lent, ter standplaats Purmerend, N. Doncau, cand.- not iris aldaar, en ter standplaats Zaandam, P. Mul, cand.-notaris aldaar; tot kantonrechter plaatsvervan ger te Harlingen, jhr. C. A. Yon Geusan, ontvan ger der registratie en domeinen aldaaraan JYorst- maii, ep verzoek, met 1 April, eervol ontslag ver leend als notaris te Scheveningen, gem. 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. liedennamiddag omstreeks kwart voor vieren is een begin van brand ontstaan ten huize vaii M. v. G. in de St.-Jorissteeg, waardoor een Bchnorsteenschut en een gedeelte beddegoed van een wieg, welke er kortbij stond, in brand waren geraakt. Het kind, dat in de wieg lag te slapen, bekwam geen letsel en de brand werd doormiddel van een paar emmers water door de buren gebluscht. I)at bet nadrnkken van bankbiljetten voc - winkeliers om hunne waren aan den man te brengen, even gevaarlijk als uitlokkend kan zijn, hiervan heeft zich weder het duidelijkste blijk voor- geóian. Een man vervoegde zich nl. te Warmond in e 3n bakkerswinkel en na oenige brooden uitgekozen te tebben, gaf hjj tot betaling aan de weduwe een, zoogenaamd, bankbiljet van f 60. De niets kwaads vermoedende vrouw gaf hem geld terug, waarna bij heenging en zij naar de kamer waar haar zoon zich bevond, aan wien zij het verfrommelde biljet ondachtig liet zien. Deze ontdekte dadelijk dat over „goed voor zestig sigaren" een don reepje maar ook vuilachtig papiertje was geplakt. Door den ijver van den agent van politie aldaar is bet mogen gelukken den oplichter in banden te krijgen. In de Driehoekjes te 's-Hage werd gis teren een kar, beladen met allerlei chemicaliën waaronder een kruik met vitriool, aangereden door een anderen wagen. Door den schok brak de kruik, zoodat voerman en paard een gedeelte van bet bijtend vocht over zich kregen. Het paard, dat blijkbaar hevige pijn leed, werd door een koud bad onder de in genoemde straat aanwezige pomp tot bedaren gebracht. Het bericht, dat te Scheveningen de ronde deed alsof de verongelukte Scheveningsche bom langs do kust drijvende was gezien tusschen Egmond on IJmuiden, is gebleken onjuist te zijn. Do heer M. De Niet, die naar IJmuiden was vertrokken om zich te overtuigen, is dan ook onverricbterzake teruggekeerd. Bij een winkelier te Utrecht staat voor de glazen: „Alhier kan een leerling of loop jongen worden geplaatst om te stikken", enz. Een jeugdige dienstbode van onbespro ken gedrag beeft zich te Bergen-op-Zoom ten huize alwaar zij diende, in den regenbak verdronken. De aanleiding tot die wanhopige daad is onbekend. Zekere Z. te Alkmaar heeft zichaldaar opgehangen, omdat hij onder curateele was gestold en wegens zekere handelingen tot 6 maanden cel was veroordeeld. Het hof van appèl van Gent heeft Van Bredael, den bediende van Armand Peltzer, tot 4 maanden gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. Maandag heeft in de kerk op Ta- vistock-place, te Londen, iets buitengewoons plaats gehad. Er is eene bokspartij gehouden tusschen twee bekende boksers. Men had de kerk daarvoor geheel ingericht. De politie heeft eindelijk de deuren open gebroken en een aantal personen in hechtenis genomen. Bij eene ontploffing in eene bus kruitfabriek te San-Francisco zijn elf personen, waaronder zes Chineezeo, omgekomen en werden vier anderen gewond. Een schrijven uit Washington houdt in dat de moordenaar Guiteau nog altijd bezoeken in de gevangenis ontvangt en dus in de gelegen heid is, zijne onwaardige komedie steeds voort te spelen. Of Guiteau echter ten slotte werkelijk ter dood zal gebracht worden, houden velen