teuren zijn mr. Th. Schiff en C. G. Yan der Meulen. De om zijne uitgebreide rechts- en handelskennis hooggewaardeerde advocaat mr. J. Pinner is te Amsterdam, na eene korte ziekte, overleden. Herman Dicksteïn, rustend hoofdonderwijzer te Heringen, bij Limburg, is in den ouderdom van bijna 108 jaar overleden. De pier te Queenborough waar de „Valk" gisteren aanlegde, was feestelijk met banieren en groen versierd. De Koning trad te 1 uur 15 minu ten aan wal; de eorewacht presenteerde het geweer, terwijl de muziek het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlandsch bloed" aanhief. De hertog van Edin- burg verwelkomde HH. HM. namens de Koningin. Onze gezant te Londen en tal van aanzienlijke personen waren overgekomen om HH. MM. te be groeten. De mayor van Queenborough bood hun een welkomstadres aan. Z. M. antwoordde in het Engelsch en dankte voor het adres, terwijl hij ver klaarde gelukkig en trotsch er op te zijn, zich we der in Engeland te bevinden. Hij was in burger- kleeding en H. M. in rood fluweel. Door de dames Yan Bylandt en Betsy Groos werd HH. MM. namens de Hollanders een prachtige ruiker aangeboden. Daarop begaf zich het hooge gezelschap naar den plateform van het havenstation, waar HH. MM. door het gemeentebestuur van Queenborough plech tig werden begroet. De weg was met troepen bezet. -Sir Evelyn Wood, die het opperbevel voert in het district Chatham, was tegenwoordig. Waarschijnlijk zal de Koningin der Nederlanden de opvoering der „Traviata" bijwonen, waarbij Albani zal optreden. Maandag zullen zeer waarschijnlijk de Koning der Nederlanden en zijne gemalin de opening bij wonen van de tentoonstelling voor scheepsbouw, waarbij Nederland zeer goed vertegenwoordigd schijnt te zijn. Den Koning zal hier door het gild der scheepsbouwmeesters het eereburgerrecht der City aangeboden worden. Des avonds is er bij lord Granville diner. Naar het Yad. verneemt heeft het voor de reis gereedmaken en decoreeren van het stoomschip „de Yalk" f 34,000 gekost. Het decoreeren geschiedde door de heeren Jacobs en wed. Muller Zoon te 's-Hage. Naar men verneemt, is Joseph Hollman, solo violoncellist van don Koning, uit Maastricht naar Londen ontboden, door onzen gezant aldaar, graaf Yan Bylandt, om zich in den loop dezer week op het paleis te Windsor te doen hooren in tegenwoor digheid van de koninklijke familie wan Engeland en van onzen Koning en de Koningin. Aan het departement van waterstaat is o. a. aanbesteed het voltooien van den bovenbouw en het maken van eenige andere werken voor het ge- deelto Maasheo8-Blerick van den spoorweg Nijme- gen-Yenloo. (Raming f 121,000). Minste inschrijver was de heer B. A. Wiegering te Groenloo voor f 98,200. Het eindverslag omtrent het ontwerp tot ont eigening voor den spoorweg Rotterdam-Maassluis is aan de Tweede Kamer uitgebracht, zoodat het vatbaar is voor openbare beraadslaging. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp betrekkelijk het handelstractaat met Frankrijk, de hh.Cremors, Heydenrijck, Tak, Rutgers en Zijlker. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisternacht van Port-Said de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok gistermorgen van Suezde „Drenthe", van Rotter dam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton de „Surrey" vertrok eergisteren van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Pollux", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisterochtend Scilly. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der registr. voor de burg. akten en der successierechten te Gronin gen F. T. Posthumus, thans ontv. der reg. en dom. te Alkmaar, en tot ontv. der reg. en dom. te Al- meloo J. Poppe, thans te Heerlen; - aan A. P. Boellaard op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van controleur der dir. bel. in do 2de afd. te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen; - aan mr. L. P. Op den Hooff, gew. referendaris bij den Raad van State, een pensioen ten laste van den Staat verleend, van f 948 'sjaars; - den Oost-Indischen ambtenaar mr. J. J. A. Schill, laatstelijk voorzitter van den landraad te Buiten zorg, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met 1 Mei a.. s., eervol uit fs lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws, Bij gelegenheid der garnizoensverwis- seling zullen morgenochtend om kwart voor zevenen de muziekcorpsen der dd. schutterij en der infante rie alhier aan de infanterie-kazerne aantreden ten einde do manschappen die naar Haarlem vertrek ken tot aan den Rijnsburgschen weg uitgeleide te doen; - de stafmuziek van het vierde regiment infanterie zal hen nog een eind verder vergezellen. - Tegelijkertijd als het 3de bataljon van hier vertrekt, zal het 4de bataljon om zeven uren van Haarlem afmarcheeren om vermoedelijk tusschen haltwee en twee uren in den namiddag over Warmond hier aan te komen. De stafmuziek komt daarmede dan weder hier terug, terwijl de schutterij-muziek het op de grens der gemeente aan de Warmonderbrug zal opwachten. Door de politie alhier is gisteren aan gehouden een manspersoon, genaamd H. B., die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt, en heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage is overgebracht. Hedenmorgen omstreeks 9 uren ge raakte een voor een rijtuig gespannen paard, behoo- rende aan den landbouwer J. N. te Oegstgeest, door het schrikken van den Haarlemschen stoomtram aan den overweg van den Holl. spoor te water, doch werd met behulp van eenige personen weder op het droge gebracht. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Door de Haagsche politie is aangehou den en aan de militaire autoriteit overgeleverd een brigadier van de veld-artillerie, in garnizoen te Leiden, die sedert ruim 16 dagen zich had opge houden met een slecht befaamde, van haar man gescheiden vrouw, met wie hij nu in een huis in de Begijnenstraat aldaar werd aangetroffen. Buiten de Koepoort nabij de spoorbrug werd gisteravond een volgeladen kalkschuitje aan gevaren door een op Rotterdam varende pakschuit, met het gevolg dat het een lek bekwam en do schipper genoodzaakt was tot de pakschuit zijn toe vlucht te nemen. Aan de roo mboterfabriek van de heeren Enthoven en Yan Aardenne te Zegwaard heefteen treurig voorval plaats gehad. Terwijl nl. de machinist Smit bezig was aan het schoonmaken der machine had hij het ongeluk met de twee voorste viDgors der linkerhand beklemd te raken, met het treurig gevolg dat de voorste gedeelten dier vingers zijn moeten afgezet geworden. Hedenmorgen is tusschen het dorp Bodegraven en het gehucht de Molenbrug, in den Rijn, drijvende gevonden het lijkje van een pasge boren kind van het mannelijk geslacht. Gisterochtend te 9 uren had te Rotter dam een droevig voorval plaats. Een 18-jarig dienst meisje, bezig zijnde een vloermat uit te kloppen aan het venster van een pand uitkomende aan den Steiger, had het ongeluk er uit te vallen en door den sterken stroom medegevoerd te worden onder de kolk van de Groote Markt. Daar het onmoge lijk was haar wegens den hoogen vloed op die plaats met schuiten te hulp te komen, slaagde men eerst na een half uur er in, haar aan de andere zijde van de kolk op te visschen. Hoewel nog eenige levensteekenen te bespeuren waren, gelukte het den inmiddels geroepen geneesheer Giltay niet, het meisje tot bewustzijn te brengen. Uit goede bron wordt ons - zegt het Rott. Nbl. - een aardig staaltje van de groote schranderheid onzer kleine prinses medegedeeld. Zooals te begrijpen is, spelen hare ouders, die in den nu zoo vroolijk-huiselijken kring gaarne alle strenge etiquette laten varen, vaak met het aan vallige, vlugge kind. Onlangs nu speelde de Koningin met haar, toen zij haar pop liet vallen. Pop had zich natuurlijk erg bezeerd. De Koningin gaf dan ook den raad zoo gauw mogelijk den dokter te doen halen, doch het anderhalfjarig kind vond dit, daar- zij, misschien wel uit eigen ervaring, een uitstekend huismiddeltje wist, blijkbaar niet noodig, want heel leuk en deftig vroeg zij om spijkerbalsem Yan eene trouwplechtigheid, die zich gisterochtend op weg van het raadhuis te Dordrecht naar de kerk bevond, verschrikten de paarden van een rijtuig, waarin zich vier der getuigen bevonden, ter hoogto van het Scheffersplein, brak een streng, en viel een der dieren met den kop door eene spiegelruit van den sigarenwinkel der firma G. aldaar, ten gevolge waarvan ook eenige schade aan de uitgestaldo goederen werd toegebracht. De vier heeren, die in het