LEIPSCH PAOBLAP. N°. 0806. Dinsdag 25 April. A0. 1882. Aan de Abonné's. PRIJS DEZER COURAJiT: Toot Leiden per 8 maanden.L10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER AD VERTE XTXEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren bniten de stad wordt/0.10 berekend. De Uitgever, erkentelijk voor het steeds toene mend succes dat het Leidsch Dagblad zoowel te Leiden als in de omstreken ondervindt, heeft besloten Tan deze courant ook een namiddag-editie te geven, welke nog deDzelfden avond te Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Leiderdorp, Rijndijk, Koudekerk, Hazers- woude, Oud8hoorn, Alphen, Aarlanderveen, Zwam- merdam, Bodegraven, Nieuwcrbrug en "Woerden zal kunnen worden rondgebracht. Het al te vroegtijdig vertrek der posten naar Voorschoten, Leidschendam, Stompwijk, Wasse naar, Zoetermeer, Zegwaard, Benthuizen, Zoeter- woude, Noordwijk, Voorhout, Noordwijkerhout, War mond, O.- en N.-Wetering, Rijpwetering, Rijnsater- woude, Roelofarendsveen, Nieuwkoop, Noorden, Nieuwveen, Zevenhoven, Woubrngge, Ter Aar, Leimuiden, Boskoop, Reeuwijk, Waddingsveen, Zevenhuizen, Haarlemmermeer, De Kaag, Vrouwen akker, Uithoorn, Oud-Ade en Hoogmade is oorzaak dat de aldaar woonachtige abonné's niet van deze editie zullen kunnen profiteeren. De Uitgever hoopt evenwel dat toekomstige stoomtrams daarin veran dering zullen brongen. Het is echter noodzakelijk dat de advententiën zoo vroegtijdig mogelijk, uiterlijk vóór halfdrie, worden ingezonden, daar ze anders eerst den volgenden dag kunnen worden opgenomen. DE UITGEVER. $gap°" De bezorging in de stad blijft als tot dus verre plaats hébben. MBIDElf, 24 April. Prof. S. S. Rosenstein alhier is naar Wiesbaden gegaan om het medisch congres aldaar bij te wonen, dat drie dagen zou duren. Uit Oostenrijk en Duitsch- land zijn 160 geneeskundigen opgekomen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 32, f 15.00, f 3.40 en f 1.70; de laagste f 32, f 15.00, ƒ3.10 en 1.60. De nitslag der door B. en Ws. van Bode graven gehouden aanbesteding van het bouwen van eene school voor 120 kinderen en het vergrooten der onderwijzerswoning in de Meye onder de gemeente Bodegraven, is als volgt: ingekomen 10 inschrij vingsbiljetten, t. w.: van de firma Gebrs. G. en S. Bodegraven te Nieuwkoop 12,926; F. Scheer te Bodegraven 13,100; W. Van Ingen te Bodegra ven f 13,400; A. Van Selms te Woerden 13,588; M. Haring te Vinkeveon 13,750; F. Hakkeling te Nieuwkoop 14,777; P. Vermeer Jz. te Gouda 14,824; A. Van der Torre en R. Biesheuvel te Zwammerdam 15,285; W. Van Lokhorst te Alphen 15,573; E. Jansen te Bodegraven 16,240. Het werk is aan den ninsten inschrijver gegund. Te beginnen met 1 Mei a. s. is door het gemeentebestuur van Lisse aan 17 tappers ver gunning verleend tot verkoop van sterkeu drank in het klein, waaronder slechts 5 die geen ander patentplichtig bedrijf uitoefenen, terwijl door 2 thans gepatenteerde tappers geen vergunning is gevraagd en aan 1 vóór 1 Mei 1881 niet-gepatenteerde geen vergunning is verleend. Het bij de wet vastge stelde maximum zou voor Lisse 9 bedragen. Men schrijft ons uit Leimuiden: De 30ste April zal voor een onzer geachtsto ingezetenen een heuglijke dag zijn. Op dien datum nameljjk hoopt de heer J. W. Repelius te herdenken dat hij zich vóór 25 jaren als geneeskundige in onze gemeento vestigde. Dat het den beminden jubilaris niet aan bowijzen van algemeene belangstelling zal ontbro ken, behoeft hier niet gezegd te worden. Wij wen- schen van harte dat het hem