N°. 67S1. Vrijdag 24Maart. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COÜBAKT: foor Leid» per 8 maanden1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven- FBIJS DES ADVERTENTIESt Van 16 regeU f 1.06. Iedere regel meer 0.17t Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iocassee- reo buiten de sted wordt 0.10 berekend. LEinEV, 23 Slaard. Do hoogleeraren Buy. en Van der Ylngt en de lector in het Romeinech recht d'Ablaing, hebben den dag na de begrafenis ran prof. Gondsmit hnnne colleges in hoofdzaak aan dions nagedachtenis gewijd. De Leidsehe Stoombootmaatschappij „De Vol harding" keert over het afgeloopen jaar een dividend van 16 pot. uit. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland herinneren dat ter Provinciale Griffie ter inzage van een ieder is nedergelegd de door hen vastgestelde wijziging van den ligger der in hnnne provincie gelegen toegangswegen tot de spoorweg stations, betreffende den toegangsweg tot het station Zwammordam van don spoorweg Leiden-Woerden en dat van hnnne beslissing in deze hooger beroep bij den Koning kan worden ingesteld. De „Yereeniging voor de Statistiek" vergadert dit jaar op 22 April te Utrecht. Als punten van behandeling zijn o. a. aan de orde gesteld: het verband tnsschen rijks- en gemeentebelastingen (in te leiden door prof. J. T. Bays te Leiden), de octrooien (door prof. A. Huët te Delft) en de staatsloterij (door den heer A. Van Eek te Leiden). Te Ter-Aar (cl. Leiden) is beroepen de heer A. Knoll, pred. te Sloten (Friesland). De berichten omtrent den toestand van den heer J. M. Haspels zijn heden niet minder on gunstig dan gisteren. Zijne ongesteldheid is thans gebleken tvphus te zijn en boezemt ernstige be zorgdheid in. P'. N.) De heer M. Kemp, pres. onderling, ontkent in een ingezonden stuk het bericht der Dordr. Crt. dat de ouderlingen verklaard hebben niet te zullen assisteeren bij de aanneming dor leerlingen van do vrijzinnige predikanten aldaar. Wel is uitgespro ken dat geen ouderling, daartoe gebonden door zijne belofte on zijne overtuiging, bij oonig leeraar bij de aanneming kan assisteeren die de rechten der gemeente met betrekking tot de opname van nieuwe lidmaten in haren schoot niet erkont. Hier is geen sprake van modern of orthodox, maar alleen van de erkenning van het recht der gemeente. Woor- deijjk is gezegd, dat, al ware het de meest recht zinnige loeraar, als hij zich plaatste op het stand punt van art. 38 G. O. Syn. regl. zooals het door de synode, in strijd mot tal van andere nog vigee- rende artikelen, is veranderd, geen ouderling bij hem zou kunnen tegenwoordig zijn bij do aanne ming, terwijl men bij geen predikant, hoe modern ook, zal weigeren te assisteeren, als de rechten der gemeente met betrekking tot de aanneming door hem, maar worden erkend en geëerbiedigd. -Bij de voorgestelde regeling tot heffing eener inkomsten-belasting te Amsterdam is eigen aangifte niet geheel over boord geworpen. De betreffende bepaling luidt: „De rangschikking en aanslag ge schiedt ambtshalve. Het staat den belastingschuldige vrij, op het beschrijvingsbiljet mot of zonder aan wijzing der klasBe, waarin hij meent te moeten gerangschikt worden, alle inlichtingen te geven, welke hem voor eene juiste rangschikking wenschelijk voorkomen. Het deze inlichtingen kan rekening worden gehouden hij de ambtshalve rangschikking." Door mr. M. J. Pijnappel, lid der commissie, is bij het rapport eene nota gevoegd, waarin hij zijne bezwaren togen de voorgestelde belasting inbrengt, en in de plaats daarvan in overweging geeft om te heffen eene belasting op vaste, voor ieder waar neembare grondslagen, in den geest der vroegere aeqnivalent-bolasting. Op