DAGBLAD, N°. 6796. Donderdag 13 April. A0. 1882. LEIDSCH PB IJS DEZER AO CRI ST: Toer Leiden per 8 maanden1.10, Franco per post1.40. Atzondsrl\jke Nommere.0.05. De» Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 10 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incasse ren ba i tea de stad wordt 0.10 berekend. LEl&IfifV, 13 April. Door regenten van do Rooinsch-Katholieke armen en het "Wees- en Ondeliedonhuis wordt, ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van inr. J. L. Klavcrwijdeu, de volgende voordracht aangeboden, als1°. mr. C. H. P. Klaverwijden en 2®. den beer J. G. F. Hoelen. Bij de heden gehouden aanbesteding van het éénjarig onderhoud der kazornogebouwen alhier, begroot op f 5530, waron do volgende inschrij vingen ontvangen: van J. Boom te Leiden voor f 5053, M. Kapteyn Den Bouwmeester te Loider- dorp voor f 5167, "W. P. J. Verhaar, A. Resso- naar, S. Van Leeuwen eu W. H. Neuteboom, allen te Leiden, resp. voor 5598, f 5760, f 5900 ©n 6040. - Voor het beroep naar Leiderdorp is door dr. W. Gceeink, pred. te Schipluiden, bedankt. Tot aanvulling van zijn memorio heeft de gepensioneerde kapitein Kauffmann than3 in een open brief aan den heer De Casembroot eenige verklaringen van Indische autoriteiten, dio gunstig aangaande zijn beheer over de dwangarbeiders ge tuige)!, openbaar gemaakt. De bedoelde autoriteiten zijn gea9raal Van der Hoy don, de generaal Auff- mortlt, do dirigeerende officier van gezondheid 1ste klasso Hamilton of Silvertonhill, do luit.-kol. van den generalen staf Gey van Pittius, de dirigeerende officier van gezondheid 2de klasse Van Lokhorst, de kapitein der infanterie G. Halewjjn en de lste luitenant der inf. IC. G. A. Vomer. Bijna al de autoriteiten protesteeren tegen de beschuldiging van wreedheid, welke den heer Kauffmann ten laato wordt gelegd. By den Raad van State is een wetsontwerp aanhangig tot hot sluiten van een 3-percents-leening van ongeveer 80 milliocn. Dezo ïeening moet grooton- doels strekken tot dekking der tokorten van do Indischo begrootiugon. Bij een groot aantal bewoners van 's-Graven- hage heeft hot bericht, dat het paleis op den Kneu terdijk, waaraan zoovolo historisch© herinneringen verbonden zijn en dat tot de weinige gebouwen be hoort, welke een sieraad dier gemeente mogen ge noemd worden, met slooping bedreigd wordt, een go voel van weemoed opgowekt, dat zich in alle kringen meer en meer openbaart. Van verschillende kanton werd daarbij de wonsch geuit, dat doze meening onder do aandacht van den Koning mocht worden gebracht, in het vertrouwen dat do uit drukking van dit gevoel, dat van een warme sym pathie voor de traditiën van het stamhuis van Oranje getuigt, Z. M. tot eon wijziging van de yoorloopig ontworpen plannen zon kunnen doen besluiten. Met dit dool in een adres aan den Koning ontworpen, dat, reeds van de onderteokening van verscheidene bij do Haagsche burgerij geachte namen voorzien, bij don heer Mart. Nijhoff on op verschillende andore plaatsen ter verdere onderteekening voor do ingezetenen is nedergelegd. De minister van financiën heeft den brief van B. eu Ws. betreffende den toestand van het Haagsche Bo3oh beantwoord. Hij verklaart dat de noodige maatregelen voor het inboeten en beplanten van het Bosch genomen zijn en dat met do geheele wegruiming der gevallen boomen niet eerder dan thans kon worden aangevangen. Hij verzekert och ter dat, onder de leiding van den ervaren deskundige, don lieor Zocher van Haarlem, al de zorgen aan het Bosch zullen worden besteed, die trots de geringe bijdrage van 1000, die do gemeente zich jaarlijks voor hot onderhoud getroost, in billijkheid kunne» worden gevorderd. Het