nog vele jaren zij gegeven, om met denzelfden Inst en onvermoeiden ijver, nuttig werkzaam te zijn voor do zieke menschheid. Het bij den gemeenteraad van 's-Gravenhage ingekomen en met 17 tegen 15 6temmen aangeno men adres aan den Koning is van don volgenden inhoud: „Sire! De raad der gemeente 's-Graven hage, met belangstelling kennis genomen hebbende van Uwer Majesteits plannen, doch den wensch koesterende het paleis aan den Kneuterdijk tot een museum in te richten, verzoekt eerbiedig, voor hot geval daartegen bij Uwe Majesteit geen bezwaar mocht bestaan, toegelaten te worden tot den aan koop van dat Paleis en verder van de gronden, gelegen tusschen den Kneuterdijk, de Heulstraat, het Noordeinde en de Oranjestraat, met de daarop staande gebouwen en aanhoorigheden, voor de som van vijfhonderd duizend gulden." Ook hot adres der burgerij voor het behoud van het Paleis aan den Kneuterdijk, is aan Z. M. ingediend, door ruim 750 ingezetenen onderteekend. Aan do Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot bekrachtiging van do overeenkomst met de gemeente Delfzijl, betreffende den afstand van wegen en waterieidiogon op de voormalige vesting- gronden en van straatvakken ia de stad. In zijne Memorie van Antwoord op het ont werp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Rotterdam naar Maassluis verklaart de minister van waterstaat geen vrijheid te vinden om met den aanleg van den spoorweg van Rotterdam tot Maas sluis to wachten totdat de richting ook voor de verlenging tot den Hoek van Holland kan worden bepaald, te minder, daar hot plan voor verbetering van den Rotterdamschen waterweg niet van invloed kan zijn op de richting voor het gedeelte van den spoorweg tusschen Schiedam en Maassluis. Do meening dat do regeering voorstolt van Rotterdam naar Schiedam een weg te loggen, nagenoeg even wijdig aan de lijn van den Holl. IJz.-spoorweg, is niet juist. Tusschen Rotterdam en Schiedam zal geen nieuwe doorgaande baan worden gemaakt, maar de Holl. IJz.-spoorweg zal slechts worden verbouwd, opdat de treinen ongehinderd tot Rotter dam zullen kunnen doorloopen. Aldus zal de ver binding op de minst kostbare wijze worden tot stand gebracht. Overigens handhaaft do minister de gekozen richting onveranderd. Om het station Schiedam ten noorden van de Schie te plaatsen acht do minister niet aanbevelenswaardig. Behalve het bekende bouwplan heoft de Koning, volgens den Haagschen correspondent der Rott. Crt., nog meer plannen die van Zr. Ms. mildheid zullen getuigen in het beschikken over zijn fortuin. Men spreekt van een vorstelijk geschenk, dat aan 'sKoning8 jongste, voorbeeldig flink opgroeiende, lieveling zal worden gemaakt. „Nu ik toch over de koninklijke familie spreek", zoo gaat de schr. voort, „meen ik te mogen zeggen grond te hebben voor de bewering, dat een brief schrijver in de Zutf. Crt. ton onrechte zegt, dat Z. K. H. Prins Frederik zonder testament is ge storven. In kringen, waar men het weten kan, wordt integendeel verhaald dat zeer kort vóór het over lijden een codicil is gemaakt, hetgeen het bestaan van een testament buiten twijfel verheft. Trouwens, aan Z. M. moet een deel der nalatenschap (die 50 a 60 millioen bedroeg) zijn ten goede gekomen. Een ander vorstelijk persoon had indertijd ook reden een belangrijk aandeel te verwachten. De Koning en de Koningin, die Woensdag met een extra-trein van Queenborough naar Windsor vertrekken, zullen in eerstgenoemde plaats in naam der Koningin van Engeland worden opgewacht door graaf St.