LEIDSCH DAGBLAD. ft0. 6798. Zaterdag 15 April. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers... s 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- mi Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»; Van 10 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.17|v Grootere letter* naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 14 April. Heden werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering der Naamlooze Yennootschap „deLeid- sche Bonwvereeniging" gehouden. Het bleek dat de toestand alleszins gunstig is; het dividend werd op 5 pet. vastgesteld. Het aandeelen-kapitaal werd wederom met 20,000 vergroot. In de Gorte- en Haverstraten zijn 42 werkmanswoningen in aanbouw. Met het oog hierop is een obligatie-leening groot 30,000 a 4£ pet. in aandeelen van 500 bij de heeren Reimeringer en Zn. alhier opengesteld, om op 1 November van dit jaar te worden uitgegeven. De voorzitter, prof. Heynsius, bracht in warme bewoordingen hnlde aan do verdiensten van wijlen den hoer H. A. Schmier, die gedurende vele jaren lid van het bestuur en penningmeester was, en door zijne kunde en toewijding tot den bloei der ven nootschap veel heeft bijgedragen. Zijn verlies werd door zijne medeleden en het bestuur innig betreurd. In plaats van wijlen den heer Schmier werd tot lid van het bestuur mr. H. L. A. Obreen gekozen, terwijl het aftredend lid van het bestuur, dr. W. Pleyte, herkozen werd. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar is het Rijks-Museum van Oudheden alhier bezocht: het museum op de Breestraat door 649 en het ge bouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld, door 123, te zamen 772 personen; het Rijks-Kabinet van prenten en pleisterbeelden door 122 personen. Het Rijks-Eth- nographisch Museum was dien tijd gesloten. Door dr. P. P. C. Hoek, te Leiden, secre taris der Ned. Dierkundige Yoreeniging, wordteen onderzoek gedaan naar de Fauna van de Ooster- schelde. Dit onderzoek staat in verband met het ten vorigen jare door het zoölogisch station verrichte en het in dit jaar voort te zotten onderzoek omtrent de leefwijze, voortteling enz. van do oesters en mosselen. Sardous „Forróol" was hier toch niet geheel en al onbekend. Den 7den Februari 187S nl. was hot door het Fransche gezelschap onder directie van den heer A. Lo Clère, van het Grand Theatre van den heer A. Yan Lier, in onzen Schouwburg, als „comédie" - niet als drama - ten tooneele ge bracht, althans blijkens een ons welwillend toege zonden affiche van dien datum. In de zitting van den hoogen raad van heden heeft mr. A. A. Kuiler, te Delft, den eed als advo caat, bij hot hoogste rechtscollege, afgelegd. Te Utrecht is overleden mr. A. C. J. baron Taet* Van Amerongen, kamerheer des Konings in buiten gewonen dienst, ridder der Militaire Willemsorde en van de Eikekroon en versierd met het vrij willig Metalen Kruis, behaald in 1830, als officier bij de Utrechtsche schutterij, waarvan hij later kolonel-commandant geweest is. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Maart jl. opgebracht 10,223,578, tegen 9,892,397 in Maart 1881on gedurende de eerste drie maanden van 1882 ƒ23,299,945 tegen ƒ22,499,599 in hetzelfde tijdvak van 1881. Het 3/12 der raming bedraagt 25,307,926. Aan generaal Van der Heydeu is eergister avond to Amsterdam een ovatie gebracht. De generaal werd namelijk bij zijne komst in den schouwburg „Frascati" door het publiek met geestdrift toege juicht. Het orkest hief fanfares aan en speelde den Atjeh-marsch. Naar men verneemt, zullen de eigendommen der Koninklijke Nederlandsche Tuinbouw-Maat- schappij „Linnaeus", gevestigd in de gemeente