DAGBLA Woensdag 12 April, <>71)5. A°. IN 2 PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.1.10. fvaoco per post.1.40. Afzonderlijke Hommers.a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regeli 1.05. iedere regel meer O.ï?^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het it;assee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 13 April 1*82, des namiddags te twee ureu. Punten ter behandeling 1° Verzoek van B. Van Velzen, wed. C. Omvlee, om con tinuatie als stads-vroedvrouw. (5*2) 2°. Idem als voren van Dr. J. C Kist, als stads-genees- heer. 166) 3°. Benoeming van een Regent van de R.-K. Armen en het Wees- en Oudeliedenhuis. (58) 4°. Idem van een tijdelijken Wethouder. 5°. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 6°. Verzoek van J. De Graaf, ter bekoming van grond aan de Spanjaardsbrug. (55) 7°. Voordracht betrekkelijk den aanleg van duinwater buizen in eenige straten en grachten der gemeente (49 en 53) 8°. Idem tot het aangaan van eene geldleening ten behoeve der gemeente. (57) PATENTBLiDEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het 3de kwartaal, dienst 188i/82 van art. 5964 tot en met art. 4121, bij voornoemd College, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van één tot drie uren, en 2ulks van 4*2 lot en met 15 April e. k Leiden, De Wethouder voornoemd, 31 April 1882. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. MSI WEM, 11 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 121 kindoren, als63 zoons en 58 dochtersoverleden 102 personen, waaronder 5 elders vroonachtige, als: 17 mannen, 20 vrouwen, 39 zoons en 26 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 7gehuwd 19 paren. Door de Leidsche afdecling van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zijn tot afgevaar digden ter algemcene Mei-vergaderÏDg benoemd do heeren P. G. Lancel en G. Yan Driel Bz.; tot plaatsvervangers de heeren G. Looman en W. Kok, en voor de algemecne September-vergadering als afgevaardigden de heeren "W. Kok en Joh. Vlaan deren en tot plaatsvervangers do heeren G. Van Driel Bz. en G. Looman. Bij de heden gehouden openbaro verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 28, ƒ15, 3.30 en f 1.65; de laagste f 2S, 15, 3 en 1.55. Tot de Rijksnormaallessen to Voorschoten zijn toegelaten: tot de eerste klasse: mejkv. E. C. Bowier; - tot de voorbereidende klasse A: H. De Jong, uit Wassenaar, W. P. Petrie, uit Voorschoten, en jongejuffrouw H. W. Van Egmond, uit Oegstgeest. - Een mannelijke en een vrouwelijke candidaat werden afgewezen. Bevorderd werdentot de voorbereidende klasse B J. W. IJ. Kleingeld, uit Veur, P. Kneyber, uit Stompwijk, D. Paap, uit Voorschoten, J. J. Van Bostelen, uit Oegstgeest, jongejuffrouwen H. E. E. Broers, uit Voorschoten, D. J. Werdes en C. C. Nell uit Wassenaar. - Eene vrouwelijke leerling werd niet bevorderd. Bevorderd tot de eerste klasse: F. H. Petter, G. Kamphorst, M. P. C. Petrie, uit Voorschoten, H. Mattiesing, uit Wassenaar, en de jongejuffrouwen M. E. Bernhardi en A. C. Van Duykeren uit Voor schoten; - tot de tweede klasse: J. G. Baart, D. G. Van dor Horst, A. Van Santen, J. H. Smit, E. Jung ea mej. C. J. Bernhardi, allen uit Voor schoten - tot de derde klasseC. Tiomeyor, J. C. Paap, J. Koot en mej. R. M. E. Aartse, uit Voor schoten, en A. De Geus, uit Oegstgeest, H. H. Van der Plas, uit Wassenaar, en D. Den Baars, uit Veur; - tot de vierde klasse: mej.M.P. Van