LEIDSCH DAGBLAD. .V. 6S03. Vrijdag Q1 April. A°. 1882. PBIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maandenUO, Franco per posU1.40. Afzouderltyke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's. De Uitgever, erkentelijk voor hot steeds toene mend succes dat het Leidscli Dagblad zoowel te Leiden als in de omstreken ondervindt, heeft besloten van deze courant ook een namiddag-editie te geven, welke nog denzelfden avond te Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Leiderdorp, Rijndijk, Koudekerk, Hazers- woude, Oudshoorn, Alphen, Aarlanderveen, Zwam- merdam, Rodegraven, Nieuwerbrug en "Woerden zal kunnen worden rondgebracht. Het al te vroegtijdig vertrek dor posten naar Voorschoten, Leidsehendam, Stompwijk, Wasse naar, Zoetermeer, Zegwaard, Benthuizen, Zoeter- woude, Koord wijk, Voorhout, Noordwijkerhout, War mond, O.- en N.-Wetering, Rijpwetering, Rijnsater- woude, Roelofarendsveen, Kieuwkoop, Koorden, Kieuwveen, Zevenhoven, Woubrugge, Ter Aar, Leimuiden, Boskoop, Roeuwijk, Waddingsveen, Zevonhuizen, Haarlemmermeer, De Kaag, Vrouwen- akker, Uithoorn, Oud-Ade en Hoogmade is oorzaak dat de aldaar woonachtige abonné's niet van dezo editie zullen kunnen profiteeren. De Uitgever hoopt evenwol dat toekomstige stoomtrams daarin veran dering zullen brengen. Het is echter noodzakelijk dat de advententiën zoo vroegtjjdig mogelijk, uiterlijk vóór halfdrie, worden ingezonden, daar ze anders eerst den vol genden dag kunnen worden opgenomen. DE UITGEVER. W* De Courant van Maandag wordt Zondag morgen bezorgd. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden blz. 19 tot 23 van het Gemeenteraadsverslag (zitting van Don derdag 13 Apil.) LBISöEM, 20 April. Dr. J. Offerhaus, vanwege de Kederlandsche Hervormde Kerk benoemd tot hoogleeraar in de Godgeleerdheid te Leiden, zal, met vergunning van hoeren curatoren en in overleg met den rector magnificus der universiteit, den 26sten April 1882, des Damiddags te twee uren, in het groot audito rium van het academiegebouw zijne betrekking aan vaarden door het houden eener redevoering. In dit nommer komt een advertentie voor van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", waarin een tentoonstelling van teekeningen enz., door de leerlingen dier inrichting vervaardigd, in de Stads-Gehoorzaal te houden, wordt aangekondigd. Evenals vorige jaren zal ook deze tentoonstelling zeker uitmunten door eene fraaie collectie, waarom we allo stadgenooten aanraden een bezoek to breDgen aan de zaal, terwijl ook de belangstelling door een trouwe opkomst een aanmoediging te meer zal zijn èu voor onderwijzers èn voor leerlingen, om ook dit jaar weer met onvormoeiden ijver voort te gaaD. Op Dinsdag 30 Mei a. s. 's morgens te halfelf zal op het Spui to Amsterdam in het lokaal „de Eensge zindheid", de algemeene vergadering worden gehouden der vereeniging „Volksonderwijs." Het hoofdbestuur zal verslag uitbrengen aangaande den toestand der vereeniging, waarna drie leden voor het bestuur moeten gekozen worden, benevens één voor de finan- ciëele commissie. Voor deze eerste benoeming wordt een negental aanbevolen, waarop voorkomt de heer M. J. Wuyster te Leiden. Onder de verschillende voorstellen ter behandeling, komt deze zeker niet onbelangrijke voor: Een commissie benoemen om te overwegen, welke de beste wijze van behartiging der schipperskinderen is, omtrent het onderwijs. In do verleden jaar gehouden vergadering werd bepaald een onderzoek in te stellen naar den toe stand van het voorbereidend onderwijs en naar de middelen om daarin verbetering te brengen. Door de welwillende zorgen van dr. W. Pleyto alhier zijn van alle gemeentebesturen in het land opgaven ingekomen, wat men voor het overzicht van het geheel noodig achtte. Dat overzicht zal in druk verschijnen, waardoor het voor ieder mogelijk is er kennis van to nemen. Bij den Raad van State, afdeeltng voor de geschillen van bestuur, is gisteren behandeld het beroep vau P. Metz c. s., ingelanden van den polder „de drooggemaakte Putten", onder Waddingsveen, van een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij is afgewezen hun verzoek om vernietiging van een besluit der vergadering van ingelanden, omtrent de bemaling van dien polder. - Rapporteur, de Staatsraad Verniers Van der Loeff. - De heeren Metz, Van der Breggon en Duynstee hebben daarbij het woord gevoerd, hetzij tot toelichting, hetzij tot bestrijding van het beroep en tot beantwoording van verschillende vragen door de leden van den Raad tot hen gericht. Kiettegenstaando do commissio voor emigratie naar Zuid-Afrika hare bedoelingen duidelijk heeft uiteengezet in mededeelingen, ook in dit blad opge nomen en zooveel mogelijk verspreid, loopon onder een gedeelte van het groote publiek dienaangaande zeer ongegronde geruchten. Uit brioven bij do com missie ontvangen, schijnt te blijken dat sommigen haar beschouwen als eene soort van werfbureel, dat zelfs handgeld geven zou. Het kan zijn dat de schrijvers het anders bedoelden, maar verkeordo uitdrukkingen kozen. Om echter alle misverstand te voorkomen verzoekt de commissie ons to her inneren, dat zij van den aan vaDg af heeft verklaard niet anders te willen wezen dan een bureel van informatie. "Wel verre van landverhuizing aan te moedigen, betreurt zij die als een verlies