DAGBLAD. K°. 6799. liiaandag 17 April. A0. 1882. LEIDSCH PRIJS DEZER COCBAST: Toot Leiden "per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. AfzcnderHjko Kommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Wieuws. Door het van den haak vallen vaneene petroleumlamp ontstond gisteravond brand in de werkplaats van den heer B., Tullinghstraat te 's-Hage. In een oogwenk breidden do vlammen zich uit naar <se aan de werkplaats grenzende woonkamer, zoodat deze, evenals de werkplaats, uitbrandde. Ook de voorkamer had veel van hot vuur te lijden. Gelukkig werden de vlammen in hun voortgang gestuit, dank <le inmiddels aangerukte krachtige hulp van twee brandspuiten en een slangenwagen der politie, waarna men den brand spoedig meester was. De heer K. te 's-IIage, die een op post staanden schildwacht het woord „kwajongen" toe voegde zal, krachtens voDni6 der arrond.-rechtbank, die beleediging met betaliDg van f 25 moeten boeten. Het O. M. had tegen den beklaagde eene geldboete van 8 gerequireerd. In Juli 1S81 werd door de rechtbank te Haarlem zekere M. veroordeeld tot vier maanden cellulaire gevangenisstraf, ter zake van een in den avond van 31 Mei 1881 gepleegd en diefstal van visch uit door de Gebroeders A. in de Leidschevaart, niet ver van het station Yoenenburg, te water gestelde fuiken. Yan dat vonnis kwam de veroordeelde in hooger beroep en bij het gerechtshof te Amsterdam werd zijne verdediging, evenals in eersten aanleg, door den advocaat rar. Haas voorgedragen. Bij arrest van 12 September 1881 werd het vonnis der rechtbank echter door het Hof bekrachtigd. M. teekende nu nassatie aan, doch terwijl deze voorziening bij den Hoogen Raa-d hangende was, vervoegde zich zekere -C. v. d. V. bij den burgemeester van Lisse. Deze v. d. Y., vroeger als getuige a déeharge bij het Hof gehoord, verklaarde thans dat hij zich door de veroordeeling van M. bezwaard gevoelde, daar hij zelf do bewuste fuiken in den avond van 31 Mei 1S81 gelicht had. Die verklaring gaf aanleiding tot het instellen eener nieuwe instructie. Nadat de zaak van M. in cassatie behandeld en diens voorziening verworpen was, werd al het ge beurde met de meeste nauwgezetheid door den fangeerenden rechter-cornmissaris te Haarlem onder zocht en de zaak ten slotte naar de openbare zitting der nrr.-rechtbank aldaar verwezen, waar zij gisteren aan het oordcel der rechtbank onderworpen werd. Daarbij deed zich het zeker zeldzame verschijnsel voor dat het O. M., waargenomen door den substituut officier van justitie, hoewel de beklaagde volmondig schuld beleed, niettemin tot diens vrijspraak conclu deerde. Bij de toelichting van deze conclusie wees genoemde ambtenaar er in de eerste plaats op dat de bekentenis van den beklaagde, zelfs indien zij als waar aangenomen werd, geenszin^ hot bewijs der onschuld van M. medebracht. Integendeel waren beide feiten zeer wei naast elkander bestaanbaar. Er waren veer fuiken twee aan twee te water gesteld. VolgeDB de verklaring van de bestolenen zijn deze alle vier gelicht. Nu geeft v. d. V. op, dat hij op 31 Mei, 's avonds omstreeks halftien, slechts twee fuiken, van ieder paar éón gelicht heeft, terwijl door twee getuigen gezien is, dat M. te halfelf mede vhn ieder paar één fuik gelicht heeft. Het eene feit sluit dus het andere volstrekt niet uit. Mogelijk is het, dat v. d. V. zich op denzelfden avond als M. aan hetzelfde feit schuldig gemaakt heeft. Waarschijnlijk achtte de officier van justitie dit echter niet. Naar zijn oordeel droeg de bekentenis van den beklaagde al te duidelijk den stempel van onwaarheid om die in rechten als bewijs te kunnen aannemen. Het O. M. wees daarbij op tal van omstandigheden, die deze opvatting nader staafden. Zijnerzijds bleef de beklaagde volhouden dat hij het hem ten laste gelegde feit gepleegd had. - Don derdag a. s. zal de rechtbank in deze zaak vonnis geven. Id de stoom-r wasch-en bleekinrichting aan de Witte brug over het Kanaal te 's-Hage had een waschvrouw het ongelak om met haar hand tusschen den wringmolen te geraken, waardoor dat lichaamsdeel erg gekneusd en haar middelste vin gers verbrijzeld werden. Gistermiddag is een verversknecht op de Bierhaven to Rotterdam, plotseling doodgebleven. Met het stoomschip .Rotterdam" ver trokken heden van Rotterdam naar Nieuw-York ruim 600 emigranten. Bjj vonnis van don krijgsraad te 's-Bosch is W. N., korporaal bij het 5de regiment infanterie, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 2 jaren cellulaire correctioneele ge vangenisstraf, gedegradeerd en teruggebracht tot den stand van soldaat, wegens moedwilligen man slag op een burger in de Karren straat aldaar Yas- tenavond-Zondag gepleegd. De heer L., sigarenfabrikant te Wage- ningeD, laat nog eens bovendien boete betalen door zijn arbeiders, wanneer zij wegens overtreding van de drankwet worden veroordeeld. Nemen de werk lieden daarmede geen genoegeD, dan worden ze weggezonden. In den nacht vóór den eersten Paasch- dag is een 38-jarige metselaarsknecht, Florian Stoifie, van Kornenburg, die 's avonds laat een kroeg te Wcenen had verlaten, op een veld nabij de stad doodgevroren. De zoogenaamde dokter Ganz, wiens uitleverirg door het Nederlandsche aan het Eogelsche