LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 27 April. N°. 6808. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: foor Leides per S maanden...1.10. Franco per post.1.40. 4£zond«rHjke Nommers... 0.05. Oete Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!* Van 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet iacasset- rea buiten da stad wordt 0.10 berekeBd. LEIDEN, 26 April. Nadat de Israëlietische "Weezen-Corporatie alhier onlangs met eene gift van veertig galden van den Prins van OraDje vereerd werd, viel haar heden weder de eer te beurt, honderd golden van den Koning en de Koningin te ontvangen. De netto opbrengst dor door de stafmnziek en de onderofficieren van het 4de reg. inf. in den Schouwburg gegeven liefdadigheidsvoorstelling ten voordeele der wedawe en kinderen van wijlen den sergeant-majoor Van Dendekom is 962.10. Bij de vanwege het departement van koloniën gehouden aanbesteding was voor 600 m. donker blauw grein het minst ingeschreven door de heeren Yan Hartrop Zoon alhier voor ƒ473.40 en voor 300 st. wollen dekens door de firma Jan Zuurdeeg 4b Zoon voor f705. Reeds is in ons blad aangekondigd dat pro fessor Kuenen alhier deze en de volgende week te Londen de „Hibbert Lectures" zal honden. Hij zal spreken over „den oorsprong en den vooruit gang van den godsdienst". Zijne lezingen zijn over 5 dagen verdeeld als volgt: 1ste lezing: Inleiding. De Islam. 2de lozing: De populaire godsdienst van Israël. De priesters en profeten van Jahveh. 3de lezing: De universaliteit der profeten. De vestiging van het Jodendom. 4de lezing: Het Jodendom en het Christendom. 5de lezing: Het Buddhisme. Besluit. - De hoogleeraar zal in hot En gelach spreken en volgens een part. corr. der Haarl. Crt. waar schijnlijk een sympathetisch publiek voor zich zien, op de goedo opkomst waarvan de aanstaande feesten ter gelegenheid van prins Leopolds huwelijk wel geen invloed zullen uitoefenen. Het internationale Orientalisten-Congres, dat in 1884 te Leidon zou gehouden worden, is met het oog op do te Amsterdam te houden internationale koloniale tontoonstelling een jaar vervroegd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam ver trekkende, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaald op Yrijdag den 28sten April a. s., des nachts te 12 uren. De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland heeft tot lid en voorzitter der com missie voor de te Amsterdam te houden eind examens der hoogero burgerscholen met vijf jarigen cursus benoemd dr. D. Yan Lankeren Matthes, directeur der hoogere burgerschool te Amsterdam, en tot leden dr. H. Brongersma, directeur, dr. A. E. Yan Royen, mr. F. A. De Graaff en L. Ober- muller, leeraren aan de hoogere burgerschool te Haarlem, dr. A. Yan Hennekeler, dr. I. G. Ringeling en I. Yaux, leeraren aan de hoogere burgerschool te Amsterdam, dr. F. De Boer, dr. G. J. Dozy en L. P. H. Eykman, leeraren aan de hoogere bur gerschool te Leiden, E. M. Van Soest, leeraar te Alkmaar, mr. I. H. L. Oven, leeraar te Zaandam, cn dr. C. A. Tebbenhoff, directeur te Hoorn. Ia de Staatscourant van heden komt het be sluit voor van burgemeester en wethouders der ge meente Katwijk, waarbij aan G. J. C. A. Levedag, op diens verzoek, vergunning wordt verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het Hotel Levedag in de restauratiezaal en op het ter ras aldaar en wel voor den tijd van dén jaar. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Alkemade, ter vervanging van wijlen den heer Th. Yan Klink Jz., is als volgt: Gekozen de heer H. Heemskerk Jz., van Rijpwete- ring, met 99 van de 178 uitgebrachte stemmen. Op den heer C. Yan Berkel waren uitgebracht 46, op den heer A. Los 29 en op don heer M. Oosthoek 2 stemmen, terwijl 2 biljetten verklaard werden te zijn van onwaarde. Yoor het beroep naar de Christ.-Ger. gemeente te Waddingsveen is door ds. G. A. Gezelle Meer burg, pred. te Spijkenisse, bedankt. Behalve de openbare school, zullen te Bode graven dit jaar nog twee nieuwe scholen worden gebouwd. Het bouwen van eene school voor Chr. nationaal onderwijs met bewaarschool i9 aangenomen voor ƒ6075 en dat van eene R.-K. school voor 7000. Namens den Koning, is door den minister van waterstaat, tot wederopzeggens, aan dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland vergunning verleend tot het gebruik eoner electrische geleiding tusschen de zeesluis te Katwijk en het stoomgemaal aldaar. De uitslag der gemeenteraads-verkieziDg te Alphen is als volgt: Uitgebrachte stommen 139, waarvan van onwaarde 3, zoodat het aantal geldige stemmen 136 bedroeg en de volstrekte meerderheid 69. De stemmen waren aldus verdeeld: C. Yan Abshoven 50, S. Yan Yelzen 45, B. Erkelens 39, G. Yan Kempen en dr. A. M. Prins ieder 1. Er moet dns eene herstemming plaats hebben tusschen de twee eerstgenoemde heeren. Drie biljetten waren in blanco. De Koüing heeft het aanbod van den Haag- schen gemeenteraad om het paleis van wijlen den Prins van Oranje en aanhoorigheden en terreinen voor een som van 500,000 aan de gemeente 's-Gravenhage over te doen, aangenomen. - Gisternamiddag te vijf uren precies kwamen de Koning en de Koningin met gevolg, onder hevige regenbuien, te Ylissingen aan. Aan het Havenstation bevonden zich 's Konings Commissaris in Zeeland met zijne e^htgenoote, benevens de burgemeester van Ylissingen, met welke personen Z. M. zich eonige oogenblikkon onderhield. Mevrouw Yan Kar- Debeek bood der Koningin een bouquet aan. De vorstelijke personen begaven zich vervolgens onmid dellijk aan boord van de „Yalk", die aan de ponton gereed lag en te zeven uren zou vertrekken. Naar de N. R. C. verneemt, is dezer dagen een ontwerpbesluit aan den Koning tor goedkeuring voorgelegd, dat ten doel heoft do Staatsloterij pro ductiever voor de schatkist to makoD. Daarin zou namelijk bepaald zijn dat, te beginnen met do vol gende loterij, de inkoopprijs der loten met één gul den zal worden verhoogd (zonder dat het den ver- koopers vrij staat aan de spelers hoogeron prijs te berekenen) en, zoo die maatregel goed werkt, do verhooging tot op vijf gulden zal worden gebracht. De gewone audiëntie van don minister van marine zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Point de Galle; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, arri veerde eergisteren te Padang; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteravond te Port-Said. Z. M. heeft mr. H. D. Van Ketwich Verschuur met 1 Mei a. s. benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Harlingen. „Mathesis Scfentlarum GenHrlx." Het Genootschap telde op 1 Januari 11. 43 eere en 150 gewone leden, welk getal met 7 nieuwe leden werd vermeerderd, en 182 leerlingen. Yan wijlen den heer B. J. Weyraar ontving het een legaat van 1000. Bij de uitgeschreven prijsvragen dongen 2 leer lingen naar 3 medailles tegelijk en 3 leerlingen naar 2 medailles. Het onderwijzend personeel onder ging geen verandering. In zijne openingsrede ter 97ste algomeene ver gadering herdacht do voorzitter, prof. J. M. Yan Bemmelen, de afgestorven bestuursleden Hendrik Jan Giezen en Gerard Henri Bertrand, overleden resp. den 17den Juli en 7den October. Eerstgenoemde was een aankweekeling der