Water graafsmeer, in andere handen overgaan en zal die Maatschappij worden geliquideerd. Hot wetsontwerp tot onteigening an perceelen voor een spoorweg (tramweg) van Den Haag naar Schevoningen is aan de Tweede Kamer aangeboden. In Augustus en September van dit jaar zal te Zwolle een geschiedkundige Overijselsche ten toonstelling worden gehouden. Al wat betrekking heeft op dat gewest kan ingezonden worden vóór 15 Mei a. a. aan den heer N. A. Cramer te Zwolle, bij wien prospectussen, programma's on nadere inlichtingen te bekomen zijn. Met genoegen lazen wjj in de Pr. Gr. Crt., dat Gedeputeerde Staten van Groningen volhardden bij hun vroeger besluit, om drukpersen niet als molens te beschouwen. De fiscus had de firma Erven Yan der Kamp weder als molenaar aangeslagen, de rechtbank van Groningen had hem in het ge lijk gesteld. Maar de spitsvondige uitlegging door rechtsgeleerden is op het gezond verstand van Ge deputeerden afgestuit. Maar zal, nu de colleges van Gedeputeerden onderling zoozeer in zienswijze verschillon, do hooge Regeering dezen toestand laten voortduren en toe zien dat de beoefenaars van hetzelfde beroep in de eene provincie volgens een anderen maatstaf wor den aangeslagen dan in de andere? Een eerste vereischte in een goed ingerichten Staat is toch, dat de wetten gelijkelijk worden toegepast. AC.) Het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam, is Dinsdag to Nieuw-York aangekomen; do „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Woensdag tePort-Saïd en vertrok gisteren; de „Cele bes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 April van Southamptondo „Amsterdam" arriveerde giste ren te IJmuiden van Nieuw-York; de „W. A. Scholton" is Woensdag van Nieuw-York naar Rot terdam vertrokken. Gemengd 1*7 5 o xivvs. Hoe gevaarlijk het is om, terwijl een trein in aantocht is, toch nog den spoorweg over 1 te steken, blijkt weder uit hetgeen den 66-jarigen arbeider Pieter Yan Egmond, wonende te Rijnsburg, hedenmorgen is overkomen. Toen omstreeks lieu uren de trein uit Amsterdam den overweg aan de Haarlemmertrekvaart passeerde, kwam deze in aanraking met genoemden arbeider, die de onvoor zichtigheid had don weg nog te willen oversteken niettegenstaande reeds do boomen gesloten waren. Hoewel de machinist den trein zooveel mogelijk beproefde te stoppen, werd de man toch inwendig ernstig verwond. Dezelfde trein nam hem mede naar hot station te LeideD, van waar hij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Bij nader onderzoek moetgeblekenzijM dat de baggeraak in den Yliet niet door de sleep boot, maar door een pakschuit in den grond is gevaren. Op de weekmarkt te Hoofddorp zijn gisteren bekroond do heer P. Koppes met een eer sten prijs voor runderen en een tweeden prijs voor schapen, de heer Knibbe met twee 1ste prijzen voor runderen. Ook dit jaar zullen op de Haagsche kermis slechts twee draaimolens worden toegelaten. Een rijtuig, waarin tien personen waren gezeten, geraakte gisteren door het schrikken van het paard in de gracht aan de Buitenwatersloot te Delft. Eenige in de nabijheid zijnde personen snelden too en door de kap van het voertuig los te snijdeD, konden alle zonder eonig letsel te be komen worden gered; ook het paard en het rijtuig waren spoedig op het droge gehaald. De commissaris van politie in de 3de afdeeling te Rotterdam acht zich nogmaals verplicht te waarschuwen tegen de firma Doesburg en Co., wenende in zijne afdeeling Schoolstraat No. 28, welke firma niettegenstaande een harer leden hem heeft verklaard dat do zaken niet meer werden voortgezet toch nog blijft adverteeren aan alle personen die geen vaste