Messina, arriveerde gisteren te Malta en de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, te Marseille de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag bij Scilly's. In het jaar 1882 kunnen worden aangesteld vijftien surnumerairs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant van heden. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuw». Een onafgebroken diensttijd van 40 jaren is zeker geen alledaagsch geval, en dat het op prijs gesteld wordt blijkt uit de bewijzen van genegenheid waarmede C. Yan Leeuwen, kleermaker in dienst van het Geref. Weeshuis alhier, heden word verrast. Een reden te meer om den jubilaris nog tal van jaren ia deze betrekking toe te wenschen, is, dat hij zich gedurende dien tijd met vlijt en ijver heeft onderscheiden. Hedenmiddag is van de nieuw te bouwen openbare lagere school aan de Heerenstraat onder Zoeterwoude de eerste steen gelegd, waarbij door den architect en den burgemeester dier gemeente toespraken werden gehouden. Het gedeelte van het dorp waar de school zal verrijzen, vlagt. De Deensche wijze van boterbereiding begint te Zoeterwoude ook langzamerhand ingang te vinden. De heer P. Yan der Salm is de eerste in deze gemeente die genoemde bereidingswijze zal toepassen. De arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de procedure, welke wij onlangs mededeelden, tusschen mevrouw Muller geb. Tenckinck als eischeres en den burgemeester van Yalkenburg, die gemeente in rechten vertegen woordigende, als gedaagde, over het verplaatsen van een lantaarnpaal in die gemeente. De gemeente Yalkenburg werd in het gelijk gesteld; aan mevr. Muller haar eisch ontzegd, met hare veroordeeling in de proceskosten. Yoor mevr. Muller waren de pleidooien gevoerd door mr. M. De Pinto, advocaat en proeureur te 's-Gravenhage; voor de gemeente Yalkenburg door mr. F. Was, advocaat en procu reur te Leiden. De te Wassenaar plaats gehad heb- bende veiling van te veld staande bloembollen bracht bij grooten kooplust hooge prijzen op. De vree3 dat de flinke veilingsprijs van verleden jaar door een minderen in dit jaar zou kunnen worden gevolgd, is dus niet verwezenlijkt. Bij het Seinpostduin teScheveningen is gistermiddag weder een ongeluk gebeurd. Een der werklieden is nl. een arm afgereden. Na ver bonden te zijn, werd hij met een rijtuig van den heer v. W. naar het gasthuis te 's-Hage over gebracht. Te Gouda zijn inde afgeloopenwoekelf nieuwe gevallen van pokken voorgekomen, en is er een persoon aan overleden. Te Rotterdam wer den in die week vijf personen door pokken aangetast. Het „Weekblad van het Regt" deelt mede dat de predikant Reyen te Nieuw-Hellevoet, in wiens zaak van weigering om den eed af te leggen door het hof te 's-Gravenhage a. s. Donderdag uitspraak zal gedaan worden, tot zijn verdediger heeft verkozen mr. J. A. Levy, advocaat te Amsterdam. Yanwegede„UtrechtscheHarddraverij- vereeniging" zal op 13 Juni a. s. aldaar een hard draverij gehouden worden met paarden van zessen klaar onder den man. De prijs bestaat uit een gou den zweep, de premie uit twee met zilver gemon teerde hoofdstellen. Onder Mijnsheerenland moeteenegeld- afpersing onder zeer verzwarende omstandigheden zijn gepleegd. De 82-jarige landbouwer W. M. aldaar hoorde de3 nachts geritsel aan zijne woning en bij onderzoek bleek hem dat men trachtte in te breken. De inbreker, bemerkende dat de bewoners opge staan waren, liet zich niet afschrikken, maar toch zijn oorspronkelijk plan varen. Onder bedreiging met moord eischte hij dat men hem f 100 zou geven. De verschrikte bewoner voldeed aan dien eisch, maar de nachtelijke bezoeker stelde zich ook daarmede niet tevreden en eischte nogmaals ƒ100. Uit angst durfde men eerst niet om hulp roepen, maar een zoon van M. kwam op den inval op een koperen ketel alarm te slaan. Hierop had de onbe kende niet gerekend en tevreden met de eerste f 100, koos hij ijlings het hazenpad. Hoe sterk de sterke drank is. -De in zijn vaderland zeer bekende, schatrijke Amerikaan Stee- vens, liet bij zijn sterven zijn ontzaglijk vermogen aan zijn neef, op ééno voorwaarde: de neef moest namelijk, alvorens hij iets trekken kon, vijf jaren achtereen zich van sterken drank onthouden. Dit was