-Germans, lord Thurlow on sir John Mac Noill. Te Windsor zullen zij door den prins van Wales aan het station worden begroet, terwijl koningin Victoria vergezeld van do prinses van Wales HH. MM. aan den ingang van het paleis zal opwachten. Vrijdag-namiddag zullen HH. MM. naar Bucking ham Palace gaan en 's avonds zullen de prins en de prinses van Wales op Marlborough House een diner en een soiree ter hunner eere geven. Zater dag zal onze Koning het feestmaal van de „Royal Academy" bijwonen. Maandag geven de graaf en gravin Granvillo in het ministerie van buitenl. zaken een „State Banquet" ter eere van HH. MM. Dinsdag luncheon bij den lord mayor in Guildhall's avonds soirée bij den hertog en de hertogin van Wellington op Apsley House. Woensdag 3 Mei des namiddags zullen HH. MM. van Londen naar Holland vertrekken. De Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij is voornemens in het begin der aanstaande maand Mei op hare Oosterspoorweglijn een voor twee klassen ingerichten stoomtramdienst, stoppende op een aantal halten, iu werking te brengen tusschen Amsterdam en Hilversum. De commissie tot het stichten van een nieuw concertgebouw te Amsterdam is niet kunnen slagen in het verkrijgen van het daarvoor benoodigde kapi taal, geraamd op ongeveer 250,000. Ruim de helft dier som is geplaatst. Men zal nu trachten door het sluiten eener geldleening in het ontbrekende te voorzien, tenzij de inschrijvingen der aandoelhoudors vóór morgen met het ontbrekende mochten wor den verhoogd. Uit het op do te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging voor de Statistiek in Nederland, onder leiding van den voorzitter, mr. J. L. De Bruyn Kops, uitgebracht verslag blijkt dat het aantal leden bedraagt 534. - Er is besloten, de volgende algemeene vergadering- te Rotterdam te houden. - In do plaats van hot aftredend lid, den heer P. N. Muller, werd tot be stuurslid gekozen mr. A. D. Yan Assendelft de Coningh, advocaat te Amsterdam. Bij de opening der openbare vergadering door den voorzitter De Bruyn Kops schetste deze, welke onderwerpen het meest vallen onder het bereik en de krachten der Yereeniging. Daaronder noemde hij in de eerste plaats de statistiek omtrent groote en kleine Levensverzekering-Maatschappijen. "Voorts gaf hij een overzicht van hetgeen door de Yereeni ging en de Regeering op statistisch gebied is ge publiceerd. Omtrent de quaestie der oprichting van een sta tistisch Instituut is besloten, vooralsnog geen be sluit te nemeu, maar het bestuur op te dragen, omtrent de financiëele uitvoerbaarheid een onderzoek in te stellen en later aan de vergadering nadere voorstellen te doen. Hierna werd eene gedachtenwisseling gehouden over het verband tusschen Rijks- en gemeentebe lastingen, ingeleid door professor Buys, die ver klaarde aan do heffing van opcenten op de Rijks belastingen de voorkeur te geven boven de invoe ring van nieuwe gemeentebelastingen. Hij wilde aan de provinciën en de gemeenten het recht geven tot heffing van honderd opcenten op de grondbe lasting; het personeel aan de gemeenten overlaten en haar vrijheid geven, opcenten te heffen op de Rijks-inkomstenbelasting, in plaats van de thans gebruikelijke hoofdelijke omslagen. De Nederlandsche Maatschappij voor Toinbouw en Plantkunde zal in den zomer van 1884 o. a. een tentoonstelling houden van planten als proef stuk gekweekt. Door planten als proefstuk gekweekt worden verstaan die, welke de gestadige zorg van

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1