen worden losgelaten. De zaak der overige ver dachten zal met het oog op eene eventuëele vrijla ting worden overwogen. In het Lagerhuis zeide de heer Gladstone dat er bevel naar Ierland is gezonden tot vrijlating van Parnell, Dillon en O'Kelly. De lijst der nog gevan gen personen wordt zorgvuldig onderzocht, mot het doel tot vrijlating van al diegenen die niet mede plichtig waren aan misdaden. De heer Forster had zijn ontslag genomen omdat hij de verantwoorde lijkheid voor deze maatregelen niet wilde deelen. De regeering stelde voor de dwangwet niet te hernieuwen, doch maatregelen te nemen tot bescher ming van leven en eigendom in Ierland. De Wetgevende Vergadering te Kaapstad heeft met 14 tegen 6 stemmen eene resolutie aangenomen, aanbevelende dat Basuto-land door de Kaapsche regeering ontruimd worde, en dat het Britsche gou vernement weder de verantwoordelijkheid voor het beheer van dit gewest op zich neme. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Maart. Yoor het examen van 2den commies bij den post en telegraafdienst zijn van de negen candidaten ge slaagd de heeren B. J. Pas, G. A. Mangold, D. J. M. Hildering, J. D. Yolmerink, W. C. Van Haeften en W. G. A. Rogge. De heer Elout van Soeterwoude is 21 dezer per Molukken-boot van Soerabaia vertrokken naar de Batjan-eilanden. Zijn stoombarkas zal hem binnen eenige dagen volgen. Het voornemen schijnt te bestaan om onze ver sterking te Samalangan, waar zooveel geld en men- schenlevens voor opgeofferd zijn, op te heffen. De veepest is geconstateerd in kampong Kali Bata Krobakan, land Tandjong, west. afd. Meester Cornelis. Op Koetei en do Oostkust van Borneo kan do cholera als geweken beschouwd worden, evenals in de Mandarsche staten Balangnipa en Tjampa- laging (Makassar). In den staat Madjene is zij echter nog sterk heerschende. - Van Bima meldt men dat op den 20sten Februari 11. op last van den sultan aldaar, een gevangene, die een groote misdaad ge daan heeft, naar de passer werd gebracht, om daar ten aan schouwe van duizenden menschen gesteenigd te worden; na een veertigtal steenworpen te hebben gekregen, viel hij bewusteloos neer en stierf. Het lijk werd achter kampong Sumbawa (Bimasch ge bied) begraven. Een belangrijke diefstal is gisteravond gepleegd in de woning van den heer Meyer, in kampong Mangka Doea. Een groote brandkast is uit het huis gedragen, waartoe minstens vier personen noodig zijn geweest. De inhoud bedroeg ruim f 4000 aan contanten en preciosa's ter waarde van ruim f 10,000. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol nit 's lands dieDst, de algem. pskhnism. te Soerabaia J. Zimmer. Benoemd: Tot algemeen pakhuism. te Soerabaia, de idem te Padang, K, F. Hornnng. Tot voorzitter van de landraden te Indramaioe en CheriboD, mr. J. B. Bnrger en van den landraad te Krak&aiin mr. G. P. H. Van Maaracveen. Tot leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan het gym nasium Willem III te Batavia, M. G. F. Bajetto. Bij de Wees- ea Boedelkamer te Padang (Sumatra's Weatkust), tot saoretaris, de boekh. II. Laws; tot boekhouder W. F. Ingram. Belast: Met de waarneming der betrekking van griffier bij den landraad te Kediri mr. G. Aid as. Verleeud: Een 2-jarig verlof naar Earopa, v.egens ziekte,, aan den president van den raad van jnstitie te Batavia mr. L. Hovy en aan den voorzitter van de Landraden te Indramaioe en Cheribon mr. A. Viëtor Sibinga. Een 2-jarig verlof naar Earopa, w. ziekte, aan den controleur lBte klasse bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. C. Dirksen. Ontslagen: Uit zijno betrekking de commies op het ass.- res.-kantoor te Sampang (Madura) P. M. Van Ossenbruggen. - Met ingaDg van 1 Juli 1882: Eervol nit 's lands dienst de president van de Wees- cn Boedelkamer te Maka?3ar (Celebes) en Onderhoorigheden L. A. Misero. Wegens intrekking zijner benoeming eervol daaruit de secretaris tevens boekhouder bij de Wees- en Boedelkamer te Banda (Amboina) P. E. Bieler. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op de beriitiDgen buiten Java en Madnra, tot controleur 1ste klasse I. J. J. Snellebrand, tot idem tweede klasse A. Van Senden, tot aspinmt-controleur F. A. II. Van den Bossche. - Op Java en Madnra Tot con troleur 1ste klasse A. E. Th. Berretti en C. M. Verloop tot idem tweede klasse P. J. F. Van Hentsz, I. W. Van der Valk en P. Schalk; tot aspirant-controleur A. Breevoordl, H. Massiük en L. Krcischer. Bij den algemeenen dienst en den aanleg van de staatsspoor wegen op Java: Tot tijd. adj.