rijtuig zaten, moesten hun weg te voet vervolgen. Onder Hardingsveld heeft een per soon, werkzaam bij den aanleg van den spoorweg aldaar, een zandbak op het hoofd gekregen, ten gevolge- waarvan hij bijna onmiddellijk overleed. Yolgens de „Evening Standard'* wei gert de Engelsche minister van binnenlandsche zaken ten gunste van Lamsom tnsschenbeide te komen en zal deze derhalve morgen worden opgehangen. Yolgens geruchten verkeeren Midhat- pacha en de andere veroordeelden ter zake van op den sultan Abdul-Azis gepleegden moord in een zeer ellendigen toestand. Door een Arabier, die onlangs de stad Taif, nabij Mekka, bezocht, werd o. a. ver teld dat zij steeds geboeid zijn, uiterst streng be waakt worden en geenerlei gemeenschap met hunne betrekkingen in Turkije mogen hebben. In een parti culieren brief uit Smyrna wordt medegedeeld dat Midhats vrouw en familie gebrek aan levensonder houd hebben. Nicolaas Schmitt, Duitscher van af komst, wonende op den boulevard de la Yilette te Parijs, was jaloersch op Welting, omdat hij in hem zijn medeminnaar zag. De laatste bevond zich bij zijne geliefde toen Schmitt ook inkwam. Er ontstond nu twist en in zijne hevige drift bracht hij Welting zes messteken in de borst toe. Op het hulpgeroep van hot meisje kwamen er voorbijgangers toege- loopen, die den moordenaar aan de politie over leverden. Een tweede geval deed zich voor in dezelfde stud, waar zekere Braumer de negentienjarige Marie Pacot doodde, met wie hij liefdesbetrekkingen had aan geknoopt. BUITENLAND. Italië. Dr. Yon Schlözer, de nieuwe vertegenwoordiger van keizer Wilhelm, koning van Pruisen, bij het Yaticaan, heeft zijne geloofsbrieven aan den Paus overhandigd. Op de door hem gehouden korte toe spraak antwoordde Leo XIH, dat hij zich gelukkig gevoelt door het herstel der diplomatieke betrek kingen tusschen den Heiligen Stoel en Pruisen^ De personen welke de plechtigheid hadden bijge woond, verlieten toen de zaal, en daarna had de Paus gedurende een half uur een onderhoud met den gezant. Na afloop daarvan bracht de heer Yon Schlözer een bezoek aan kardinaal Jacobini, secre taris van staat. De toestand der ex-keizerin van Frankrijk moet ernstiger zijn dan de bladen melden. Koning Humbert van Italië heeft zijne buitenverblijven in Piemont te barer beschikking gesteld. De keizerin zal waarschijnlijk het slot Sarre in Yalle d'Aosta betrek ken; zij bevindt zich op dit oogenblik in Voltribij de hertogin Gallieri, en lijdt aan eene verlamming. Groot*Britannië. In het Lagerhuis heeft de heer Redmond gis teren de tweede lezing van het ontwerp tot wijziging van de Iersche landwet voorgesteld. De heer Glad stone kou die niet ondersteunen, omdat iedere storing van de werking der wet thans ongewenscht is. Hij zeide, zich nu niet te kunnen uitlaten over de wel licht in deze zitting tot handhaving der orde in Ierland noodige maatregelen. Wat het vraagstuk der achterstallige pacht betreft, dat eischt bedaarde overweging. Over het voorstel van den heer Smith zou hij later spreken. Intusschen achtte hij het gedane voorstel een eersten straal van hoop, want hoewel het Rijk machtig genoeg is, zoo zijn de dwangwetten toch aan den geest der Constitutie vreemd en oordeelde hij voltooiing van eene bevre digende wetgeving zeer gewenscht ter bevordering van de welvaart, den vrede en het geluk van Ierland. De Koning en de Koningin van Nederland zijn gisteren te half vier te Windsor aangekomen en aan het station door den prins en de prinses van Wales, de hertogen van Edinburg en van Connaught en hmnne gemalinnen ontvangen. Koningin Victoria kwam hen op het voorplein van het kasteel te ge- moet en vergezelde hen naar het paleis. Oostenr.-Hong. Monarchie. Uit Sarajewo wordt gemeld dat de hoofden van het bestuur in Bosnië en de Herzegowina eene proclamatie hebben uitgevaardigd, waarbij aan de terugkeerende staatkundige vluchtelingen tot 20 Mei straffeloosheid verzekerd wordt. Op hen die hiertegen handelen en op gewone misdadigers zal de wet streng toegepast worden. In eene gezamenlijke zitting der beide dele- gatiën is het verminderde pacificatiekrediet volgens het voorstel der Hongaarsche delegatie gisteren met 59 tegen 45 stemmen aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2