IDSCH DAGBLAD. N°. 6789. Maandag 3 April. A0. 1882. l-RIJS DEZEK COÜRANT: Yok Lsideo per 8 maanden1.16. Fran» per post.1.40. Afzoodirlvke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|» Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee* ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag had in de Kampersteeg alhier, aehter de Conscientiestraat aan den Vliet grenzende, een ergerlijk familietooneel plaats. Een huisvader waarschijnlijk te veel aan Bacchus geofferd, sloeg het geheele huisraad, met kachel in cluis, kort oa klein, zoodanig dat dit alles over en door elkaar vrij gevoelig op zijn vrouw terechtkwam. Nadat bij zijue woede aldus bekoeld en zijne vrouw naar buiten de vlucht genomen had, legde hij zich te bed; dcch de politie althans heden een herhaling van het schandaal willende voorkomen, achtte het beter hem elders zijn roes te doen uitslapen en rekende den woestaard in. Men vestigt in het bijzonder de aan dacht onzer voehouders, alsook der reeders, op de hoogstgevrichtige mededeeling, in do vergadering van 30 Maart van het Haarlemsch departement van Nijverheid door professor Von Baumhauer gedaan, betreffeude door hem op 12 October 1881 gemolken koemelk on op dien dag door hem op eene eigen aardige wijze, zonder toevoeging van eenige zelf standigheid, welke ook, en zonder indamping of condensatie, in flesschen gesloten. Vier dezer fles- schen vertrokken den 3den December 1881 per stoomschip „Prinses Marie", der stoomvaartmaat schappij „Nederland", van Amsterdam naar Java, en kwamen daarvan op 23 Maart per zelfde stoom schip te Amsterdam terng. Zij waren dus gedu rende ruim vijf maandon aan groote verschillen van temperatuur en gedurende drie maanden door de schommelingen van het schip aan een voort durend karnproces onderworpen geweest. Bij de opening van eene dier flesschen op 27 Maart jl. op het bureel der Maatschappij „Nederland" in de Rietlanden te Amsterdam bleek die melk volkomen zoet en onveranderd te zijn gebleven, zonder het geringste spoor van schifting of zuurwording. De leden van het departement overtuigden zich, dat die melk, ofschoon zij sedert dien tijd reeds gedu rende vier dagen in eene warme kamer aan de lucht was blootgesteld geweest, nog volkomen versch en onveranderd was gebleven. Te Dordrecht heeft zich een winkel knecht door ophanging van het loven beroofd. De ongelukkige laat vrouw en kinderen na. Door den krijgsraad te 's-Bosch is P.E., soldaat-militien bij het 3de reg. inf., veroordeeld tot één jaar cellulairo correctioneele gevangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militaire geëmployeerde te dienen, wegeus diefstal bij nacht, door één persoon, in een bewoond huis door middel van buitonbraak en inklimming gepleegd, gepaard aan verzachtende omstandigheden. Uit IJm ui den wordt gemeld dat de sleep boot „Simson", uitgestoomd om de Zondag 11. ver ongelukte vischbom op te sporen, op de hoogte van de Wijk den bazaansmast heeft opgevischt. Een zeer zeldzame ontsnapping aan ge vaar wordt gemeld van Fort "Worth, Texas. Een wel georganiseerde rooversbende heeft zich sedert eenigen tijd in dien staat opgehouden. Dinsdag avond namen zij een rail weg van don Gulf, Colorado en Santa Fe spoorweg, loopendo op dat punt over een hoog bankement, met het doel om de noorde lijke express te doen ontsporen en van de bank te werpen. De trein kwam, rollende met e8n spoed van 25 mijlen per uur. De dieven hebben bepaald In hinderlaag gelegen, wachtende op bet oogen- blik dat de express