LEIDSCH DAGBLA N°. 0809. Vrijdag 28 April A0. '1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommen.a 0.05. Dere Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. UBlfiMSN, 2? April. De ouderofficiersvereeniging „Pugno pro Patria" der Loid8che dd. schutterij bood gisteravond in de Stadszaal haren afscheidsgroet aan de vertrekkende onderofficieren van het 4de rog. 3de bat. infanterie, tij welke gelegenheid twee tooneelstukjes werden opgevoerd, getiteld: „Tooneelstudiën", blijspel met zang, en „het Kind van den Huize", vaudeville, beide in één bedrijf. Alvorens tot de uitvoering over te gaan, bracht de president zijn welgemeenden dank voor de trouwe opkomst en sprak hij tevens den wensch uit dat de harmonie tusschen leger en schutterij steeds moge blijven bestaan en voortduren, en riep hij een hartelijk vaarwel toe aan de onderofficieren der infanterie, welke toespraak in de pauze door eon hunner werd 'beantwoord. De twee genoemde tooneelstukjes werden goed en vlug afgespeeld; eenige dilettanten zelfs kweten iich bijzonder verdienstelijk van hunne taak, zoodat len aanwezigen in alle opzichten een aangename vond werd verschaft. Een zeer geanimeerd bal besloot dit afscheids- ö63t, in den loop waarvan nog een woord van lauk werd uitgebracht door een der onderofficieren an de infanterie, aan allen die hadden bijgedragen 'tot hot ondersteunen van de weduwe en kinderen van hun overleden makker. Dit jaar worden, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend, de milicien-verlofgangers van ïe lichting 1879 opgeroepen, uitgezonderd die be- aoorende tot de regimenten vesting-artillerie en je genietroepen, waarvan de verlofgangers der [lichting van 1880 onder de wapenen moeten komen. De verlofgangers der militie te land van do lich- 'tingen van 1878 en 1881 worden in den loop van dit jaar niet opgeroepen. De voor oproeping aan- Igewezen verlofgangers worden gedurende hoogstens 0 uagen in werkelijken dienst gehoudendie van iet reg. grenadiers en jagers van 8 Augustus tot September. De door de afdeoling Zuid-Holland der Broeder- hap van eandidaat-notarissen alhier, in het lokaal [an C. Tasseron aan do Breestraat, onder voor- itterschap van den heer C. Noordendorp, gehouden April-vergadering werd, behalve door de leden van het bestuur der afdeeliug, do heeren C. Noordendorp, mr. Tb. W. H. Brommer en P. J. Laboyrie, allen van 's-Gravenhago, ook bijgewoond door drie leden van het hoofdbestuur, de heeren mr. C. E. Achter berg te 's-Gravenhage, voorzitter, en C. G. Boon- aajer MFz. to Gorkum, alsmede door den secretaris-penningmeester, den heer W. Krabben- iam, lid der afd. Noord-Holland, te Amsterdam, voorts door do heeren J. C. L. Schermer te Gravenhage en H. M. J. Wattel, J. C. Sprayt J. C. A. Gordon, allen to Leiden. In deze bijeenkomst werd vooreerst tot lid in het lestnur herkozen het aftredend lid de heer Laboyrie. Als plaats der Juli-vergadering werd 's-Graven- jhago aangewezen. I' Do hoer H. M. J. Wattel hield vervolgens de door hem toegezegde voordracht over het vrucht- enot van den langstlevenden echtgenoot. Ynj alge- ïeen is aangenomen dat de langstlevende echtgo- oot, die verzuimt te inventariseeren overeenkomstig rt. 182 B. W. en ten gevolge daarvan niet alleen et de voortzetting der gemeenschap wordt gestraft, laar ook het vruchtgenot van al de goederen der mderen verliest, dit genot nimmer kan terugbeko- en, dus ook niet door den inventaris in forma opge- aakt na verloop van den wettelijken termijn, preker noemde dit gevoelen onhoudbaar, hoewel et algemeen wordt beleden en, meer of minder slist, steun vindt in de werken van de hoog