LEIDSCH DAGBLAB. JX°. 67S0. Donderdag 23 Maart. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Akondcrfijke Rommers.0.05. Deze Conraiit wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ABYE RTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der Verordening op het Brandwezen van den *odeT* ,lun'X87I (Gemeenteblad n°. 14); 24sten Augustus Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot brandmeester bij de Stadsspuit N°. 6, de heer J. MOOTE, in de plaats van den heer J. BREVÉE, aan wien op zijn verzoek een eervol onlslag is verleend; tot adjunct-brandmeester aan de Stadsspuit N°. 5 de heer L. NEÜTEBOOM, in de plaats van den heer J. MOOTE voornoemd; tot brandmeester aan de Stadsspuit N°. 1 de heer C. J. BLANKWAARD, in de plaats van den heer P. KRAMERS, overleden en tot adjunct-brandmeester aan de Stadsspuit N°. 1 de heer .1. G. RIETBERGEN", in de plaats van den heer C. J. BLANKWAARD bovengenoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Maart 18S2. E. KIST, Secretaris. USURER, 22 Haart. Heden is aan do universiteit alhier de heer P. H. Fromberg Jr., geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proef schrift, get.: „De lasthebber-verzekeraar" (Art. 262 "Wetboek van Koophandel). Door den minister van oorlog is met 1 April a. s. tot militair apothekers-bediende benoemd de lieer W. H. C. Cr. Koyzer alhier, wien Haarlem tot standplaats aangewezen is. SbakespeareB „Otello, de Moor van Venetië, voor het pederlandsch tooneel bewerkt door mr. J. Van Lennep, was kier geen vreemdeling. Behalve dat dit treurspel iu de complete dichtwerken van genoemden schrijver voorkomt en daardoor in veler handen is, werd het voor enkele jaren nog hier opgevoerd, toen de heer Moor de titelrol vervulde, evenals gisteravond, eerst in zijn vurige liefde en daarna in zijn gloeienden haat met al zijne steeds vermeerderende verschrikkelijkheden waardig ter zijde gestaan door den heer Veltman, als Jago, die morgenavond in don Amsterdamschen Stads schouwburg met hetzelfde stuk zijn 35-jarig jubi leum als tooneelspeler zal vieren. Ofschoon de veranderde weersgesteldheid op het orgaan van mevrouw Ellenburger blijkbaar reeds niet zonder invloed was, behoefdo deze actrice voor vroegere Desdemona's niet onder to doeD, terwijl ook moj. A. Facbs als echtgenoot© van den vendrig Jago zeer verdienstelijke oogenblikken bad, evenals Cassio, luitenant van Otollo. Niot van elk der overigen kan dit getuigd worden, want meer dan eens bleken ze in een klassiek treurspel als het nu opgevoerde niet op hun plaats to zijn. Kaar hunno krachten werkten zij echter allen mede om de voorstelling, welke - 't zij ter loops opgemerkt - vooral door het loge- publiek, niet zeer drnk bezocht was, van stapel to doon loopeD, met don souffleur» in cluis. Ook nu bleef de uitwerking niet achterbij velen bleven de waterlanders met de daarbij behoorende zakdoeken, hoe zonderling het een en ander dat men te zien kreeg, ook toeging, niet ontbroken en enkele malen kon men ook uit het gemoed opkomende teekenen van afkeuring tegenover de „valschaards" en „vrouwenmoordos" opmerken. Vreemd was dit geheel en al niet; wij bedaarde Leidenaars zijn te weinig aan die al of niet mislukkende tweegevechten, sluipmoorden en aan hot gezicht van drie lijkon te gelijk gowoon, dan dat we zooveel vrceselijks met droge oogon zouden kunnen aanzien De laatste wintervergadering der Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Leiden en Omstreken, had gisteravond in de zaal der Logo alhier plaats. De afdeeling werd met 5 nieuwe leden vermeerderd, dio elk hun diploma vóór Vrijdag a. s. zullen ontvangen, ten