met zijn menschelijke vracht en schatten naar beneden zoude komen tuimelen, doch zij werden teleurgesteld. De raderen ter lin kerzijde bleven op de spoorstaven, die aan de rechterzijde rolden over de ontbloote dwarsleggers en regelrecht en ter juister plaatse op de volgende spoorstaaf en de trein vervolgde zijn weg zonder eenige verdere stoornis. Donderdag-avond werd door de schelmen eene pogiDg aangewend om een trein op de Texas Central, nabij Palmer, te doen ont sporen. Eene gewapende afdeeling stelt pogingen in het werk om de boade te vangen. Het appèl van Gantz te Londen is ver worpen. Hij wordt alzoo aan Nederland uitgeleverd. Het Congres dor Yoreenigdo Staten lieeft de wet, waarbij aan mevrouw Garfield een jaargeld van 5000 dollars wordt toegestaan, definitief goedgekeurd. BUITENLAND. Fronkryk. Grévy hoeft weer aan twee ter dood veroordeel den gratie geschonken: de een, de Italiaan Menton, had een zijner kameraads met messteken gedood en een voorbijganger, die den ongelukkige wilde helpen, vermoord; de andor had een herbergierster omgebracht en vervolgens al wat zij bezat gestolen. De Kamer heeft gisteren achtereenvolgens en zonder dobat de handolstractaten met Zweden, Zwitserland, Spanje en Oostenrijk goedgekeurd, evenals het scheepvaartverdrag met Engeland. De minister van oorlog, zoo wordt van ver schillende kanten gemeld, legt thans de laatste hand aan een wetsontwerp betreffende de stichting van een bijzonder leger voor Algerië. Dienvolgens zou h9t effectief der troepen aldaar vermeerderd worden met 16 bataljons infanterie, 3 regimenten cava lerie, 4 batterijen, 4 compagnieën genietroepen, een escadron van den trein en twee afdeelingen werklieden en ziekenverzorgers. Aan den anderen kant zouden zes bataljons infanterie en 2 regimenten cavalerie, behoorendo tot de legercorpsen in Frankrijk, op dit oogenblik in Algerië gedetacheerd, naar het moeder land terugkeeren. Duitsehland. Het Huis van Afgovaardigden heeft gisteren het ontwerp betreffende dó kerkwetten bij derde lezing overeenkomstig het bij tweede lezing besloten© on veranderd in zijn geheel goedgekeurd met 228 tegen 130 stemmen. Het Huis is tot 18 April uiteengegaan. Volgens mededeeling van de elericale „Ger- mania", heeft ook de Paus keizer "Wilhelm bij het intreden van diens 82ste levensjaar geluk gewenscht. De lialf-oflicieele „Prov. Corresp.," gewagen de van het verblijf van vorst Von Bismarck op Karlsruo, zegt dat die staatsman Berlijn thans met een verlof van verscheidene weken heeft verlaten. Het blad beschouwt dit als een gunstig voorteeken voor het behoud van den Europeeschen vrede. Italië. Te Palermo is bij de feestviering ter herdenking van den Siciliaanschen Vesper, door den senator Perezzi eene rede uitgesproken, waarin hij aan den heldenmoed dor Sicilianen hulde bracht, maar de slachtoffers betreurde. Hij gispte vooral den Paus, die Karei van Anjou ter hulpe riep. Hij zeide o. a. „Men lastert Sicilië, indien men het feest voorstelt als eene manifestatie tegen eene naburige natie. Het heeft geen9 andere beteekenis dan deze, dat wij willon dat onze onafhankelijkheid geëerbiedigd worde, gelijk wij die van anderen eerbiedigen." Spanje. In den ministerraad heeft het Kabinet besloten de financiëele wetsontwerpen des ministers Camacho te ondersteunen en af te treden indien zij door de Kamer worden verworpen. In Catalonië is de staat van beleg afgekon digd. Intusschen keert van lieverlede de rust terug en zijn verscheidene fabrieken heropend. Groot-Britanniê. De