LEIDSCH DAGBLAD. ,Na. 6788. Zaterdag 1 April. A0. 1882. .uw I—K^—M— PRIJS DEZER COURANT: Tow Leiden peT 8 maanden1.10. Fresco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer •■17* Gtotere letters naar plaatsroimte. Voor het itcassee» ren oa.ten de stad wordt 0.10 berekend. STADS-BERICHTEN. Tweede zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekke lijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris in het 3de district der provincie Zuid-Holland; Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag den llden en Woensdag den 12ien April 1882, op eerstgemelden dag des middag- te twaalf uren, tol hel doen van uitspraak omtrent alle in de erste sitting niet afgedane zaken, op laatstgemel- den dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerver- toisselaar -rlangen op te tredenvoorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, Zon- en feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te .maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde Wet, door den Koning niet dan iu bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, NIJBT in de Uceede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hrj daarin een plaatsvervanger of een nummervertoisselaar mocht willen voorstellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Maart 1S82. E. KIST. Secretaris. L&IDEN, 31 Haart. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen is heden toegelaten voor het eerste gedeelte de heer J. Van Pienbroek candidaat-arts. We waron gisteravond de gast op eon huis houdelijk soiréetje van een onlangs nieaw opge richt zangcollege. Het was een eerste uitvoering, die de leden Van „Liederkrans" voor hunne familie, vrienden en vriendinnon, uitsluitend bij introductie, gaven. De zaal in het hotel „Le Soleil d'or" op de Breestraat was goed bezet en het was er heel gezellig. In verbapd met het karakter van het zon er geen reden bestaan om in het openbaar er melding van te maken, ware het niet dat deze eer ste uitvoering het vermoeden wettigt dat men de vereeniging weldra in meer uitgebreiden kriDg zal zien werkzaam zijn. Het 30-tal dames en heeren, waaruit het gezelschap nu bestaat, kweet zich met lof Van zijne taak en leverde het bewijs dat do voorbereidende oefeningen onder leiding van don heer Peltenbnrg Jr. goede vruchten hadden opgeleverd. Het programma bevatte meer of minder eenvou dige nommers van Gluck, Mendelssohn, Schumann on - waarin hot gezelschap vooral uitblonk - de Hymne de la Nuit" van S. Neukomm naar woor den van Lamartine. Een en ander werd bij afwis seling opgeluisterd door piano- on orgelspel enbe- geleidiug van een strijkquartet. Vooral de pianiste, mej. De Jong, verdient een woord van erkentelijk heid, welke de aanwezigen trouwens bij herhaling zoowel tegenover het koor als tegenover de solis ten aan den dag legden. Men was dankbaar voor het gehoorde en koesterde de beste wenschen voor de toekomst dor nog zoo jeugdige vereeniging. Bij het te Katwijk ten overstaan van den districts schoolopziener gehouden toelatings- en overgangs examen voor do leerlingen der Rijksnormaalschool en de daaraan verbonden Voorbereidingsschool, wer den tot de late klasse der Normaalschool toegela ten: E. F. Hendriks, C. Zijderveld, M. Schonenberg, J. Van der Mev, R. S. Meyboom, A. Dubbeldam, H. Meerburg, W. Van Duyvenbooden, H. B. Van Konijnenburg, A. Van Bielen en J. Yreecken; - tot de 2de klasse: H. Parievliet, J. W. Kobns, H. Den Haan, J. Schaap, J. Verdoes en C. Kuyt; - tot de 3de klasse; J. M. Scheurkogel, H. Van Dnyn en L. Kruyt; - tot de 4de klasse: O. J. Grullemans en C. Verdoes. Tot de lste afd. der Voorbereidingsklasse werden toegelaten: P. Van Duyvenbooden, D. Van