de kast aan bet visschen was, bet wrak tan het verongelukte vaartuig „Onbestendig", toebehoorende aan deuzelfilen reeder, op de netten kwam en deze •vernielde. De koningin van Zweden, die Zaterdag weder in het strengste incognito te Amsterdam langs de Stadhoaderskade wandelde, waar de voor- jaarsmarkt in vollen bloei is, braokt onderweg met den haar vergezellenden heer en dame een bezoek aan de daar geplaatste wafelkraam van P. Bonkamp, waar H. M. zich ons Hollandsch gebak deed smaken. Boakamp vernam natnorljjk eerst later, dat de koningin ten eijnent had verteefd. Een 15-jarige knaap was ongeveer een jaar als loopjongen in dienst bij een firma in gou den en zilveren voorwerpen te Amsterdam. De eer lijkheid van dezen knaap werd al sedert lang in twijfel getrokken, men had reeds verschillende voor werpen vermist, maar kon met geen zekerheid zeg gen dat de jongen ze gestolen had. Yoor een paar dagen zoa de jongen voor den patroon een koffer inpakken, en bij die gelegenheid zag de patroon dat hij iets in zijn zak stak, hetgeen bij onderzoek bleek te zijn twee gouden kettingen. De hulp der politie werd ingeroepende knaap bekende dat hij reeds vroeger goederen gestolen en beleend had, o. a. 5 gouden kettingen, een gouden zegelring en ook eenig geld had ontvreemd. Hij werd in hech tenis genomen. In de afgeloopen week zjjn 74 vreem delingen over de grenzen gezet bij gemis van legi timatiepapieren ef middelen van bestaan. In één huisgezin te Deventer zijn drie gevallen van typhus voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. Er bestaat vermoeden dat de ziekte uit het buitenland is overgebracht, door dien de winkelier, ten wiens huize de ziekte is uitgebroken, van daar eeu kist met goederen ont ving, waarin zich ook stroo bevond; juist de per sonen, die de kist hielpen verpakken, werden door de ziekte aangetast. Dearrondissements-rechtbankte 's-Her- togenbosch heeft den stoker in het krankzinnigen gesticht aldaar en diens vrouw ter zake van dief stal van linnen, pellen enz., aan genoemd gesticht toebehoorende, veroordeeld, den eerst© tot een jaar en de tweed© tot drie maanden cellulaire gevange nisstraf. Te Saumur ging een paard op hol en wierp zijn berijder af; het rende toen tegen een escadron cavalerie in, met het gevolg dat 16 van de 25 ruiters uit hun zadels werden geworpen; 4 werden zwaar gewondeen bleef 5 uren bewuste loos en een ander nog langer. Uit Nieuw-York wordt geseind dat in Louisiana een storm heeft gewoed, waardoor groote schade aan de suikerplantages veroorzaakt is. Ver scheidene personen zijn gekwetst, en men vreest ook dat eenige er het leven bij ingeschoten hebben. Naar men verzekert, hebben te Balti more 12 personen het leven verloren bij het springen van een stoomketel. - De „Novara", van Londen koers zettende naar San-Francisco, is, naar men uit Nieuw-York meldt, in volle zee verbrand. De kapitein, de eerste en de tweede stuurman en 17 matrozen worden vermist. Omtrent de reeds vermelde botsing tu8schen de schepen „Duro" en „Irurac Bat" schrijft een van de geredde passagiers, behoord hebbende tot het eerstgenoemde vaartuig, aan de „Külnische Zeitung" het volgende: „"Wij verlieten den lsten April des morgens vroeg Lissabon en bevonden ons te tien uren des avonds ongeveer 35 mijlen ten noorden van Kaap Finisterre. Het was heldere maan ik lag op het dek en zag een Spaansche boot naar ons toekomen. Het roode licht seinde ons, dat wij moesten uitwijken, maar onze kapitein dacht den Spanjaard voor te zijn en dit was de oorzaak van het onheil. De Spanjaard drong meteen vervaarlijk geraas achter de machinekamer het stuurboord van de „Duro" in, zoodat