heer Gladstone, na in het Lagerhuis aange kondigd te hebben dat de begrooting den 24sten April a. s. zal worden ingediend, heeft bij de her vatting der beraadslagingen over de „cloture" in antwoord op eene vraag van den heer Bertlett ver klaard dat de regeering in de desbetreffende reso lutie geen veranderiog had voor te stellen. In het Hoogerhuis verklaarde lord Carling- ford dat geen voorstel tot schorsing der wetgeving omtrent do rechtspraak door gezworenen in Ierland gedaan zal worden, en de regeering over het ge heel geen nieuwe wetsontwerpen, met hot oog op do Iersche toestanden, voornemens is in te dienen. Het Huis is daarop tot 20 April uiteengegaan. Prins Leopold moet na den val van een canapé nog zijn kamer houden in het „Hotel des ties Britanniques" te Mentone. Prinses Helena zal omstreeks den lOden April van Duitsehland naar Engeland vertrekken. Het aantal bruidsmeisjes zal 8 zijn. De aartsbisschop van Canterbury zal de huwelijksplechtigheid leiden en men denkt dat de prins van "Wales en de hertog van Connaught als „bost men" van den bruidegom zullen optreden. Fawcetts pakketpostdienst, zegt de „Pall Mali", zal door do winkeliers in de provincies niet met gejuich worden ontvangen. De maatregel ie voor hen een nekslag, want iedereen zal, nu do kosten zoo gering zijn, alles uit Londen laten komen. Do te Rome verschijnende „Fanfulla" ver zekert dat de zoogenaamd officieuze gezant van Engeland bij het Vaticaan, Errington, plotseling naar Londen door de Britsche regeering terugge roepen is. Hij zou daarna binnenkort naar Rome terugkeeren om er de onderhandelingen met den Heiligen Stoel te hervatten. Luidens een telegram uit Piotermaritzburg in de „Daily News" is de rust aan de westelijke grenzen van de Transvaal hersteld. Het is der rogeering gelukt de Europeanen, die aan de onlusten deel hebben geno men, huiswaarts te zenden. - Er heerscht eenige opwinding wegens het ontdekken van belangrijke goudvelden in den omtrek van Leidenburg, doch do berichten daaromtrent kunnen volgens Kimberley, die dit meldt, slechts ender voorbehoud worden medegedeeld. Oosteur.-Hong. Sloxuavoliie. Het Huis van Afgevaardigden heeft hethandels- tractaat met Servië zonder noemenswaard debat aangenomen, hoewel het in vele opzichten gunsti ger voor Servië dan voor Oostenrijk is. Blijkbaar hebben politioke redenen meer dan ecomische bij de aanneming van dit tractaat gewogen. In den Croatischen Landdag gaat het tegen woordig zeer onstuimig toe. In de laatst gehouden zitting werd de afgevaardigde Starcevic tweemaal door den voorzitter tot de ordo geroepen, en toen deze hem vervolgens ook nog dreigde het woord te ontnemen, zeide de afgevaardigde: „Gij tyranniseert ons, het is eene schande voor de Datie", waarop hem het woord ontnomen werd. De afgevaardigde Pisacsic, een partijgenoot van dr. Starcevic, riep toen: „Wij zijn geen canailleI Als gij ons niet wilt laten spreken, laat dan de Kamer ontbinden!" Daarop werd ook dezen spreker het woord ontno men en dr. Starcevic verlangde toen dat de Kamer bij hoofdelijke stemming beslissen zou of het ont nemen van het woord in dit geval geoorloofd was. De Kamer echter weigerde aan dat verlangen to voldoon, en daarop ontstond een geweldig tumult, te midden waarvan men den heer Pisacsic hoorde uitroepen: „Wij laten ons niet verschrikken; haalt uwe pandoeren en laat ons de deur uitwerpen!" De voorzitter wist de orde niet te herstellen en- verklaarde de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1