Woensdag 26 April a. 8., des middags te 12 uren, zal, vanwoge den minister van waterstaat en onder zijne goedkeuring, in een der lokalen van zijn departement te 's-Gravenhage worden aanbe steed het voltooien van den bovenbouw en het maken van eenige andere werken voor het gedeelte Maashees-BIerick van den spoorwegNijmegen-Yenloo (bedrag der begrooting f 121,000) en op Woens dag 3 Mei het maken van gebouwen en eenige verdere werken op de halten Yierlingsbeek, Moerloo en Grnbbenvorst (bedrag der begrooting f 150,400). Tot lid der Provinciale Slaton van Zuid- Holland is te Gorknm verkozen de liberale candidaat de heer Schalij, met 274 st., tegen 237 die op den heer Grjjns, anti-revolntionair, waren uitgebracht. De Tweede Kamer, die eergisteren op reces uiteengegaan is, zal, behoudens onvoorziene omstan digheden, niet vóór 1 Mei terngkeeren. Mocht een nienw tractaat mot Frankrijk aan de goedkeuring der Staten-Generaal worden onderworpen, dan zal een vervroegde bijeenroeping noodig zijn. Te Utrecht overleed zeer onverwachts, in den ouderdom van ruim 50 jaren, jhr. mr. W. N. De Pesters Van Cattenbroek, lid van de Provinciale Staten van Utrecht voor het district Amerongen. Het stoomschip „Edam", dat gisteren te Am sterdam is binnengeloopen, behoort niet zooals in de conrant van 23 Maart vermeld staat, aan de Kon. Eed. Stoombootmaatschappij te Amsterdam, doch aan de Ned. Amerib. Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam en is volgens de nienwe regeling van dienst de eerste stoomboot die te Amsterdam is binnengevallen. De Staatscourant van heden bevat hot verslag der commissie, van 1 Aug. 1881 tot 1 Aug. 1882, belast met het afnemen van de practische examens voor apotheker. Z. M. heeft benoemd tot «irjkgra&f van den polder Lange Bakkersoord, prov. Zoid-Holland, J. A. De Lijster. Gemengd Nleaws. Leiden schijnt er gezegen d af te kom en! Uit verschillende plaatsen toch komon berichten dat er gisteren voel sneenw viel en te Utrecht zelfs zóó erg dat do tramdienst eene verandering moest ondergaan en men met een machine de rails moest schoonmaken; de sneenw lag er meer dan een voet hoog; te Gouda was dit iets minder, terwijl te Voorburg de daken eenigszins wit waren. Ook tusschen Rotterdam «n Den Haag - in laatstge noemde plaat6zelfevenwel ook in 't geheel niet - heeft het sterk gesneeuwd. Hoe noordelijker men komt, hoe minder sneeuw men echter ziet. In Rotterdam ligt de sneenw een half voet hoog, bij Delft ziet men hier en daar op de velden een vlokje liggen, en zoo gaat het voort totdat men hier komt, waar de straten schoon zijn, niettegenstaande de eerst hedennacht gevallen hagelbuien. Men meldt ons uit Roelofarendsveen: Hier doet zich het merkwaardige geval voor, dat eene oude vrouw, die aanstaanden Zaterdag haar 88ste levensjaar intreedt en die sedert lang wegens volslagen gemis aan tanden geen k o r s t j e s meer at, voor eenigen tijd opnieuw is begonnen met tanden krijgen; ton minste zij mag zich op 't oogenblik reeds weer verhengen in het bezit van haar eersten snijtand. Wel jammer dat die niet door een dichter bezongen is geworden! Het goede mensch beweert dat de kuur nogal pijnlijk is, en dat zij nu ten voile beseft, waarom kleine kindoren bij het tanden krijgen zooveel last kannen verkoopen! Eergisteren is een schip „De drie Gebroe ders", geladen met grint en behoorende aan Roe lof Haasjes, wonende te Dodemsvaart, in de Ring vaart der gemeente Haarlemmermeer nabij Leimui- den door een ijzeren schip genaamd „Gouda No. 1," schipper H. Blom, wonende te Gouda, met nog drie andere schepen door een sleepboot gesleept wordondo, zoodanig aangevaren dat daaraan groote schade is toegebracht, ten