LEIDSCH DAGBLAD. 6791. Woensdag 5 April. A0. 1882, „Voor Huls ei Hart." PRIJS DEZER COURANT: voor Leiden per 0 Baanden1.10* Franco per post.1.40. Afconderl\jke Nommers0 0.05. Deze Coniant woidt dagelijks, met uitzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. t'KIJS DER ADVF.RTESTIEK Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iac*ss ren bniten de stad vrordt 0.10 berekend. ZOoariolxl;. In dit nummer bevindt zich - om uit te knippen - de Boa voor het aangekondigdo Premiewerk GODSDIENSTIGE POËZIE vax J. JJ. Lu TEtf SATE. Dit Premiewerk is uitsluitend voor onze Abonnó's verkrijgbaar, tegen afgifte van den BON en betaling van 6© Cents, voor zoolang de voor raad strekt. Tegen inzending van den BON eh 62]/a Cents in postzegels wordt het Premiewerk franco aan de Abonnó's buiten de stad toegezonden, die het echter ook aan ons Bureel a 5© Cents kunnen laten afhalen. Zij die zich van af 1 April op hot Leidsch Dagblad abonneeren, hebbeD, onder dezelfde voorwaarden? mede het recht deze Premie te ontbieden. Abonnementen worden dageiyhs aangenomen. OfiSeiëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. S, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n*. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan C. TIELKEMEYER en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan den Middelweg N°. 21. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 April 1882. E. KIST, Secretaris. •JACHT EN VI§SCI!ERIJ. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich voor het aanslaande seizoen 1882/83 in liet bezit wenschen te zien van Jacht- of Yïschakten, of wel van eene kostclooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoekschriften tot bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zyn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, be hoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den löden April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach tiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het roater met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Maart 1882. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Verordening van den 9den Januari 18G8 (Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt, in plaats van op Vrijdag den 7den April e. k., zal worden gehouden op Woensdag den oden April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester 30 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDSÏV, 4 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. Tol ting, geb. te Leeuwarden, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het Oud-Friesche Stadrecht." Gedurende de afgeloopen maand zijn por Rijn- lancschen Stoomtram vervoerd 24,017 personen met eene opbrengst van f 2945.60,/1. Sedert 1 Jannari zijn vervoerd 63,146 reizigers met eene totaal opbrengst van 7767.57Y2) zijnde IO.IÖ'/j per dag en per KM. Professor Kuenen zal zijn eerste Hibbert-lezing te Londen honden op 25 April (in het Engelsch). De lezingen zullen loopen over „National Religions and Universal Religions". Onze stadgenoot heeft er in toegestemd de lezingen ook te Oxford te houden. Bij de heden gehouden aanbesteding van een school met onderwijzerswoniDg te Zoeterwoude waren de volgende inschrijvingen ontvangen: A. Yan Tilburg te Zoeterwoude voor 23,945^, J. Rutgers te Aarlanderveen f 21,973, P. Leenders te Utrecht f 25,733, P. Yperlaan te Yoorschoten f 22,415, J. N. Yan der Heyden te Leiden ƒ25,580, P. J. Christiaanso te Leiden 21,700, C. M. Lam- brechtsch te Zoeterwoude 23,900, P. J. Stigter te Delft 21,589, J. Meyer te Loiden 21,021 en M. T. Langezaal te Leiden voor 19,777. De begrooting bedroeg f 23,367. De gunning is voor- loopig aangehouden. In do nagelaten papieren van den tooneelspeler Stoete, dezer dagen te Groningen overleden, is het volgende schrijven gevonden, aan de redactie van het Hbld. gericht: „HH. Op zovontig jaar, en die dat geluk heeft gehad te beleven, denkt men wel eens aan de toekomst. Ronduit: Ik heb gedurende mijngeheele leven veel gewerkt en gezwoegd, maar altijd evenals eën hobbelpaard op en onder; ik heb met al mijn eerlijkheid geen schulden, maar ook geen geld voor mijne weduwe kunnen nalaten. Welnu, ik sterf iu de gerustheid, dat door heoren directeuren van schouw burgen, waarin ik werkzaam ben geweest, en rede rijkerskamers voor den oudsten tooneelspeler en directeur van Nederland wel eene benefice ten voor deel e van de weduwe zal gegeven worden. „Ik sterf gerust in het vortrouwen, dat, wanneer er mogelijkheid bestaat, directeuren, rederijkerskamers en publiek dit beroep op medewerking niet zullen beschamen, opdat de weduwe tot haar oindo een eerlijk stuk brood moge gomieten. „Hij geve u allen dien zegen, dien ik zooveie jaren van God heb mogen genieten. Heoren redacteuren ver zoek ik vriendelijk dit ter plaatsing over te nemen. Met achting, uw afgestorven vriend I. J. Stoete." „Wat is dat nu?" Wij kannen ons voorstellen dat de heer Willem Yan Zuylen gistermorgen wol met die woorden wakker geworden zal