nog voor twijfelachtig. Uit statistische opgaven blijkt dat Nederland op 2006, Frankrijk op 2567, Pruisen op 2744, Saksen op 2747, Denemarken op 4055, België op 2572 inwoners één geneesheer heeft. Terwijl oen bejaarde weduwe te Molen- beek-Saint-Jean in haar tuintje hare bloemen ver zorgde, werd zij eensklaps door een pistoolschot aan het hoofd gewond. Dio minder aangename begroeting kwam van haar buurman, die zich in zijn tuin met schietoefeningen bezighield en daarmee ongestoord doorging, totdat do politie er een eind aan maakte. Te Brussel ontstond een twist tusschen drie onderofficieren en tweo burgers, die elkaar tegon het lijf liepen. Het kwam weldra tot handtastelijk heden en een der laatsten, die zijn bedienden had te hulp geroepen, bracht een sergeant-majoor met zijn wandelstok zoo hevige slagen op het hoofd toe, dat deze bewusteloos en in zijn bloed badende op den grond werd uitgestrekt. De schuld schijnt hier geheel aan de zijde der burgers te zijn, daar de militairen zelfs geen gebrnik maakten van hnnne wapens. Den daarop volgenden dag had er een dreigende samenscholing van militairen voor de woning van dea vechtgragon ingezetene plaats. De tasschenkomst der hoofdwacht was noodig om de verbitterde soldaten van betreurenswaardige feitelijk heden terug te houden. In het militaire hospitaal te Oran was een ziekenoppasser last gegeven een aan menin gitis lijdenden officier te bewaken en hom geen oogenblik alleen te laten. De oppasser liet den zieke 5 minuten alleen en deze maakte van zyn afwezig heid gebrnik om zich van een derde verdieping nit het raam te werpen. Hij was terstond een lijk. De oppasser werd gek van den schrik. Eene dame, die onlangs overleden is, heeft in haar testament bepaald dat haar lichaam begraven moet worden in den grafkelder van haar eersten man in Amerika, haar hart in dien van haar tweeden man. Gelukkig dat die dame maar ééns hertrouwd is t Sarah Bernhardt heeft, bij haar eerste optreden in het Bellini-theator te Napels, als Dame aux Camelias, weder eene bloedspuwing gekregen. Zij kon niet verder spelen en zal volstrekte rust moeten nemen. Yerleden Zondag zocht een wegwerker, Déteant genaamd, in een greppel aan den kant van den spoorweg tusschen Rouaan en Amiens, bij Romescamps, eene schuilplaats tegen den storm. Kort daarna reed een trein voorbij, welks wielen verward raakten in de draden van verscheidene omvergeworpen telegraafpalen; de draden zweepten over don ongelukkigen Déteant, die als in een ijzeren strik gevangen werd medegosleurd. Toen de rei zigers, dio hem aldus voor hunne oogen aan stukken zagen scheuren, eindelijk den machinist door hun geschreeuw opmerkzaam hadden gemaakt, was het te laat. Men vond slechts een misvormden klomp vleesch, van een reusachtige kluwen telegraafdraden als omwikkeld. De diamanten van de keizerin van Brazilië zijn alle op behendige wijze door tot dusver onbekend gebleven dieven gestolen. Do regeering heeft dadelijk al hare vertegenwoordigers in den vreemde van het feit in kennis gesteld, daar zij vermoedt dat de dioven over Amerika naar Europa zijn vertrokken. De diamanten vertegenwoordigen een aanzienlijke waarde. Te Napels heeft een apothekersbe diende, Nicolaas Nevano, zijne jonge vrouw, zijn 5-jarigen zoon, 2-jarig dochtertje en een kind van 5 maanden door messteken omgebracht en daarna door vergif een einde aan zijn leven gemaakt. Do eerste luchtreis met don van een 8tuurtoestel voorzienen ballon, uitgevonden door "Wol- fort en Baumgarten te Berlijn, is niet gelukkig af- geloopen. Bij de opstijging in den Plantentuin al daar