LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6793. Zaterdag 8 April. A0. 1882. PBIJ8 DEZEB COUBAÜT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F RIJS DEB ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseo» ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Het nieuwe hotel „Zeerust" to Scheve- ningen, dat gebouwd wordt naar de plannen en onder leiding van den heer H. Westra, architect en bekend als ontwerper van het panorama-gebouw aan het Beznidenhout, nadert zijne voltooiing. In het laatst van November is men met den bouw begonnen en reeds in Mei a. s. zal het tot de ontvangst van gasten gereed zijn. Het gebouw bevat pl. m. 60 logeer kamers en zal aan de terras- of zeezijde te bereiken zijn door een monumentale trap van gehouwen steen. Het sons-terrain bevat behalve do noodige dienst vertrekken een ruime met bogen gewelfde bierhalle, die op oud-Holland8che wijze wordt ingericht en zeker niet het minst zal worden bezocht. De vloeren van de vestibule, de gangen en de bierhalle zijn in Italiaansch mozaïek. In den toren van het gebouw leidt een ijzeren trap naar een plateau, omgeven door een borstwering, van waar men een prachtig panorama kan genieten. De firma Christiaan Jansen Co. uit Amsterdam is thans bezig met het leggen van eene heet water verwarmingsleiding, zoodat „Zeerust" ook des winters tot de „gezochte" plekjes zal kunnen blijven behooren. Een woord van lof wordt gegeven aan de degelijke en vlugge wijze, waarop de aan nemer, de heer E. M. Rood, zijn werk volbrengt, daar het kolossale gebouw in nog geen zes maanden zal zijn tot stand gebracht. De groote cellulaire gevangenis waar mede de omstreken der residentie verrijkt zullen worden, zal worden gebouwd aan den weg, die van den Nieuwen Scheveningschen weg naar de gebouwen der duinwaterleiding voert. Het terrein op Wasse- naarsch grondgebied is reeds opgenomeo. Bij J. In'tVeldjIJwegbijdenLisser- weg (Haarlemmermeer), is een paard, als lijdende aan kwade droes, onteigend, afgemaakt en begraven. Duidelijk. - Officier van instructie: „Volgens 1 van het aanhangsel tot het regle ment zijn de honneurs de eerbewijzen die elk sol daat zijn meerderen moet bewijzen." Korporaal Pinkelenberg zet dit voor de manschap pen duidelijker uiteen. Korporaal„De honneurs zijn zoodanige eerbe wijzen en de eerbewijzen zijn datgene, wat men tegenover de zoodanigen in acht moet nemen, die datgene toekomt, hetgeen elk soldaat den zoodani gen schuldig is te bewijzen." Aangaande het huwelijk van Sarah Bernhardt met den heer Dam al a, een Grieksch koopman, wordt in een particulier telegram aan het Hbl. gemeld dat de echtverbintenis in de parochie Marylebone heeft plaats gehad. Sara Bernhardt be gaf zich met haren bruidegom naar de kerk in een hansom, terwijl twee getuigen in een anderen han som volgden. Het huwelijk geschiedde krachtens „bijzondere vergunning", zonder voorafgaande af kondiging; ieder kan zulk een vergunning in Enge land koopen. Sarah Bernhardt vergat echter dit stuk mede te nemen en moest er in haar hotel om zenden. Het huwelijk werd voltrokken naar de regelen der Engelsche kerk; bij het verlaten van het kerkgebouw vergaten de jonggehuwden echter een afschrift mede te nemen; zij zonden er later om. Sarah was den dag te voren uit Napels aan gekomen en huwde in wandeltoilet, met een Seals- kin-mantel. Zij verliet des avonds Charing Cross en speelt Zondag a. s. te Madrid. Zij kwam naar Londen