einde ook desverkiezende deel te kunnen nemen aan het uit stapje naar 's-Gravenhage bij gelegenheid der ten toonstelling van varens, lycopodiaceeën, bouquet- ten enz. door de afdoeling aldaar to honden. De leden zullen zich op dien dag 's middags om half- één aan hot station vereenigen. Het bewijs van lid maatschap strokt tot toegangsbewijs voor de ten toonstelling. Dr. F. A. Jentink had op zich genomen om de vragen te bespreken, welke in eene der vorige vergaderingen in de bus waren gevonden, tw. „kunnen levende wezens uit niet - levende wezens of stoffen ontstaan?" en: „kaunen organismen ont staan onafhankelijk van voortbrengende organen Op populaire wijze werden deze vragen door hem behandeld, daarbij opmerkende hoe uiteenloopend de meeningen daaromtrent ook in do wetenschap pelijk© wereld nog z[jn. In de bus werden weder een 4-tal vragen go- vonden, welke door het vergevorderde uur tot de volgende vergadering moesten bewaard blijven. Ten slotte werd deze vergadering door den voorzit ter gesloteD, met dankzegging aan do leden voor de belangstelling dezen winter opnieuw betoond on oüder mededeeling dat de volgende vergaderingen op Zomorzorg weder zouden plaats hebben, n. G» Gedurende de eerste helft der maand Februari zijn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet bostold kondon worden: M. Smit, Alkmaar; A. Louis, "Wolf, C. Schrou- der, D. Du Mortier, J. G. Jansen, II. Van Disel, Amsterdam; vrouw M. "W". De Jong, Bonnokom; Yan Heyningon, Boskoop; mevr. Enthoven geb. Damen, 's-Hago; D. Van don Hooft,'c-Gravesande P. Spijkerboer, 's-HertogenboschP. Yan Bemmelen, Hoogwoud; mevr. Kanter Alta, Lochem; C. Yan Eeuwen, Reeuwijk; J. Yan der Zwam, Botterdam B. Berg, Texel; J. L. Brieër, Teu Kate, J. Yau Rhijn, Erven Heemskerk, niet vermeld. Briefkaar ten: A. Fontein, J. Levïo, Amsterdam. Tot onderwijzers aau do openbare scholen te Haarlemmermeer zijn benoemd do hoeren G. E. Ter Haar to Beesd, It. Kuypers to Dronrijp en J. Kuiperis to Goldermalsen. Do korkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Dordrecht heeft, na eou langdurig debat, met bijna algemeene stemmen geweigerd het plan van ds. J. Eigeman, tot oprichting van eon Centraal "VVeoshuis (met den bijbel) daar ter stede, te steunen. - Tevens hebben do ouderlingen in dezelfde vergadering ver klaard, evenals ton vorigen jare, niet te zullen assisteoren bij do aanneming van de leerlingen der vrijzinnige predikanten, die zich aan de bepalingen der Synode houden. - Opnieuw is er bij den kerkeraad een voorstel ingekomen tot afzetting van den gods dienstonderwijzer L. Heus, wegens onrechtzinnigheid in de leer. Do heer J. "W. Kipp, officier van gozond/ieid lste klasse, wordt met ingang van 1 Mei a. s. van Gouda overgeplaatst naar Delft. De Atnstordamscho raadscommissie van zeven leden, 1 Juni jl. benoemd om te onderzoeken om trent de grondslagen, waarnaar in do hoofdstad eeno plaatselijke directe belasting behoort te wor-I den geheven, is met haren arbeid gereed, die in een gisteravond verschenen Gemeenteblad is opge nomen. De commissie stelt voor over te gaan tot het heffen en invorderen eener plaatselijke directe belasting volgens eene naar het inkomen gemaakte classificatie der belastingschuldigen. Die classificatie wordt ambtshalve geregeld. Hot stelsel van eigen aangifte is dus verlaten. De commissie bestaat uit de heeren Yan Tienhoven, Roel], Pijnappel, Yan Nierop, Den Tex, Fuld en Luden en is dienaan gaande eenstemmig. Het Yad. verneemt dat onze regeering nog niet officieel van de Duitsche kennis heeft gekregen van de uitsluiting dor Nederlandscho vlag van de kustvaart. De