school i in 1833, behaalde in 1840—43 de kleine en groote zilveren medaille, werd in 1855 bestuurslid als tweede secretaris, was van 1856—63 en van 1876—81 eerste secretaris en bleef dit tot zijn dood; hij was dus gedurende 26 jaren tweede of eerste secretaris. De heer Bertrand was van 182833 mede aan kweekeling der school, welke hij „met lof" heeft verlaten; in 1839 werd hij gewoon lid van hefc Genootschap, in 1849 bestuurslid en sedert 1858 - dus gedurende 22 jaren - was hij tot zijn dood onafgebroken penningmeester. Gedurende beide vacaturen werden de werkzaam heden er van waargenomen door de heeren J. A. Yan Dijk en P. J. Groen, welke laatste nu tot permanent secretaris is verkozen. Aan de heeren Yan Lith en Bierens De Haan riep de voorzitter naar aanleiding van hun aftreden als bestuurders een warm woord van afscheid toe. Tevens bracht hij een woord van dank aan den heer Schaap, het eenige bestuurslid dat nog, als vroeger bestuurslid én onderwjjzer, den vrijen tijd over heeft om te besturen en te onderwijzen tevens zoomede aan den gemeenteraad voor het verhoogde subsidie, en aan het Dagelijksch Bestuur voor de aangebrachte verbeteringen in de ventilatie van het gebouw. Yervolgen8 sloeg hij een blik op het voorheen en thans in het onderwijs; nog altijd blijft het vraagstuk ter oplossing om de vrije keuze van vroeger in overeenstemming met een aanlog en den lust te verbinden met het goede van thans. De wet van 1864 zal dan alleen deugdelijk blij ken, wanneer zij datgene, wat in do praktijk des levens proefhoudend is bevonden, verplichtend maakt en bij hot openen van nieuwe wegen slechts de richting aangeeft. In 1862 had het eersto examen van toelating plaats. Io 1864 werd de Burgeravondschool door het Genootschap opgericht, gelukkigerwijze met behoud van haro oude school. In 1870 verdween de Bur geravondschool en werd zo tot een voorbereidenden cursus van 2 jaar hervormd, waarop voortgezet lager onderwijs werd gegeven; het oude werd dus behouden, maar gewijzigd en verbeterd. Die 2-jarige cursus sloot zich nu bij den 4-jarigen cursus der Ambachtsschool aan. Ook het programma van onderwijs in 81—82 werd herzien en gewijzigd, want men mocht niet altijd op het oude blijven doorgaan. De wenschelijkheid werd uitgesproken dat de leerlingen na afloop van den zesjarigen cursus hunne oefeningen in ornament-teekenen, in de theorie der bouwkunde en in het bouwkundig teekenen bleven voortzetten. Gelukkig doen sommigen dat. Drie lie ten zich zelfs voor de tweede maal inschrijven, nadat zij reeds in 1881 eindexamen hadden gedaan. In overweging werd genomen of het niet goed zou zijn om een gedeelte van het eindexamen - als wiskunde en natuurwetenschappen - aan het einde van de 5de klasse, dus na afloop van den driejari gen cursus, te stellen. Dan kunnen de leerlingen zich in de 6de klasse onverdeeld wijden aan het hand- en bouwkundig teekenen en de daaraan ver wante vakken en één of twee jaar later het diploma daarvoor verworven. Dit jaar is een poging gewaagd om do jongelie den er toe te brengen, zei ven een ontwerp uit te voeren. Daarom werd een getuigschrift mot boek geschenk uitgeloofd voor het beste ontwerp van eene bekapping op een gebouw van oen opgege ven vorm. De vergadering was zeer talrijk bezocht; o. a. waren ook tegenwoordig de Burgemeester, de wet houder De Fremery, dr. De Goeje, dr. Pleyte, mr. Yan Doorn enz., allen in betrekking tot het onder wijs hier ter stede staande. De leerlingen die practischo werkstukken, o. a. trappen, haddon vervaardigd, werden afzonderlijk

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1