LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 6794. Dinsdag 11 April. A0. 1882. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden*AÖ. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEB ADTEBTENTIEJt: Van 18 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incassee- ren bui ton da stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Gedurende het afgeloopen kwartaal is te Delft tegen 201 personen proces-verbaal op gemaakt wegens in kennelijken staat van dronken schap zich bevinden op de openbare straat. Ook is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt tegen de vrouw eens tappers wegens het toedienen van bedwelmenden drank (jenever) aan iemand die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Een winkelierster uit Halfweg was per spoortrein naar Amsterdam gekomen, om zaken te doenf 200 had zij in den zak. Toen zij er aan kwam en even op den Korten Singel was, ont waarde zij dat haar geld weg was. Bij een onder zoek vond men den ledigen zak in den spoorweg- waggon; het geld was zoek. Het 7-jarig dochtertje van den land bouwer Habbers, nabij Aseuray, onder Maasniel, Limburg, was bezig in een nabij de ouderlijke woning gelegen bosch hont te sprokkelen, toen zij verrast werd door een wild zwijn, dat het kind bij den arm greep. Een broertje van 11 jaar, die er getuige van was, liep ijlings naar huis, om vader te roepen, die dadelijk toeschoot en wien het ge lukte met een eendenroer het dier een kogel door het lijf te jagen, zoodat het op de plaats dood bleef. Het armpje van het kind is, dank zij der dikke onderkleeding, slechts licht gewond. Het zwijn woog niet minder dan 361 halve KG. Er reist in de streken van Onderden- dam een scharenslijper rond, die zijn beroep uit oefent op een tot dusver onbekende wijze. Hij houdt er nl. een stoommachine op na, die hg zelf heeft uitgevonden en aan de fabriek van den heer Smit te Hoogezand heeft laten maken. Deze scharen slijper, Harms geheeten, is een gezeten burger van Dalen, waar hg den winter doorbrengt; des zomers reist hij de noordelijke provinciën af met een grooten kermiswagen, die, behalve zijn stoomslijpmachine, alles bevat, wat voor zijn bedrijf en voor zijn klein huishouden vereischt wordt. Door een trein op den spoorweg Zwa- lnwe—Zevenbergen is een arbeider, v. E., overreden en gedood. Ten huize van de echtelieden Konraad Niekamp en Martha Lindemulder te Win schoten heeft de politie de moeder van laatstgenoemde, een ruim 90-jarige vrouw, voor wier onderhoud en ver pleging ook door een zoon en kleinzoon wordt bij gedragen, in den meest verwaarloosden en deernis- waardigen staat gevonden. Toen de politie de woning van Niekamp binnentrad, waren ouders en kinde ren in het woonvertrek aan den maaltijd; in de schuur, wier kap niet van stroodokken of een andere sluiting is voorzien, lag de hoogbejaarde moeder in den turfhoek in een bak, door wat oude frag menten van allerlei bedekt, met een gelaat, dat medelijden maar ook afschuw wekte. De verzorgers beweerden dat ze den gewonen middagkost niet gebruikte, maar toen een stukje wittebrood aan de beklagenswaardige werd voorgehouden, was ze in haar pogen om het te bemachtigen dierlijk. Maat regelen worden genomen om aan dien onnatuur- lijken staat van zaken een einde te maken. De politie maakte prooes-verbaal op. Dezer dagen bevond zich professor Cornelius, uit Munchen, met zijn gansche gezin in de bekende restaurant de Falcone, te Rome. Plot seling verneemt men een knal als van een pistool schot en die, naar de richting van waar het geluid werd vernomen onder tafel vandaan kwam. In een oogwenk had ieder zich zoover mogelijk van de plek verwijderd, met uitzondering van denjongsten zoon des professors. Zonder dat iemand van het gezin zulks wist, had hij zioh gewapend met een revolver. Doodsbleek zat hij als het ware vastge nageld op zijn stoel; hij kon zich niet verwijderen, want de kogel was hem diep in de dij gedrongen. Spoedig was de vereischte hulp aanwezig en hoewel de kogel nog niet kon verwijderd worden, bleek uit het onderzoek, dat de wond gelukkigerwijze niet gevaarlijk mocht worden geacht. In East Sussex was een man op het punt van veroordeeld te worden wegens het stelen van een bos hooi, toen zijn zoontje, een kleine knaap, plotseling in de gerechtszaal verscheen en zich als den dief aangaf. Hij bleek bij het kruisverhoor inder daad geen leugenaar te zijn. De „Indépendance" gewaagt van een volgens haar zeer waarschijnlijk gerucht, als zou Leon Peltzer, na een verhoor van meer dan een uur voor den rechter van instructie, zijne schuld beleden hebben aan den moord op den advocaat Bernays, afziende van de verdere pogingen om dien als onwillekeurigen manslag voor te stellen. Op het oogenblik dat Sarab Bernhardt te Londen trouwde, trad Leon Gambetta te Napels voor den Franschen consul in den echt met de gravin Raviolini, weduwe van graaf Raviolini, laatste afstammeling van den Doge van Venetië, Dandolo. Niemand wist van het plan. Gambetta had de gravin ontmoet op een bal bij den Italiaanschen consul te Parijs. Gambetta had een oogenblik geaarzeld in de kerk te trouwen, maar op aandrang van zijne bruid gaf hij toe.op voorwaarde dat Paul Bert het nooit