onderhandelingen omtrent deze zaak duren dan ook nog, naar men meldt, steeds voort on hot schijnt dat men nog niet alle hoop op een bevredigende oplossing van deze aangelegenheid behoeft op te geven. Met leedwezen verneemt het Rott. Nbl. dat de toestand van den verdienstelijken acteur den heer J. Haspels, dio reeds eenige dagen ongesteld is, zoo verergerd is dat er werkelijk gevaar voor zijn leven bestaat. De heer A. baron Schimmolpenninck van der Oye, lid dor Tweede Kamer voor het kiesdistrict Hilversum, is met ingang van 1 April o. k. tot administrateur van het Kroondomein benoemd. Blijkons een uit Indië ontvangen particulier telegram zou aan mr. G. Henny op verzoek en om redenen van gezondheid, eervol ontslag verleend zijn als directeur van binnenlandsch bestuur en in zijne plaats de heer D. Pies, hoofd-inspecteur van de koffiecultuur, zijn benoemd. Op last van den minister van waterstaat, handel en nijverheid en onder medewerking van het hoofdbestuur der posterijen is voor slechts 10' cents bij Mart. Nijhoff te 's-Hago uitgegeven een „Postgids voor het koninkrijk de-r Nederlanden", bevattende alles wat op de Pakketpost betrekking heeft, zoowel voor binnen- als buitenlandseh verkeer. Ten gevolge van de groote menigte landver huizers zal de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam in April vier booten naar Amerika laten vertrekken. Het eerste stoomschip dier maat schappij, de „Edam", is gistoron te Amsterdam binnengevallen, in plaats vaa te Rotterdam. Als 150ste deeltje van de Guldens-editie zal bij Henri J. Stemberg verschijnen een oorspronke lijke roman van G. Kollcr. In dit deeltjo zullen tevens opgenomen worden de handteekeningen van al do auteurs. De tentoonstelling te Brussel, georganiseerd door de daar bestaande „Société Néerlandaise de bienfaisanc9", is door den koning en de koningin van België geopend. Zij werden ontvangen door onzen gezant aldaar baron Gericke van Horwijnen en ge complimenteerd door den president der Yereeniging dr. Huyvenaar, wiens dochter H. M. een prachtigen bouquet aanbood. Do tentoonstelling, welke drie maanden zal duren, bevat stukken van oude en van hedeudaagsche levende en doodo meesters, benevens voorwerpen van allerlei aard, der Maatschappij toegezonden en bestemd voor eene tombola. Deze laatsten zijn 700 in getal, waaronder 170 schilderijen, teekeningen. bronzen beelden en andere kunstvoorwerpen ~^c de schilderijen bovindt zich een bloem?'^an 6 koningin van België zelve en met ruar monoSrani geteekend. H<0.. -neote", van Java naar Rot- tefflam, vertrok gisteren van Marseille; de „Madura" yin Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren lo Port-Said on heeft de reis voortgezet; de „Prin- /ses Marie", van Batavia naar Amsterdam, is gister- namiddag Dungenoss gepasseerd; do „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, arriveerde aldaar Maandag. Do luitenant ter zee der 2de klasse E. Yan- Voorthuyzcn, uit Oost-lndië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gosteld. Z. M. heeft met ingang van 15 April a. s., aan C. J. Strengcrs, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als telegrafist der 3de klasse bij de rijkstelegraaf; met ingang van 1 April a. s., be noemd tot telegrafist der 2do kl. bij de rijkstele graaf J. M. SI. Bitter, thans telegrafist der 3de klasse; - voor den tijd vau vijf jaren gedetacheord bjj bet wapon dor inf. van bet logor in Indië, den lsten luit. J. C. I. Le C'ocq d'Arraandville, van het 2de, en den 2den luit. J. H. Kroet, van het 8ste reg. inf.- op hun verzoek, eervol ontslag verleend

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1