evenwel een te groote eisch voor dezen be klagenswaardige; hij kon het niet volkouden. Yan- daar is de nalatenschap thans overgegaan op een weeshuis. Een zwavelzuurfabriekbij Montloucon (dep. Allier) is door brand vernield. De vlammen, door den wind aangewakkerd, hadden weldra eene hoogte van 15 meter, en de hitte was zoo groot dat een boom, op 500 meter afstands, er door in brand geraakte. Het zwavelzuur stroomde als cene beek tot aan de Cher en weldra dreven duizenden doode visschen in die rivier, die er door vergiftigd waren. De schade wordt op 2 millioen fr. geschat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Eén tegen drie. - Onder begunstiging der duisternis waren drie gauwdieven over een omheining geklommen en tot de deur van het lin- nenmagaziju van het St.-Janshospitaal te Brussel gekomen. In de meening dat hij met den nacht wacht te doen had, opende de magazijnmeester De Stobbelaer de deur, doch toen hij op hetzelfde oogenblik werd aangegrepen, verweerde hij zich met zijn sleutelbos zoo geducht, dat hij, ofschoon door een messteek in den arm verwond, de boos wichten op de vlucht dreef, die op het terrein van hun mislukten aanslag een pet en een revolver- patroon achterlieten. Een misdadiger, die twee jaar geleden te Mazas werd opgesloten tot het ondergaan van tuchthuisstraf wegens diefstal, gepaard mot inbraak, zou op zijn sterfbed aan zijne verloofde hebben meegedeeld dat hij de vrucht van die inbraak, een som van niet minder dan 600,000 fr., voor de helft aan den voot van een boom in het bosch van Gail- lon had begraven, terwijl hij de andere helft had verborgen onder een grafzerk op het kerkhof van Gaillon. De verloofde deelde die bijzonderheid in vertrouwen aan een vriendin mede, die, zich daar door bezwaard achtende, de justitie in kennis stelde van hetgeen zij had vernomen. Natuurlijk werden er onmiddellijk nasporingen in het werk gesteld, doch inmiddels is de zegsvrouw spoorloos verdwenen. Op zeker en vroegen morgen zagen e enige werklieden te Marseille, die zich naar hun werk begaveD, een man en een vrouw, wier geheimzinnige bewegingen en gejaagdheid hun aandacht trokken, langs den muur der gevangenis wandelen. Eens klaps, toen beide personen zich alleen waanden, wierpen zij een voorwerp, dat uit de verte niet te onderscheiden was, over den muur, waarna zij zich verwijderden. Eenige oogenblikken later zag een wandelaarster een man op den top van den muur verschijnen, een touwladder ontrollen en daarlangs nederdalen. Onmiddellijk werden de gevangenbe waarders gewaarschuwd, maar de man had zich natuurlijk reeds uit de voeten gemaakt. Zijn sig nalement is overigens bekend. Yolgens een bericht uit St.-Josepli (Missouri) is Jesse James, de meest gevreesde en gevaarlijkste roover van hot verre "Westen, aan wiens handen het bloed van tallooze offers kleeft en die sedert 12 a 15 jaren de schrik der Weste- telijke Staten was, door een zijner eedgenooten dood geschoten. Sedert den herfst van het vorige jaar woonde Jesse met zijne vrouw in een klein blokhuis aan de uiterste grens der stad St.-Joseph en bij hem woonde een lid zijner bende, Charles Ford genaamd. Yoor eenige weken voegde zich een jongere broeder van Ford bij hen en zoo leefde het beminnelijk klaverblad in vrede en vriendschap. Het drietal had in den nacht van 2 op 3 April een nieuwen roof tocht beraamd en bevond zich des morgens van den 3den in de kamer om de bijzonderheden nog maals te bespreken; gedurende het gesprek legde Jesse zijn gordel af, trok zijn overhemd uit en ging zich wasschen. Op dat oogenblik trad Robert Ford achter hem en schoot een revolver op hem af, zoo dat hij dood neerviel. Onmiddellijk stelden de beide broeders zich in handen van het gerecht en hier bleek dat Robert en Charles Ford in overleg met de politie hadden gehandeld en reeds lang voor nemens- waren Jesse te vermoorden ten einde den losprijs van 5000 dollars te verdienen die op zijn hoofd was gesteld. Den vorigen zomer maakte een heer van innemende manieren en aangenaam voorkomen op een badplaats kennis met een fabrikant van brons- werken uit Parijs. Daar werd des winters de ken nismaking voortgezet en eindelijk wist de huis vriend, die den titel voerde van markies