gevolg van den Koning en de Koningin reed gisternamïddag by aankomst te Amsterdam on middellijk naar het Paleis. HH. MM. brachten eerst ©en bezoek aan de koniDgin van Zweden in het Amstelhotel. Betreffende dit bezoek deelt het Hdbld. het volgonde modeFreule Eketraen baron Cronstodt, hofdame en kamerheer van de koningin van Zweden, ontvingen do hooge gasten aan den ingang van het Amstelhotel, terwijl de koniDgin van Zweden HH. MM. aan de trap to gemoet ging. Het bezook duurde omstreeks een half uur. Het Amstelhotel was voor dezo gelegenheid sierlijk met bloemen en planten getooid en do vestibule maakte een schoonon indruk, niet weinig verhoogd door het aantal gasten, meest vreemdelingen, die in de vestibulo en corridors waren gegroepeerd en getuigen waren van de hartelijke wijze, waarop het Noderlandsche volk zijn Vorstenhuis eert. Duizenden toeschouwers waren langs don weg naar het Amstelhotel geschaard, di^ luide hulde brachten aan het vorstelijk paar. Precies te 3 uron kwamen HH. MM. ten paleize op den Dam, waar zij door eono talrijke menigte werden verwelkomd. Als gewoonlijk verschonen de Koning en do Koningin op het balkon, waar zij met lnid gejuich werdon begroet. De koningin van Zweden, vergezeld van freule Eketra en baron Cronstedt, heeft te 4 uren een tegenbezoek aan HH. MM. ten paleize gebracht. Des namiddags was er diner ten Hove, in do Mozeszaal, van 23 couverts. Tot do gecoodigdon behoorden de Commissaris dos Konings in Noord-Holland, do burgemeester van Amsterdam en do vice-admiraal-cominandant der mariniers. De Koningin bracht hedenvoormiddag oen bezoek aan do school voor havelooze kinderen, op de Baan gracht; aan hot Bestedelingenhuis, Prinsengracht bij de Leidschegracbt, en aan het St. Jacob-gesticht, ïn de Plantage. De Haagsche correspondent van do „Prov. Gron. Crt." meldt dat oen buitenlandsch juwelier aangekomen is mot de hem door den KoniBg en de Koningin bestelde geschenken voor de aanstaande gemalin van prins Leopold van Engeland. De Koning geeft aan zijne schoonzuster een prachtig diamanten collier, ter waarde van 80,000 gulden, en de Koningin een dubbel parelsnoer. De med. doctorandus Haak en do med. can- dida&t Scheltoma, beiden van de Utrechtsche uui- I versiteit, zullen deelnemen aan de expeditie naar de Noordpool met de „"Willem Bareudsz". Door den hoer S. Van Kakorken, te Breda overledeD, is 10,000 vermaakt aan de Fröbelschool, zoomede een gelijke som aan het oudovrouwenhuis. Tot do verbintenis, om, na het verkrijgen van den titel vaD arts, een benoeming tot off. van gez. 2de kl. bfj het personeel van den geneeskundigen dienst dor landmacht aan te nemen, is alsnog toe gelaten de student in do geneeskunde S. De Jong, van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en zulks onder genot van de tegemoetkoming, be doeld bij art. 13 van het reglement, behoorende bij het Kon. besluit van 30 October 1880 (Staatsblad No. 187). De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat tot opleiding tot de be- trekking van telegrafist 2de kl. bij de Rijkstelegraaf na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus 1 a. s., leerlingen kunnen worden toegelaten, aanvan kelijk op een daggeld van één gulden. Deze leer lingen kunnen, na voldoende blijken van geschikt heid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist 2de klasse, aan welke betrekking aanvankelijk een jaarwedde van ƒ900 is verbonden. Do minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 8 dezer on de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van 8,416,749.74'/r De audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag as. niet plaats hebben. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, passeerde 10 April Gibraltar; de „Noord- Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde dien dag te Batavia; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok 9 April van Aden; de „Amster dam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gistermiddag en de „Stella", van Amsterdam naar Nieuw-York, gisterochtend Scilly; de „Cantor", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gister ochtend Dungenoss; de Conrad" arriveerde heden te Batavia van Amsterdam. Gemengd N ieu>v 6. Even nadat hedenmorgen omstreeks halfnegcn een trein van don stoomtram van hier naar Katwijk was vertrokken, derailleerde nabij het tolhek op den Rijnsburgschen straatweg de ma chine, en wel zoodanig dat ze geheel omsloeg en door den val geheel uit het verband gerukt werd en voor verderen dienst ongeschikt was. Met mede hulp van een ploeg arbeiders van do Hollandsche Spoorwegmaatschappij en den lijnopzichter daarvan slaagde men er na een paar uren in den weg weer vrij te krijgen. De machinist was met moeite uit zijne positie gered. Uitwendig bekwam hij slechts een kleine verwonding aan het hoofd, doch door de pijn welke hij op verschillende plaatsen van zijn lichaam gevoelde, vreesde men dat hij ook inwen dig was gekneusd, waarom hij dan ook in het aca demisch ziekenhuis is opgenomen geworden. De beide personenwagens leden eveneens schade, vooral aau de balkons en het glaswerk; dooh de passa giers kwamen gelukkig met den door den schok veroorzaakten schrik vrij. Omtrent de oorzaak der ontsporing vernemen we dat ze na nauwkeurig onderzoek moet worden toe geschreven aan het niet in orde zijn van den weg; reeds gisteren heeft men daar om die reden lang zaam moeten rijden; hedennacht was dan ook aan den weg, welke hier ook door den N.-Z.-Holl. tram wordt bereden, gewerkt om de gebroken te verhelpen. Vermoedelijk kwam nu de eene rail voorbij de andore, waardoor de flens van de machine er boven op moest loepen, deze zelf vervolgens tegen den aan de sloot staanden boom terechtkwam en door den schok ten slotte het onderste boven werd geworpen. De timmerman Van H. buiten de voormalige Koe poort, die zich gisternamiddag op den stoomtram Leiden-Haarlem bevond, sprong onder Sassenheim nabij Postbrug van den in vollen gang zijnden wa gen, doch met het treurig gevolg dat hij met een zijner beenen onder do wielen geraakte. Ernstig verwond word hij opgenomen en per vigilante ook naar het academisch ziekenhuis alkior vervoerd, waar hij nog denzelfden avond overleed. Uit Noordwijk wordt aan de N. R. C. geschreven dat io den laatsten tijd men daar weder meer hoort spreken van de plannen om er aan het zeostrand eene badplaats te stichten. Reeds zon voor eene som van f 15,000 con uitgebreid terrein van het Rijksdomein aangekocht zijn, met het doel daarop een 40-tal villa's te bouwen. Op de kaas- en botermarkt te Bodegra ven werden gisteren aangevoerd: 17 wagens met kaas mot 637 stuks, wegende 3200 kilogram: de lste qualitoit werd verkocht voor 28 a 30 en de 2de qualiteit voer 20 a 24; - 120 kilogram hooiboter, waarvan de prijs beliep 1.15 het kilo. De handel in beide artikelen was zeer vlug. 'sMorgens omstreeks halfzes, van den 7den April, is uit de Ringvaart onder Haarlem mermeer, nabij de Nieuwe Meer, tegenover het schoolgebouw, B. B., Ringd. 40, opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, oud ongeveer 26 jaar, middelmatige lengte, gekleed als volgtblauwe marinepet, roode zakdoek om den hals, gemerkt J. J. S. 6, witte onderbroek, blauw geruit overhemd, blauw baaien hemd, blauw gebreid mouwvest, rood

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1