«en bekwaos* hand hebben ver eiseht om een fraaien, gedrongen> goed gevulden vora te verkrijgen en te behouden; niet die, welke het gevolg zijn van de ginstige omstandigheden, waaronder ze zich zelf ontwikkelen. Het hoofdbestuur zal beoordeelen of het ingezondene werkelijk onder vorenstaande rubriek hehoort en alzoo over de al of niet toelating be slissen. Yaa elke soort wordt slechts één exem plaar van denzelfden inzender aangenomen. De afkomst der planten mag aan geen uiterlijke tee kenen herkenbaar zijn. De inzender zal bij zijne inzending als eerlijk mensch moeten verklaren dat hy de planten heeft opgekweekt van stek, van zaad of van een jong exemplaar, en voorts wanneer do plant i6 aangekocht on hoe oud zij is. Door „Het Nederlandsch Toon eel" zijn aan gekocht de handschriften van „Les Rantzau" en van hot Duitsche blijspel „Jourfix." Van do „Bibliotheca Reformata", die door de theologische faculteit der Yrije Universiteit bezorgd wordt, is het eerste deel verschenen en aan de in- teekonaren toegezonden. Op verzoek van vijf loden zal deRotterdam- sche gemeenteraad morgen vergaderen om te be raadslagen over den aankoop van handelsterreinen van de Rotterdamsche Handelsvereeniging. De Senaat der universiteit te Utrecht heeft den heer A. "W. H. Wirtz, directeur van 's Rijks Veeartsenijschool, honoris causa tot doctor in de geneeskunde bevorderd. De 1ste luitenant Tergau, van hot 4de bat. 2do reg. inf. te Maastricht, heeft aangevraagd om voor vijf jaren te worden gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. De stoomschepen van de Nederl.-Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij tusschen Amsterdam, Rotterdam en Nienw-York, waarmede eene verzen ding van brieven en andere stnkken naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika plaats vindt, zullen hunne geregelde wekelyksche vaart naar Nieaw-York eerst aanvangen tegen 1 Juli a. s. Yroeger zullen stoombooten afvarenvan Amsterdam 29 April, van Rotterdam 6 Mei, van Amsterdam 13 Mei, van Rotterdam 20 Mei, van Rotterdam 27 Mei, van Amsterdam 3 Juni. De Rotterdamsche afdeeling van „Het Neder- land8ch Tooneel" heeft Zaterdag-avond een bijzonder groot succes behaald met de opvoering van „Macbeth". De heer D. Haspels en mevrouw Beers mans werden herhaaldelijk bij open gordijn teruggeroepen. Ook de heer Spoormaus was als Macduff voortreffelijk. Het stoomschip „Koningin Emma" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdamdo „Jason", jan Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde dien dag Lizard. Z. M. heeft J. A. Geukama Bakker, ontv. der dir. bel. en acc. te Franeker c. a., benoemd tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Har- lingen; - M. M. De Crane, ontv. der dir. bel. en acc. te Yeendam c. a., benoemd tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Zaandam c. a.; - be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Rio Grande do Sul (Brazilië) den heer L. Yan Riet, thans vice- consul te Hamburg; tot vice-consul to Hamburg, den heer J. C. Tn. Reelfs, vice-consul ter beschikking van den minister van buitenlandscho zaken; - aan G. H. Kakebeeke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van IJerseke en met ingang van 1 Mei a. s. tot burgemeester dier ge meente benoemd B. D. Filet; - aan den burge meester van Lisse vergunning verleend tot 1 Juli a. s. buiten die gemeente to wonen- den kapt. jhr. A. F. C. Meyer, van het 1ste reg. inf., op zyn aan vrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1G42 'sjaars; - goedgekeurd dat de burgemeesters van Peize, A. W. Bouwmeester, en van Hekendorp, Lange Ruige "Weideen Papekop, G. Haentjeas Dekker, tot secretarissen dier gemeenten zyn benoemd. Gemengd Nieuws. siï "Weder een waarschuwing om niet of altlihns met overleg van een in gang zijnden tram te's^virigenZekere N. ondervond daarvan de ge volgen toen hij gisteren op de lijn Station-Haven vaü 'een der wagens sprong en ten gevolge van zijn ^'al!,' gewond aan hoofd en hals, naar huis moest gedacht worden. j^oor het zopgenaamde „aasjes schep pen" vie" ^aterdag-n^niiddag een jongen in den Maresingel, docu Werd douJ mi<*del van een ladder, höiBvr&^ór een