gouvernement was gevraagd, is gistermorgen onder geleide van een politie-beambte naar Rotterdam overgebracht. Een groot aantal socialisten bevond zich te Londen aan het station. Het hof van appel heefc hetberoopvan Armand Peltzer tegen zijne voorloopige gevangen houding eenvoudig verworpen. Eergisteren heeft hij weder een langdurig verhoor ondergaan. Ook mevrouw Bernays werd gehoord. De gewezen bediende van Armand Peltzer, Van Bredael, is van de ge vangenis te Antwerpen naar die van Brussel over gebracht. Do markies Van Bute, een der rijkste adellijke katholieken van Engeland en een groot kindervriend, heeft onlaügs te Cardiff (Wales) uit vreugde over de geboorte van een zoon, 20,000 kinderen getrakteerd op thee en koeken. De rij tafeltjes was vijf Engelsche mijlen lang; 50,000 personen, ouders en bloedverwanten, woonden boven dien het feest bij, waarop 200 centenaars koeken verbruikt werden. Dezer dagen overleed een der oudste figuranten van do Comédie-Franeaïse te Parijs, Violland genaamd, maar in de tooneelwereld bekend onder den naam van Jullien. Het raam van's mans nederig verblijf, waar hij zijn sober ontbijt en dito middagmaal gebruikte, bestaande uit aardappelen en brood, elk ter waarde van een stuiver, was met oude kranten in plaats van een gordijn behangen. Die zonderlinge persoon nu, die eiken morgen in de Halle eenige stuivers verdiende met het inpakken van koopwaren, hield zich bezig met belangrijke beurs-speculatiën en liet bij zijn overlijden een kapitaal van 80,000 fr. na. Zijn verblijf werd dan ook na zijn dood verzegeld. De Rumeensche bladen dcelen mede dat een jong ingenieur daar to lande, de heer Th. Eravan, er in geslaagd is een onderzeesch vaartuig te bonweD, dat alles, wat tot dusver van dien aard bedacht werd, overtreft. Wanneer het zich tot zekere afmetingen beperkt, kan het twaalf uren achtereen zich op een diepte van honderd voet beneden den waterspiegel voortbewegen, in sommige gevallen zelfs tot 300 voet. Men laat het vaartuig dalen door de werking van cilinders. Do voor de bemanning benoodigde versche lucht is voldoende voor een tijdruimte van 12 uren, en zelfs daarna kan de lucht door middel van buiten worden ververscht, zonder dat het schip naar do oppervlakte behoeft te stijgen. De snelheid is geringer dan die van een stoomboot,- maar grooter dan die van een zeilschip. De tijd zal leeren, of men hier met een werkelijke uitvinding dan wel met een April-aardigheid te doen heeft. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Yergun mij een paar regels in uw veel gelezen blad te plaatsen. Daar ik Woensdag 5 April door Katwijk a./'d. Rijn moest met paarden en slee, zoo kwam ik in het z. g. Yeer-einde, waar de stoomtram komt van Katwijk aan Zee en waar do passage tusschen den tram en de huizen zeer ©Dg is, toen opeens de tram in volle vaart, zonder fluiten en zonder bellen, den hoek omkwam. Ware ik niet met tegenwoordigheid van geest en vlugheid to werk gegaan, ik had mijn twee paarden het slachtoffer zien worden door de achteloosheid van het personeel, en twee menschen- levens er bij. Zoude het niet raadzaam zijn wanneer door de Directie van den stoomtram aldaar een wachter geplaatst werd ter voorkoming van verlies van menschen- en dierenlevens? Met den weH6ch dat de directie zal overwegen om hierin te voorzien en u dankzeggende voor do opname, Mijnheer de Redacteur, verblijve ik Rijnsburg, UEd. dw. Dr. 13 April 1882. een lezer van uw blad. BUITENLAND. Frankr^j k. De bekende communard Trinquet, wiens naam indertijd tot leuze diende ter verkrijging van do I amnestie en die als gedeporteerde tot lid van den Parijschen gemeenteraad verkozen werd, is verleden Weensdag-ochiend overleden. De afgevaardigde van Havre heeft bij de Kamer een voorstel ingediend om 600 fr. pensioen te geven aan de weduwe van eiken burger, die den dood vindt bij een poging om zijne ïuedemenschen te red den. Wordt het aangenomen, dan zullen ook de weduwen van de mannen der reddingsboot van Havre, die den 26sten Maart omkwamen, dat pen sioen ontvangen. Spanje. In de tweede helft van Mei zal te Madrid een paedagogisch congres gehouden en zal een tentoonstelling van voorwerpen van onderwijs ge opend worden. Het congres en de tentoonstelling, ingewijd door den koning en onder voorzitterschap van den minister van openbaar onderwijs, zijn de eerste van dien aard in Spanje. Tot de tentoon stelling zal men ook voorwerpen uit den vreemde toelaten. De „internationale vereeniging voor letter kunde", Tudescos 39 te Madrid, belast zich mot de uitvoering voor alle uitgevers uit het buitenland en geeft tegelijkertijd inlichtiugea in alle talen. YSsryptr»- Yier Europeesche ambtenaren aan het ministerie van financiën zijn, zondor voorafgaande kennisgeving en zonder eenige opgave van redenen, ontslagen. Uit Caïro wordt bericht dat de Kabinetsraad heeft besloteD, om de Italiaansche regeeriDg naar de Porte te verwjzen met betrekking tot de quaestie der baai van Assab. Hij besloot verder, een krijgsraad te benoemen, met een Circassisch generaal tot voorzitter, om von nis te vellen ever de personen, die een moordaan slag op Arabï-paeha in don zin hadden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1