het achterschip begon te zinken. De passagiers stormden vol ontzetting het dek op, waar do officieren zoo goed mogelijk hen tot be daren trachtten te brengen, doch zonder veel baat. Ieder droig naar de booten. De heeren gedroegen zich met mannelijke zelfbeheersching en lieten de vrouwen en kinderen voorgaan. Des te afkeu renswaardiger was het gedrag der bemanning. Zonder op de bevelen van den kapitein en de verdere offi cieren in het minst acht slaan, maakten de ma- zich van de booten' .meester, de passagiers wegstoof6' P^a*s dat de* pffieioren het bestuur der booten moesten mj op het wrak achterblijven, waar zij JRSt waren .tyldenmoed den dood verhei 'idon, en men vermoedt dat de kapitein opzettelijk dien dood gezocht heeft. De booten waren in don j Ammerlpkston toestand; men kón niet ©ens behoorijjk roeien en de moesten hadden geen roer. De zwemgordels waren met ijzerdraad vastgemaakt, Beodat slechts weinigen er zich van konden voorzien. - Omtrent twintig minuten na de botsing vloog de Spanjaard, wiens voorsteven lek geworden was, door het springen van een stoomketel in de lncht en kort daarop zonk de „Duro." De ronddobberende booten en verscheidene zwemmende passagiers - waaronder de berichtgever en de kapitein van de „Irurac Bat" - werden, gelijk men weet, door de „Hidalgo" opgenomen. Yoor een groot hnis in de rne Manbenge te Parijs hield onlangs een lijkkoets stil. De be- grafenisbodiende gaat naar boven en komt eindelijk op de zesde verdieping. In een bed ligt een zieke vronw, wie de honger de oogon uitziet, en naast haar het ljjk van eene den vorigen dag gestorven onderwjjzeres, ond 47 jaar. De man die naar boven is gegaan, bemerkt dat de trap veel te smal is om een doodkist naar beneden te dragen. Maar toen hij nog hooger ging, zag hij de deur van de keuken, en als hij daar door ging, zou hij zoo op de groote trap kunnen komen. De eigenaar weigert echter door een kiertje van de deur. Zelfs de commissaris van politie kon er niets aan doen. Eindelijk kwam er volk met een touw en nn zon men het wagen om de doodo door het raam langs een ladder te doen zakken, doch men vreesde of deze wel sterk genoeg was. Toch ging men er toe over en zorgde zooveel mogelijk het lijk te sparen. Yan de 6de tot de 5de verdieping ging het goed. Yerder echter moest men de kist overeind zetten, en de helpers waren ge noodzaakt tegen de ladder aan te liggen om zoo doende de kist tegen te houden. Eindelijk gebeurde wat men gevreesd hadde kist ging stak, een hoofd kwam te voorschijn en dat alles ten aan- schouwe van honderden menschen. Ruim veertig minuten duurde het nog eer men het lijk op de plaats van bestemming had. - Is het niet verschrik kelijk - schrijft het „Petit Journal", waaraan dit bericht is ontleend - dat men bijna niet meer sterven kan! Alleen aan de architecten is hier znlks te wijten. Onze redacteur liet ai zijn geld bij den beneden wonenden tabaksverkooper, om de overge blevene zieke in haar nood te helpen." KOLONIE IV. BATAYIA, 15 Maart. De resident van Samarang telegrapheert onder dagteekening van 5 dezer het volgende: „Volgens bericht van Demak zijn doorbraken in Toentangdijk reeds gedicht; in twee dagen geen regen, iets dat waterafloop bijzonder bevorderd heeft. Overstroomde aanplant was reeds volle maand oud en heeft niets geleden." De „Locomotief" ontving klachten over den gang van zaken bij de pupillenschool te Gombong. Waar de fout zit weet het blad niet, maar uit particuliere brieven blijkt duidelijk dat de inrichting te Gombong als het ware is ontaard in een kweekschool van verregaande zedeloosheid, dat de reputatie dier inrichting als verloren is te