leeraren Diephuis en Yan Hall, en laatstelijk ook in de handleiding tot de beoefening van het Ned. burgerlijk recht van mr. C. Asser. Spreker toonde aaudat het gevoelen der Franscho rechtsgeleerden in deze niet ban gelden, omdat het Fransche recht do communio continuata niet kont en dus alle grond aanwezig was om absoluut ver lies van vruchtgenot als een algemeen équivalent voor mogelijk nadeel te boschouwen; dat uit do geschiedenis der wet duidelijk blijkt dat ook do later opgemaakte inventaris de gemeenschap doet eindigen, zooals in den nieuwcren tijd, in overeen stemming mot de leer van het oud-Hollandsch recht, herhaaldolijk is beslist; dat de straffen van artt. 182 en 370, de communio continuata en het verlies van vruchtgenot, volkomen denzelfden grondslag heb ben en ook volkomen hetzelfde gevolg, en dat dus het vruchtgenot alleen wordt gemist van het oogonblik van het overlijden af tot op het tijdstip, dat alsnog in forma wordt geïnventariseerd, eene meening, aan welke, zooals spreker verder aantoonde, geen© andere wetsbepalingen in den weg liggen, en inzonderheid niet die van art. 373 B. W., krachtens welke, ingeval het vruchtgenot verloron wordt, aan de ouders uit de inkomston der kindoren eene uitkeering tot bovordering hunner opvoeding kan worden toegelegd. Uit het gesprokene ontspon zich eene korte dis cussie, waaraan deelnamen de heeren Achterberg, Boonzajer en Wattel. Ep.~ Ogenoom de somde de gronden op, die voor het tegenwoordig aangenomen stelsel kunnen pleiten; terwijl de heer Boonzajer eenige practische bezwaren ontwikkelde. De heer Wattel hield de gegrondheid en de aanbevelens waardigheid vol van zijn stelsel, omtrent welks aanneming hij zich voor het tegenwoordige geene illusiën maakte, in do verwachting evenwel dat dit systeem nader grondig zal worden getoetst aan theorie en praktijk, in afwachting waarvan hij zijn systeem tegenover het thans aangenomene volkomen bleef handhaven. Bij het sluiten der hoogst nuttige on aangename bijeenkomst, werd den aanwezigen voorzitter van het hoofdbestanr, mr. Achterberg, tot ontvanger der registratie en domeinen te Helmond benoemd, bij zijn vertrek uit de afdeeling Zuid-Holland door de vergadering een hartelijk vaarwel toegeroepen. De raad der gemeente Zoeterwoude heeft uit het drietal candidaten, aanbevolen voor de betrek king van hoofd der dorpsschool aldaar, zijnde do heeren Johs. Corbeau te Rijswijk bij Woudrichem, B. Van Albada te Oosterbierum en D. P. Rogt te Waddings veen, benoemd den heer Corbeau voornoemd. Het beroep naar de Chr.-Ger. gemeente te Bodegraven ia door ds. G. De Braai, prod, te Sliedrecht, aangenomen. De leiding der in den aanstaanden zomer te houden practische oefeningen op de Oldenbroeksche heide is naar volgorde beurtelings opgedragen aan den majoor M. Van Aken, aan den kapitein C. L. Yan Pesch, aan den majoor A. Grove, aan den majoor H. H. J. baron Yan Haersolte Yan den Doorn die van do batterijen vcld-artillerie aan den majoor H. M. Steenberghe en aan den majoor C. L. Door man. - Met de leiding der oefeniDgon van de bat terijen van het 3de reg. veld-artillerïo op de heide tusschen Heeze en Someren zijn belast van 4 Juli tot 16 Aug. de luit.