voorbijganger* £0ög6stokoïij uit .zijn minder aangename positie gered. ^fet het uitbrengen van ankers te Kat- wyk aan Zee, geraakten twee matrozen in levens gevaar. Daar zy lederen broekhozen aanhadden, dreven zij van het strand af, doch ze werden gelukkig gered door eenige visschers die hand aan hand de drenkelingen konden bereiken en hen behouden aan het strand brengen. Een hunner scheen reeds levenloos doch door de zorgen van dr. Schoorel mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee- Den 21 en 228ten dezer zijn hier 39 binnenlek visschers aangekomen, welke besomden van f 30 tot f 105 in 5 dagen. Wegens togenloop van wind was de vangst niet ruim. Er werd besteed voor tarbot 2 a 3, tong f 0.15 a f 0.50, kabeljauw f 1.50 a f 2.50 en bunschol f 0.50 a f 0.80 per stuk; binnenlekschol 4 a 7.50 en scharren f 3 a f 4 per mand; zeesterren f 10 a f 14 per kar. Schipper A. Spaanderman van deNoord- wijksche bomschuit „Johanna", rapporteert voor Katwijk, vier uren van den wal, het wrak van een schip drijvende te hebben gevonden, dat zeer ge vaarlijk voor de scheepvaart ligt. Op een der grootste stallen te Haar lemmermeer is de kwade droes onder de paarden uitgebroken. Eén paard is reeds afgemaakt, en verscheidene zijn onder behandeling. Naar wij vernemen zal do stoomtramlijn Gouda-Bodegraven op 1 Mei a. s. voor het publiek verkeer worden opengesteld. Te Nieuwveen geraakte een vijfjarig meisje van J. De W. aldaar in het water, met het ongelukkig gevolg dat het eenige oogenblikken later levenloos werd opgehaald. In den n acht van Yrijdag op Zaterdag is door de politie te Delft proces-verbaal opgemaakt tegen een lid van don Raad eener aangrenzende gemeente, wegens overtreding der drankwet (art. 23). In eene der achterbuurten te Tilburg is bij eene trouwpartij de feestvreugde op onaan gename wijze gestoord, doordien een der feestge- nooten, juist op het oogenblik dat men met het bruiloftsmaal zou beginnen, met een ander in twist geraakte en in een vlaag van woede alles wat zich op tafel bevond kort en klein sloeg, zoodat weldra al de spijzen, vermengd met gebroken borden, scho tels, flesschen en glazen, over den grond lagen. Hiermede niet tevreden, trok hij de kraan uit een biervat, dat zoodoende leegliep. Door do inmiddels geroepen politie werd de woesteling in verzekerde bewaring genomen. Het „Rott. Nbl." verneemt van vertrouw bare zijde, dat het veelbesproken plan om in Dakota een Nederlandscho kolonie te vestigen en er een stad te bouwen, die den naam zou dragen van iemand die wegens schulden voortvluchtig is, wegens gebrek aan deelnoming is opgegeven. Een wegens zijne grillen te Chicago algemeen bekend ingezetene, de heer John Macau- lay, heeft zich onlangs in eene kist laten sluiten met levensmiddelen voor eene week en zich als bagage naar Philadelphia doen verzenden. Reeds den tweeden dag hoorde echter een conducteur eenig geraas in de kist, opende haar en gaf den heer Macanlay te Yan West in Ohio in hechtenis, niet anders meonende of hij had een roover voor zich. Spoedig herkend, werd de zonderling naar Chicago teruggestuurd. Te Grenzdorf bij Görlitz is een weduwe, mej. Hübner, vermoord. Men vond haar lijk, badende in bloed, in hare woning en een groot zakmes op eenigen afstand. Alle verdere aanwijzingen ont breken nog. Uit Lemberg wordt bericht dat teBalta 40 Joden zijn vermoord. Een groot aantal vluchtte naar Podwolozyska, met het plan naar Amerika te emigreereü. Men zegt dat te Brody een ernstige botsiüg plaats had tusschen de Joden en de soldaten. Donderdag 11. is te Lyon de gewezen directeur der „Banquo do Lyon et de la Loire", De Zielinski, in hechtenis genomen. Hij was dien eigen ochtend nit Parijs aldaar aangekomen. Het kind van Jesse Helffmann, de nihiliste, die onlangs overleden is, is in een wees huis opgenomen, waar het te gelijk met negen andere kinderen gedoopt is. Niemand weet welk kind dat van de politieke misdadigster is. Sarah Bernhardt is met den heer Damala, met wien zy wel degelijk gehuwd blijkt te wezen, te Athene aangekomen. Te Weenen zijn thans tentoongesteld „de twee Hongaarsche reuzenkinderen", tw. een S-jarige knaap, 180 pond wegende, en zijne