Rosmalen, uit 's-Gravenhage. De lessen worden na de vacaotio geopend met 34 leerlingen. Ds. F. Van Spall te Leimuiden, beroepen naar Wageningen, beeft bedankt voor Ouddorp en Dirksland. Op eene bevolking van 2072 zielen zijn te Woubrngge 9 vergunningen verzocht en verleend om sterken drank in het klein te verkoopen, zoodat het maximum, hij art. 2 der drankwet bedoeld, bereikt is. Hiervan zijn 8 personen die tevens krui denierswaren verkoopen. In het geheel zijn in die gemeente 37 gepatenteerde winkeliers in kruide nierswaren. De Algemoene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft den 4den en 5den April eene buitengewone vergadering gehouden ter behandeling van een schrijven van B. en Ws. der gemeente Amsterdam, hun wensch te kennen gevende, dat naar art. 1 van het reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid tot vorming van Evangeliedienaren voor de Nederl. Herv. Kerk dat onderwijs ook te Amsterdam gegeven worde en daartoe twoo kerkelijke hoogleerarcn mogen benoemd worden. De vergadering, zegt de Kerk. Crt., deed ter voorbereiding van uie zaak wat zij vooralsnog mogelijk achtte. Van 14 tot en met 17 April a. 8. zal in het Gobonw voor K. en W. te 's-Hage de 7de voor jaarstentoonstelling van de „'s-Gravenhaagsche Tumbouwvereeniging" plaats hebben. De Nederlandse.be spoorwegen zullen 50 pet. reductie op den gewonen vrachtprijs toestaan aan de deelnemers aan het Nationaal en Internationaal Con cours op alle wapens, te Amsterdam te houden op 16 en 17 Juni e. k. Het stoomschip „Prinses Amalia" vertrok Zaterdag van Batavia naar Nederland; de „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-Vork, passeerde gister morgen vroeg Lizard. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. tor zee F. H. P. Van Alphen, den 7den dezer te Civita Vocchia aangekomen. Aan boord der schepen is alles wel. De reisromto van het eskader is: 14 April van Civita Vecchia; IS April te en 25 April van Mes sina; 5 Mei te en 13 Mei van Konstantinopel; 16 Mei to en 20 Mei van Smyrna; 27 Mei te en 29 Mei van Tripoli (Syrië); 30 Mei te en 2 Juni van Beyreuth; 6 Juni te en 10 Juni van Alexandrië; 18 Juni te cn 24 Juni van Malta; 6 Juli toen 16 Juli van Cadix naar Nederland terug. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hobben. Gr ÏS fö cl I*Tï -w Gedurendo do heide Paaschdagen zijn aan het station alhier afgegeven 653 plaatskaarten in de richting Daar Amsterdam, 2052 in die naar Rotterdam en 755 in die naar Utrecht. Van den Noord-Zuid-Holl. stoomtram werd tus- schen Leiden en Haarlem op den tweodem Paasch- dag door 4294 personen gebruik gemaakt, op brengende f 904.85. Tusschen Leiden en Katwijk werden op beide dagen per Rijnlandsehen stoomtram vervoerd 5242 passagiers, waarvan alleen 4006 op Paasch-Maandag. Het spijt ons te gelijk met deze opgave een feit te moeten vermelden, dat zich voordeed, toen gisternamiddag de stoomtram van 4.30 uit Katwijk aan zee moest vertrekken. Men had toen nl. geen conducteur! Allo pogingen om de aandacht te wok ken door aanhoudend met de stoomfluit te werken, bieren vruchteloos en men liet den trein staan, j Eindelijk, naar het ens scheen na rijp overleg, kwam men tot de conclusie om don tram te laten vertrekken zonder conducteur, hetgeen evengoed j driekwartier vroeger had kunnen geschieden. Lang- j zaam reod nu do tram tot Katwijk-binnen, waar eindelijk een condnctenr gevonden word. "Wij ma ken de directie bepaald een verwijt van