LEIDSCH DAGBLAD. S°. 6775. Vrijdag 17 Maart. A0. 1S82. PBIJ8 DEZER COURJlNTS Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJ8 DEB ADVERTENTIES Vu 16 regel» 1.06. Men regel meer 0.17$» Grootere letter» neer plaatsruimte. \eor bei iaeeseee* ren boitea de sted wordt 0.10 berekeed. LEIDEN, 16 Haart. Naar aanleiding van eene klacht van den onder nemer Tan dea stoombootdienst tnsschen Leiden en Noordwijk arer ondiepten in de Haarlemmertrek- vaart is door de commissie van fabricage ter zake een onderzoek ingesteld en een rapport uitge bracht, waaruit blijkt dat het wenschelijk is eene uitdieping te doen plaats hebben van ongeveer 500 kubieke meters, waarvan de kosten worden geraamd op circa f 600. Onder overlegging van de betrek kelijke stukken geven B. en Ws. in overweging hun college te machtigen om bedoeld werk te doen uitvoeren. Onder overlegging van het rapport der commissie van fabricage op het verzeek van mr. H. Hemming- son, ter bekoming in eigendom tot demping van een gedeelte sloot langs het voetpad aan den Hoo- gen Rijndijk vuur zijn aldaar te bouwen woonhuis, geven zg in overweging overeenkomstig de con clusie van dat rapport gunstig te besluiten. Door F. G. Zirkzee is vergunning verzocht een gedeelte der Kennewegsteeg aan de zijde van den Apothekersdijk te overbouwen, tegen de inwilliging waarvan noch bij de commissie van fabricage noch bij B. en Ws. bezwaar bestaat. De commissie van fabricage bericht op het request van H. W. J. C. Swaan, dat voor het gebruik van het Delftsche Jaagpad geen behoefte bestaat aan het blijvend bezit van de helft der sloot langs het pad, waarvan de andere helft behoort aan den requestrant als eigenaar van „Vreewijk", zoodat geen bezwaar bestaat den eigendom van die halve sleot, bij het kadaster der gemeente Zoeterwonde bekend als eigendom der gemeenten Leiden en Delft, voor de aangeboden som van vierhonderd gnlden af te staan, behoudens goedkeuring van het bestnnr van laatstgenoemde gemeente. Evenmin bestaat bezwaar tegen het roeien van de 32 faoemen langs den bin- nenberm, maar aangezien daaraan geen dadelijke behoefte is, omdat het rioleereD, dempen, ophoogen, raseeren enz. van het terrein aan de bebouwing met woonhuizen moet voorafgaan, kan later, wanneer daartoe de noodzakelijkheid ontstaat, tot het rooien worden overgegaan, waartoe het vereischte raads besluit reeds nu zou kunnen worden genomen. B. en Ws. vereenigen zich met dit voorstel. Overeenkomstig het advies der commissie van fabrioage geven zij echter in overweging afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer K. C. Feun, om te wordon ontslagen van de huur van het pakhuis bij de Hooglandsche kerk. Volgens het „Centralblatt für Rechtswissen- schaft" hoeft te Moskou een Russische vertaling het licht gezien van prof. Goudsnsits „Pandecten- systeem", eon nieuw bewijs voor de waardeering, die dat werk van onzen geleerden stadgenoot ook in het buitenland vindt. De iste luit. C. Suermondt van het 3de reg. veldartillerie is benoemd tot laten luit.-adjudant te Roermond, ter vervanging van den tot kapitein benoemden litem luit.-adjudant R. A. M. Spengler. Aan het departement van koloniën werd gisteren o. a. aanbeBteed de levering van eene ijzeren perron- overdekking en een luifel, ten dienste der Staats, spoorwegen op Java. Als minste inschrijvers kwamen daarvoor in aanmerking de heeren Schretlen Co. te Leiden, voor f 14,223. Hedenmorgen ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 7 tot en met 10 Februari. Op 51-jarigen leeftijd is in Den Haag over leden de heer W. F. H. Teupken, lid van de Rekenkamer in Ned.-Indië. De heer H. De Castro heeft aan den secretaris der Koninklijke Academie van Wetenschappen ten geschenke aangeboden een uit de nalatenschap van prof. Seyffardt afkomstig afdruksel op papier van de beelden op de sarcophaag van Ramses IH, die in het Louvre bewaard wordt. Met onderling goed' vinden zal de zeer omvangrijke rel in het Musenn van Oudheden te Leiden worden gedeponeerd. Het gisteren medegedeelde bericht dat het voor de instandhouding der Hoogduitsche Operate Rotterdam benoodigd bedrag volteekend was, moet in dien zin worden opgevat, dat wel niet het ver eischte kapitaal bijeengebracht is, doch de financiëele commissie besloten heeft met het verkregen kapitaal de Opera voort te zetten. Aan haar is het dus te danken dat Rotterdam nog in het seizoen 1882/83 in het bezit van zijne Hoogduitsche Opera blijven zal. Volgens eene particuliere depeche uit Nienw- Yerk heeft de Senaat een voorstel tot afschaffing der 10 pet. op den invoer van koffie en thee in Amerika aangenomen, ingaande 1 Juni a. s. Uit Atjeh ontvangt het Hbl. eenige particuliere berichten die verre van rooskleurig zijnde toestand is er van dien aard dat de gewone bedekkingen, die vroeger uit 4 man bestonden, thans op minstens 20 man zijn gebracht, wat voor de troepen geen geringe inspanning en vermoeienis meebrengt. De gouverneur vertrouwt de veiligheid zelfs zoo weinig, dat