N°. 6801. Woensdag 19 April. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leideo per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. AfronderLfike Hommers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. rniJS DEB ADYERTENTIEIf: Van 1—6 regel* 1.01. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letter* naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren boiten da stad wordt ƒ0.10 berekend. De Bank van Leening. Vóór ons ligt het Verslag over 1881, door de Commissie van Toezicht, overeenkomstig de voor schriften harer instructie, uitgebracht aan den Gemeenteraad. Dat rapport, met voel zorg samengesteld en in helderen, zelfs - wat bij soortgelijke stukken geen geringe verdienste is! - boeienden stijl geschreveü, bevat een aantal bijzonderheden die de algemeene aandacht overwaard zijn, als bijdragen tot de konnis van onze hedendaagsche sociale verhoudingen. Het verslag begint terstond met een klacht over „merkbaren achteruitgang, vergeleken bij de resul taten, welke de laatst voorgaande jaren opleverden": erkent dat dit verschijnsel gedeeltelijk verblijdend mag heeten, omdat ongetwijfeld de welvaart der arbeidende klassen daartoe heeft bijgedragen en geeft de oorzaken van dien beteren maatsohappelijkcn toestand op, zooals daar zijnafwezigheid van werk- gebrek, lage prijs der voornaamste levensmiddelen, on de zeer zachte weersgesteldheid in November en December. Evenwel, slechts ten deele en zeker voor het kleinste deel verklaart dit den voorgekomen ach teruitgang: de hoofdoorzaak ligt elders, en, gelijk reeds vroeger werd besproken, in de vestiging van zoogenaamde verkoophuizen met het recht van wederinkoop. Ook in de eerste jaren na -1874 had de Bank dezelfde mededinging te doorstaan, en ook toen daalden hare omzettingen tot een minimum. Is dan de tusschenkomst der verkoophnizen den geldzoekenden voordeeligor Schijnbaar slechts in één opzicht. Het verkoop huis zal somtijds een eenigszins hoogere koopsom betalen dan het voorschot bedraagt, hetwelk de Bank in staat is te verstrekken. Bij eerstgenoemde inrichting behoort het goed, dat niet binnen zes maanden wordt teruggekocht (ingelost), denkooper onherroepelijk toe: de winst die hij maakt wanneer hij het van de hand doet, is de zijne. „De Bank daarentegen, die na verloop van gemiddeld zestien maanden, het niet geloste pand in veiling brengt en dan meer bedingt dan do som, welke zij heeft voorgeschoten benevens do rente, welke de leoner haar schuldig is, moet dat overschot aan den eige naar van het pand teruggeven. De Bank moet alzoo bij hot beleenon van panden mot groote voorzich tigheid te werk gaan, want het verlies dat zij later op het eene pand mocht lijdon, kan niet worden vergoed door winsten op andore panden behaald. Bij het verkoophuis is dat daarentegen wel het geval en vandaar dat dit allicht eeno eenigszins hoogere koopsom kan betalen dan het voorschot bedraagt hetwelk de Bank in staat is te verstrekken." Tegenover dit schijnbare voordeel staat echter een belangrijk nadeel, namelijk de veel hoogere rente door de verkoophuizen gevorderd. Om deze te constateeren werd aan elk der vijf voornaamste huizen een zilveren vork en lepel te koop aange boden onder de bekende conditiën. De zilverwaarde was f 8.25, - de Bank zou er 7 op hebben voorgeschoten. De resultaten waren de volgende A betaalde f 7. Na tien dagen word een ver goeding gevorderd van 13 cents. (De Bank zou be rekend hebben administratieloon 6 ets. en rente 21 cfcs. te zamen 8J cent.) Bij aftrek van 6 cents (adminis tratiekosten der Bank) van 13 cents (vergoeding aan het verkoophuis) blijkt, dat hier een rente werd genoten van 36 procent. De Bank van Leening