het ge beurde, omdat het den schijn geeft alsof de dienst nog op zeer losse schroeven rust. Maar bovendien werden de passagiers blootgesteld aan eene her haling van een ongeval zooals eenige maanden ge leden plaats had, gezwegen nog van het onpi e ziorigo dat voor menigeen het etensuur verstreken on daar door hot grootste gedeelte van den avond ver i oren ging. Ook oen jubileum! - Heden herdenkt onze stadgonoote mejuffrouw J. A. Wtjland den dag waarop zij zich voor 25 jaren als hand- schoenenwaschter te dezer stede vestigde. Velen kunnen getuigen hoe zij aan dat vak de meeste zorg besteedt. Daarom ging zij ook in 3860 naar Parijs om te beproeven ook op dit gebied uitbrei ding en zoo mogelijk de noodige verbeteringen aan te breDgen. Met onvermoeiden ijver zal zij hare taak blijven voortzetten. Drie artilleristen kregen Zaterdag avond omstreeks halfnegen met don kofflehuishouder N. in de Lijsbethsteeg twist, waarvan het gevolg was dat N. eerst tegen den grond en daarna te water geworpen werd. Gelukkig werd hij onmiddellijk door voorbijgangers gered. De politie maakt tegen de vermoedelijke daders proees-verbaal op. Gisteravond hebben alhier ook twee vrouwen met elkander ruzie gekregen, waarbij do eene de andore eene flinke snede over het aangezicht toebracht. De daderes is onmiddellijk door de politie in bewaring genomen, terwijl tegen haar mede procos-verbaal wordt opgemaakt. Op vermoeden van valschheid is don 12den Maart te Leiden in beslag genomen een gulden, voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1864; terwijl den 23eten Maart te 's-Gravenhage beslag werd gelegd op eon gulden, voerende de beeltenis van koning Willem H en het jaartal 1847. Beide stukken zijn door 's rijks munt onderzocht eD verklaard valsch to zijn. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Den 7den en 8sten dezer zijn alhier 56 schuiten met een mooie vangst aangekomen. Eenige buiten- lekkers besomden van f 150 tot f 320 in 8 a 12 dagen reis; de kustvisschers f 90 a f 175 in 5 a 8 dagen. Er werd besteed voor tarbot ƒ3 a f 8, tong f 0.25 a f 0.60, bunschol f 0.40 a f 0.70 en kabeljauw 1 a 2.50 per stukbinnenlokschol 5 a f 8, droogschol f 6 a f 7 en scharren /4a f 5 per mand; zeesterren 14 a 15.50 per bar. Te Alphen is een 3'/.-jarig dochtertje van de echtelieden H., wonende in den Alphenhoom, in den Rijn geraakt en verdronken. Naar men verneemt, zijn te Amsterdam een 70-tal Russische Joden aangekomen, die voor- loopig bij verschillende Joodsche familiën gehuis vest zijn. De diligence van Pieterburen naar Groningen, van Wieringa, geraakte bij Wotsinge in het water. In den met twee paarden bespannen wagen waren twaalf personen gezeten, die gelukkig met den schrik en een nat pak zijn vrijgekomen; de wagen werd nogal beschadigd. Van Jan Holland verschijnt eerstdaags „Moderne Heksen", opgedragen aan alle moedors in Nederland ter ernstige overweging bij de opvoe ding harer dochters. Gedurende de maand Maart zijn niet minder dan 1154 vreemdelingen, die zonder geld of middel van bestaan wareu, over de grenzen gezet. Nabij Bramsche (Ambt Lingen) is een arbeiderswoning afgebrand, waarbij twee kinderen, van 6 en 3 jaren, omkwamen. De ouders waren in de kerk on de kindertjes alleen thuis. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te St.-Agatha in do nabijheid van hot klooster een grooto boerderij afgebrand, waarbij 14 koeion,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1