voor het moederland. Maar nn toch een sterke stroom land verhuizers gaat naar Amerika en daar zich onder eene vreemde bevolking verliest, heeft zij in het be lang van ons land en van Zuid-Afrika gemeend zich te moeten vergewissen, of het mogelijk en gewenscht was een deel van dien stroom naar Zuid-Afrika te leiden. Daartoe poogt zij de gegevens te verzamelen en onder die gegevens behoort ook do wetenschap, welke personen in staat en genegen zouden zijn te gaan ingeval afdoeodo blijkt dat de toestanden in Zuid-Afrika en vooral in de Transvaal dit werkelijk raadzaam maken. Daardoor verbond de commissie zich tot niets en in elk geval verwacht zij nog uit Zuid-Afrika nadere berichteD, die eerst over eonige weken kunnen wor den ODtvangen. Al wat tot hare kermis komt, zal zij aan belangstellenden zoodra mogelijk mededeelen. Aan hen zal zij dan moeten overlaten te beoordeelen of zij op grond dier information vrijheid vinden te gaan. De professoren Donders te Utrecht, Panum to Kopenhagen en Pasteur te Parijs zijn door de Pathological Society" te Londen tot hare eereleden benoemd. Tot tweeden apotheker in het stads-ziekenhuis to Utrecht is benoemd mej. C. Jacobs, apotheker. Als Duitsch gezant te 's-Hage wordt genoemd de legatieraad Stumm, thans te Londen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de eindexamens der Poly technische School, vermeld onder B en C in de artt. 60—65 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni a. s. to Delft zullen worden afgenomeD. "Wie een dezer examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 1 Mei a. s. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, mot nauwkeurige opgave tot welke examens hij wenscht te worden toegelaten. Dezelfde minister brengt ter kennis dat met 1 Sept. a. s. de betrekking van leeraar in do wis kunde aan de Rijks hoogero burgerschool te Utrecht, bevoegd voor onderwijs in de hoogere klasseD, te vervullen is. Jaarwedde f 2200. Aanmelding vóór 15 Mei a. s. bij dr. M. Salverda te 's-Gravenhage. Bij gelegenheid van het huwelijk van prins Leopold, hertog van Albany, mot de zuster van onze Koningin, prinses Helena van Waldeck-Pyr- mont, op 27 dezer, zullen de koninklijke gasten in vier verschillende optochten zich van Windsor Castle naar de St.-Georges-kapel begeven. Do eerste stoet bestaat uit de loden der koninklijke familie en de vorstelijke gaston, waaronder onze KoniDgin, wier sleep gedragen zal worden door barones Yan Har den broek Van 's Heeraartsberg en Bergambacht. Do tweede stoet is die van koningin Yictoria, de derde die van den bruidegom, wiens „getuigen" zullen zijn de prins van Wales en de groothertog Lodewijk van Hessende vierde- stoet is die der vorstelijke bruid, wier getuigen zijn haar vader en onze Koning. Haar sleep wordt door acht ongehuwde dochters van graven, markiezen en hertogen ge dragen. Ka de plechtigheid vereenigen zich de vier afdeelingen in een stoetde bruid en bruidegom gaan dan te zamen voorop, de Koningin volgt achter hen. De Koning zal de viorde Oranjevorst zijn, die tot de orde van den Kouseband behoort. De stadhouder Willem Hl was als koning van Engeland zelf grootmeester van do orde van den Kousoband; later werd de orde verleend aan Willem Y en in Augustus 1814 werd zij door lord Castelreagh te Brussel aan den souvereinen vorst, later Koning Willem I, uitgereikt. De Koning heeft de uitnoodiging aangenomen om met zijne tegenwoordigheid te vereeren hot banket, dat de „Royal Academy" den 29sten April zal geven. Het Hbd. deelt mede dat de aanvraag van kolonel Kehrer om ontslag als commandant der schutterij te Amsterdam niet onverwacht is gekomen, omdat de geachte chef wegens zijn voornomen om de gemeente metterwoon te verlaten, reeds van plan was zijne betrekking neder te leggen. Do aanvraag is echter verhaast door hetgeen Zaterdag na het diner ten hove heeft plaats gohad, nl. het ongun stig oordeel, door den Koning over de schutterij behalve het artillerie-bataljon uitgesproken. Den 19den April heeft do Koning in bijzonder gehoor ontvangen den heer Marinovitcb, Servisch gezant te Parijs, door den koning van Servië in buitengewone zending belast met do aankondiging aan Z. M. der verheffing van het vorstendom Servië tot koninkrijk. Tevens word door den gezant aan Z. M. het grootkruis der Ordo van Takovo, namens den koning van Servië, aangeboden. De Harddraverij-Yoreeniging is als rechts persoon erkend, met den zetel te Amsterdam. De wedrennen to Bussum zullen dit jaar plaats hebben op 3 en 5 Augustus. In Juni a. s. zullen vermoedelijk door de vereeniging wedrennen worden uitgeschreven te Nijmegen. Aanstaanden Yrijdag, 21 April, zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de hooggeachte en kundige secretaris-generaal bij het departement van marine, de heer L. J. T. Broekhoff, in 's lands dienst trad, waarin hij aanvankelijk als officier van administratie bij de zeemacht, vervolgens en tot heden als ambtenaar en hoofdambtenaar bij het ministerie werkzaam was. Hot gouvernement der Yereenigde Staten van Koord-Amerika, die tot dusver niet tot de Yer- eeniging het Roode Kruis behoorden, heeft thans aan de Zwitsersche regeering zijn besluit kenbaar gemaakt om tot de bekende conventie van Genève toe te treden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1