zijn, toen men hem een „Standchen" bracht. De wakkere directeur vierde gisteren zijn verjaardag en het was daarom dat men hem die aangename verrassing bereid had. Reeds vroeg, het was nog geen zeven uren, zongen in de gang voor zijn slaapkamer een aantal koristen van de opera een keurig koraal en nauwelijks was dit afgeloopen of van uit den tuin klonken de tonon van een twintigtal instrumenten. Hot orchest van den Nieuwen Schouwburg en eenige andere kunstenaars brachten hem die ovatie en voerden een viertal nummers uit, waarvoor hun alle lof toekomt. Het was de heer Egener, die op het denkbeeld was gekomen, dat zeer in den smaak viel en aller bijval verwierf, zoodat het niet lang duurde of hij had de noodige krachten bijeen. Zijn dergelijke verrassingen altijd aangenaam, voor den heer Yan Zuylen is het dit in het bijzonder, omdat daaruit ten duidelijkste blijkt, hoe hoog hij in do achting van zijn mede-kunstenaars staat aangeschreven en welke geest er te zijnen opzichte heerscht onder het personeel van den Nieuwen Rotterdamschen Schouwburg. (R. N.J Te 's-Hage is overleden de heer L. Arts, oud-referendaris bij het dep. van buitenl. zakon? ridder van den Ncderl. Leeuw enz. De telegraafkantoren dor Ilaarlem-Zandvoort- Spoorwegmaatschappij, op de stations Haarlem (Bolwerk), Overveen en Zandvoort, zijn voortaan dagelijks open van 8 uren 's voor- tot 10 uren 's namiddags. Naar men verneemt, zal de Arnhemsche Tramweg-maatschappij na een groote afschrijving op materieel, paarden, gebouwen enz. een dividend uïtkeeren van 2 pet. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ridder der or^ van den Ned. Leeuw mr. I. Tel ting, raadsheer iu den Hoogen Raad der Nederlanden, en mr. J. J. ;jier, proc.-gen. bij het gerechtshof te Arnhem1 ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Roermond c. a Th. E. Motkó, thau8 contr. derzelfde middelen aDaar; tot contr. dor dir. bel., iavoerr. en acc. te Roer mond P. J. A. Clararoaa, thans contr. derzelfde middelen te Yalkenburg. Gemeiigtl Nieu~w s. Op do Oude Yesfc alhier had Zondag namiddag eene tragische sccne plaats. Een jong- monsch van 21 jaren, genaamd v. W., wierp zich tegen den grond, uitroepende„ik heb mij Iven vergeven", na vooraf eenige witte zelfstand; eden te hebben weggeworpen, welke het uiterlijk hadden van pijpjes pepermunt en door do kinderen worden opgeraapt. Het bleek echter dat bedoeld jong msch beschonken was. Door eenige personen werd hij weggeleid, doch mon ontdekte tevens dat de weggeworpen best ddee- len vergiftige waren, en wel cyankalium. Dóór de gelukkige tusschenkomst van de in de nabijheid wonendo dames H., dio bedoeld vergift kenden, wer den de door de kinderen opgeraapte stukje a hefc water geworpen, zonder dat het tot hiertoe "s ge- bloken dat een hunner daarvan nadeoüge gc-volgen heeft ondervonden, en zulks niettegenstaande cyan kalium con onmiddellijk doodelijk vergift is. Het behoeft wel niet te worden gezegd dat v. W. spoedig daarna door de politie in verzekerde be aring word genomen, van wien het tevens bleek dat hij zich aan misbruik van vertrouwen tegenover zijn patroon, den photograaf H., had schuldig gemaakt. Naar hij echter zeido, had hij, om een eind a ia zij* leven te maken, de cyankalium gekocht bij de drogisten R. en K. alhier. Eon beladen bestelwagen is Zaterdag avond omstroeks acht uron bij het afrijden aan het Spui te 's-Hago in het water geraakt. De koetsier werd niet dan met veel moeite gered, doch hot paard dat ondofr den wagen was geraakt, werd levenloos uit het water gehaald. Bij de Amsterdams che brandweer is een fanfare-corps opgericht buiten bezwaar van de gemeentekas. De heer Franken van het Park-orkest hoeft aan een aantal brandwachts, die zich bereid hadden verklaard daarvan deel uit te makon, reeds zóóveel geleerd, dat zij de volksliederen ten gehoore kunnen brengen. De instrumenten zijn aangekocht uit een gift, indertijd door een Amsterdammer ge schonken tot genoegen van het personeel. Eene vrouw te Amstordam hooft haar kind, dat zich niet goed gedragen had, zóó mis handeld, dat de kleine overleed. Zij is in hechtenis. Iemand, die een ekster zou schieten te Schoteruiterdijken, heeft een vrouw in de borstl getroffen. De justitie te Heeronveen heeft de zaak onderzooht. Te Gouda is verleden week een geva van pokken aangegeven. Op de Utrecht8che Palmpaardenmarkt waren gisteren aangevoerd 1433 paarden. De handel was minder levendig en de prijzen liepen van 700 tot 900. Tu8schen negen uren en halftwaalf werd er Zondag ten huize van W. L. in den Prins- Alexanderpolder te Kralingen, terwijl hij in de kerk zat en niemand bij hom te huis was, ingebroken. De dieven hebben, om binnen te komen, eene roifc van de voorhuisdeur stuk geslagen, waardoor zij de gelegenheid kregen den grendel er van af te kunnen schuiven. Met een valschen sleutel hebben zij toen de kamerdeur opengemaakt en, in het woonvertrek zijnde, uit eene kist, welke in eene onafgesloten kast

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1