N°. 6790. Dinsdag 4 April. A0. 1882. Premie van hei Leidseh Dagblad. LEIDSCH DAGBLA1 PRIJS DEZER COURANT Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiig van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE»: Van 18 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iicassc-e* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met genoegen kunnen we onzen Abonné's meedeelen dat het bereids toegezegde pre mie-boekwerk „Voor Huis en Hart", gods dienstige poëzie van J. J. L. TEN KATE, weldra voor hen zal worden verkrijgbaar gesteld. In ons noramer van morgenavond namelijk zal zich de bon bevinden, waar mede het Woensdag aan ons Bureel kan worden afgehaald. Aangezien de vorige bundel gedichten van onzen grooten Ten Kate zoo spoedig was uitverkocht, dat velen onverrichterzake moesten terugkeeren, meent de Uitgever dat ook dit werk, gedrukt op fraai papier met duidelijke letter - in pracht-uitvoering - hun opnieuw welkom zal zijn, doch moet hij tevens berichten dat de oplaag betrek kelijk gering is en de aflevering dus slechts zal plaats hebben voor zoolang de voorraad strekt. „Voor Huis en Hart" is een bundel poëzie van 144 bladzijden, uitmuntende door ver scheidenheid van inhoud. Groote en klei nere gedichten wisselen elkander op aan trekkelijke wijze af. Wij achten het overbodig, om te doen zien wat onzen Abonné's wordt aangeboden, hier de in- houds-opgave af te drukken, doch laten als proeve alleen het onderstaande wiege liedje volgen: Lief kindtjen, van God mij gegeven, Die Hanna's gebeden gedacht 1 Zoet bloemtje' in mijn waeroldsche dreven, Dat vriondlijk de dorens verzacht! Mijn tweede, mijn innigste leven! Uw moederlief waakt. Goeden nacht! Goeden nacht! Sliept ge immer zoo kalm op uw sponde, Met lippen waar de onschuld uit lacht! Verbleekte nooit zorge noch zonde Die blosjens vol blooiendo pracht! U w Engel zweeft zeognend in 't ronde Mijn Engel zijt gij. Goeden nacht! Goeden nacht! Groei op! en woog' Hij u beschermen, Nu troonend in eeuwige kracht, Maar ook eens in moederlijke armen Als kind uit den Hemel gebracht! Hij zal zich der moeders ontfermen, Hij houdt over kindren de wacht. Goeden nacht! LEIitra, 3 April. Heden is aan do universiteit alhier de heer H. A. Janssen, geb. te Kloetinge, bevorderd tot doctor in do geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Over de onzichtbare hnidafecheiding bij den ge zonden mensch en bjj nierlijders." Heden had ten raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats van het verrichten van eenige verf-, timmer- en loodgieterswerken aan eenige schoolgebouwen, in vier perceelen. Als minste in schrijvers zijn aannemers geworden van perceel 1 de heer M. N. Langezaal voor ƒ388, van perceelen 2 en 3 de heer P. Niesten voor 650 en 220, en van perceel 4 de heeren Gebr. Couvce, allen alhier. Daarna werden in het openbaar verpacht do faecale stoffeD, welke verzameld worden door het Liernur-rioolstelse). Hiervan is pachter gewor den de heer J. Van Ulden alhier voor 0.09 por 100 kilogrammen. Omtrent de uitdieping der stads grachten werd besloten het werk niet te gunnen. Gedurende de maand Maart zijn per Leid- schen paardentram 24,329 personen vervoerd. Gedurende de tweede helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Hoogedooren, Alkemr.de; M. Smit, Alkmaar; W. M. Doissteo, L. Berkhout, J. Steffens, mej. C. M. Strongers, A. Pelgrim, A. J. Polak, wod. Miiller Theis, J. Kool, mevr. S.Kool, A. C. Keyzer,F. H. Ter Beek, Amsterdam; M. C. Rijnsbergen, Delft; A. Goudsmit Jr., RotterdamDe Niet, Scheveningen Hoofdonderwijzeres der bewaarschool, "Winschoten; Willebrand, K. Buis, niet vermeld. Bij de heden gohonden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 28, ƒ15, f 3.50 en 1.60; de laagste ƒ27, ƒ15.ƒ3.en ƒ1.50. De heer A. Knijff Hz., burgemeester van Riet veld o. a., heeft aan do gemeenschappelijke open bare Bchool te Barwoutswaarder ten geschenke aangeboden een volledig stel werktuigen ten behoeve van het natuurkundig onderwijs. Do geheele collectie is uit het algemeen schoolmuseum van den heer D. Buys Dz. te Rotterdam. Het „Rott. Nbl." verneemt dat mej. Beers- mans na afloop van haar verbintenis bij het „Neder- landsch Tooneel" op 30 Sept. a. s. zich verbinden zal aan den nieuwen Viaamschen schouwburg te Antwerpen, dio onder directie zal komen van haar schoonbroeder den heer Lansberg. Mr. A. J. Enschedé te Haarlem vierde Zater dag den dag, waarop hij vóór 25 jaron zijno be trekking als archivaris der gemeente Haarlem aan vaardde. Van velo zijden en in het bijzonder van het Dagelijksch Bestuur ontving de geachte jubilaris vele blijken van belangstelling en ingenomenheid met dit feest. Do Koning van Bolgië hoeft zeshonderd loten genomen van de tombola der Nederlandsche Ver- eeniging van Weldadigheid te Brussel en den wenscb te kennen gegeven, dat de eventuëele