be rekent slechts 12. Kantoor B. Betaald f 6.50. Vergoeding voor een tijdperk van veertien dagen 15 cents. De Bank zon berekend hebben 6 3J (admin. en rente) 94 ct. Rente door het verkoophuis genoten 35 procent. Kantoor C. Betaald f C.50. VergoediDg voor twaalf dagen 15 cents. (Bankberekening6 -f- 3 9 cents.) Rento van het verkoophuis 41 procent. Kantoor D. Betaald f 4. Vergoeding voor der tien dagen 15 cents. (Bankberekening: 4 -f 2 6 cents.) Rente voor het verkoophuis 76 procent. Kantoor E. Betaald f 3. Vergoeding voor veer tien dagen 15 cents. (Bankberekening: 4 1^ 54 cents. Rente voor het verkoophuis 94 procent. Terecht noemt bet verslag die cijfers merkwaar dig, omdat zij bewijzen dat belanghebbenden niet altijd ter markt gaan waar zij de beste voorwaar den kunnen bedingen. De oorzaak van het succes der verkoophuizen is veeleer te zoeken in zekere ongemotiveerde ingenomenheid tegen publieke in stellingen, en in de zorgeloosheid der lagere volks klasse. Tegen die particuliere inrichtingen, wier bestaan in strijd is met de voorschriften van ons strafrecht, een proces uit te lokken, wordt door de commissie ontraden, omdat het nieuwe strafwetboek de be paling niet bevat waarin het verbod van het be doelde bedrijf ligt opgesloten, - en het oude aan het einde zijner dagen is gekomen. "Wel wenscht zij den Raad nauwkeurig op de hoogte van den staat van zaken te brengen, opdat de vraag worde overwogen of het raadzaam is de behoeftige klas sen een dienst op te dringen welken zij niet be- geeren. Wel zou het gemis van de Bank nood lottige gevolgen kunnen hebben. De verkoophnizen behalen belangrijke winsten, die ongetwijfeld meer dere personen, en daaronder allicht van minder goed gehalte, zullen uitlokken hetzelfde bedrijf ter hand te nemen. Kwade praktjjkon, van welke na tuurlijk de armen de dupes worden, zullen alsdan niet uitblijven. Het eenige wat, naar de moenmg der commissie, de nuttige werking der openbaro Banken kan doen behouden blijven, is een wette lijke regeling, waarbij „op het voetspoor der ver schillende wetsontwerpen betreffende de Banken van Leening welke sedert 1854 aan de Staten-Generaal werden voorgelegd, de oprichting van bijzondere banken aan bepaalde regelen wordt onderworpen en daarover een strenge controle wordt uitgeoefend." Alleen de hcoge regeering kan alzoo verbetering brengen in don waarlijk bedenkelijkon toestand. LEIDEN, 18 April. Den 15don April word de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Duinwater-Maatschappij, ouder voorzitter schap van den president-commissaris den heer De Laat de Kanter, gehouden. Er waren 76 aan- deelen, vertegenwoordigende 29 stemmen. Uit hot verslag van de directie bleek dat in het jaar 1881 te Katwijk aan den Rijn werden opge pompt 190,755 kub. meters duinwater, tegen 157,071 kub. meters in 1880. De waterstand in het reservoir en het kanaal was bevredigendevenwel werd, met het oog op het toenemend verbruik, het lste kanaal- pand over 700 meters uitgediept, terwijl van de bereids in erfpacht verkregen domeingronden een tweede kanaalpand ter lengte van 45 meters werd gegraven. De watertoren, de reservoirs en filters verkeerden in gewenschten toestandhij den storm van 14 October word de schoorsteen bij het machine gebouw tot op 3 meters van den beganen grond omvergeworpen. Door krachtsinspanning van het personeel word slechts gedurende één uur de toe voer van water naar do stad gestremd, en word in den kortst mogelijken tijd de schoorsteen weder hersteld. Gedurende 1881 werden gesloten 275 contracten, waarvan 244 contracten voor gewoon verbruik en 31 voor verbruik por meter, behalve de contracten gesloten met zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken voor de universiteitsgebouwen en met den minister van justitie voor het Militaire Detentiehuis. Het buizennet in de gemeente werd met 1125 meters vergroot. Het duinwater door den weledel- zeergeleerden heer dr. De Loos onderzocht, bleek van zeer goede qualiteit to zijn. Het voordeelig saldo bleek over dit jaar te zijn f 6932.82 Yj. In het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier had Zaterdag de 28ste ver gadering van de Yereeniging van Zuid-Hollands che onderwijzers en onderwijzeressen plaats. Uit het verslag bleek, dat in het jaar 1881 aan de weduwen of erven van 9 deelnemers eene uit- keering was verstrekt, dat 17 leden bedankt had den en 5 tot eeno lagere klasse waren overgegaan. Daar de toestand der Yereeniging in de laatst© jaren steeds ongunstiger was geworden, overwoog men de vraag, of eene Yereeniging als deze thans nog reden van bestaan had. Uit de mededeeling der leden bleek, dat dit wel het geval was, en dat men daarom, al beleefde men thans ongunstig© jaren, niet te zeer ontmoedigd moest zijn en het goede werk opgeven. De ervaring thans opgedaan, kon in het vervolg van tijd tot leering strekken en zoo was de verwachting niet geheel ongegrond, dat de vereeniging mettertijd in ledental zou voor uitgaan. Tot commissaris van toezicht werd benoemd mr. Dijckmeester, arrondissements-schoolopziener t© Dordrecht. De afdeeling Zuid-Holland der broederschap van candidaat-notan*88en in Nederland zal vergaderen op Dinsdag 25 April a. s., des avonds te halfacht precies, te Leiden, ten huize van C. Tassoron, Breestraat 93. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van hét- stoomschip „Drente", waarvan de laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 22sten April a. s., des namiddags te halftwee. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. dus uiterlijk 's morgens om halfacht bezorgd zijn. Door den heer B. S. Berensteïn, opperrabbijn te 's-Hage, is hot volgend schrijven gericht aan het Leidsche comité tot de inzameling van liefde giften ten behoeve der vervolgde Israëlieten in Rusland „Hot was voor mij een hoogst aangename ge waarwording te mogen vernemen dat ook binnen uwe grijze veste de bloem uwer bewoners aan een roepstem beantwoordt, voor en van Israël, bewoners in Rusland uitgegaan, die in het bijzonder bij de bevolking der groote zeemogondheden zooveel weer klank heeft mogen vinden. Die belangstelling in den troosteloozen toestand van millioenen natuur- genooten, die wegens hun geloof de slachtoffers van ruwe barbaarschheid en roofzucht zijn, mocht ook mot recht in een stad tegemoet gozïen worden, welker roemrijkste stichting, do universiteit, dag- teekent van de wonderbare redding uit de handen eener vervolgzuchtige natie, die zich aan gelijk© onrechtvaardigheid en vertreding der menschen- rechten had schuldig gemaakt. Immers in geen stad. wordt de herinnering aan de beroemde bevrijding van SpaDjes overheerscbiDg zoo levendig gehouden, als in de stad uwer inwoning. Yandaar dan ook, dat die geest van verdraagzaamheid en het gevoel voor recht en billijkheid, die u, edele masnen der wetenschap, bezielen, u do medewerking van ieder© godsdienstige richting hooft verschaft. „Hulde en dank, edele burgers van Leiden, voor uwe aansluiting aan de pogingen tot verzachting der ellende dorgenon, die, zooals zelfs van "Warschau officieel bekend is, van al hunne have werden be roofd en die - hoe noode ook \un de graven hunner dierbaren scheidende - door den nood gedwongen, in veiliger gewesten he<jnkomp,n zoeken. Mijn gewond hart vindt troost, bij eon zoodanige uitdrukking der

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1