ver x>rgen stond, ontvreemd een muntbiljet van f 10 en an rijksdaalders en guldens voor ongeveer f 125. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Te Berlijn verdween twee jaren gele den uit een der bureaux van het postkantoor een couvert met wisselzegels ter waarde van 21,000 mark. De dader was niet te vindon en de chef van het bureau moest dientengevolge zijn ontslag nemeD. De man had een 58-jarigen diensttijd achter zich en l rok zich het gebeurde zoo aan, dat zijn gezond- hei er onder leed; zeven weken geleden stierf hij. Thans heeft een wegens diefstal in hechtenis geno men postbeambte bekend, dat hij twee jaren gele den dat couvert verduisterd had en, aangezien hij me^ de zegels niets kon doen, ze verbrand had. De verontwaardiging van het publiek is te grooter om lat de dader de gestolen zegels zonder moeite op hunne plaats had kunnen terugbrengen zonder zich zei ven in verdenking te brengen. Verleden Donderdag vermaakten in eene kazerne te Luik twee zeer bevriende korpo raals, Fondair en Hougardy, zich met schermen. Zij hadden twee niouw-modols floretten daartoe ge nomen, hoedanigo aan het einde uitloopen in een ovden metalen knop. Nadat het assaut geruimen tijd geduurd had, drongen de kampioenen op eik- aai iu en plotseling doorboorde Hougardy's wapen her masker van zijn tegenstander en drong dezen diep het neusgat in, zoodat eene hersenbloeding volgde. De ongelukkige is Zaterdag overleden. Morgen zal te Parijs een zonderlinge weddenschap worden beslist. Graaf B., gezeten op zijn merrio „Linotte", heeft 100,000 fr. gewed tegen deu rijken grondeigenaar V., dat bij van de pont de la Concorde naar Versailles zal gaan on terug, dat is 38 kilom., in 2 uren; V. wedt, dat in dien- zelfden tijd een slak een afstand van 2.80 meter op den rand van een biljart zal afleggen. Om de slak in beweging te krijgen, zal men hem een blaadje sla voorhouden met suiker bestrooid, dat hij nimmer zal kunnen bereiken. Volgens nadere berichten zijn bij het verbranden van de „Golden City" bij Memphis (Amerika) 9 mannen, 11 vrouwen en 3 kinderen omgekomen. BUITENLAND. Duitschland. Eene lichte ongesteldheid noopte de keizer gisteren zijne kamer to houdende gewone ontvangst der rapporten van de ministeriëele departementen bleef toen achterwege. De heraldische tentoonstelling te Berlijn is geopend. Prins Carl van Pruisen, de eerevoorzit ter der commissie, was door ongesteldheid verhin derd de openingsrede te houden. De indruk, dien de tentoonstelling in hare vorschillende afdeelingen op de aanwezigen maakte, was zeer gunstig; zij moet eene hoogstbelangrijke verzameling zijn van zelden of nooit aldus bijeengebrachte voorwerpen. Prins Bismarck heeft den lsten dezer zijn 67sten jaardag te Friedrichsruhe, zijn Lauenburgsch landgoed, gevierd in den kring zijner naaste familie. Het geschenk van 104 kiovitseïeren, die de rijks kanselier elk jaar uit Jever ontvangt met een plat- duitsch versje, was dit jaar reeds twee dagen van te voren gereed. Volgens gerucht zou Von Bismarck in den Bonds raad reeds op een meerderheid van 63 tegen 22 stommen voor het tabaksmonopolie kunnen rekenen. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" noemt het boweren ongerijmd, volgens hetwelk de naturalisatie zou gevorderd worden van buitenlandsche onder danen zoodra deze vijf jaren in Rusland wonen. Van iets dergelijks, zegt het „Journal", is geen sprake. Waar daarentegen is, dat aan buitenland sche landarbeiders, die na afloop van hunne con tracten om concessie van grondeigendom verzochten, ton antwoord is gegeven dat zoodanige concession slechts aan Russische onderdanen kunnen verleend worden. Even ongegrond noemt het „Journal" hot bericht, dat de Londensche beurs voornemens zou zijn de Russische fondsen van do ofhciëele noteering uit te sluiten. Dit bericht, zegt het blad, heeft trouwens weinig indruk gemaakt. Rus- Jands krediet is solide en zal dit blijven, dewijl de regelmatig inkomende belastingen en hulpmiddelen der schatkist voldoende zijn om aan alle vereischten te voldoen. De „Golos" meldt dat iedero dorpsgemeento uit- goüoodigd zal worden om eon vertegenwoordiger te zenden naar Moskou bij gelegenheid van 's kei zers kroning. Daardoor alleen zonden omstreeks 30,000 boeren te Moskou voreenigd worden. Volgens eene depeche uit St.-Petersburg aan het „Berliner Tageblatt" is de politie er eindelijk in geslaagd, den nihilist Koboseff in hechtenis te nemen, den man van don melkwinkel in de Kleine Tuinstraat, waar de mijn gegraven werd, die voor een aanslag op het leven van den czaar bestemd was voor het go val dat de moord op 13 Maart mislukt was. Öostenr.