omdat de bepalingen der Engelsche wet op het huwelijk eene echtverbintenis vergemakkelijken. Yolgens de „Genfer Tribüne" leest men voor zeker kantoor te Lucern het volgend opschrift „Vierwaldstatterseesalonschraubendampferactiencon- currenzgesellschaftsbureau." Den 15den April begint de rondreis van een Fransch gezelschap met „Les Rantzau" door Noord-Frankrijk, België en Holland (te Brussel alleen niet, Coquelin wil dat zoo), die twee maan den duren zal. Emile Marck zal met een ander gezelschap het nieuwe stuk in het zuiden van Frankrijk spelen. Te Sain te-Néomaye iseenvrouwte mid dernacht opgestaan, heeft hare beide kinderen, meisjes van twee en drie jaar, uit de wieg genomen en is daarmee in een put gesprongen. Des morgens vond men de drie lijken op den bodem van den put. Armoede en gebrek waren de oorzaak der wanhopige daad. Eenigen tijd geleden, zoo schrijft men uit Straatsburg, kwam van een beDde Zigeunersj gekampeerd in den omtrek van de gemeente Schweig- hausen, een vierjarig kind te overlijden, dat onder de vreemdsoortigste ceremoniën werd begraven. Dezer dagen kwamen die lieden terng en vroegen aan den eigenaar der herberg, waar de lijkplech- tigheid was gevierd, of het overleden kind nog niet uit den doode was opgestaan. Op het ontkennend antwoord eischte de bende vijf flesschen besten wijn en begaf zich daarmee naar het kerkhof. Een der Zigeuners maakte een opening in het gras, legde er den mond tegen en riep het kind. Toen natuurlijk ook geen antwoord volgde, goten de beide ouders onder het uiten van kreten en zuchten den inhoud der vijf flessehen door de opening, legden een kolossalen krans op het graf en ontstaken aan de vier hoeken van het daarop geplaatste gedenkteeken een kaars. Den volgenden dag lieten de Zigeuners drie muzikanten treurliederen op het graf spelen, waarbij de moeder aanhoudend tranen stortte. Daarna dronk men in de herberg met de muzikanten op het heil van den kleinen doode, waarbij de doop- vader een nationalen dans uitvoerde, alles gevolgd door een nachtelijk bal. De drie muzikanten ont vingen 100 fr. belooning. Inderdaad scheen de in lompen gehulde troep over belangrijke geldsommen te kunnen beschikken. Ging 't maar zoo in Tunis! - Een brief uit Senegal bevat de volgende bijzonderheden om trent een expeditie tegen de Mandinguen van Casa- manca,1 die vier Franeche vrouwen uit de stad Sedhion hadden ontvoerd en bovendien op de bezetting aldaar hadden gevuurd. Den llden Febr. vertrok de kleine colonne onder bevel van den kapitein ter zee Jacquemart van Dakkar en kwam den 14den te Sedhion. Den volgenden dag bewees de colonne de militaire eer aan het stoffelijk overschot van kapitein Geppi, den bevelhebber van Sedhion, die den vorigen nacht overleden was. Den 16den werden de versterkte dorpen Mourcounda en Bakoun, waar zich het beruchte opperhoofd Sounkary had genes teld, na een gevecht van anderhalf uur genomen. Den volgenden dag vervolgde men den vijand en verbrandde de dorpen Counagan en Diendee. De 18de werd gebezigd tot het aanvullen van mond en krijgsvoorraad. Den 19den en 20sten inneming en verbranding van Medina, Sitaba, Ida, Toureconnda en Bambadian, na een hardnekkigen tegenstand. Den 21sten keerde de colonne te Sedhion terug, waar de voornaamste hoofden hnnne onderwerping kwamen aanbieden en schatting betalen. In al die gevechten bekwam men slechts 9 gewonden, waar onder 2 zwaar, en werden 3 inlandsche vrijwilligers