DAGBLAD. IS". 68T4'. Donderdag A Mei. A0. 1882. Avond-ediie. PRIJS DEZER COCRART: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franca per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIE»; Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 SB cl. Blijkens achterstaande advertentie is de 4£ pet. leening ad f 30,000 ten behoeve der Leidsche Bouw- vereen J Ïng. opengesteld bij de ?rma A. L. Reime- ringer A- Zonen, nu reeds volteekend, terwijl de gelden eorst 1 November a. 8. benoodigd zijn. Het is voor het bestuur dier nuttige vereeniging eene aangename oldoening, dat zijne ijverige pogingen ook nu wedor door zijne staagenooten werden ge waardeerd. Hedenmiddag ontvingen wo per Nederlandsche mail do Indische bladen van 25 tot en met 29 Maart. Gedurende de afgeloopen maand zijn per Rijn- landschen Stoomtram vervoerd 28,627 personon met eene opbrengst van f 3G83.291/ Sedert 1 Jannari dezes jaars zijn vervoerd 91,773 reizigers met eene totaal-opbrengst van f 11,450.87. zijnde f 11.09 per dag en per KM. De heer J. H. L. Sprnyt te Koudekerk, in de jaren 1874 en 1875 werkzaam geweest*als lid der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen (controle Alphen) is door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, bij hun besluit van 1 Mei jl. opnieuw als zoodanig benoemd voor de ongebouwde eigendommen en wel in het district "Woubrugge, waaronder be- hooren de gemeenten: Aarlanderveen, Alkemade, Koudekerk, Leiderdorp, Leïmuiden, Nieuwveen, Nieuwkoop Oudshoorn, Rijnsaterwoude, Ter Aar, "Woubrugge en Zevenhoven. Tol modeleden werden benoemd de heeren Z. T. De Jongh Van Arkel, van Woubrugge en W. Bos, van Leiderdorp. Door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland is ontworpen eene wijziging van den ligger der toegangswegen naar spoorwegstations in hun gewest, en wel betreffende den toegangsweg naar het station Bodegraven, welke wijziging van den 15den Mei tot den 20sten Juni a. s. op de Provinciale Griffie ter inzage van ieder zal liggen. Gedurende nog veertig dagen, is ieder bevoegd schriftelijk bezwaren tegen de ontworpen wijziging van den ligger bij hun college in te brengen. Het telegraafkantoor der Rijn spoorweg-Maat schappij aan bare halte te Vleuten, dat tot heden gedurende een half uur vóór do aankomst van eiken aldaar stilhotidenden trein open was uitsluitend voor do aanneming en verzending van telegrammen ïn de Nederlandsche taal, zal zich, te rekenen van 15 Mei a- s., op dezelfde tijdstippen en onder gelijke beperking, wat de taal betreft, mede belasten met de ontvangt en aflevering van telegrammen, voor de gemeente Vleuten bestemd. Mr. E. J. Asser, advocaat en procureur te Amsterdam, hordacht eergisteren den dag waarop hij 50 jaar geleden te Leiden tot doctor in de rechten werd bevorderd. De sympathie voor do aanstaande Pool-expeditie naar Dicksonhaven bleek niet te verminderen, ge tuige weder de volgende, met erkentelijkheid ont vangen geschenken van de heeren Van Kempen te Voorschoten, voor versiering van het poolhuis, twee medaillons, respectievelijk voorstellende „den slag bij Waterloo" en „de aankomst van Willem van Oranje te Scheveningen"van de firma Becht en Dyserinck te Amsterdam, een kachel van haar systeem, waaraan de bekende voordeelen als kleine kolenconsumtio en groot verwarmend oppervlak verbonden zijn; van de heeren Boele en Zoon to Kampen, kistjes sigarenvan den heer K. De Wijs te Alblasserdam, een dozijn flesschen tafelzuur; van den heer J. H. Schreuder te Amsterdam, twaalf kilogram rolpens; van den heer Albert Heyermans te Rotterdam, een india rubber