was een onafzienbare menigte tegenwoordig. Toen de heer Wölfert, die aanvankelijk alleen in het schuitje zat, ter hoogte van nauwelijks 50 voet was gekomen, gaf hij last aan de twaalf soldaten, die den ballon slechts met moeite tegenhielden, dien te doen dalen, daar er geen ballast genoeg aan boord was. Bij die manoeuvre kwam er in eender zijden van den ballon een scheur, waardoor gas ont snapte. Toen nu eindelijk, nadat ook Baumgarten in het schuitje plaats had genomen, de ballon voor goed zou opstijgen, werd hij door een rukwind tegen een afdak geworpen, zoodat hij geheel werd ver scheurd en de luchtreizigers slechts met moeite den vlakken grond bereikten. Een onbekende kwam des naohts aan het klooster van Saint-Arcons-d'Allier de hulp van een geestelijke inroepen voor een stervende. Des morgens vond men den priester, die zich met den onbekende op weg had begeven, vermoord, verminkt en van alles beroofd in een naburig bosch liggen. De gansche bevolking der omliggende gemeenten, verontwaardigd over dien gruwelijken moord, door zocht met de gendarmerie den omtrek, met het gevolg dat de vermoedelijke dader, zekere Mallet, een 35-jarig man, die aan de spoorwegwerken te Langeac arbeidde, hun spoedig in handen viel. Of schoon men het horloge van den vorslageno bij hem vond, bleef de booswicht aanvankelijk alles ontkennen. koloniën. BATAYIA, 24 Tebmari. Met de gezondheid in Indië staat het op menige plaats nog verre van bevredigend. De cholera is thans ook overgeslagen naar Celebes, waar zij in de Mandharsche staten vrijwat slachtoffers maakt. Ook te Soerabaia verheft zij zich weder, en in de kampongs daar sterven aan die ziekte 30 a 40 personen per dag. Oak nit Cheribon, Passoeroean en andere residenties bericht men nog voortdurend het heerschen dezer gevreesde ziekte. Ook de koortsen in West-Java laten nog niet los. Ééne afdeeling der Preanger vooral, Soemedang nl., toont sinds weken oen toenemend aantal lijders. In Krawang is de toestand over het geheel stationair. De veepest heerscht nog te Batavia; de overige residenties van West-Java zijn, eenige weken achter een, verschoond. De G.-Generaal heeft dezer dagen de begrooting van 1882, voor de afdeeling veeart- senijdiensfc, met 5 ton verhoogd. Met 1 Ootober wordt te Batavia een hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor meisjes geopend, onder een directrice op een maandelijksche bezoldiging van f 500 met 4 vierjaarlijksche ver- hoogingen van 100 's maands, en met drie leerares- sen, op een bezoldiging van 375 's maands met 4 zulke verhoogingen van f 75 's maands. De leeraren van het gymnasium Willem Hl ontvan gen voor door hen te geven lessen f 3.75 per lesuur. Op 21 Februari vertrokken per „Gouverneur- Generaal Loudon" naar Atjeb, kapt. Yan der Schoor, lste luit.-adj. Wetselaar, 1ste luits. Yau Driest, Yan Lenssen en Rozenraad. De Bataviasche Spaarbank heeft de rente over 1881 op 5 pet. bepaald. Daor den ganrerneur-geaoraal van Ned.-Iadië zjjn de vol gende besoliikkingea genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot laten eomm. op het reo.-kantoor te Samarang E. Young; tot id. SterakarU J. A. Kal; tot Sden werktuigk. bij dei dienst der Bat. havenwerken D. Disselwerf; bij het binnenl. best. op Java en Madara: Tot eontr. 2de kl. H. P. Van Thiel; tot asp. id. Th. A. Smnldees. By het mijnw. in Ned.-Indië, tot ingen. 3de kl. J. W. Retgera, tot tijdelijk id. der id. W. G. Ribbius; tot 3den comm. bij do algem. rekenk. J. K. v. Onwerkerk. Ingetrokken: De tydelijke ter-beschikking-stelling vai den contr. 