prijzen ten bate zouden komen van het doel der Vereeniging. Het Haagsche Dagblad verneemt thans met zekerheid dat mgr. A. Panici, Apostolisch Inter nuntius bij den Koning der Nederlauden, naar Rome is teruggoroepen. Het word nog niet officieel bekend welke betrekking aan Zijne Excellentie zal worden opgedragen, noch wio hem zal vervangen. Door de medewerking van onze iandgenooten zal de expeditie naar Dicksonhaven met 1 Juli in zee gaan. Het personeol is nog niet compleet. Dr. M. Snellen gaat ais hoofdleider, de luit. ter zee L. A. H. Lamie zal do astronomische en hydrogra fische waarnemingen doen en dr. Snellen behulp zaam wezen bij de absolute en andere magnetische bepalingende doctorandus H. Ekama zal physische observatiën doen, het noorderlicht, de bijzonnen enz., nagaan; de geneesheer en natuurhistoriens moeten nog gevonden worden. Op Woensdag 24 Mei a. s. zal vanwege den minister van waterstaat in een der localen van zijn departement worden aanbesteed hot maken van het hoofdgebouw op het Centraal personenstation te Amsterdam, op do daarvoor bestaande fundeering, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam (bedrag der begrooting 1,326,000), on op Woensdag 10 Mei a. s. het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw voor de doorlaatbrnggen over den Baardwijkschen Overlaat en in het Bossche- Inundatieveld. (Bedrag der begroeting 560,000). Den Ssten April zal van Harderwijk vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 50 man, benevens 3 onderofficieren, met bestemming naar Java, aan boord van het stoomschip „Colebes." Commandant van dit transport is de kapt. der inf. H. G. Konnedij, medegeleider de 2de luit. van dat wapen C. F. A. H. Fundter. Het stoomschip „Zoid-Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Galle; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nienw-York, passeerde gistermiddag Dover; de „Limburg", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Port-Said; de „C. FelliDger", van Amsterdam naar Java, is Zaterdag van Suez vertrokken; de „Prina van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is dien dag to Suez aangekomen en heeft terstond de reis voortgezet. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. hoeft benoemd: bij den plaatselijken staf, tot kapt., den lsten luit. J. H. F. Ritter, plaats, adjudant te 's-Gravenhagobjj het wapen der inf., tot kapt., de 1ste luits. Th. A. J. Roersohtot lsten luit., do 2de lnits. G. L. Vinkhnyzen, J. Reerink G. E. Rojer en L. W. A. Medenbach, allen van hot wapen, thans gedet. bij het leger in Ned.- Indië; bij het lste reg., tot kapt. den lsten luit. G. H. Voerman, van het instr.-bat.tot lsten luit., den 2den luit. A. J. Kruyder, van het corps; bij het 2de rog., tot kapt., den luit.-adj. J. I. Geers, van het corps; bij het 3do reg., tot 1 sten lnit., den 2den lnit. C. Bloem, van het corps; bij het 5de rog., tot kapt., den lsten luit. Chr. I. Ouwerling, van het 8ste reg.; bij het instr.-bat.tot lsten luit., den 2den luit. W. N. Roldanus, van het corps; bij het wapen der cavalerie: bij het lste reg. hnz., tot lsten luit., de 2de luits., jhr. J. E. Meyer en Th. E. M. Van Lilaar, beidon van het corps; bij het wapen der art.: bij het 2de reg. vest.-art., tot tot kapt., den lsten luit. G. A. Wirix, van het 3de rog. veld-artillerie. Gemengd Nlenwa. Aan den Loidschendam bemerkten twee schuitonjagers het lijk eenor knap gekleede juf frouw dat in het Binnengat aldaar dreef. Na het op het droge gehaald te hebben, werd het door den geneesheer A. F. Van Leeuwen behandeld. Nog denzelfden avond werd het per rijtuig naar Den Haag gebracht, waar de ongelukkige thnis behoorde, die bij haar leven niet goed bij het hoofd scheen te zijn. Te Noordwijk is aangespoeld een stuk hont, waarop geschilderd een witte zwaan, afkom stig van de verongelukte bomschuit „Onbestendig". Het is dHS vrij zeker dat het vaartuig uiteenge slagen is. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn hier 30 schuiten aange komen, waarvan 4 Noordvisschers besomden van 140 tot 320 in 10 a 14 dagen, de binnenlekkers van 30 tot 80 in 2 a 3 dagen. De visohprijzen waren nog zeer hoog. Voor 3 kleine tarbotjea en 6 sneeBtongen werd in den afslag besteed 74 voor levende groote tarbot 6 a 12, tong 0.60 a 0.80, rog 0.50 a 0.70 oa bunschol 0.70 a 0.90 por stuk; binnenlekschol 8 a 10 en scharren 5 a 7 per mand; voor zeesterren 14 a 16 per kar. Hedenmorgen zijn verscheidene bommen aangekomen, waarvan de besomming nog niet kan worden opgegeven. Volgons bericht aan het Braziliaansch gezantschap te Brussel zijn de gestolen diamanten van de keizerin van Brazilië teruggevonden. Bij een landbouwer in den omtrek van Gheel waren twee krankzinnigen besteed, die elkaar een broederlijke genegenheid toedroegen. Dezer dagen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1