stempel (waarop Nedor". Noord-Pool-expeditie, 1882—83, Dickson haven) met toebehooren en twee flescbjes niet- bevriezende inkt; van mej. Leliman te Amersfoort, eene fraaie collectie lectuur en van mej. Oudegeest te Utrecht, tien paar wollen polsmoffen. Van den heer Heyermans werd bovendien een stempel ontvangen voor de „Willem Barendsz", die aan den commandant van het poolscheepje zal ter hand gesteld worden. De zeildag van dit vaartuig is, naar men verneemt, vastgesteld op 6 Mei, terwijl de expeditie naar Dicksonhaven omstreeks 1 Juli uit Amsterdam denkt te vertrekken. De kuren en grillen van April - zoo schrijft men ons - hebben uitgediend. Bij eene voordeelige ontwikkeling in het voorjaar staan de jonge en teedere plantendeolen voor vele nadeelige invloe den bloot. Dat ondervonden do landbouwers en tuin lieden vooral na den nacht van Zaterdag op Zondag, de beide laatste Aprildagen, 't Was vooral de wind, die het jonge groen van menigen boom in zwarte, doode bladeren verkeerde. Waar de tuinen zonder eenige beschutting aan het zuidwesten zijn, daar is de schade belangrijk. Dat do blaadjes a. h. w. ver schroeiden van kon en onder geeselonde windvlagen, al is het aanzien treurig, dit herstelt zich. Maar dat ook zooveel vruchtknoppon, ontplooid of niet, totaal vernield zijn, daarvoor kunnen de schoonste Meidagen geene hoop meer geven. Die knoppen en bloemen zijn doodgeboren kinderen der natuur. Op het land hebben tarwe en rogge ook nogal geleden. Vooral de laatste, waarvan de jonge aren zich reeds vertoonen en die daarom zoo gevoelig zijn voor het tegen elkander slaan van d? danke halmen. Overi gens is de schade op het land zoo gering dat bij den voordeeligen wasdom, dien Mei te aanschouwen geeft, daaromtrent weinig nadeelen gevoeld zullen worden. Het gras is bijzonder voordeelig. Hier en daar knnnen de boeren met succes aan het maaien gaan. Maar er werd ook reeds op gerekend, vooral in plaatsen als Haarlemmermeer, waar de meeste land hoeven des voorjaars te veel vee hebben. Men houdt nu allicht een paar koetjes meer, en een gevolg daarvan is dat het welige, maar dunne grasgewas spoedig weg geschoren is. De meestoonder-grassen krijgen eerst later hunne volle ontwikkeling. Leidon telde verleden Vrijdag op zijne veemarkt een zeer groot getal runderenveel bleef echter onverkocht. De boeren zeggen hier dat de branderijen bij Schie dam te veel last hebben van het water, om reeds nu haar volle beslag van de markt te nemen. Zij hopen daarom op beterschap in dezen toestand. Minder regen en hooge winden kunnen daarin ver andering brengen. De onrustbarende mededeelingen, onlangs in enkele bladen gedaan over den toestand vanoDzen Kroonprins, waren, volgens de Haagsche Kroniek der „N. Gr. Crt.", overdreven. In het algemeen is zijn toestand niet minder bevredigend dan vóór eenige maanden. De Prins is niet bedlegerig, niet volslagen melancholiek, zooals men zegt; hij zit op, werkt, eet en drinkt behoorlijk, maar wil zich alleen niet verplaatsen. Als hij daartoe besluiten kon, ware hij misschien spoedig geheel genezen. Naar de H. Crt. verneemt, heeft de kerkeraad der Herv. gemeente te Bergen-op-Zoom zich tot de Synode gewend, om haar te verzoeken, in een schrijven aan alle gemeenten der Ned.-Hcrr. Kerk tot het inzamelen van liefdegaven voor de vervolgde Joden in Rusland op te wekken. Indien het gerucht waarheid spreekt, is de Koning van plan te Londen eene buitenplaats aan te koopen of in huur te verkrijgen. HH. MM. zijn gisternamiddag te 10 min. over drieën op het Loo aangekomen. De gepensioneerde kapitein der inf. J. Coster wordt benoemd tot kapt.