LEIDSCH DAGBLAD. h°. 677S. Dinsdag SI Maart» A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Vocï Leiden per 3 maanden1.10. Franco ner post.1.40. Afevüderiyke Nommers0.05. Dezo Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer o-"i Grootcre Letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee» ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. T A. 1> - B S3 1& X CIS T IE re. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 Maart 1882, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Belediging en installatie van Mr. N. IC. F. Land, als lid van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school N°. 1 van de 3de klasse. (44) 3°. Idem van een leeraar in de natuur-en scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes (48) 4°. Verzoek van M. A. J. Geluk om ontslag als derde onderwijzer aan de Jongensschool der 1ste klasse (45) 5°. Idem als voren van Clir. Van der Spek als derde on derwijzer aan de school N°. 1 van de 3de klasse. (45) 6°. Idem als voren van P. Van Nes als derde onderwijzer aan de school N°. 2 der 1de klasse. (51) 7®. Slaat vau af- en overschrijving op de begrooting van den Schuttersraad, dienst 1881. (37) S9. Suppleloire staat van begrooting, dienst 1S81, van het Stedelijk Werkhuis. (o0) 9°. Voordracht betrekkelijk den afstand van grond van het Plantsoen aan de eigenaars van bouwgrond aldaar. (38 en 53) 10°. idem tot het verleencn van een subsidie voor de Ten toonstelling van planten enz. (39 en 53) 11°. Idem tot afstand van een gedeelte sloot langs den Hoogen Rijndijk aan Mr. H. Hemmingson (40 en 53) 12°. Idem tot overschrijving van een perceel onder Zoe- terwoude ten mme van die gemeente. (41 en 53) 13°. Idem betrekkelijk het doen wegnemen van eenigc on diepten in de Haarlemmertrekvaart. (42 en 53) 34". Verzoek van F. G. Zirkzee tot overbouwing van een gedeelte der Kennewegsteeg. (48) 15°. Voordracht betrekkelijk den afstand van eengeleelte sloot langs liet Delftsche trekpad aan H. W. J. G. Swaan. (45 en 53) 1C°. Verzoek van K. C. Feun om te worden ontslagen van de huur van het pakhuis bij de Ilooglandsche kerk. (47 en 53) 17°. Voordracht betrekkelijk den aanleg van duinwaterbuizen in eenige straten en grachten der gemeente. (49 en 53) 18°. Idem tot onderhandsche verhuring van liet Raamland onder Zoelerwoude. ^54) M322&E3ST, 2$ Waar Ten overstaan van burgemeesters en wethouders der gemeenten Delft en Leiden had heden ten raad- huize alhier de openbare verpachting plaats van het passage- of gabel- on schouwgeld voor het ge bruik van het jaagpad, in eigendom toebehoorende aan genoemde gemeenten. Als hoogste bieder is voor de oom van 2995 pachter geworden do heer "W. Yan der Meer alhier. In zjne hulde aan wijlen den hoogleeraar Goudsmit noemt het Yad. don overledene een man van geleerdheid en karakter; eon hoogleeraar in den waren zin van het woord, die zijne leerlingen kennis wist mede te deelon en mot liefde voor de studio en wetenschap te bezieleD. Weinigen bezitten zoo de gave van onderwijzen als Goadsmit die bezat. Het schijnbaar duistere werd zoo helder mogelijk door zijne beschouwingen het dorre werd een aangenaam en belangstelling inboezemend onderwerp. Hij wist welke praktische resultaten do 9ludie van het Romeinsch recht voor don wetenschappeljken zin van onze juristen en voor de konnis van het hcdendaagsche recht kan opleveron, en met een onnavolgbaar talent en ware bezieling maakte hij zijne lessen in het Romeinsch recht tot een werkelijk uitstekend vormend onder wijs voor de Kederlandsclie rechtsgeleerden. Wat was or oen gloed in 's mans overtuiging, wanneer hij de eeuwig ware rechtsbeginselen ontvouwde, welk talentvol en vernuftig onderzoek bij duistere rechtsvragen, wanneer hjj zoo juist bet hart der quaestio wist to raken; welke