6800. 18 April. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZEB COUBABTs foor Ltidea per 8 maanden.IK. Frat eo per post.1.80. AfcofidariQke Pfommers.0.05. Den Gnraat wordt dagelijks, net «iteonderiig ran Zon- en Feestdagen, uitgegeten- rilUS DEB ABYERTEKTIEJl To 1—8 regtla 1.08. Udcra retel wer 0.17$. Grooter. leu-n our plutsrshnte. Voor fat ïdcwsm- na koilo <U rtid word) 0.10 fatAsod. LEIBEN, 1? April. Leiden staat op het pnnt weder een geacht en -verdienstelijk stadgenoot te verliezen, - door verande ring van woonplaats. De heer D. F. Van Heyst nl. zal Woensdag deze gemeente verlaten om zich in de naburige residentie metterwoon te vestigen. Voor velen is het geen geheim wat verschillende inrioh- tiugen en commission, waarin de eenvoudige en steeds voor ieder welwillende man, die onze letter kunde tevens zoozeer tot sieraad strekt, zitting had, door dit vertrek znllen ontberen. Gaarne roepen we hem dan ook bij deze eoa hartelijk vaarwel toe, met den wensch dat hij daarginds zal vinden wat hij er hoopt te vinden, en dat de vriendschap welke hij hier van z«o vele zjjden ondervond, bij hem in aangename herinnering zullen blijven. De Leidsche Tooneelvereeniging Jacob CatB" gaf Zaterdag-avond in de Stadsgehoorzaal hare tweede en laatste uitvoering in dit seizoen, hij welke gelegenheid ten tooneele werden gevoerd: ,Een geschandvlekte naam", drama in 5 bedrijven, en „Do Wijnproef", kluchtspel in één bedrijf. Ook ditmaal toonden de leden dat zij den aanwezigen een genooglijken avond weten te verschaffen, want de beide stukken werdon flink en ving afgespeeld. Enkole rollen werden zelfs zeer verdienstelijk ver vuld. De bijeenkomst werd besloten met een ge animeerd bal. De 24ste April a. s. zal voor den heer A. Hakbijl alhier een dnbbel merkwaardige dag zjjn. Op dien datum nL, juist zijn 70ste geboortedag, is bet mede 50 jaren geledon dat hij aan de familie Von Siebold verbonden werd. Van die halve eeuw was hij 49 jaren bij het museum werkzaam, waarvan 27 jaren onder leiding van den heer Von Siebold zeiven en 22 jaren onder die van den heer Leemans, en wel op een wijze dat hij meermalen de erkenning zijner verdiensten ondervond. Men verzoekt ons te melden dat de voorstelling van „Carmen" op Woensdag-avond a. s. niet om halfacht, maar, als gewoonlijk, reeds om zeven uren zal beginnen. De Bolbophyllum Beccari, eene reusachtige orchidee, die in het vorige jaar uit Borneo bij de heeron Henderson Sons te Londen werd ingevoerd, is thans in goeden staat ook in den Leidschen academietuin van Java ontvangen. Deze plant heeft vier goed ontwikkelde bladeren van 0.50 M. lengte, bij 0.30 M. breedte. Sieb Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 16 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 33, 16.50, 3.40 en 1.75; de laagste 33, 16.50, 3.20 en 1.65. De ook in Nederland niet onbekende prins Frederik van Sleeswijk-Holstein-Angnstenbnrg, 25 Decembor 1881 in Engeland overleden, heeft het grootsto deel van zijne kostbare boekerij van Ooster- sche boeken en handschriften aan de nniversiteit van Cambridge vermaakt. Hij had Indiö driemalen bezocht en de slotsom zijner reizen, onder den pseudoniem van Onomandor, nedergelegd in een boek (Hamburg 1859): „Altes und Nenes ans den Landern des Ostens". In 1880 gaf hij, onder den naam van graaf F. A. Von Noer, een titel, hem door Pruisons koning verleend, to Leiden een his torisch werk uit, getiteld„Kaiser Akbar, ein Versuch über die Geschichto Indiëns im 16ten Jahrhundert". Donderdag 11. was het voor de laatste maal, dat do heer Haentjons