seerden gistermorgen bij Dover en de „Pollux", van Amsterdam naar Nieuw-York, Dungeness de „Edam" arriveerde gisteren te IJmuïden van Nieuw-York. Z. M. heeft, met 1 April a. s., aan W. A. Peereboom eervol ontslag verleend als oommie» bij het dep. van waterstaat, behondens aanspraak op pensioen, en bij genoemd dep. bevorderdtot commies, de adj.-commiezea J. M. Gevers Leuven, J. W. Van Sohagen, C. C. Muller en mr. W. Vissering; tot adjunct-commies, de date klerken W. C. Capel en J. B. Wakerlin; en benoemd: tot adj.-commies, den opzichter 2de kl. bij den aanleg van Staatsspoor wegen H. T. Klompé; - met ingang van 1 April as., aan O. Verhagen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als telegraphist der tweede klasse; - aan H. Van Hamer8velt, ontvanger der gemeente Zeg waard, tot wederopzegging vergunning verleend te Zoetermeer te wonen- bij het wapen der infanterie benoemd: bij het lste reg., tot kapitein, den lsten luitenant J. K. C. Pompe Van Meerder voort, van het 9de regiment; bij bet 2do reg., tot kapitein, den lsten luitenant-adjudant P. J. Le Jolle, van het 8ste regiment; bij het 7de reg., tot majoor, den kapitein J. G. VorstmaD, van het 2de regiment. Het verslag over het jl. Vrijdag gehouden afdee- lingsoBderzoek van het wetsvoorstel van don heer De Savornin Lohmann tot wijziging van art. 4 der wet op hot lager onderwijs is reeds vastgesteld en gisteravond gedrukt rondgedeeld. Bij het onderzoek kwam in de eerste plaats ter Bprake het kon. besluit betreffende den bouw en de inrichting van schoollokalen. Algemeen was men van oordeel dat de eischen bij dat koninklijk besluit gesteld, in menig opzicht veel te hoog zijn, en dat herziening daarvan dringend noodig is. In enkele afdeelingen trad men dienaangaande in bijzonder heden. Men kwam tot het besluit, dat de reg. zich ten deze behoorde te bepalen tot algemeene voor schriften, tot het vaststellen van bepalingen voor eene soort van model schoolgebouw, waarvan, naar gelang der verschillende plaatselijke omstandigheden, telkens konde worden afgeweken. Over do vraag, of aanneming van dit voorstel de gewenschte herziening van het koD. besluit voor noemd zoude bevorderen dan wel tegenwerken, liepen do gevoelens uiteen. Een gedeelte der leden was bevreesd, dat die herziening door de voorgestelde wijziging der wet op don achtergrond zou worden geschoven. Een ander deel der leden was hieromtrent volstrekt niet ongerust. Volgens hen zijn de finantiëele bezwaren, welke hot ken. besluit op den schoolbouw met zich brengt, van dien aard dat eene herziening daarvan - welke sommigen meenden te weten dat reeds zou zijn ontworpen - ongetwijfeld zeer spoedig te wachten is. Eindelijk maakten sommige leden hunne stem over dit voorstel afhankelijk van de spoedige verschijning vaneen horzien kon. besluit op den schoolbouwmocht dit laatste zich nog lang laten wachten dan zouden zij vóór dit voorstel stemmer. Do vraag echter of herziening van dat kon. be sluit voldoende is om de bestaande bezwaren voor het bijzonder onderwijs op dit punt weg te nemen, werd door sommige leden bevestigend, door een aantal leden bepaald ontkennend beantwoord. Zij achtten de vrijheid dor bijzondere scholen niet vol doende gewaarborgd, wanneer deze van een alge- meenen maatregel van inwendig bestuur afhing. Onafhankelijk van de herziening van het kon. besluit was de meerderheid in beginsel gunstig voor het voorstel gestemd. Voor den bouw en de vesti ging der openbare scholen, zoo redeneerde een deel der leden, kan de staat praeventief te werk gaan, doch deze taak wordt door de ouders, die hunne kinderen naar bijzondere scholen zenden, aan den staat niet opgedragen, en voor deze soort van scholen bestaat derhalve voor dergelijk praeventief toezicht geen reden. Men vertrouwde dat de even- tueele aanneming van dit voorstel zoude worden beschouwd als een eerste stap tot opruiming der bestaande grieven tegen de regeling van het lager onderwijs, die nog door vele andere stappen be hoorde te worden gevolgd. Een ander deel der voorstanders van het voor stel wensebto de beginselen onzer schoolwetgeving te handhaven, maar achtte de voorgestelde wijzi ging der wet van 1878 in het belang der vrijheid van het bijzonder onderwijs billijk en rechtvaardig. Do minderheid betoonde zich in het belang der volksgezondheid ongenegen, om het praeventief staatstoezicht op de inrichting der lokalen voorbij zonder onderwijs te laten varen. Het stellen van regelen voor nieuw to bouwen bijzondere scholen ■achtte men in elk geval doeltreffend. Het oenig artikel leidde o. a. tot de opmerking dat bij aanneming van het voorstel ook in deartt. 