helderheid van voor stelling, wanneer hij zijne leerlingen in de konnis van instituten en pandecten inleidde. Zijne lossen waren dan ook zeer gezocht en in de collegekamer (wie der Leidsehe oud-studenten herinnert zich do bekende collegekamer in de Barbaraateeg niet meer kwam dikwijls ruimto tekort. Goadsmit had het voorrecht dat hij niet alleen man der wetenschap, maar tevens van de praktijk was. Als advocaat te Leiden had hij de rechtsprak tijk beoefend en grondigleeren kennen. ITij trad torn tevens als privaat docent op, en zijn uitmuntend onderwijs vóórzag in de leemten van het toen malig academisch onderwijs. Toen hij tot hoog leeraar benoemd word, wist men dan ook dat deze leeraar zeer vruchtbare lossen zon geven. En dat Goudsmit aan de groote verwachtingen, die men van zijn onderwijs koesterde, beeft voldaan, kunnen de honderden rechtsgeleerden in ons land getuigen, die aan hom veel to danken hebben, kennis en, wat meer is, liefde voor de wetenschap. Bij al zijne oud-leerlingen zal Gondsmit dan ook in dankbare herinnering blijven voortloven. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000, 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 240, 125, 27, 15, f 3.20 cn 1.55; do laagste 220, f 125, 27, 15, 3 en 1.50. Bij deo gemeenteraad van Alphen is ingekomen een adres van do directie der IJscl-stoomtramfteg- maatschappj, om conscssie tot den aanleg van eon stoomtramwog van Haarlemmermeer door Oadshoorn on Aerlanderveen naar Gouda, snijdende volgens hot avant-project den Rijn en den Rijksstraatweg ter hoogte van het Gouwsche rijpad, om dan verder gebruik te maken van gemeld rijpad. Kaar men verneemt, is het voorstel van den heer Do Savornin Lobman, tot wijziging van art. 4 der Lager Onderwijswet, door de meerderheid der letlon, die aan hot afdoolingsonderzoek hebben deel genomen, in beginsel gunstig ontvangen. Volgens particuliere berichten uit Surinnmo is de terugreis naar Kederland van den gouverneur jhr. Yan Sijpestein bepaald op 4 Augustus a. s. Te Paramaribo moent men, dat de gouverneur van Curasao baron J. H. A. "VY. Yan Heerdt Tot Evers- borg tot gouv. van Suriname zal benoemd worden. De Koning zal vermoedelijk op 31 Mei a. 8. naar "Wilduugen vertrekken, en, evenals het vorig jaar, aldaar zijn intrek nemen in het „Badologirhaua." Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Nodcrland, is Zaterdag to Suez aangekomen; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, is dien dag Kaap Roca gepasseerdde „Limburg", van Rotterdam naar Java, passeerde denzelfden dag mede Kaap Roca. Do gewone audiëntie van don minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hobbon. Greiraieligfd Nieu-w Een paar dagen geloden deed dokter Yan R. alhier bij do politie aangifte dat uit het portaal zijner woning een demi-saison ontyroemd was, al8modo do zich daarin bevindende chirurgi sche inslrumonton. Bj een onderzoek werd de jas spoedig gevonden, maar zonder de instrnmonten. Do jas was door eeno onbekende vrouw^ilhier verkocht. Ka verschillende nasporingen viel do vormoedeljke daderes, zekere vrouw Yan I., der politic in handen, die echter halsstarrig bleef ontkennon den diefstal bedreven to hobbon, niettegenstaande er ten slotte 3 a 4 getuigen verklaarden dat zij de verkoopstor dor jas was. Bj een onderzoek ten baron huizo op eene zekere plaats cn iq den vorzamelput, welke daartoe opge broken werd, werden de instrumenten gevonden, doch geheel vernield. Gelijk zij bij hare deswege gedane bekentenis verklaarde, had zj ze eerst in het vuur der kachel en later op de plaats waar ze door de politie gevonden werden, geworpen. Kauweljks was een en ander gebleken of eone winkelierster deed aangifte van de ontvreemding in haren winkel van een zeemlederen lap, welke mode in de woning van