zuster, jaar oud en meer dan 80 pond zwaar. BUITENLAND. Frankrijk. Do „Patrie" meent te weten dat dé fégeering zich ongerust begint te maken over de menigte socialistische geschriften, welke tegenwoordig in het land verspreid worden. YerscheideDe uitgevers zouden reeds ondershands waarschuwingen ontvangen hebben. - Middelerwijl leest men in de „Citoyen" het volgende: „Onze vrienden, de burgers Dumas, Pascal, Jourdan en de overige in verband met de werkstaking te Bessèges veroordeelden hebben aan zegging ontvangen om hunne gevangenisstraf te ondergaan. Die gevangenschap zal de hoogachting en de genegenheid verdubbelen, welke de werkmans party voor hen koestert. Eene dergelyke vervolging moet strekken om, zoo hot noodig ware, by hen de overtuiging to versterken dat de monopolie- maatschappij, waarin wij leven, duldeloos is geworden en dat het privilege, hetwelk in den stand der kapitalisten eene toevlucht gevonden heeft, ver- d wijnen moet." Het „Journal officiol" bevat een decreet be treffende de organisatie van het regentschap Tunis. Yolgens bericht uit Tripoli zijn daar opnieuw Turksche troepen aangekomen. De Zwitsersche Nationale Raad heeft het met Frankrijk gesloten handelstractaat goedgekeurd met 104 tegen 20 stemmen. Dultsch land. Uit Emden wordt bericht dat de Duitsch-Ameri- kaansche telegraafkabel van Stephan Zaterdag voor het publiek verkeer opengesteld is en met een tele gram van keizer Wilhelm aan den president Ar thur ingewijd. Laatstgenoemde beantwoordde dat telegram onmiddellyk in bewoordingen, welke van do warmste sympathie getuigden. Aangaande eene vergadering, welke te Berlijn is gehouden om over de middelen tot ondersteuning van Joodsche vluchtelingen uit Rusland te beraad slagen, verneemt men dat zij werd voorfcgezeten door den opperburgemeester Yon Forckenbeck; ongeveer 250 personen waren tegenwoordig. De heeren Yon Bun sen en Ludwig Löwe erkenden dat de Duitschers niet vrij van schuld waren. „Een protest als dat in Engeland", zeide eerstgenoemde spreker, „zouden wij als Duitsche natie niet onbe schroomd kunnen uitvaardigen, want ten opzichte dor Israëlieten zullen wij ons over het jaar 1881 ten eeuwigen dage moeten schamen. Al is hot by de Russen erger toegegaan, in Duitschland is de eerste stoot gegeven." Het voorstel werd aange nomen, om aan het comité op to dragen de vluch telingen inzonderheid ter verhuizing naar Amerika behulpzaam te zijn. Staande de vergadering werd voor 70,000 mark ingeschreven. €3-root=IBa->I-ta.2m£e» De „Observer" verneemt dat het Kabinet eer gisteren o. a. beraadslaagd heeft over het door den voormaligen minister van marine, den heer Smith,, aangekondigde voorstel betreffende uitbreiding van de bepalingen der Ierscho landwet, voor zooveel aankoop van pachtgoederen betreft. Naar het blad verneemt, is besloten om de ondersteuning der oppositie in do uitvoering van praktische wettelijke bepalingen in deze richting aan te nemen. Hot Lagerhuis van Canada heeft met algemeene stemmen eene motie aangenomen, strekkende tot het zenden van een adres aan koningin Victoria, waarbij H. M. wordt verzocht, aan Ierland eene autonomie toe te staan, gelijk aan die, welke Canada geniet, en aan de Iersche politieke gevangenen gratie te verleenen. Dezo motie werd door den voor zitter van den ministerraad, den hoer Maedonald, ondersteund. Ooste&y.-Yïcmgr- Monarchie. Blykens do Weenor bladen heeft de commissie uit het Heereuhuis van den Oostennjkschen Rijks dag, belast met het voorloopig onderzoek van het wetsontwerp betreffende de kieshervorming, dat ontwerp ongewijzigd, volgens de redactie van het Lagerhuis, aangenomen. De Delegatie van den Rijksraad heeft het gevraagde krediet voor de pacificatie van de Her- zegowina met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. Rusland. De „Golos" meldt dat de keizer aller Russen, op voorstel van den minister van justitie, bepaald hoeft dat alle rechtsgedingen, welke op mishandeling van Israölietische ingezetenen betrekking hebben, zoowel by de vrederechters als over het algemeen bij de gerechtshoven mot spoed en vóór alle andere zaken moeten behandeld worden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2