-Hong. Blonarchie. Het „Fremdenblatt" verneemt dat de keizer den waarn. Stadhouder, baron Kraus, benoemd heeft tot stadhouder van Bohomen, met den rang van geheimraad. Volgens officieel bericht ontving generaal Obadieh den 26sten Maart bevel, het terrein op den rechteroever der Drina, tusschen Foca en Gorazda, tot de grenzen van Montenegro en Sandschak door te trekken. Een colonne ontmoette den 28sten bij Ifzarkaraula opstandelingen, die na een kort gevecht terugtrokken, gedeeltelijk naar Santschak en grooten- deels naar Vikok. Een andere colonne ontmoette den 288ten bij Zecevalava 50 opstandelingen, die na een kort gevecht op de vlucht sloegen, één doode en de levensmiddelen achterlatende; de colonne bezette Ba9taci. Obadieh trok don 29sten van Foca naar Celebic, rechts en links colonnes uitzendende, en kwam bijna tegelijk met die colonnes te Celebic, na twee levendige gevechten bij Budaglavica en Velenic, waarin de opstandelingen op de vlucht gingeD, do levensmiddelen achterlatende. De troepen verloren één doode en twee gekwetsten. Twee colonnes, door Obadieh den 3lsten nifcgezondon naar Visovo, bemerkten, toen zij don top van den berg Rogjet bijna bereikt haddon, een bende oproerlingen in de vallei Tara, die op twee platboomde vaartuigen met hun vee de rivier overstaken. De troepen opendon het vuur op de schuiten en schoten er een in den grond. Vele opstandelingen verdronken, de overigen vlucht ten in noordelijke richting.' De troepen vonden de lijkeu van 39 opstandelingen en het aantal dat verdronk is onbekendde troepen leden geen verlies. Groot-Britasmië. Volgens do „Pall Mali" heeft prins Leopold in de laatste 14 dagen een hevigen aanval gehad van de ziekte, waaraan hij lijdt. Na zijne ongesteld heid te Arolsen in Januari was hij zwak gebleven en in do laatste dagon was men ongerust over zijn toestand. Volgens berichten uit Mentone was de prins iets beter, maar is er weinig kans, dat het huwelijk op den bepaalden tijd zal worden voltrok ken, tenzij do plechtighoid in de particuliere kapel van Windsor plaats hebbe. De koningin is daar voor, maar prins Leopold wenscht op dezelfde wijze als de hertog van Connaught te trouwen, en wordt aan dien wensch gevolg gegeven, dan zal het huwelijk misschien worden uitgesteld tot de laatste week van Juni, na den terugkeer der koningin van Balmoral. Uit Dublin wordt bericht dat Mitchell Ilenry, afgevaardigde van Galway, een der rijkste ledea van het Lagerhuis, tot pair zal worden verheven met den titel van baron Kylemore. De burgemeester van Manchester ontving anonieme brieven, waarin hem werd aangekondigd, dat Fenians van plan waren tegen Paschon het raadhuis in de lucht to doen spriDgen. Het gebouw wordt zorgvuldig bewaakt. Wanneer Bradlaugh de 500 pd. st. niet kan batalen, waartoe bij veroordeeld is, ten gevolge van het proces Clarke-Newdegato, zal hij bankroet worden verklaard. Kan hij dan niet binnen een jaar een schikking maken met zijn crediteuren, dan wordt zijn zetel vanzelf vacant. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Maart. (Vervelg). Blijkens telegram van den minister van koloniën van den 22sten Februari, is de resident van Palem. bang P. F. Laging Tobias benoemd tot ridder van de Militaire Willemsorde 4de klasse, als belooning wegens zijn moedig en beleidvol gedrag gedurende de jongste verwikkelingen in het Palembangsche. Te Padang gaat het gerucht dat er weder onaan gename tijdingen uit Atjeh zijn ontvangen. Eene patrouille van 20 bajonetten en gecommandeerd door den 2den luit. der inf. A., zou door eene sterke bende maraudours plotseling overvallen zijn ge worden, zoodafc de patrouille-commandant, benevens 8 manschappen, reeds bij den eersten schok zouden gesneuveld zijn. Zooals gezegd, het is slechts een gerucht en als zoodanig geven wij het hier dan ook onder hot noodige voorbehoud terug. (Sum. Crt.) Er loopeD zeer verontrustende geruchten over den toestand op Palembang. Ten einde niet te alarmeo ren, constateeren wij alleen het feit dat er ge ruchten loopeq, doch laten den inhoud onvermeld. Wij vleien ons dat de regeering termen moge vinden om in de „Jav. Crt." van Vrijdag a. s. eenige ophelderingen te geven, en hopen tevens dat deze geruststellend mogen zijn. (Bat. Hbl.J Volgens telegram van don gouverneur van Atjeh, ontvangen dd. 9 Februari, kwam aan de gespannen verhouding met den radja van Samalangan een einde, doordat hij do hem gestelde boete betaalde en zich bereid verklaarde naar Kota Radja