3 en 5 dor schoolwet eenige wijziging noodig zal zijn. Gemengd Nieuw». Door een buitenman, thans in politie- bewaring, is gistermorgen een gevulde zak aan een van Leidens ingezetenen in bewaring gegeven. Men verzocht daaromtrent mededecling te doen aan hot commissariaat van politie alhier. In don nacht van 10 op 11 Maart zijn nit do Does te Leiderdorp ten nadeele van M. Zwet sloot ontvreemd of vermist1 eiken vletschonw met 6 korven, gemerkt C. G. D. ©n met een jaartal. De burgemeester aldaar verzoekt in het Politieblad opsporing en bericht. Een tooneel voor stelling van de Rede rijkerskamer „De Genestet", te Alphen ten voor- deele van de a. 8. Noordpool-expeditie gegeven, bracht f 28.65 op. Naar men uit goede bron zegt te ver nemen, heeft het gemeentebestuur van Den Haag den aannemer Key to Rotterdam gevraagd een be grooting van de door hem geleden wordende schade wegens het staken der werken tot hot nivelleeren der duinen bij den vuurtoren te Scheveningen. Do krijgsraad in het I ste militair ar rondissement (Zuid-Holland en Zeeland) standplaats 's-Gravenhage, heeft gewezon het navolgende von nis, waarvan door den advocaat Fiscaal bij het hoog militair gerechtshof appel is geïnterjecteerd tegen J. F., 21 jaar, gedetacheerd te Dokknm, hoorn blazer (vrijwilliger) 3de comp., lste bat regiment grenadiers en jagers, laatst in garnizoen te 's-Gra venhage, bij gemis aan voldoend overtuigend bewijs niet-schuldig verklaard aan weerspannigheid ge pleegd raet wapenen en hot slaan van een agent van politie met zijn sabel, maar schuldig verklaard aan het slaan van een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst. [Op 12 Febr. jl. nam een agent van politie in de „Drie Hoekjes" te 's-Gra venhage waar, dat deze hoornblazer in eonigszins beschonken toestand moeite had met eene vronw en deze eeu duw gaf. Nauwelijks was de politie agent blijven stilstaaü, om te zien of zijn tusschen- komst ook vereïscht kon worden, of F. vroeg hem „Wat moet je van mij hebben?" Terstond nadat de agent had geantwoord: „niets, maar vervolg fatsoenlijk je weg", gaf de militair den diender een vuistslag tegen zijn hoefd, waardoor diens helm op de straat viel, en moet hij, volgens den agent, zijn sabel hebben getrokken en hem daarmede een slag aan den arm en over den rug hebben toegebracht. Eindelijk ontstond er nog eene worsteling, die eerst eindigde toon er hulp van nog twee agenten was gekomen, die deu recalcifcranten hoornblazer in ar rest namen.] Veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Een werkman uit Rotterdam heeft do onvoorzichtigheid gehad een teug te nemen uit een kruik, waarin zich geest van zout bevond. De kruik hing in oen schuur op het terrein van den heer H. aan den Zeedijk te Kralingen, waar men bezig is met bouwen. Na geneeskundig behandeld te zijn door dokter M. D. Burkens en den officier van ge zondheid der marine, werd hij naar het ziekenhuis to Rotterdam vervoerd, waar hij nog denzelfden avond overleed. Op het terrein van den Rijnspoorweg te Rotterdam is gisteren een werkmaü, door een duizeling overvallen, per ongeluk onder een ran- geertrein geraakt, waardoor hem de linkervoet is verbrijzold. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. In Veur is opnieuw een redder der lij dende menschheid verschonen. Zekere Cornelis Den Elzen, landbouwor van beroep, heeft het middel uitgevonden om menscben, die „gebroken" zijn (aan breuken lijden), in een oogwenk van hun kwaal to genezen. Hot pracparaat bestaat uit een vocht, en de geheele dosis, die men krijgt, moet in eens op het gebroken deel goed worden ingesmeerd. Die inwrijving moet vóór zonsopkomst geschieden; is de zon al reeds op, dan heeft het medicament geen kracht.. Te Bern is een misdaad gepleegd onder nagenoog dezelfde omstandigheden als de Haagsche moord op den kleinen Marius Boogaard. Terwijl de instructie in de zaak-Ber- nays thans in vollen gang is, hoort men weinig of geen bijzonderheden meer. Men heeft van Leon Peltzer tweemaal het portret