-kol. G. G. A. Schwartz en van 16 Aug. tot 6 Sopt. de majoor F. Knoote. Door den Koning is bepaald dat aan de gene raals, hoofd- eu verdere officieren, leden van com- missiën tot afneming van examens, zoomede aan de kapiteins en luitenants die als ondervragers bij die commissiën optreden, een bijslag op hot door hen genoten traktement wordt toegekend van f 2 per dag, doch alléén wanneer zij zich daartoe buiten hunne gewone standplaatsen moeten begeven. Do Rotterdamsche Handels vereeniging heeft in de gisteren gehouden algemeen e vergadering van aandeelhouders besloten, aan de directie en com missarissen de door hen verlangde machtiging tot liquidatie op zoo voordeelig mogelijke voorwaarden, te vorleenen - ook met het oog op het aanbod, door de gemeente gedaan - hetzij bij minnelijke schikking, hetzij gerechtelijk. Tot commissarissen werden ver kozen de heeren ADtonie Bnrgcr en Browne Do Tiège. Yan het Anti-Dienstvervangingsbond is weder een geschrift uitgegaan, dat o. a. den tekst bevat van adressen van het hoofdbestuur aan den Koning en aan de Tweede Kamer tegen de aanhangige wetten op de militie en schutterijeen dergelijk stuk van den voorzitter van dat bestuur aan den Koning en een aan de Tweede Kamer, alsmede modellen voor adressen van de afdeeliDgen ter be tuiging van instemming aan de adressen van hot hoofdbestuur. Het adres van het hoofdbestuur aan de Tweede Kamer is ontworpen door den hoogleeraar mr. J. T. Buys, on dat aan den Koning i6 daarnaar ingericht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, na gehouden vergelijkend exameD, tot 2den klerk ter Provinciale Griffie benoemd den heer E. J. B. Malherbo. Aan een particuliere correspondentie uit Kotta Radja, dd. 25 Maart, is het volgende ontleend: Het gewichtigste, dat hier op staatkundig gebied in de laatste dagen is voorgevallen, is de komst van den radja van Samalanga herwaarts, gelijk als voorwaarde was gesteld voor opheffing der blok kade aldaar. Daaraan zal nu gevolg worden ge geven; tevens wordt het garnizoen er weggenomen en de benling gesloopt. Zaterdag IS dezer is een kar, waarmede van Oleli-leh vleesch werd vervoerd naar een post te Boekit Seboö, niet ver van de laatste plaats door Atjehers aangehouden. Nauwelijks hadden zij echter de kar geopend, of zij trokken af, want Zaterdags wordt varkensvleesch verstrekt, cn alleen reeds hot zien daarvan had de aanvallers onrein gemaakt! Dat er wel eens valsch alarm gemaakt wordt, kan uit het volgende blijken. Zondag 11. werden 's avonds te 11 uren even buiten den kraton bij het kampement geweerschoten gelost. Een compagnie was onmiddellijk gereed om uit te rukken, maar daar het schieten verminderde, werd bevel gegeven tot blijven. Bj onderzoek ontdekte het civiel bestuur dat het schieten afkomstig was van zenuwachtige schildwachten, die Atjehers meenden te zien. Het militaire bestaur is echter van oordeel, dat er wel degelijk aanleiding tot ongerustheid is geweest. "Wie heeft gelijk? Iatusschen laat de veiligheid nog veel te wenschen over. Gistermorgen werd op vijf minuten afstand van Pantak Perak het lijk gevonden van een Chi- neesch ijsverkooper, met vreeselijke wonden en van alles beroofd. Den nacht to voren was een onzer Atjehsche spionnen in een kampong bij Lambaroe vermoord on in stukken gehakt. Opmerkelijk is het geval, dat in de vorige week tusschen Lambaroe en Anagaloeng voorkwam. Eenige koelies, die goederen van een toko te Kotta Radja vervoerden, werdon door eenigo Atjehers staande gehouden, terwijl het hoofd der bendo hun een revolver voorhield. Toon echter bij ondervraging bleek dat het geen gouvernementsgoederen waren, liet men de koelies ongemoeid verder trekken. De gouverneur is eergisteren op inspectie naar Tolok Samawé vertrokken, den nieuwen post op de Oostkust. Te Amsterdam is eon dorde hypotheekbank opgericht, onder den naam van „Amsterdamscbe Hypotheekbank." De vennootschap zal werken met een kapitaal van een millioen gulden, verdeeld in duizend aandeelen, welke alle geplaatst zijn. Direc-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1