te komen, om den gouverneur zijne opwachting te maken. Op 15 Februari is door den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden bericht ontvangen van het uitbreken der cholera te Bonthain (Celebes). De aanstaande koffieoogst in Brazilië wordt als zeer goed geslaagd door de „Anglo Brazilian Times" opgegeven. Men spreekt daar van 1,000,000 balen, zooals wij hier van 100,000 picols gewagen. Als werkelijk aldaar de oogst slaagt, dan is het te voorzien dat de prijs van ordinaire soorten nog meer zal dalen. Het is te hopen dat dan de cichorei zal hebben uitgediend, daar anders de consumptie van koffie geen gelijken tred zal kunnen houden met de overproductie. (Lqc.J De raming der ambtenaren voor den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, benoodigd voor het jaar 1883, bedraagt 30, waarvan er 20 uit Holland moeten komen en 10 in Indië zullen gevonden worden. Het „Soer. Hbl." deelt onder alle reserve hot gerucht mede dat 'er een te kort in de kas te Sam- pang (Madura) is van 10,000. De kas is verzegeld. Volgens „Vanity Fair" is de Noord-Borneo- Maatschappij bezig een leger op te richten en is de mededinging naar het commando zelfs onder generaals in Engeland groot. Er zouden reeds twee of drie kanonneerbooten naar Noord-Borneo ge zonden, een gouverneur op 1500 pd. st. 's jaarsof f 1500 's maands en een politie-commandant op 700 's maands benoemd zijn. In een ingezonden stuk in de „Straits Times'7 worden die berichten als overdreven bespot. Volgens de ODtvangen cijfer-opgaven worden go- durendo de maand December jl. 16,103 cholera- lijders gerapporteerd, hetgeen met het restautcijfer 1499, op ultimo November, een bohandelingscijfer van 17,602 geeft, waarvan er gedurende December 9982 overleden, zijnde 56.84 pet.in September was de verhouding 12.73, in October 65.97 en in No vember 59.23 pet. Door dea gouverneor-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. V crleendEen 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den onderw. lste kl. N. Starken aan den commies 2de kl. bij den po3t- en tel.-dienst E. F. Fromberg. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst, de gew. zoutverkoop- pakhuism. ie Patjitan (Madioen), J. A. Kolmus eervol uit 's lands dienst, de boofding. lste kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken jhr. W. H. 'fedlng van Berkhout; eervol uit 's lands dienst, de comm. 2de kl. bij den post- en telegraafdienst J. M. Eilerts de Haan. Benoemd: tot resident van Bezoeki, J. C. T. Kroesen; van de Wcster-afd. VdH Borneo, B Van Zntpheo; tot ad<».-re3. van Socmenep (Madura), tevens vendum. aldaar, Z. W. Muilemeister tot hoofdopz. bij den dienst der üataviasche havenwerken E. Paterson. Bij het op. lager ond. voor Europeanen en daarmede gelijkgesteld en tot onderwijzeres lste kl., L. E. Meijer Clnwen; tot ond. 2de kl., C. G. Van Thielen; tot onderwijzer lste kl., J. Kastelrjn; tot ond. 2de kl., J. Knaap. Bij den post- en telegraafdienst: tot commies 3de kl., A. Broei, G. L. Schaltz, J. M. Nelissen, A. W. De CeuoiDck van Oapelle, jhr. C. F. Goldman, J. G. A. Van Bers, W. M. De Hans, J. Flohr, J. H. G. F. Keijdeaiers, J. W. Van der Sluij9, E. Courant, P. F. Jansen, F. W. Schram, W. C. Schram en V. E. Bletter- man; tot lijd. comm. 3de kl., L. F. J. Kijckmans. Doer den dir. van ond., eeredienst en nijverheid: bij het op. lager ond. voor Europeanen en gclijkgestelden benoemd: tot hulponderwijzeres, mevr. de wed. A. W. M. S. Muller, geb. Kobold, than9 tijd. als zoodam'g werkzaam. Departement van Oorlog. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den majoor der geBÏe G. De Vos. Ontslagen: op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbrachten diensttijd, met bchond vau recht op pensioen, de kapt. der inf. A. Hekmeijer. Departement van Marine. Verloend: een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lichtopz. 3de kl. bij den dienst der kustvcr). in Ned.-Indië L. J. Tempernaan. Benoemd; bij het depart, van marine, tot lsten comm., J. II. Agerbeek: tot Sden comm., J. F. Schuier en J. Th. Van Minos. CORRESPONDENTIE. - Een belanghebbende" zou het voor de marktbezoekers zeer wenecheljk vinden indien de directie der N.-Z.-Holl. Stoom tramwegen. kon besluiten om, zoolang de drukke vee markten duren, des Vrijdags naar Leiden trein 1 te doen voorafgaan of te doen volgen door een extra-trein, ten einde de vele passagiers naar be- hooren to kunnen opnemen, wat nu meestal niet mogelijk is, daar dikwijls alle wagens reeds te Lisse

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2