1ste kl. F. J. Th. Do Haart en wegens ziekte de benoeming van E. Meyer als ontv. te Ponorogo; tot alg. ontr. te id. T. M. Bernhard; tot accr. van de reeid. Madura J. P. Velden; van de resid. Kedoe, de contr. late kl. P. M. De Brnyn Prince. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Eoropa w. ziekte aaa dea secret, der rei. Madura C. P. Van der Meer; id. aan den res. der Westerafd. van Borneo C. Cater; id. aan den ambt. op wachtg. W. F. D. Benjamins en aan den eontr. 2de kl. op Java en Madura P. J. Voorstad; aan mr. C. Wijbrandi, laatst voorzitter van den landr. tc Toebah; W. F. Betz, laatst secr. der res. Pekalongan; H. Cramer, laatst adm. van het depot vai leerraidd. voor het inl. onderwijs te Meester-Cornell's; C. C. H. Leijfeldt, laatst griff. bij den landr. te Modjokerto; C. C. Jasper, laatst bouwk. bij de bebakening en kustverlichtingen in Ned.-Indie G. yf. A. Hamel, laatst baasbankwerker bij de fabriek te Soera baia; G. N. Z. Wallin, laatst lsto stunxman bij de gouv.-marine in Ned.-Indie en aan den -laten luit. der iDf. J. Langenbach, verleBgd voor zes maanden. Ontslagen: Eervol, de contr. 2de kl. C. W. VanOordt; id. de ambtenaar op wachtgeld N. F. Groeoewald en de gewezen pakhuismeester te Tag al J. E. H. Borger; id. de ambtenaar op non-activiteit J. H. Th. Dijkman. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wipen der inf. tot kapt. G. J. Tark; tot lste loits. J. H. H. Loadegeus en P. A. Zweedijk. Geplaatst: De lste luit. der genie J. P. Koolemans Beynon bij de 4de afd. D. v. O. te Batavia en de 2de lnit. H. F. Wynhoff bij de werken te Padang. Overgeplaatst: De lste luits. der inf. Manger en Meijeriogh naar Atjeh; de kapt. der inf. te MecheleD, naar BaüdjezraasBinde lste lait.-adj. C. J. Lacenlle naar Batavia. Verleend: Sen 2-jarig verlof naar Earopa w. ziekte aan den Istcn lnit. der inf. J. D. Augustijn. Ingetrokken: Op verzoek bet aan den milit. apoth. 2de kl. A. De Haan, w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indie verleend 2-jarig verlof m. Nederland. Departement van Marine. Vergunning verleend: Om te repatriëren aan den off. van adm. lste klasse J. A. Lagaay en aan de lniti.-ter-zee 2de kl. K. TV. H. Goetz, J. D. Van Streijen, J. P. Van Rossnm, H. Veltbuyzen en M. Smits. Trouw-, Geboorte- ert Doodbeiiehten vein Nei.-Indië. GEHUWD. G. P. L. Hiuët met J. K. A. Fransz, Atjeh Makassar. J. Sohulein mot M. A. Joel, Batavia. C. S. H. Vollprecht met de moeder zijner kinderen, id. BEVALLEN. B. C. Mnhlnickel geb. Van der Kolk, Z., Batavia. R. Drossaers geb. Bedier Prairie, Zid. P. C. Verborgh geb. Van Blommestein, D., id. M. J. Ridder geb. Holteman, D., id. J. N. M. Geeidorp geb. Cohen, D., Meester Comelii. K. M. Hage geb. Menke, D., Serang. C. S. M. Heaseli geb. Sloyter.Z., Karang Anjer. C. A. Harroicn geb. Ten Boom, D., Padaig-Sidempoeam. OVERLEDEN. C. F. H. Angenent, Magelang. 't Zoontje van P. Daniels, 4 j., Samarang. J. R. J. A. E. Salomensz, 59 j., Batavia. G. C. Cramm, 35 j., id. G. B. K. Sanders, Kotta Radja. Vertrekkende passagiers van Batavia op 25 Febr. per stoomschip „Madura", naar Amsterdam. Luitenant ter zee 2de klasse K. W. II. Goetz; detachement commandant luit. ter zee 2de kl. J. D. Van Strijengep. ambte naar C. Boers, echtgenoote en 2 dochtenG. J. F. Conrtoi»; offic. van adm. der marine J. A. Lagaay; lste lnit. der inf. J. D. Augustijn, echtgenoote en 2 kinderen; H. R. H. Vechtman; mevrouw de wed. A. C. F. Van der Straeten en kind.; jongeheer F. J. Van der Weid», 2 jongehecren K. H. W. en J. R. D. Boen; Zr. Ms. troepen en schepelingen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2