van San- Stephano, het hart der dochter van den fabrikant te veroveren. Het huwelijk zou weldra plaats heb ben; de markies huurde een fraai kwartier, dat door den schoonvader prachtig werd gemeubileerd; natuurlijk aan bronzen kunstvoorwerpen geen ge brek. Doch op zekeren dag bleef de toekomstige bruidegom weg en aan de aanstaande echtelijke woning vernam de schoonvader, dat mijnheer de markies was afgereisd, plaats van bestemming onbe kend. Yóór zijn vertrek had hij echter den goheelen inboedel te gelde gemaakt. Bovendien kwamen er van een aantal leveranciers rekeningen opdagen over bestellingen, door den „markies" op naam van den fabrikant gedaan, die summa summarum voor 50,000 fr. bleek opgelicht te zijn. Thans zoekt de justitie naar het verblijf van Francis Barthelet, zoo heet de doortrapte bedrieger. Uit Arras wordt gemeld dateenjong- mensch van fatsoenlijke familie, die als eenjarig vrijwilliger in dienst was, zijn kapitein, die hem met Paschen verlof had geweigerd, heeft doodgeschoten. Amerikaansche rariteiten. - Te Inde- pendance, in den Staat Missouri, is een telegraaf- beambte in verzekerde bewaring genomen, beschul digd van medeplichtigheid aan het berooven van een sneltrein vau de „Chicago and Alton Railrood" in September van het vorige jaar. Do man stolde namelijk de roovers in kennis van hetgeen hem als telegrafist bekend werd omtrent den loop der treinen en ook omtrent de nasporingen der politie. - Een inwoner van Newton (Massachusetts) heeft 500 dollars aan zijn geneesheer vermaakt op voorwaarde dat deze hem na zijn dood het hoofd van den romp zou scheiden, om de kans te vermijden dat hij levend zou worden begraven. Yoorts legateerde hij 5000 dollars aan de schatkist, ten bate van do aflossing der oorlogsschuld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vreemd! dat een stad als Leiden, overbekend door hare belangrijke Vnjdagsche veemarkt en door den niet minder belangrijken omzet van boter op Zaterdag, welke tevens als dag voor de Weekmarkt is aangewezen en daardoor een tal van bezoekers, vooral uit de Rijnstreek, naar hier trekt, geen bijzonderen dag heeft om kaas aan de markt te doen brengen. Geschikte gelegenheid is er te over. Immers: 1°. Een uitstekende ruimte biedt daartoe de Leidsche Waag aan. 2°. Als centrum van de Rijnstreek blijft er geen twijfel over of met de verbeterde middelen van vervoer, vooral in den laatsten tijd, zal elk landbouwer in zijn welbegrepen eigenbelang gaarne zijn product hier aanbieden. 3°. Is het thans het meest gunstige tijdstip, nu de zuivelbereider veel werk maakt van zijn kaas; en 4°. hebben we den Woensdag, die door het klokkenspel en het springen der fontein ons alras doet denken aan een degelijken marktdag „Maar," zal men mij tegeuvoeren, „de kaasmarkt, eenige jaren geleden ingevoerd, heeft geen goed figuur gemaakt en heeft niet aan de verwachting beantwoord." Eilieve! Laat ik u daarop deze vragen doen: Was het toen wel het geschikte oogenblik om als novice op te treden Was het verkeer zoo gemak kelijk als nu, en is de geest des tijds te dien opzichte niet zoodanig veranderd, dat men wat toen in duigen viel, thans niet een goede toekomst zou mogen voorspellen? Waarlijk! Wanneer ons flink gemeentebestuur spoedig mocht besluiten den zich daartoe bij uit nemendheid eigenenden Woensdag als wekelijkschen Kaasmarktdag te bestemmen, er zooveel moge lijk publiciteit aan te geven en de zaak naar ver mogen te steunen, dan zou er m. i. geen twijfel bestaan of men had alle kans van slagen. Slaan wij het oog op het naburige Bodegraven, hoe daar die tak van handel in bloei toeneemt, dan mogen wij niet langer stilzitten, maar moeten wij ons opgewekt gevoelen om, in ons eigen belang, het voorbeeld ons dadr gegeven, te volgen. Er zou dan weer eene gelegenheid te meer zijn voor handelaars om zaken te doen, en daardoor meerdere welvaart worden bevorderd in de stad onzer inwoning: ons nijvere, handeldrijvende Leiden. U bij voorraad dankzeggende voor de mij toege stane plaatsruimte en overtuigd dat de belangen van onze gemeente ook steeds door u worden voor gestaan, Hoogachtend, M. de R., Leiden, Uw dv. Dienaar, 1 Mei 1882. X.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2