gedood en 12 gewond. De vijand daarentegen zou 80 man aan dooden en 150 aan gewonden tellen. Yeni, vidi, vici zou de bevelhebber der colonne met recht hebben kunnen uitroepen. Maar de vijanden waren ook geen Tunesianen met een zandwoestijn achter zich. Te Liverpool heeft zich een jonkman aangegeven als hebbende in 1873 de som van 60 pd. st. aan de Liverpoolsche Tramweg-Maatschappij ontstolen. Hij was belast met loon nit te betalen en verdween met het geld. Men kon hem niet op sporen en hoorde niets meer van hem. Thans is hij zijn diefstal komen beljjden; het geld was hem op zijne beurt ontstolen en hij had dienst in het leger genomen. Thans kwam hij de 60 pd. st. terugbrengen en zich ter beschikking der justitie stollen. Het ge- tuigschift, door hem als militair verkregen, luidde zeer gunstig. Een Rat in de Val. lste BEDRIJF. Het stuk speelt in een ziekenkamer. Personen: Dotaris Jal en mevrouw Dorbeen. Notaris. U zegt 20,000 aan Louisa X., niet waar? Mevr. Ja notaris en 10,000 aan mijn nichtje Clara. Verder moet u een kapitaaltje van ƒ20,000 bij mijn overlijden reserveeren en van de rente het gezin G. in de Boschstraat laten onderhouden. Het land, dat ik te H. heb liggen, vermaak ik aan mijn broerszoon Piet en 50,000 aan diens zustertje. Ik noteer, mevrouw. Hoe veel heb ik ook weer gezegd? 50,000. Neen, dat 's te weinig, ik heb altijd veel van 'tkind gehouden. Vermaak het 75,000. Lieve hemelik zou mijn goede Bet vergetenhaar vermaak ik een vast jaargeld van 600, te vinden uit effecten, die ik u zal ter hand stellen. Ik ben er. Nu heb ik nog een plicht te vervullen, notaris; Jaantje Q. heeft mij in mijn ziekte altijd zoo trouw bijgestaan, zoo liefderijk verpleegd, mij zoo menig maal den tijd gekort, een legaatje van ƒ2000 voor haar. (De stem van mevrouw Dorbeen wordt dor, en haar beenderengostel heeft rust noodig. 't Is ook een vermoeienden arbeid voor een kranke, zoo'n testament. Om en om de zes ton heeft ze vermaakt. De notaris is klaar met zijn aanteekeningen en verlaat voor heden de ziekekamer.) 2de bedrijf. (3 weken later.) Persoon: De notaris Jal. Alleenspraak Verduiveld mevrouw Dorbeen, je zit er warmpjes inJammer voor je nichtjes, neefjes en kennissen, dat de sijs met zijn sikkel niet is gearriveerd. Goed mensch, je bent me wel wat oud af, doch je tonnetjes verblinden me zoo, dat de cijfers alles weg cijferen wat me zou kunnen weerhouden je hand te vragen. Netjes opgeknapt gaat notaris Jal de deur uit, met het gevolg dat twee weken daarna de volgende advertentie in de stadsoourant prijkt: Getrouwd Notaris JAL met Mevrouw DORBEEN. Algemeene kennisgeving. 3de bbdrijf. Na de wittebroodsweken. Not. Jal. Ja vrouw, dat 's waar ook, 't is net zoo'n goed weer van daag om 'n erfenis tedeelen. Praten we is over ons tonnetjes. Ons tonnetjes De regenton, de keukenton, de Kom hou je maar zoo leuk niet. Die tonnetjes, je weet wel, waaruit je je nichtjes en neefjes wildet bedeelen en dat land. 'k Begrijp je niet, wat heb ik? Wel vrouw, ik bedoel je testament, datje me wildet laten maken, ziehier de aanteekeningen. Lieve hemel, heb ik je dat opgegeven Och beste man, dan heb ik zeker geijld, want zoover ik weet, bezit ik zooveel als mijn nicht Yerpoton mij iedere maand in een postwisseltje toezendt. (De notaris niest). Bet, de oude meid, die juist binnenkomt: Wel bekome 't je, notaris! (Pr. N.-B. en '3-H. Crt.)

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1