-adj. bij het regiment d.d. I schutterij te Amsterdam. Voor de 40 plaatsen voor adelborst 3de k!., aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, hebben zich 152 adspiranten, en voor de 15 plaatsen tot opleiding van machinist-leerling te Hellevoetsluis 85 jongelieden aangemeld. De audiëntie van den minister van waterstaat op Donderdag en die van den minister van koloniën op Vrijdag a. s. zullen niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Goochelen, tours d'adresse, Fransche poppenkast enz., - welk een genot voor de jeugd, in staat gesteld te worden al die heerlijkheid te aansohouwen! Daartoe heeft de heer Bamberg ge zorgd: hij zal op Woensdag 10 Mei een uitvoering geven in het gebouw tot Nut van het Algemeen. In zijn inteekeninglijst, welke hij Leidens inge zetenen zal aanbieden, vraagt hij ruime deelneming, welke hij vooral nü noodig heeft omdat hij in moeitevolle omstandigheden verkeert door een sedert jaren zieke vrouw. Een aanbeveling is geheel over bodig, want de heer Bamberg is genoeg bekend om op een goede opkomst te knnnen rekenen, doch met het oog op de tegenspoeden welke hij te trotseeren heeft, sporen wij onze stadgenooten toch aan om deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan, waarbij den kinderen ongetwijfeld mede een aangename avond wordt verschaft. Op de markt te Bodegraven worden gis teren aangevoerd: 103 wagens met hooikaas met 4353 stuks, wegende 21,765 kilogram; de late qualiteit werd verkocht van f 26 tot eu met f en de 2de qualiteit van f 20 tot f 24- 2 wagens met Edammerkaas met 250 stnks, wegende 500 K.G.; prijs f 28; - 180 stukjes boter, wegende 90 kilogram, waarvan de prijs beliep van f 1.10 tot f 1.30 het kilo; - 19 stuks koeien, welke worden verkocht van ƒ140 tot f 280; - 15 schapen, waarvoor werd besteed van f 20 tot f 23; - 127 biggen, waarvoor werd betaald van 11 tot 15. Overigens eenige nuchtere kalvereD, plmmgedierte, vrucht- boomen en een massa potjes met prachtige bloemen. De handel in kaas was eenigszins traag, die in koeien tamelijk, terwijl de boter en de biggen vlug werden verkocht. Uit Schevoningen wordt gemeld plat schipper Jan De Mos, van de visscherij aldaar ge arriveerd, rapporteert in de Noordzee gezien te heb ben eeDO aldaar thuisbehoorende schuit, doch geheel masteloos. Door het stormachtige weder kon hij er niet nader bij komen. Uit Haarlem meldt men dat er eene nieuwe, onder de hyacinten-bloembollen vreemde ziekte is uitgebroken, die een dreigend aanzien ver krijgt. Yele soorten worden daardoor met eene totale vernietiging bedreigd. Vijftien manden metschelvisch, teDelft uit Enkhuizen aangevoerd, zijn voor de consumtie afgekeurd. Door eenige personen te Delfgauw, zoo moldt men van daar, is opgemerkt dat de regen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is gevallen, eene aanmerkelijke hoeveelheid zoutdeelen bevatte, zoo zelfs, dat boomtakjes en glasruiten met een vrij dikke zoutlaag waren bedekt. Omtrent de gisteren geopende in- ternationale tentoonstelling van scheepsmodellen in Fishmongers-Hall te Londen wordt gemeld dat de Nederlandsche inzendingen, in een der zalen ter zijde van de hoofdzaal bijeengebracht, een waarlijk flink figuur maken te midden van de ontzaglijke expositie van Engeland, Amerika en Frankrijk. Behalve deze zijn Nederland en Zweden en Noor wegen echter het best vertegenwoordigd. Onder de 150 uit Nederland gezonden modellen vindt men van alles: de kruisers lste en 4de klasse onzer marine, stoombooten voor de passagiers- en goe-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1