N°. 6787. Vrijdag 31 Maart. A0. 1882. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..1.10. Franco per post.a 1.40. ACzonderfijlie Nommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DEB ADVERTENTIEN: Van 10 rebels 1.05. Iedere regel meer 0.1'» j. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incase--- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Verordening van den 9den Januari 18G8 (Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt, in plaats van op Vrijdag den 7den April e. k., zal worden gehouden op Woensdag den öden April te voren. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden, Gezien art. 31 der wet van den 4den Juli 1850 (Staats blad n°. 37); Doet te weten dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 30 Maart 1882. DE KANTER. LEIDEN, 30 Maart. Heden ig aan de universiteit alhier de heer J. F. Van Bemmelen, geb. te Groningen, bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde, met academisch proefschrift, get.: „Over den bouw der schelpen van bracbiopoden en chitonon." De heer H. Valk zal den lsten April a. b. den dag herdenken waarop hg vóór 40 jaren in dienst trad als custos aan de sterrenwacht alhier, welke, zooals men weet, vroeger aan het academie gebouw verbonden was. Op Woensdag 12 April zal worden aanbesteed bet éénjarig onderhond van de kazernegebouwen, enz. te Leiden, onder het beheer der genie te 's-Hage. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde verlangt, als prijsvraag: „Een overzicht van aanbevelenswaardige siergewassen, geschikt om in Nederland als alleenstaande gedurende korteren of langeren tijd van het jaar of wel het geheele jaar in de open lucht te kunnen verblijven." Voor een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie voldoend antwoord looft de Maatschappij uit haar* gouden medaille en twee honderd guldon. De antwoorden moeten worden ingezonden in de Nederlandsche taal. Zij mogen niet eigenhandig door de mededingers geschreven zijn; het schrift moet duidelijk en gemakkelijk lees baar zijn. Zij moeten worden ingezonden bij den algemeenen secretaris-penningmeester, vóór of op den lsten Januari 1884, en vergezeld gaan van een verzegeld briefje, voorzien van hetzelfde motto, het welk op do antwoorden voorkomt, en den naam, het beroep en de woonplaats van den inzender bevattend. In de jaarlijkBche algemeene vergadering van 1884 zal het briefje, hetwelk het bekroonde ant woord vergezelde, geopend worden en zullen de overige, bij de onbekrooud geblevene behoorend, ongeopend vernietigd worden. Terwijl het bekroonde en de onbekroonde antwoorden later ter beschikking der inzenders blijven, verbindt zich de schrijver van bet bekroonde om, wanneer dit uitgegeven mocht worden, hiervan 30 exemplaren kosteloos aan de Maatschappij af te staan. Tot toelichting dezer prijsvraag dieno het vol gende: Er wordt niet eene opsomming gevraagd van alle gewassen, welke aan de gestelde eiscben kunnen voldoen, maar alléén van die, welke wer kelijk aanbeveling verdienen en voortdurend of tijde lijk voor ons klimaat geschikt zijn. Onder sierge wassen worden alle planten begrepen, hoornen en heesters niet uitgesloten, die, hetzij in den open grond, hetzij in potten, kuipen of anderszins in de open lucht geplaatst, door houding, hladerentooi of eigenaardige bloeiwijze geschikt zijn, alléén staande, tot sieraad van parken, tuinen, gazons, torrassen, pleinen enz. te dienen. Meu weii8cht bij de behandeling zooveel mogelijk opgaven van1°. standplaatsen, waar het gewas te bezigen2°. tijd van het jaar, gedurende welken, en op welke wijze hot daar kan verblijven; 3°. tijd van het jaar, gedurende welken de plant haar eigenaardig schoon als siergewas toont en waarin die schoonheid bestaat; 4°. wijze van kweeking en behandeling, noodig om dat doel te hereiken; 5®. men wenscht voorts de geslachtsnamen afzonderlijk gerangschikt te zien, volgens een natuurlijk stelsel 6®. bij elk geslacht opgave van de soorten en ver scheidenheden, bijeengeplaatst. Bij de soorten op gaaf van de Latijnsche namen en Latijnsche syno niemen (waarbij steeds de namen der auteurs), van het vaderland on van don tijd van invoer in de oultuur, alsmede van de Nederlandsche, Fransche, DuitBche en Engelsche namen (met volksbenamin gen). Bij de namen der verscheidenheden (waaronder standvastige afwijkingen van soorten verstaan wor den) mede opgave van de verschillende benamingen en zoo mogelijk door wiea, wanneer en waar zij gewonnen en in de cultuur ingevoerd zijn. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Alphen der Holl. Maatsch. van Landbouw is met groote meerderheid gekozen tot voorzitter de hoer A. P. Zaalberg. Na dertig jaar voorzitter te zijn geweest, meende de op zijn verzoek ont slagen voorzitter J. Herrewijn die taak aan meer jeugdiger kracht te moeten overgeven. Verder werd besloten om het adres van de afdeeling Zoeterwoude en omstreken aan den gemeenteraad van Leidon te ondersteunen tot hot beplanten van de veemarkt met hoornen on bij kermissen niet toe te laten spellen enz., daar dat de handel vooral zeer benadeelt. Ingetrokken werd een voorstol om een voorjaars tentoonstelling te houden van stieren en fokvee, daar vooral door het hooge quotum aan het hoofd bestuur de financiëele toestand niet gunstig is. Op de 538te algemeene vergadering der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur waren allo twaalf afdeelingen vertegenwoordigd en wel door twee en twintig afgevaardigden. Buiten dezen waren ruim een veertigtal leden aanwezig. De voor zitter, de heer J. H. Krelage, sprak een kort woord tot welkom. Het ledental is in den laatsten tijd belangrijk toegenomen. Op 28 Maart 1881, toen het vorige verslag werd uitgebracht, waren er 395 leden, 15 donateurs, 22 lid-leerlingen, te zamen 432; thans zijn or 472 ledeü, 15 donateurs, 31 lid-leerlingen, te zamen 518. Twee nieuwo afdeelingen werden opgericht: Noordwijk met 27 leden en lid-leerlingen en Beverwijk met 15 leden. Van do oprichting eener afdeeling te Oegstgeeet was mede bericht ontvangeD. Zij tolt reeds 18 leden; het geheele getal leden klimt daardoor tot 536. Door de afdeeling Hillegom werd een Floralia- tentoonstelling gehouden met daaraan verbonden tentoonstelling van gereedschappen, tot de bloem- kweekerij betrekking hebbende. Door deze afdeeling werd eene statistiek der aldaar mot bloembollen beplante gronden opgemaakt, die verrassende uit komsten gaf. Van 23 Juli af werd binnen die afdeeling des Zaterdags-avonds Beurs gehouden, waarop de handel levendiger wa9 dan in 1880. in de afdeeling Lisse heeft men pogingen aan gewend om verbetering te erlangen van het vaar water, genaamd het Mallegat, loopende van de ge meente Lisse tot onder de gemeente Voorhout. Hoe zeer het hoogheemraadschap van Rijnland genegen was aan het bezwaar tegemoet te komen, bereikte men de verwezenlijking der aangebrachte verbete ring niet, doordien van de gewenschte modewerking van het gemeentebestuur van Lisse tot heden niets bleek. Eene gehouden tentoonstelling was aldaar goed geslaagd. Men had daar premiën van f 20 tot 100 uitgeloofd voor hen die aanwijzingen kon den doen, die tot de ontdekking konden leiden van de daders van ontvreemdingen van bolgewassen. De afdeeling Sassenheim-Voorhout besloot om do vaarwaters in beide gemeenten zooveel mogelijk te verbeteren. Nadat gedurende den winter do noo- dige voorbereidende maatregelen zijn genomen, zal men daartoe in dit jaar overgaan. De afdeeling Wassenaar hield een groot aantal gezellige bijeenkomsten. -r- Naar het Vad. meldt, circuleert te Breda een adres ter onderteekening, waarin wordt aangedron gen op de enquête, welke jhr. mr. Van der Wgck heeft verzocht betreffende de geldverspillingen bij ons krijgswezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be sloten de Handelsschool te veranderen in een met 2-jarigen cursus, aansluitende aan en vereenigd met een hoogore burgerschool met 3-jarïgen cursus, waarop dan een schoolgeld zal worden geheven ge lijk aan dat der Handelsschool, waar thans ook de stenographic onder de vakken van onderwijs i* opgenomen. Van Hendrik Consciense's werken iseenver^ taling in het Fransch verschenen, in de nieuwe verzameling van Michel Lévy. Er zal, te rekenen van 1 April a. s., gelegen heid bestaan om eiken Zaterdag met stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij brieven naar de Vereonigde-Staten van Amerika te verzenden. De gemelde stoomschepen zullen met dat tijdstip beurtelings van Amsterdam en van Rotterdam afvaren. Er worden met deze stoomschepen geene andere brieven en verdere stukkon verzonden dan die voorzien zijn van eene aanwijzing op hot adres, dat de verzending daarmede verlangd wordt, en in den vroegen morgen van den vertrekdag van het stoomschip ten postkantore te Amsterdam of te Rottordam voorhanden zijn. Tot adjunct-directeur der gasfabriek en hoog drukwaterleiding te Dordrecht is benoemd de heer J. Spruyt, directeur der gasfabriek te Bolsward. De Vlaamsche tooneelworeld heeft eergisteren een groot verlies geleden door het overlijden van den heer J. Dierkx, een acteur die ook hier te lande zeer gunstig hekend stond en in den laatsten tijd te Antwerpen vertoefde. Goruimen tijd leed hij aan keeltering. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, vertrok Dinsdag van Sout hampton; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde des avonds te Suezde „Schiedam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde donzelfden avond Lizard; de „Noord-Holland", van Rotter dam naar Batavia, vertrok gisteren van Point de Galle. Blijkens een bij hot departement van marine ontvangen telegram heeft de oefenings-divisie, onder bevel van Zr. Ms. adj. in buitengewonon dienst, don kapt. ter zee F. H. P. Van Alphei, in den namiddag van 28 dezer Toulon verlaten, koers stol lende naar Livorno. De minister van financiën heeft gorangschikt in de zesde klasse het vacante kantoor der directe belastingen en accijnzen te Zwartsluis; in de zevende klasse dat derzelfde middelen en invoerrechten te Coevorden. Bij koninklijk besluit is bepaald dat te Amster dam zullen worden aangesteld zes adsistent-deur- waarders der directe belastingen, en wel voor het toezicht op de naleving der wettelijke bepalingen betreffende de directe belastingen, alsmede om behulp zaam te zijn bij de beschrijving. Aan gemelde betrek king wordt verbonden een vast traktement van f 800 'sjaars, onverminderd de vergoeding voor het doen der beschrijving. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravonhage, ter standplaats Leiden, mr. L. M. J. H. Eerstens, advocaat en candidaat-notaris te Mill; - tot notarissen binnen het arrond. Haar-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1