aan na te melden officieren bij de rustende schutterij in Zuid-Holland, 4de bat., aan J. C. Boooekamp, als kapt.; wegens verandering van woonplaats: lsto bat., aan H. Snijders, als 2de lnit.benoemd 4de bat., tot kapitein A. J. Hoekwater J.-Dzn., thans kapitein :i la snite. Gemenard Nienwn. Een goederentrein uit Dnitschland, die hedenmorgen hot station alhier binnenstoomde, bood eer zeer eigenaardig schouwspel aan: zoowel de kappen der waggons als de petroleumvaten op de open wagens, waren n. 1. met een sneeuwlaag van minstens een voet dikte overdekt. "Weerprofeten van den ouden stempel znllen niet nalaten uit dit tastbare bewjjs dat het „boven in 't land" dnchtig gesneeuwd hoeft, de conclusie te trokken dat wij ons thans ook hier op nog een staartje winter hebben voor te bereiden. Een twaalfjarige jongen, die te 's-Hage voor zijne moeder een pand naar den lombard had gebracht en van de opbrengst een flesch jenever moost medebrengen, dronk daaruit onderweg zooveel, dat hij stomdronken werd. Twee agenten namen hem mede naar het bureel. Het N. v. d. D. verneemt dat door eonige ingezetenen van Den Haag bij den heer Oscar Carré pogingen aangewend worden hom, naar aanleiding van de moeilijkbeden, die hij in hot afgeloopen sei zoen in de exploitatie van zijn circus te Amstordam ondervonden heeft, over te halen om in plaats van te Amsterdam in de hofstad een vast circus te bonwen. Seeds zou een groot gedeelte van het daar toe benoodigde kapitaal hem aangeboden zijn. Gisteren zijn te Botterdam circa 150 Iersche remonte-paarden, voor onze drie cavalerie regimenten bestemd, aangevoerd; eerstdaags komt nog een gelijke bezending. In het Park op het Loo is mon volgens hot „R. Nbl." drnk in de woer om der kleine prinses een verrassing to bereiden, waarvan zij over enkele jaren eerst het volle genot zal hebben. Achter het paleis, een duizend schreden van daar, doch zoo aangelegd dat men er nit de ramen van het palcis oen goed gezicht op heeft, wordt een kleine Zwit- sersche villa voor haar gebouwd, geheel van hont, doch zoo sierlijk en smaakvol, dat hot gebouwtje alleen een S000 zal kosten. Daarvoor is een bloementuin aangelegd, waar dezen zomer alle soorten van bloeman bloeien zullen. Een paar reusachtige hoorns van overvloed, geheel van madeliefjes ge vormd, zullen de kostbaarste bloemen uit zich zien voortkomen. Verder is oen kleine, omheinde moestuin aangelegd, waar lage appelboompjes, besseboomen, aardbeziën en alle soorten van groenten gekweekt worden en waar de prinses zelve zal kunnen spelen en werkeu. Te Doornik houdt het gerecht zich togenwoordig ijverig bezig met het onderzoek van oen aanmerkelijke* diefstal, door den thesaurier van het bisdom, zekeren kanunnik Bernard, ge ploegd, die verleden zomer met ongeveer 1,800,000 fr. naar Amerika gevlucht is. Vanwege het bisdom was een andore kanunnik, Dubois, hem nagezonden, die onverrichterzake teruggekomen, verleden Zater dag verhoord is. Tegen Bernard is een bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. Te B ec-Hellouin, inhetFranschedepar- toment Eure, heoft een 75-jarig grijsaard, Cordier 'aamd, zijne huishoudster van 82 jaar, omdat zij ®on 1 >ment gemaakt had ten voordeele van een uu n' -moord en vervolgens zijn huis boven .ran °*teken. De dader bevindt zich in hechtenis. Door eene vreeselijke ontploffing i,de werkplaats van een smid te Saint-Marcet (kaïton Gaudens), hebben de smid, zijn zoon en ze3andiro personen het leven verloren. Een vonk, welke mit oon zakje kruit in aanraking kwam, veroorzaakt» hot ongeluk. Het geheele hais was ingestort. Volgens berichten uit Rio Janeiro van 2 Maart hadden de sedert zes weken gevallen stort regens groote schade veroorzaakt aan do spoorweg- lijnen in de provincies Rio, San-Paulo en Minas. De vlakten in Rio zijn overstroomd en vier steden geheel verwoest. Men heeft vele menschenlevens to betreuren. Hit Nevada wordt bericht dat door een snoeuwval 18 personen zijn ongekomen. Men schat het aantal noodlijdenden ton gevolge van de overstrooming van de Mississippi op 85,000. Het water begint thans te zakken. Gisteren werde* op Chios weder drie herigs soktkkea van aardbeving gevoeld. Engüne