in de gevangenis ge maakt. Hij vond dat het eerste niet geleekhet was, zeïde hij, een moordenaarsgezicht! De onbeschaamd heid of de zekerheid van den beschuldigde dat het hem zal gelukken zijn onschuld te bewijzen, zijn grenzeloos. Men verzekert o. a. dat advocaat Va» Calster, toen hij hem zijn voornemen te kennen gaf om zijn ambtgenoot Engène Robert uit touoo- digon de zaak met hem to behandelen, ten antwoord had gekregen: „Ik heb geen advocaat Doodig; ik zal het hof duidelijk maken dat het een ongeluk was. Dat gaat van zelf." Zaterdag heeft de justitie een nieuw onderzoek gedaan in het kantoor van Armand Peltzer; do heer Van Calster on de be diende van den beschuldigde, Van Bredaol, waren daarbij tegenwoordig. Het verzoek der justitie om in kennis te worden gesteld met degenen, die zaken met Bernays of Peltzer hadden gedaan, heeft reeds vruchten opgeleverd. Er zjjn tal van stukken en mededeelingen ontvangen. Zes werklieden in een ijzersmelterij nabij Marseille zijn totaal verbrand bij een poging om één gezel, die in een hoogoven was gevallen, te redden. Tot de ongelukkige behooren drie huis vaders, die kleine kinderen achterlaten. Zaterdag-middag hoorde men in een huis om deu hoek van do rues Mozart et du Jianelagh te Parijs een hevig gekraak. Het was een zware plank die van de vierde verdieping viel en iu haren val een metselaarsknecht trof. De ongelukkige, wiens uitpuilende oogen zijn verschrikkelijk lijden uitdrukten, werd met verpletterde borst terugge vonden. Men bracht hem dadelijk naar het zieken huis; doch toeu hij daar aankwam, gaf hij den geest. Hij laat een vrouw met vijf kleine kin deren achter. Naar de Weenor „Prosse" uit St.-Peters burg meldt, zoude een menigte Nihilisten uit Siberië ontvlucht zijn, en onder hen een zeer gevaarlijk persoon, Zwotkow genaamd, zich bevinden. BUITENLAND. Verleden Zaterdag zjjn te Parijs en omstreken twee en twintig banketten gehouden ter gedachtenis viering van de Commune, waaraan te zamen 4000 gasten aanzaten. In alle lokalen prijkte de roode Ylag, aan alle tafels word op de Commune en de Russische Nihilisten gedronken. In het Palais Roya:, aaneen banket van 800 personen, werd do uitgebannen Rus Lawrow tot eere-voorzitter geproclameerd. De eenige afgevaardigde, die aan de feostvïering deelnam, was de heer Talandier. Daarentegen ver scheen in verschillende lokalen Louise Michel met haar vrouwenaanhang, om oproerige toespraken te houden. Ook te Marseille en elders hebben dergeljke banketten plaats gehad. Debezorgdheid, die opgewekt was door de- oppositie tegen de finantiëele plannon van Léon Say, is aanmerkelijk verminderd. Men begint in parlemen taire kringen te begrijpen, dat de quaestie van het budget en dis van de overeenkomst mot de spoor weg-maatschappijen,twee afzonderlijke quaestiën zijn. Men begint ook die overeenkomst gunstiger te beoordeelon; de verlagiug der vrachten heeft in dc departementen een gunstigon indruk gemaakt. Men mag hopen dat do budget-commissie do plannon van Say zal goedkeuren. Oosteuï^.-SCoïifr. 1-Iet Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met eene meerderheid van 60 stemmen besloten, over te gaan tot de behandeling der artikelen van het ontwerp tot kieswethorvorming gelijk de meerder heid der commissie dat voorgesteld had, na ver werping der voorstellen van de minderheid met 17 stemmen meerderheid. Baron Walterskirchen heeft zijn mandaat als afgevaardigde ncdergelegd omdat hij zich met de gedragslijn der linkerzijde in deze aangelegenheid niet kon vereenigen. Van hoeveel beteekenis de overwinningen der troepen in de Ilerzegowina en de Crivoscië ook ge weest zijn, het blijkt toch dat de opstand nog niet onderdrukt is. Ook na de inneming van het fort Dragalj hooit men uit de Crivoscië nog dagelijks van kleine gevechten en onverhgcdsche aanvallen van den kant der insurgenten. In de Herzcgowïna hebben zich de insurgenten, die bij do geconcen treerde operatie tegen Zagorjo ve?6irooid waren, voor een deel blijkbaar weder verzameld, zoodat daar krachtiger maatregelen opnieuw noodig zullen zijn. Aan de vermaning der aanvoerders van de Herze- gowiner insurgenten, om do lijken der gesneuvelde vijanden niet te verminken, storen zich hunne broeders in do Crivoscië niet. Het Ijjfc van majoor

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2