Duyven booden, P. Haasnoot, H. Weidenaar, J. De Wilde, H. Knoop, P. J. Steinmetz en D. Lindbont; - tot de 2de afd.: D. Brouwer, C. Brnssee, A. Hendriks, J. Van der Laan on D. A. Zwanenburg. De inrichting mag zich in toenemenden bloei ver heugen. Vooral in het laatste jaar hadden zich vele candidaten aangemeld. Met voldoening kon dan ook geconstateerd worden dat he't getal leerlingen sedert de oprichting (1 April 1879) meer dan verdubbeld was. Op do weekmarkt te Hoofddorp, Haarlemmer meer, zijn gisteren de volgende bekroningen toege kend: vet vee: lste prijs M. Meyer te Aalsmeer, 2de prijs H. F. Bultman te Haarlemmermeer; - kalf koeien: lste prijs mede aan H. F. Bultman; - vette handelspaarden: lste prijs J. Van Zijverden te Haarlemmermeer, 2de prijs J. Ravestein aldaar; - jonge paarden: lste prijs H. Schoo Hz. en 2deprijs J. Kooy, beiden aldaar. De minister yan oorlog heeft bepaald dat voortaan wederom voor de woning van iederen regiments-commandant een schildwacht zal worden opgesteld. Door den gemeenteraad van Amsterdam is hot comité voor de aldaar in '1883 te honden alge- meene koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling kosteloos de beschikking verleend van het goheele terrein achter het Rijks-Museum, aan de Stadhou derskade, en zulks met het oog op de nu reeds bestaande behoefte aan meer terrein, dan bij raads besluit van 9 April 1881 voor dit doel was be schikbaar gesteld. - Een van B. en Ws. tot vnrknAp van water aan den Kloveniersburgwal aan den eigenaar van Bracks Doelen-Hotel word na discussie met 27 tegon 2 stemmen aangenomen, onder voorwaardo dat in den gevel oen gedenksteen zal worden geplaatst en van den toren datgene aan de gemeente zal worden afgestaan,'dat door haar verlangd wordt. Tegon dit voorstel waren èn door de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst èn door hot Koninklijk Ond)eidkundig Genootschap bezwaren ingebracht wegen de door de verbouwing van het Hotel te verwacht® slooping van den toren, bekend onder den naam vn „Swijgt Utrecht", dien men wonschte te behouden De gemeenteraad varDordrecht heeft besloten om tot verwijdering der faecaliön en rioolsfcoffen eon spoelstelsel in te ricteD, waarbij gebrnik zal worden gemaakt van delagelijksche eb en vloed voor de stad. De kosten jn op f 180,000 begroot. Dordrecht zal dus het verbeeld geven van veront reiniging der rivier op jroote schaal. Het Yad. hoopt dat er middelen zden gevonden worden om dat plan niet te doen dtrgaan. De Middelb. Crt. sat met belangstelling de pogingen gade, welke mgewend worden om een weg voor Nederlanders laar de Republieken van Zuid-Afrika te openen. Daar zullen onze landge- nooten niet opgaan en vloren raken in een vreemd volk; maar zij zullen r den Hollandschen stam nieuw planten on vrnchdoen dragen. "Wel behoudt ook die verhuizing ha; treurige oorzaak. Liever nog behield de MiddelbDrt. do vluchtenden in ons midden dan heil blootsteld te zien aan al de moeilijkheden en kwad«ansen, waarmode de kamp met eene onontgonnenvaak weerbarstige natuur in een vreemd en scars bevolkt land gepaard gaat. Maar wanneer hemoet, wanneer de bestem ming der wereld, wellis bevolkt en beschaafd te worden in al hare detf, voor een groot deel ook vervuld moet wordenoor de bevolking van ons vaderland, laat zij c zoo mogelijk een nieuw Nederland scheppen 3e vruchtbare vlakten van de Transvaal en den anje-Yrijstaat. In Amerika gaat zij verloren inin maalstroom van volken, j welke bezig zijn deondstof te vormen voor de toekomstige Amerikaansche natie. In Afrika kan zij den grondslag leggen voor een volk, dat, hoe danig ook de toekomst moge wezen van het oude Nederland, in later eeuwen