Moreau, onderchef aan het sta tion te Fontainebleau, die hot toezicht had over een trein met koopwaren, gleed bij ongeluk nit, viel op den weg en werd medegesleept door een in volle vaart zijnden trein tot op oon afstand van 25 meters. Men hoeft slechts een afgrijselijk verminkt lijk terug gevonden. Zekere vrouw G., die van Vitry kwam, heeft getracht zich van het leven te berooven, door zich in de Seine te worpen. Zij had haar kindje van vijf jaren door een koord aan zich bevestigd, ton einde zoo beiden om te komen. Eenige personen, die het zagen, schoten dadelijk toe en redden de moeder, die slechts bewusteloos was, doch het kind had roeds den geest gegevon. De vronw is in hech tenis genomen. De blinde Joseph Gondran, die in het dorpje Montlaux (arrondissement Forcalquier) woont moest dezer dagen voor de rechtbank verschijnen wegens het plegen van een dubbelen moord. In het eind van December klaagde hij over keelpijn. Zijne vrouw maakte daarom een aftreksel van planten klaar, zonder den dokter te raadplegen. Toen de blinde er van proefde, bemerkte hij dat het bitter was en dacht: ,'t Is vergift, men wil mijdooden!" Gedurende een paar weken zeido hij niets, doch nam het voornemen op om zijne vrouw te dooden. Daartoe nam hij eon scherp mes on bracht des nachts, terwijl zij sliep, het snood bedrijf ten uit voer. Zijn kleinzoontje, die wakker werd door het kreunen dor ongelukkige, riep: „Oom, men ver- moort mijn grootmoeder!" Toon de blinde grijsaard zijn schoonzoon hoorde aankomen, sloeg hij zijne vrouw met een steen op het hoofd, zoodat zij dadelijk don geest gaf. Yorvolgens stiet hij den schoonzoon het nog rookendo mes in de borst, doch de wond was niet doodelijk. Men oischt voor den mot witte haren versierden grijsaard een gevangenisstraf van 20 jaren. BUITENLAND. ï"ranlrv(jh. De „Figaro" wijst op de koloniale tentoonstel ling, die in Mei 1883 te Amstordam zal worden geopend. Frankrijk, zegt hot blad, staat tegenover Holland als oen winkelier tegenover een schatrijke cliënte; het moet alios doen om de cliënteele te be houden, en daar Dnitschland, in afwachting dat het Holland zal kunnen oppeuzelen, zijn best doet het te verduitschen, moot Frankrijk zorgen dat het Dnitschland op handels- en industrieel gebied ander maal do baas blijft. De Kamer heeft mot 376 tegen 26 stemmen de kredieten voor het afbreken van de bouwvalion der Tuilerieën goedgekourd. Victor Hugo heeft aan een diner ten zijnent, op het bericht dat de czaar aan vijf nihilisten gratie geschonken had, don volgenden dronk ingesteld: „Ik drink op den czaar, die vijf ter dood veroor deelde nihilisten genade heeft verleend en aan alle vorlcenen zal!" Duitsch land. De economische raad, welke de afzonderlijke arti kelen van het wetsontwerp betreffende het tabaks monopolie gedeeltelijk mot wijzigingen had goed gekeurd, heeft gisteren het ontwerp in zijn geheel met 33 tegen 31 verworpen stemmen. Daarentegen heeft hij met 48 tegen 14 steramon eene resolutie aangenomen, waarin een verhooging der tabaks belasting wonschelijk werd verklaard. Groot-Britannië. In het Hoogerhuis hoeft lord Shaftesbury giste ren verklaard ten aanzien van het wetsvoorstel van lord Rodesdale, rakende den eed, de prealabele quaestie te zullen voorstellen. In het Lagerhuis heeft de heer Arnold zijn voorstel toogelicht tot het invoeren van een gelijk vormig kiesstelsel in het geheele vcreonigd koninkë rijk, benevens eene nieuwe indeeling van kiesdis tricten. De heer Gladstone ondersteunde dit voor stel, doch zag geen kans er dadelijk gevolg aan te geven, ofschoon het tegenwoordige Parlement ge roepen is do vraag op te lossen en zich vóór den atloop van zijn zittingstermijn daarmede bezig te houden. Hij geloofde dat vermeerdering in de ver tegenwoordiging der arbeidersbevolking gewenscht is. Eene uitbreiding van het kiesrecht zou bijdragon tot bevordering van eendracht onder de verschillende klassen der bevolking en tot versterking der grond wettige instellingen. Aan de „Daily News" wordt door een cor respondent uit do Kaapstad geschreven dat de partij, die voortzettiig van den strijd met de Basnto's en geheele annexatie van het land van dien