Dekker, niouw benoemd bur gemeester van Hekendorp, Papokop en Lange Buide Weide, eene vergadering van den raad der gemeente Leimuiden als burgemeester on secretaris bijwoondo. Acht jaren stond bij aan het hoofd dezer gemeente on met ruime voldoening kan hij neerzien, wat onder zijn bestuur in dien tijd geschied is. - In diezelfde vergadering had tevens de installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester, den heer F. M. Baud, aan wien ook de betrekking van secre tarie werd opgedragen. Door het uitsteken van vlaggen gaven vele ingezetenen hunne belangstelling te kennen. Het stoffelijk overschot van den kapitein ter zee H. Van Goens, adjudant van den Prins van Oranje, zal waarschijnlijk morgen, van zjjn woning in de Laan van Meerdervoort te 's-Hage nit, op de begraafplaats „Eik-en-Dninen", en niet teLisse, worden teraardebesteld. Naar de Haarl. Crt. verneemt, worden morgen daar ter stede verwacht eenige leden van de „North Walsham Aylsham Agricultural Association", een Engelsch landbouwkundig genootschap, waar van voorzitter is sir Fowell Bnxton, van Nor folk. Deze heeren worden heden te Amsterdam ont vangen door den deken van het „Loffelijk Osse- weyersgilde" van Haarlem, die hen daar ten gids zal strekken op de veemarkt en naar de Badhoeve in Haarlemmermeer geleiden. Dinsdag znllen zij bij hunne aankomst aan het station naar Overveen worden geleid, om de bollencnltnnr te zien, door de heeren baron Van Ittersum en jhr. Barnaart, en vervolgens onder begeleiding van den heer H. Van Wickevoort Crommelin de hofsteden „het Manpad" en „de Hartekamp" bezoeken. Zij znllen het ont bijt gebruiken bij Van den Berg in den Hout en later den „Blag bij Waterloo" en het afbeeldsel van den kolonel GaliJres, oud-Deken van het Osse- weyersgilde, op hot Paviljoen gaan bezichtigen, alsmede de tuinen van den heer Krelage, de Groote Kerk, de Vleeschhal en hot Baadhnis, waarna zij het middagmaal zullen gebruiken in het Hotel Fnnckler. Vele aanzienlijke ingezetenen van Haarlem, zich bemoeiende met land- en tuinbouw, hebben verzocht, bij deze gelegenheid met die heeren in kennis te worden gebracht. Op Woensdag zal dit gezelschap in den Beemster worden ontvangen door jhr. Boreel, op Donderdag te Geldermaisen door lord Reay (baron Mackay), op Vrijdag te Wad dingsveen door den heer Van der Breggen, van waar zij over Botterdam naar Engeland terugkeeron. Men vertrouwt dat dit bezoek het zijne zal bijdra gen om den handel in melkvee tnsschen Nederland en Engeland, die sedert eenigen tijd gestremd is, wegens de vrees voor besmettelijke veeziekten, weder te verlevendigen, vooral sedert, althans in Nederland, die ziekten als geweken kunnen wor den beschouwd. Naar men aan het Utr. Dbl. meldt, zal de begaafde tooneelspeelster mej. Joa. De Groot zich in den echt begeven. Dezer dagen verloofde zij zich met den zoon van een der voornaamste bankiers van Amsterdam. De minister van financiën maakt bekend dat op Maandag 24 April a. s., van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren, ten kantore van het agentschap van hot ministerie van financiën te Amster dam, kannen worden ingeleverd inschrijvingsbiljetten tot bet bekomen van schatkistpromessen, die tot een bedrag van hoogstens 10,000,000 znllen worden uitgegeven. Die promessen worden aan de order van den nemer uitgegeven in ronde sommen van 10,000. Zij dragen de dagteekoning van 29 April 1882 en zijn drie maanden na dien dag, derhalve op den 29stea Juli 18S2, betaalbaar ten kantore van de Nederlandsche Bank als agent van 's Rijks schatkist te Amsterdam. De Amst. Crt. verneemt dat de hofstede „Frankendaal" (Linnaens) is aangekocht door de gemeente Amsterdam, met het doel om daarvan een onderdeel van den Hortus Botanicus te maken. De Rott. bladen deelen mede dat mevr. Beers- mans niet naar Antwerpen zal vertrekken, maar aan den Grooten Schouwburg te Rotterdam ver bondon blijft. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is ter kennis van belanghebbenden ge bracht dat een aanvang is gemaakt met do werken tot afdamming van de rivier de Krabbe (Zuid- Holland), zoodat deze rivier niet meer als vaar water tnsschen de Onde Maas en de Dordtsche Kil kan worden gebruikt. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het examen op het benoemen van ambtenaar by den burgerlijken dienstin Ned.-Iadië, hare eerste vergadering zal bonden te 's-Gravenhage den 19den Juni a. s. Zij, die verlangen het examen af te leggen, behoorea zich uiterlijk ep 8 Mei a. s., bij op zegel gesehroven request, aan te melden bij het departement van koloniën. Gemengd Nlenwa, Gisteravond ontstond er twist tnsschen eenige personen in de Gortestraat alhier, waarbij een vronw haar overmatige drift met den dood moest bekoopen. Op het zien nl. van demishande ling van haar man, werd zij zoo driftig dat zij, toen zij naar hnis was gebracht, eenige oogenblik- ken daarna aan een beroerte overleed. Toen een Leidsch koetsier een ingeze tene van Alphen aan zijne woning had afgezet, en het rijtuig gekeerd was om naar Leidon terug te keeren, brak de disselboom. Het paard schrikte dermate dat het aan het hollen sloeg, ten govolge waarvan de vigilante omsloeg en de kootsier tegen den grond geelingerd werd, waardoor hij zich vrij erg, doch gelukkig niet levensgevaarlijk, bezeerde. Het paard werd weldra opgevangen en daarna met het gebroken rijtuig naar den stal van den heer Schonten gebracht. De koetsier keerde nog dionzelfden avond met het gerepareerde rijtnig terug. De heer A. J. Grobben, bekroond op de tentoonstelling der 's-Gravenhaagsche Tuinbouw- vereeniging, is de tuinbaas van den heer Van Wensen. Men schrijft ons nit Katwijk aan Zee: Den 14den en 15den dezer zijn bier 40 bommen aangekomen, welke besomden van ƒ24 tot ƒ125 in 4 a 6 dagen. Wegens omloopendo winden was de vangst niet zoo voordeelig als de vorige week. Er werd besteed voor tarbot 5 a 8, tong 0.25 a 0.60 en bunschol 0.50 a 0.75 per stnk; binnenlekscbol 5 a 7, scharren 4 a 5 en rog 3.50 a 4 per mand; zeesterren 12 14.50 per kar. Hedenmorgen komen 14 schuiten aan wal, waar van de visch nog moet verkocht worden. Het lijk van den onbekenden mansper soon, den 6den dezer bij de Nienwemeer in do Ringvaart te Haarlemmermeer gevonden, is geble ken te zijn dat van Johan Heinricb Giesler, oud 39 jaren, geboren en wonende te Amsterdam, Eland straat 174, gehuwd en een kind van 10 jaren hebbendo. Dank de krachtige maatregelen in de laatste dagen van het Domeinbestnnr uitgegaan, zijn tbans do lanen en paden in het Haagsche Bosch bevrijd van de in den Octoborstorm geval len boomen. Het lijkvan den man, diezichverloden Zondag in het Schoveningsche park door een pistool schot het leven benam, is ter aarde besteld, nadat op last van de politie een photographiseh portret van den doode vervaardigd is; dat portret ligt voor belangstellenden op het bureel van politie te Scheveningen. Tot heden weet mou nog niet, wie de aan is. Een schuit van den reeder A. Krul is I te Scheveningen thuis gekomon met verlies van j beide netten. Het toeval wilde dat, terwijl men op

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1