vrouw v. I. werd gevonden. Ook dezen diefstal beleed zj te hebben bedreven. Men schrjft ons uit KatwjkaanZee: Den lTdcn en -18 Jen dezer zijn hier 45 bommen aangekomen. Wegens windstilte kon de visschorij niet geregeld worden uitgeoefend en was de aan voer van visch schaarsch. Eenige buitenlekkers be- somden van 90 tot 136 in zes tot acht dagen, de ku8tvi88chers van 30 tot 75 in vier tot vjf dageneen boot met garnaal vangst 66 in vijf dagen. Er werd besteed voor levende tarbot 4 a 10, levende tong 0.30 a 0.70, levende schelvisch ƒ0.20 a ƒ0.40 en buDschol 0.60 a ƒ0.70 perstuk; voor levende kleine schol 4.50 a 9, scharren ƒ3 a 5 en garnalen 2 a 2.50 per mand. Als een zeldzaam voorkomend geval wordt ons van nit Benthuizon medegedeeld dat aldaar eene vrouw uit de arbeidende klasse tamoljk voorspoedig bevallen is van drie welgeschapen levende zoons. Door een onbekende oorzaak is het woonhuis van R. F. J. Hunold in do Domineeslaan te Haarlemmermeer nabj Halfweg afgebrand. Yan don inboedel is nagenoeg niets gered. Een en ander was tegen brandschade verzekerd, het huis voor 40O en de inboedel voor 600, boide in de O. Karspel- sche maatschappij. Gisterochtend toen de mist opklaarde, zag men te Koordwijk twee stoombooten op strand staan, doch met den vloed zijn dezo weer vlot ge worden en noordwaarts gestoomd. In den Grooten IJpolder is j.l. Zatordag, des morgens om halfvier, afgebrand het huis be woond door H. v. d. Riet (eigenaar do heer Bjvoet). Eene dochter, die, zoo men zegt, aan toevallen leed, was met een lantaarn gevallen en zoodoende is de brand veroorzaakt. De ouders waron afwezig; ge lukkig dat een zoon zich neg thuis bovond om zjne zuster bijtijds te redden. De inboedel was verzekerd, in do O. Karspelsche maatschappij. Gepasseordon Maandag word dr. Ane- ma te Scheveningen geroepen ten huizo van C. Van don Berg in het duin bij het zoogenaamde Fran- kenslag, om geneeskundige hulp to verleonen aan een vjf jarig knaapje, dat 's middags ongesteld was geworden. Het kind gaf onder vreeseljke benauwd heden onmiddelljk na do komst van den dokter den geest; dr. Anema schreef den dood toe aan een aanval van kwaadaardige koorts. Donderdag-avond werd in hetzelfde gezin weder de geneeskundige hulp van dr. Anema verzocht voor een zevenjarig meisje, dat nog dienzelfden avond stierf, terwjl zich voor en na den dood dezelfde verschjnselen voordedon als bj het kind dat Maandag bezweek, verschijnselen dio den arts deden vermoeden, dat beide kindoren vergiftigd waren, vooral toon kort na het intreden van den dood de buik een donker groene en de beentjes een roode kleur aannamen. Dr. Anema stelde de politic van hot voorval ia kennis en eerst Zaterdag zjn de kinderen teraarde- besteld, nadat Yrjdag eon ljkschouw heeft plaats gehad. Men is zeer benieuwd wat de ljkschouwing aan het licht zal brengen. Kaar do verschjnsolon to oordeelen, kan aan geen metaal vergiftiging ge dacht worden; men vermoedt daj? do kinderen of ia het duin de ceno of andere giftplant of het zaad daarvan gegeten hebbeD, of de giftstoffen hebbea ingeamend bj de mesthoopon die in de nabjheid van do ouderljke woning gevonden worden. Er be staat niet de minste redea om hier aan een opzet telijke vergiftiging to denken. De landerijen, waarin de bo kende Bonï- facius-put bj Dokkum is gelogen, zijn door de ge meente Dokkum aaDgokocht. Yier tamboers uit Kjmogon en drie tamboers uit Grave, allen van het 2de regiment, schenen afspraak gemaakt te hebben om samen te deserteeren. De eersten zjn Zaterdag-avond van Kij- megen naar Grave gewandeld en vervolgens met hunne wapenbroeders uit dit garnizoen naar de Prui sische grenzen vertrokken. Hot pont veer te Katwijk a/d. Maas lag hun echter in den weg. Aleer

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1