stam verlangt, als voornaamste argument gebruikt dat, zoo de Kaap kolonie hen niet onderwerpt, de Oranje- Vrijstaat dat weldra doen zal. Maar de berichtge ver gelooft dat de Basuto's veel te krijgshaftig en veel te wel van moderne geweren voorzien zijn dan dat de Oranje-Vrijstaat hen ooit zal lastig vallen. Tui-Itljo- Novikoff heeft aan de Porto machtiging govraagd voor een nieuw vaartuig, met gedeporteerden en een militair escorte naar Siberië aan boord, om den Bosporus te passeeren. De Porto maakte bezwaar. De legatieraad Onou confereerde daarover met Asey m, en men gelooft dat de machtiging zal worden gegeven, mits het geval niet als precedent zal worden be schouwd. Telegram isr «5». ST.-PETERSBURG, 21 Maart. Ter gelegenheid van keizer Wilholms verjaardag heeft ten paleizo een gala-diner plaats, waartoe de leden der keizerlijke familie, hot personeel dor Duitsche ambassade en de hoogsto waardigheidbekleoders uitgenoodigd zijn. Voor de eerste maal sedert den rouw over czaar Alexander II speelt de muziek aan de keizer lijke tafel. KONSTANTINOPEL, 21 Maart. Heden is het beheer der indirecte belastingen volkomen en vor melijk aan den raad van administratie, vertegenwoor digende de fondsenhouders, overgedragen door hot onderteekenen van een protocol. Bij voortduring loopen geruchten over een kabinets-verandering. Naar men verzekert, zal Abdul Rahman, gewezen gouverneur van Bagdad, tot eerste* minister benoemd worden. Het is echter mogelijk dat Saïd-pacha aan het bewind blijft. Ook de Porte heeft de handelstractaten op gezegd. Zij verlangt herziening van die tractaten, welke niet opzegbaar zijn. LONDEN, 21 Maart. Lagerhuis. - Door den heer Blennerlassett wordt een amendement voorgesteld, ten doel hebbende goene verandering in de voor schriften betreffende de kiesbevoegdheid te bren gen totdat het Huis ingelicht zal zijn over de be trekkelijke voordoeion der verschillende kiesstel sels. - De heer Collins stelt, nadat de discussie nog cenigen tijd is voortgezet, sluiting der debatten voor. - Gladstone verklaart dat hij de beslissing van het Huis, over de vraag of het onderwerp zal aange houden wordon, beschouwen zal als de uitdrukking van de meening over de mode-Arnold. - Eenige leden verklaren dat, als zij voor uitstel zullen stem men, hierin volstrekt niet do beteekenis moet ge zien worden dat zij tegen do mode-Arnold zijn. Met 192 tegen 187 stommen wordt het voorstel tot aanhouding verworpen. Daarna besluit het Huis de discussie te schorsen. WEENEN, 21 Maart. Iu diplomatieke kringen wordt verzekerd dat Rusland aan de Engelsche rogeering heeft voorgesteld om een nieuw Euro- peesch congres bijeen te roepen. Het doe! zou o. a. zijn, om te bepalen hoe lang de bezetting van Bosnië en de Herzogowina door Oostenrijk mag duren. LONDEN, 22 Maart. De „London Gazotte" meldt de benoeming van den heer Peters Leys tot con sul-generaal van Engeland voor het grondgebied van sultan van Brunei, op het eiland Borneo. LEIDEN, 22 Maart. De op Zomerzorg tentoongestelde nala tenschap van wijlen den schilder Bakker Korff werd op den particulieren kijkdag door ongeveer 500 en op de* algemeenen door 1127 personen bezocht, waaronder velen van elders. Over het algemeen werden er op den eersten verkoopdag zeer hoogo prijzen besteed, o. a. voor een koperen koffiekannetje, kooitje en lepel 15; voor een koperen hutspot potje uit den Spaanschen tijd 33, een koperen komfoor 13, een koperen vijzel en stamper 13, een beschilderden theeëmmer, ketel en komfoor 23, een koperen kan met schotel ƒ21, een beschilderden theeëmmer 32, een kleine lantaarn 20, een groote 40, een koperen kandelaar 44, een schil derij gedreven koper ƒ28, een koperen crucifix 100, een koperen bel 52, een koperen vogelkooi ƒ40, een koperen watervaatjo op voetstuk 74, twee koperen muurarmen 46, een koperen kerkkroon voor 6 lichten 50, een beschilderd koelvat 90, twee lampen 39, twee houten branches ƒ80, drie vlengelglazen, een a 34, een a ƒ33 en een a ƒ24, twee glazen in den vorm van een scheepje 60, een bokaal met inscriptie 27 en voor eon Delftsch- aardewerk kabinetstel (5 stuks) 129.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2