-iog. 2de kl. P. Richter. Bij den dienst der expl. van een gedeelte der w aterlijnen der staatssp. op Java: Tot tijd. machinist 1ste kl. C. J. Bloijs van Treslong. Bij de Wees- en Boedelkamer te Makassar: Tot president W. Van LenveD, tot lid, F. Wjggers van Kerchea: en P. A. C. Burgemee3tre, tot buitengewoon lid de tijdelijke tolk voor de ChiDeesche taal to Makassar J. Van der Spek, tot secretaris J. Vetter, tot boekhouder P. Th. Nicolaas, tot tijd. waarn. derden commies, C. A. Sichting. Tot commies op het asa. res.-kantoor te Snmpang .1. Schotsman; tot opzichter 2de kl. bij den Waterstaat en 's land- Burg. Op. Werken J. J. Sterkenburg, daartoe gesteld ter beschikking van den goav.-gen. van Ned.-Indië. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van controlenr 2de kl. by het binnenl. bestnnr op Jave en Madura P. H. Van Andel en A. J. F. Veenstra. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den eersten laït. der inf. P. II. Van der Wedden. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit Zr. Ms. mil. dienst.de off. van gez. tweede klassse dr. J. G. A. Czebaniji en J. R. Doeff, laatstgenoemde met iogaDg van 6 April a. s. Bepaald: Dat het aan den lsten luit. der art. F. W. H. Tijdeman, w. ziekte verleend 2-jarig verlof naar E ;opa wordt beschouwd al9 niet te zijn verleend. Overgeplaatst: De 2de luit. der inf. I. W. L. De Booij naar Bantam; de luit.-kol. L. B. C. Gerlach naar Batavia. Geplaatst: De 2de luit. der genie L. G. Krol Van der Hoek te Malxng. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol uit 'alands dienst, met iogang van 1 April a. s. de rnarine-magazijnm. bij het marine-etabl. te Soerabaia H. Bloemink. Benoemd: Tot bootsman bij de marine-magozijuen te Batavia W. VaD de Potte; tot lsten stuurman bij de gonv.-marine J. Mole naar en J. G. L. Florijn. Vergunning verleend: Om te repatriëeren, uan de luite. ter zee 2de kl. J. Wenlholt en I. Bollnn en aan den scheepsklerk P. Van Teatem. TrouwGeboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië, GEHUWD. D. Moreoa en M. A. Blankert, Batavia. F. P. J. Berg en S. M. Al. Ilcken (bij volm). Bandong en Zuid-Holl. G. H. W. Brinkman cn F. Th. Reynacrs, Djokjakarta. BEVALLEN. Fr. Vogelzang geb. Valette, Batavia, Z. A. Von der Pfordten geb. Peil, Batavia, Z. Mevr. J. C. Jut, M. M., D. Mevr. E. Mofficioli, Batavia, D. Mevr. Borger- hoff Van den Bergh, Batavia, D. E. S. MaureDbrecher geb. Fokker, Mr. Cornelis, Z. A Cramer geb. Cramer, Bondowoso D. OVERLEDEN. H. J. Krijt, m. 42 j., Singkawang. H. M. Cb. Beekhuis, k. 3 j., Cheribon. S. D. Mulder, Makassar. Telegrammen. PARIJS, 2 Mei. De Kamer heeft heden te 2 uren de openbare zitting horvat. De heer Guichard in terpelleerde den heer Say over de uitoefening der ministeriëele verantwoordelijkheid. Het gouverne ment zal Dodderdag antwoorden. Do zitting werd opgeheven. DUBLIN, 2 Mei. Vijf verdachten zijn heden uit de gevangenis te Naas, vier uit 3ie te Limerick ontslagen. NIEUW-YORK, 2 Mei. Een derde hehch werk tuig is alhier gevonden in het voorportaal van een huis, dat, zooals de misdadigers zich verbeeld den, door den directeur van politie zou zijn bewoond. Zij waren echter niet juist bekend met het huis- nommer, want deze ambtonaar woont vier huizen verder. De machine ontplofte, doch veroorzaakte geringe schade. Zij was gewikkeld in een stuk van een socialistisch vliegend blaadje; op gelijke wijze had men de maohine aan Yan der Bilt gezonden. De socialisten hebben een wrok tegen den directeur van politie, omdat hij hun geweigerd had vergun ning tot het houden van een optocht verl. Zondag om den eersten steen te leggen van het nieuwe werk- instituut te Brooklyn. De plaatselijke verordeningen verbieden optochten, welke ook, op Zondag. MADRID, 2 Mei. De aartsbisschop van Burgos is overleden. LONDEN, 3 Mei. De heer Shaw Lefèvre of lord Chamberlain zal vermoedelijk den heer Forster als minister voor Ierland opvolgen. Treedt Chamber lain als zoodanig op, dan zou sir Ch. Dilke minister van koophandel worden eu zitting in het Kabinet krijgen. In het Lagerhuis betoogde sir Stafford Northcote dat de staat van zaken zoo ernstig geworden is dat overdrijving tot de onmogelijkheden behoort. Hij laakte

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2