bedrage van f 460. Bij den landbouwer A. Van Kooten,Slo- terweg in de Haarlemmermeer, zijn in den nacht van 21 op 22 Maart 2 schapen gestolen. De scha pen en de dief zijn reeds in handen der justitie. De kaas- en botermarkt, welke voor het eerst 11. Dinsdag te Bodegraven werd gehou den, was zeer geanimeerd. Aangevoerd werden 7 wagens met kaas, welke ving en spoedig van de hand gingen. Met de hooiboter was het eveneens. Eigenaardig was het om te zien hoe de boorinnotjes zich met de boter hadden geschaard in het daartoe voorloopig aangewezen lokaal en hoe gretig de ver koop aan de huismoeders ging. Bovendien stonden op de markt eenige uitstallingen met waren, hoofd zakelijk voor den landbonw bestemd, die goede zaken maakten. Het ruime marktplein biedt voor alles eene schoone gelegenheid aan. Men koestert niet alleen de hoop, maar toezegging is aan handelaren gedaan door bouwlieden nit den omtrek, dat zij hnnne producten aldaar ter markt zullen brengen. Eenige dames en heoren van Alphen aan den Rijn en het aangrenzende Oadshoorn gaven gisteren een tooneelvoorstelling, waarvan de brnto opbrengst, ruim f 200, zal worden overgemaakt aan de weduwen van de slachtoffers bij het ongelnk aan het Seinpostdnin te Scheveningen. C. Van den Berg te Scheveningen, dia gepasseerde week twee kinderen aan een onbekende ziekte plotseling verloor, kwam eergisteravond wederom do hnlp inroepen van dr. Anema: het derde en nu eenige kind was ongesteld. Het kind lag op don vloer op een kussen te staroogen, het gelaat was rood en met een licht zweet bodekt, pols onregelmatig, ademhaling traag, doch onbe lemmerd; de oogappels waren niet vernauwd, doch ongevoelig voor licht. Nn en dan kwam er eenig slijm. Zoodra de knaap te bed gebracht was, werd de ziektetoestand erger; er traden nn kennelijk stnipen op, linkerarm en linkerbeen bewogen zich schokkend en waren gestrekt, de pols bijna onvoel baar en de hartslag zeer langzaam. Medicamenten konden toen niet meer worden toegediend, daar het slikken belemmerd was; alleen werden koudecom- pressen op het hoofd en moBterdpappen aan de kuiten aangebracht. Twee uren lang bleef de toestand onveranderd, toen het herstel even plotseling als volkomen was. Hot kind bracht den nacht zeer rustig door en was den volgenden morgen zeer wel. Volgens verklaring van den heer Aneum waren do verschijnselen, die door hem nu werden waargenomen, dezelfde als de vorige week bij de twee kinderen, die bezweken. Door het kantongerecht te Goudawerd gisteren de hondster eener naaischool aldaar ver oordeeld tot eene boete van vijf gulden of gevange nisstraf van óón dag, omdat zij in hare naaischool meisjes had toegelaten zonder de vereisehte vacci natie-bewijzen. Te Haarlom is een schutter gearres teerd en naar het huis van arrest overgebracht tot het ondergaan van 42 dagen gevangenisstraf, wegens wanbetaling van verschillende boeten, hem door den schuttersraad opgelegd. Een te Rotterdam gebonden bazaar ten behoeve der Diaconieschalen van de Ned. Herv. gemeente heeft, na aftrek der gemaakte onkosten, circa 6000 opgebracht. Aan de sterrenwacht te Utrecht is, naar prof. J. A. C. Oudemans mededeelt, het bericht ontvangen dat den 19den Maart, te 16'/- uur midd. tijd te Greenwich, door den heer Ritchie, te Boston, in de Vereenigde-Staten van N.-Ameriba, eene komeet ontdekt is, op 268 gr. 40 min. r. opklimming en 33 gr. 25 min. noorder-declin&tie. De komeet heeft een staart van 3® min. lengte en eene kleine kern van de helderheid eenec ster van de 8ste grootte. Haar hoofd is rond. on heeft eene middellijn van óóqe minuut. Do komeet Btaat ongeveer 10 graden

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1