te weten zou komen. Mevrouw Gambetta- Raviolini is 40 jaar oudCarolus Duran schilderde haar portret voor den salon van 1873. Zij is een brunette, een beetje gezet en spreekt uitmuntend Fransch. Zij bezit een vermogen van 50 millioen fr. BUITENLAND. Frankrijk. De president der Republiek zal de Paascbdagen te Chenonceaux gaan doorbrengen. Do zes groote mogendheden zijn het eens geworden over de wijzigingen, welke de staatsbe- grootiDg, zooals zij door de Egyptische Kamer der Afgevaardigden is aangenomen, zal moeten onder gaan. De Porte is echter niet over de quaestie ge raadpleegd en het is onzeker of dit wel ooit ge schieden zal. De invoer nit Frankrijk naar Engeland be droeg in 1861 17,826,646 pd. st., in 1879 38,459,096 pd. st.; de invoer uit Engeland naar Frankrijk nam van 17,427,413 jid. st. in 1861 toe tot 26,558,343 pd. st. in 1879. Uit Algiers wordt gemeldEen Fransche colonne bereikte Bou-Amena, versloeg hem geheel, maakte zich meester van zijn voorraad en van 26 zijner vrouwen, doodde en nam gevangen bijna allen die aan den strijd deelnamen, maar aan Bou-Amena gelukte het te ontsnappen. Zwitserland. Do commissie van vijftien leden nit den Nationa- len Raad heeft met 11 tegen 4 stemmen besloten, om de bekrachtiging aan te bevelen van het Zwit- sersch-Fransoh handelsverdrag en van de met Frank rijk gesloten overeenkomsten betreffende bescherming van fabrieksmerken en van den letterkundigen eigen dom, zoomede de vestiging van wederzijdsche on derdanen. Groot-Brltonnlê. Over het gebrek aan voedsel in Zoeloeland zjjn verontrustende berichten ontvangen. Ten gevolge van droogte is de oogst mislukt. Er heerscht groote ongerustheid onder de bevolking. .Te Limerick is eene lading dynamiet ontploft, welke geplaatst was op een venster van de kazerne der politie-agenten. JEÏet venster werd geheel wegge slagen en een gedeelte van een naburige stapelplaats vernield. De politie heeft drie personen aangehouden. De betreffende de Zoeloe-quaestie overgelegde correspondentie bevat een belangrijk schrijven van den secretaris van staat van de Transvaal, den beer Bok, van 16 Januari, waarin hij klaagt over den trenrigen toestand van het Zoeloeland en zegt dat zijne Regeering, om bloedvergieten te voorkomen, aan Engeland had verzocht Cetewayo op vrije voeten te stellen. Bok betoogt dat de Engelsche autoriteiten iets moeten doen; een van de 13 hoof den, die Engeland in het Zoeloeland aanstelde, Hamn, richtte een bloedbad aan onder den Abaqua- lusi8tameen deel daarvan nam de vlucht op Trans- vaalsch gebied; Hamu trachtte de Boeren te bewegen de vluchtelingen te verdrijven, maar de Regeering van de Transvaal weigerde, omdat zij wist dat de vluchtelingen dan ook zonden worden vermoord. Bok wenscht dat Engeland in dien toestand zal voorzien. De „Daily News" zegt dat die wensch billijk is, en voegt er bij, dat de anarchie in het Zoeloeland grootendeels aan Engelands bemoeizucht is toe te schrijven. Het blad verwacht veel van sir Henry Balwers bemoeiingen. Oostefii'.-Hong. Monarchie. Volgens officieele opgave hebben 130 vrijwilligers 150 opstandelingen bij Igovci aangevallen. Ver scheidene van laatstgenoemden sneuvelden; de overigen vluchtten. Gisteren is de omtrek van Dragalj en Gradovina na een levendig gevecht van opstandelingen gezuiverd. Spanje. Te Madrid is de tweehonderdste verjaring van Murillo's sterfdag herdacht. In de kerk van San- Ysidoro werd eene godsdienstoefening gehouden, welke door den koning werd bijgewoond, en een indrukwekkende optocht, waaraan alle kunstenaars verenigingen deelnamen, bewoog zich van de Plaza Mayor naar de Plaza Murillo, waar eene menigte kransen aan den voet van het standbeeld dos groo ten schilders werden nedergelegd. De Kamer der Afgevaardigden heeft de amende menten op het wetsontwerp der conversie met 74 tegen 18 stemmen verworpen. Effypte- De minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Italiaanschen consul-generaal medegedeeld, dat het aan de tweede prinses der familie Ismaël-pacha niet geoorloofd zal zijn, om te Alexandrië aan wal te stappen. De financiëele agent van Ismaël-pacha (een Russisch onderdaan) heeft bevel ontvangen om Egypte te verlaten. De propaganda van den agent van Ismaël-pacha moet eene toenadering tusschen Tewfik en het ministerie ten gevolge gehad hebben. Met toestemming der mogendheden, die in de internationale rechtbanken vertegenwoordigd zijn, heeft de Khedive een besluit uitgevaardigd, waarbij de wettelijke rentevoet, thans 12 pet., voor handels zaken tot 9 en voor civiele zaken tot 7 pet. wordt verlaagd. Vereenig-de Stoten. Het wetsontwerp houdende verbod der immigra tie van Chineezen heeft in den Senaat niet de meer derheid van tweederden verkregen, welke noodig is om het veto van den president te vernietigen. De president Arthur heeft den senator Teller tot minister van binnenlandsche zaken en den heer William Chandler tot minister van marine benoemd. De heer Hunt is tot gezant te St.-Petersburg aan gesteld. De senaat heeft de benoeming van den heer Teller bekrachtigd. Een ontwerp is bij den senaat ingediend, om de uit sluiting der Chineezen op zestien jjiren vast te stellen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1