goederen bezitten, maar eerlijk zijn en voldoende waarborg knnnen stellen of aanwijzen gelden ter leen te verstrekken op zeer aannemelijke voorwaarden. Het is den commissaris bekend dat de lste voorwaarde is toezending van 5 voor kosten en bemoeiingen, terwijl het hem is gebleken uit tal van klachten dat nimmer gelden ter leen worden verstrekt en dat de eens betaalde 5 niet meer terug te bekomen zijn. Tevens wordt gewaar schuwd tegen een lid dier firma, Willem Aalberfc Yan Dolder genaamd, die zich bovendien nog bolast met hot bezorgen van betrekkingen. Als eerst een zeker bedrag is betaald, laat hij in don regel niets meer van zich hooren. In de Ridderstraat te Amsterdam heeft een man zijne vrouw bij een twist eenige messteken toegebracht. Hij is in hechtenis genomen. Mejuffrouw H. Lamers, ongeveer 60 jaar oud, alleen wonende in de Papengas te Nijmegen, was sedert een paar dagen niet buiten of in hare woning opgemerkt, waarover de buren zich beangst maakten, ten gevolge waarvan men hare woning ontsloot en daarin een onderzoek insteldemen vond haar dood in eene kamer. Naar do uiterlijke ken- teekenen te oordeolen was de dood reeds langer dan 24 uur ingetreden en gewelddadig veroorzaakt, vermoedelijk door zelfmoord. Men vond op onder scheidene plaatsen in hare woning goud-, zilver en papieren geld zonderling geborgen, terwijl eenige effecten en schuldbewijzen werden ontdekt, zoodat de ongelukkige bemiddeld mocht genoemd worden. De verzegeling van een en ander vond onmiddellijk Do gewezen commies der posterijen C. is gisteren door het hof te Arnhem veroordeold tot zeven jaren tuchthuisstraf. Er heeft een hevige brand gewoed in eene schnur van do erven B. Bakker onder Pernis. Meer dan 150 schapen zijn in do vlammen omgokomen. Toen Loon Poltzer het huis betrad? waarin Bernays vermoord werd, was hij blijkbaar ontsteld. Nadat hij in de kamer was gebracht, ver langde de rechter, dat hij zou vertollen, hoe do zaak zich had toegedragen. Leon verteldo nu, dat hij Bernays had verzocht om plaats te nemen in een fauteuil voor het schrijfbureau. Hij was blijven staan. Men sprak eerst over het weer. Eensklaps riep Bernays uit„Maar ik ken u, gij zijt Leon Peltzer - „Welnu, wat zou dit?" vroeg Leon. - „Gij zijteen falsaris, een geraeone afzetter," antwoordde Bernays.- „Ik verbied u dat nog eons te zeggen," riep Leon toen. Bernays wilde heengaan. Leon hield hem tegen en in de worsteling greep hij naar een pistool on schoot hij Bernays dood op een afstand van 60 centimeter. Yolgens Leon viel Bernays voorover, met den rechterslaap tegen een punt van het schrijf bureau. Hij had het lijk op den fauteuil geplaatst; eerst dacht hij, dat Bernays alleen gewond was, en haalde ammoniak, maar hot was tevergeefs. Leon verzekerde dat hij 's avonds nog naar Aken ging en niet weer naar Brussel terugkeerde. Ge durende het geheelo schokkend tooneel voor den rechter van instructie was hij zeer koelbloedig en hij had op alles een antwoord gereed. Eergisteren onderging Loon weer een langdurig verhoor voor den rechter van instructie. In tegen stelling met Armand, die vaak zenuwachtig en prikkelbaar is, blijft hij zeer kalm en beleefd voor allen, die met hem in aanraking zijn. Te Nogent aan de Marne (Frankrijk) gingon dezer dagen acht personen ter gelegenheid van de bruiloft der oudste dochter van den heer en mevrouw Hubner in tweo booten spelevaren. Op een oogenblik dat de booten dicht bij elkaar waren, stak de bruid haren vader de hand too. Men wa3 uitgelaten vroolijk, do overigen wilden elkander evenzoo begroeten, eene der booten sloeg om en do

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1