beschouwen, en dat het kader van het leger detacheering naar de pupillen school beschouwt als een straf. De heer C. Muntendam, tot dusver adsistent- reBident van Meester Cornelis, is voor herstel van gezondheid naar Europa vertrokken. Door het per soneel, dat onder hem gewerkt heeft, werd hem uitgeleide gedaan met een hiertoe afgehuurde stoom boot en tevens hem na een hartelijke toespraak een kostbaar aandenken aangeboden. Ook verschillende inlandsche hoofden waren tot het nemen van afscheid opgekomen, evenals de procureur-generaal en tal van vrienden en bekenden. De Jav. Ct. bevat een besluit om het ressorten de samenstelling der weeskamers in overeenstemming te brengen met de reorganisatie van het rechtswezen in de gewesten Celebes on onderhoorigheden, Timor, Menado, Amboina en Ternate. Aan de wees- en boedelkamer te Macasser wordt een inlandsch lid toegevoegd, op eene bezoldiging van f 600'sjaar6. De wees- en boedelkamers te Amboina en te Banda worden opgeheven en de weeskamer te Macasser zal zijn samengesteld uit: 1 president, 2 Europeesche leden, 1 buitengewoon lid en 1 secretaris. Yerder bevat het blad de formatie der weeskamers te Batavia, Samarang, Soerabaia, Padang en Macasser. Bij de weeskamer te Batavia vindt men in de nieuwe formatie bij die van 1875 vergeleken, een tweeden commies meer. De cholera woedt nog steeds; thans weer iu Samarang het hoofd opstekend eu in Cheribon om zioh heen grijpend onder alle rassen en standen. Volgens een correspondent van de „Locomotief" is behalve Cohen ook een soldaat, Mahn genaamd, geheel gewapend naar de Atjehers overgeloopea. De correspondent acht deze verschijnselen vooral bedenkelijk, omdat zij doen vreezen dat de inlandsche soldaten misschien ook zullen deserteeren. 4ea puveroewr-gCMml ru K«L-Iröc sijs 4e vol gend* beeekilddagea geatmea: Civiel Departement. B e o tn dTot landsadvocaat te Penaxg mr. C. Vofite; tot control. 2de kl. L. A. Arende; totadap.-cont. E. J. Meat. By de ataatnpoorw. op Java: tot onderopz. 2de kL J. Wijsman en P. Buis; tot toeken. ïato kl. W. A. PUaman tot onder*pz. 8de kl. E. Kek; tot tydciyk vervanger van den lotaris, tevens vendameester te Toebtn, F. D. Mcriouw, ge durende de afwezigheid van dezen met verlof naar Europe, J. P. L. Gelpke, cand.-not.; tot ass.- res. van Meester Coraelia H. J. Hooghwinkel; tot referendaris ter algem. secretarie, E. C. baron SwewU de Landas Wyborgbtot voorz. van den landraad te Blora mr. Cb. H. Nienweahaijs; tot lid en president by idace H. Wakkie; tot lid by idam A. W. Hein; bij het boog ge rechtshof vaa Ned.-Indie: tot vice-president mr. K. VaaGoens; tot raadsheer mr. W. A. Engelbrecht en mr. D. J. M. P. Mulder; tot advocaat-generaal mr. J. D. Peereboom Voller. Geplaatst: By de borg. opeab. werken te Kotta Kadja E. D» Graaf; te Probolingo C. J. Schotel. Overgeplaatst: By de borg. openb. werken,naarSama rang de opz. V. H. Abell; naar Serang de ing. J. C. HeijniDg; naar Hadioea de opz. P. E. Aastermann; naar Patti de id. M. Cornellissennaar Kadoes de id. C. L. Van Woe»ik; naar Magolang de id. S. P. Wielandt; naar Soerabaia de id. F. H. Veenstra; naar Malang de id. C. Haecon; naar Magelaag G. C. J. Geraennaar Bayeman de id. J. Visser; naar Sietoebondo de id. A. A. Pasman; naar Tjamis, de kantoorchef 4de kl. V. L. Courant; naar Padang. de comm. 3de kl. P. F. Jansen en naar Soekaboemi de adj.-camm. W. C. Sebramals hoofdonderw. naar de te openen openb. lagere school te Padang Sidempoean, J. Poitma. Departement van Oorlog. Bevorderd: By het «wapen der inf.tot kapt. L. F. Botter. Geplaatst: De off. van gez. lsto kl. J. B. Hee9en te Soerabaia, de apoth. 