den Nederlandschen naam zal doen leven en eerbiedigen, gelijk hg ge leefd heeft en geëerbiedigd werd in de eeuwen, die achter ons liggen. In de Duitsche bladen liep reeds sedert eenige dagen het volgende togen Holland gerichte entrefilet, dat thans ook door de officieuze „Post" opgenomen wordt en daardoor, naar men uit Berlijn aan het Rott. Nbl. meldt, oen gewichtiger beteekenis verkrijgt: „In Duitsche industrieele kringen is men er uitermate over voldaan, dat de rijksregeering in den laatsten tijd tegenover Holland een scherpere houding heeft aangenomen en dit met name ook op handelspolitiek terrein schijnt te willen doen. Reeds het plotseling terugroepen van den gezant in Den Haag, vrijheer Yon Canitz, liet de onderstelling toe, dat men de tot dusverre volgehouden onverschilligheid in onze betrekkingen met Hollaud, om niet te zeggen „slenter- geest", zon prijsgeven en tegenover deze mogendheid een krachtiger houding zon willen aannemen, zooals het aan het groote krachtig verbruikendo achterland van een kleinen handolsstaat past. „Intusschen heeft deze opvatting door aanwending van beperkende bepalingen betreffende de kustvaart tegenover Holland, nieuw voedsel gevonden; bet door de regeoring bijzonder voorgetrokken ontwerp van een Rijn-Weser-Elbekanaal verraadt duidelijk een togen Holland gekeerde stemming, en nog onlangs heeft zich bovendien de regeering zeer sceptisch gehonden ten opzichte der door Holland voorgenomen koloniale tentoonstelling en niet dan na lange onderhandelingen hare medewerking toegezegd. „Deze houding der regeering zal ieder duidelijk zijn, die zich herinnert hoe zeer het den Hollanders te allen tijde ontbroken hooft aan tegemoetkoming onzer ernstigste staathuishoudkundige belangen. Dwaze vrees voor inlijving van Holland bij Dnitscb- land, die overigens na de oprichting der Duitsche Bondstaten voor Holland geen ongeluk zou zijn en zonder vrees voer zijn politieke zelfstandigheid ge beuren kan, heeft Holland op landhuishoudelijk ge bied een bijna vijandige houding tegen zijn mach tigen nabnur doen aannemen, die in het bijzonder uitkomt in de wederspanaigheid om gemeenschap pelijk den Rijnstroom en de scheepvaart daarop te verbeteren. Het is dus geen wonder dat door zulk een geest Daitschland, die zieh door de koele terug houdendheid van Holland van do rationeole uitbrei ding van een zijner belangrijkste rivieren beroofd ziet, verbitterd is en het spreekt zeer voor de ge matigdheid van Duitschlands politiek dat het nog niet tot ernstige conflicten iB gekomen. „Indien Holland het voordeel inzag dat bestaat in een nauwere handelspolitieke aansluiting bij Dnitschland en kon het zich eindelijk bevrijden van die belachelijke Prnisenvrees, dan kon de gemeen zame arbeid van twee aan elkaar verwante volkeren hier tot groote resultaten leiden. Yerbetering van den Rijnstroom, zoodat deze ook voor grootero zee schepen bevaarbaar gemaakt werd, doorgraving van het IJ, voltooiing van de gewichtigste Hollandsche havens zou dit land snel tot de eerste handelspro vincie van Duitschland maken, aan hetwelk een onmetelijk achterland ten dienste stond. Amsterdam zou Antwerpen overvleugelen, de Hollandsche kolo niën zonden de voorkeur genieten als doel voor Duitsche landverhuizers, een nieuw tijdperk van Duitsche bandelsmacht stond voor de deur. „Ongelukkigerwijze hebben wij met deze voor uitzichten nog lang niet te rekenen, daar Holland nog niets schijut te wiWen prijsgeven van zijne af wijzende houding tegenover ons. Dat het niettemin zaak blijft Holland de nadeelon zijner houding van onze zijde iets scherper te doen gevoelen en 's lands

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1