2de kl. H. J. J. Wolff te Weltevreden. Overgcplaatat: De kapt. der inf. L. F. A. Winckel bij het 10de bat.; de off. van gez. 2de kl. L. Marcus naar Atjebde late lait. kwartierm. B. M. Tuiaenbnrg naar Batavia, de 2de id. F. D. Van Genderen naar Atjeb, de lete lait. der art. J. F. C. Pool naar Ngawie. Yerleead: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ambtenaar H. Mittcrjainer; id. wegens 12 jaren dienst aan den kapt. der inf. F. P. Sievera. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de kapt. der inf. J. P. J„ Schulmaijer; id. de ambten. C. Kruyt. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2den machinist op het ijzeren droogdok te Seerabaia C. Bronsgecet; tot id. ep Onrust J. Sevenhuysen. Vergunning verleend om te repatrieersn aan: loit. ter zee 1ste kl. W. G. Van Nes; lnits. ter zee 2de kL B. Nierstrasz, P. Scholten, K. W. H. Goetz, J. D. v. Strijen, J. P. v. Rossum, H. Velthuyzen en M. Smits; off. van gez. lste kl. dr. W. Schutte, offic. van adm. lste kl. J. A. Legaay en off. van administr. 3de kl. C. C. Hammacher. Trouw-, Geboorte- cn Doodberichten van Ned.-Indiê GEHUWD. H. O. G. Tieleman met J. L. Waardenborg, Soe rabaia. H. J. Kcineke met S. J. E. Versteegh, Soerabaia. Fr. W. L. Meyer met M. L. C. E. Eenling, Meester Cornelis. BEVALLEN. M. Van Leeuwen geb. Lenard, Z., Padang. A. A. M. S. Baronesse Van Voorst tot Voorst geb. Van Benthem Van den Rcrgh, Z., Soerabaia. P. Van Lingen geb. Ifié, D., Batavia. P. H. Boaman gob Meyer, Z., Samarang. M. E. Licberknecht geb. Jacobs Z., Soerabaia. J. E. Ingenohl geb. Polack D., Soerabaia. J. M. C. SchclI geb. Van Pooreo, Z., Soerabaia. E. C. Tacoma geb. De Ficqnelmont, D., Salatiga. Mevrouw Van Veltbnysen geb. Poel, Z., Salatiga. J. E. David geb. Edwards, D., Batavia. E. Drieseen geb. Kanpp, Z., Batavia. M. 's Jacob geb. Tem- pleman Van der Hoeven, D., Buitenzorg. Mevr. M. A. Peere boom Voller geb. Vaa Wely, Z., Batavia. OVERLEDEN. Mevrouw E. A. Tromp geb. Lijffmann, 32 j., Padang. C. Nagel, Djokja. L. Lagaunne, 54 j., Gondnng Legie. A. J. J. Van der Leeuw, 3 j., Blitar. K. A. Van Langen, Malang. Mevr. C. F. C. 1). Bickes geb. Laage 21 j., SamaraDg. J. A. Monod De Froideville, 14 d Samarang. K. Van Berg, Soerabaia. J. F. Agerbeek, 49 j., Samarang. E. L. E. A. L. Vaa den Berg, 5 m., Onrust. G. B. M. Lapré, 60 j., Magelang. dr. J. J. Van Limburg Brouwer, Soemanap. A. L. Th. Van Sorgen, 48 j., Batavia. Gereilde percceIon- Gehouden rerkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 15 April tea overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghEen huis en erf aan de oostzijde van de Middelstegracht, No. 79, Sectie I, No. 1921, niet afgeslageneen huis en erf aan de westzijde van de Kalverstraat, No. 51, Sectie E, No. 458, kooper C. Yan der Bent voor f 1000; drie huizen en erven aan de Gasthuislaan, buiten de voormalige Heerenpoort, gemerkt Z, Nos. 164, 163 en 162, kooper A. Starrenbrug, te zamen voor f 1645; een huis en erf aldaar Z, No. 167, kooper J. J. Wolff voor f 520; een dito aldaar gemerkt Z, No. 166, kooper A. T. Yan Erf voor f 510; een dito aldaar gemerkt Z, No. 165, kooper W. F. Milder8 voor f 520. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Een huis en erf aan de oostzijde van de Heeren gracht, No. 41, Sectie C, No. 1363, kooper J. N. Yan der Reyden q.q., voor f 3©00; een huis en erf aldaar No. 3, Sectie C, No. 820, kooper Y. Cor- nelissen voor f 2310; een huis en erf aan de zuid zijde van de St.-Aagtenstraat, No. 25, Sectie B, No. 271, kooper J. Bink voor f 1502; een huis en erf aan de westzijde van de Langestraat, No. 213

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2