hij op zijne inspectietochten steeds een escorte cavalerie meeneemt. Aanvallen en overrompelingen zijn aan de orde van den dagde Atjehers hebben zich groote scharen in Singapore besteld cm de versperringen van gevlochten ijzerdraad te vernielen nog slimmer is dat zjj de soldaten tot desertie trachten over te halen; zij bieden 100 dollars voer eiken overlooper en 250 als hij zijn volle wapen rusting mosbreDgt. Het stoomsohip „Zeeland", van Java naar Rotterdam arriveerde Dinsdag te Point de Galle en vervolgde de reis denzelfden dag; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteravond van Southampton; de „C. Fellinger", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Pauillac. Tierde kunstbeschouwing. Een proefje der kunstschatten van Tejlers Ge nootschap is voorwaar geen alledaagschekost;geen wonder dan ook dat de laatste kunstbeschouwing gister druk werd bezocht. Van do vele, alle met zorg gekozen teekeningen noemen we de studiebeeldjes van Lessi en Simoni, fijn van kleur, dun en geestig ge- wasschen, de uitvoerige „Voorlooper" en „Woestijn" van Testas, de „Protestants fugitifs" van Hamman, meer dramatisch dan waar, de „boonendoppende Schoolmeester" van Allobé, een zeer geacheveerde teekening van een krachtig coloriet; een schetsje van Bakker Korff, potlood met kleur aangewasschon, „de zieke" die maar al te goed door hare vrien dinnen wordt verzorgd, niet minder geestig gedacht dan de fraaie teekening van Bles„acht jaren ge wacht", waar de overgelukkige vader huisgenooten en sceptische bekenden, zijn vreugde over dit bijzonder geluk wil doen deelen. Uiterst afgewerkt, uitstekend geteekend en dun gewasschen trok ook de teekening van Spoel „Aan komst van Willem V te Rotterdam", bijzonder de aandacht. Sadee's „Strand met figuren", Mauve's „Ploeg" en de „Paarden aan 't water" van den Franschen schilder Veyrassat munten uit door onge zochte waarheid van voorstelling. Van RochuBsen een „Slag bij Castricum" in sepia en hier en daar een kleurtje, in de eigenaardige manier van dozen meester. Yan Bosboom een breed geteekende „Stal." Waldorp, Schotel en Koster waren vertegenwoor digd door rivier- en zeegezichten in O.-I. inkt en sepia, welke ons de vaardigheid en uitstekende tech niek van deze meesters deden bewonderen. Onder de landschappen uit het buitenland boeiden Aehenbachs „Watermolen" en de „Avond" van Martin, terwijl Tan onze schilders „Winteravond" van Apol en het „Heilandschap" van mevr. Bilden Van Bosse om den voorrang dongen. Beide teekeningen, vooral de laatste, bewijzen hoe schoonheid en poëzie ook in het meest eenvoudige onderwerp te vinden ziji. Het bloemstuk van Yan Os, hoewel niet zoo „uit het papier" als men dat tegenwoordig wil, wat der bezichtiging waard om de uitstekende en nauw- kenrige teekening. Ten slotte een woord van dank aan het bestuur van „Ars Aemula Natnrae" voor de dit jaar zoo uitstekend geslaagde kunstbeschonwingen. Met vol doening kan er dan ook op gewezen worden dat, getuige het steeds toenemend bezoek, deze gelegen heid tot kunstgenet, van de zijde van het publiek naar waarde wordt geschat. A. Gemengd Nienvrs. In het militaire wachtvertrek in de vestibule van het schonwburggebonw te 's-Hage ia thans een posthnis van de brandweer gevestigd, hetwelk in telephonische verbinding staat met de verschillende brandseinpoBten daar ter stede. Het toestel wordt bediend door personeel van de plaat selijke politie. Te Hindeloopen is totaal uitgebrand de hoereplaats, bewoond door Fokke Hofman in het Heidenschap, onder Workum. De plaats waa verzekerd. Tien stuks vee, benevens een paard en al het hniBraad zijn mede verbrand en waren niet verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Er liepen te Assen geruchten dat to Zuidwolde een vergiftiging en te Nienw-Buinen een moord zou hebben plaats gehad. Weldra vertrokken dan ook de rechter-commissaris, de officier van justitie en de substituut-griffier met de doktere Bakker en Meyering naar Zuidwolde, waar hot lijk eener Zaterdag 11. begraven vrouw is opgegraven en de ingewanden naar Assen ter verdere onder zoeking zijn medegenomen. Het vermoeden van ver giftiging is echter bij dat onderzoek niet bevestigd. Gisteren zou de justitie naar Nienw-Buinen gaan; de moord aldaar sebijnt een gevolg van drankmis bruik te zijnverhit door den drank, heeft de eene arbeider dea ander met zijn houweel doodgeslagen. Van den oxprestrein n'. 44 zijn giste ren bij het station Stnivenberg nabij Antwerpen, de locomotief en een waggon 3de klasse ontspoord. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij geen plaats. Alleen ontstond er eenig oponthoud, ook voor vol gende treinen. Dinsdag-avond wierpen zich te Saint- Martin een jonkman en een jong meisje in het water. Zij hadden zich eerst door een laken rug tegen rug vastgebonden. Twee personen, die dezo handeling hadden gadegeslagen, snelden te hulp ea na acht minuten van spanning brachten zij de drenke lingen weder op den vasten wal. De jongeling was 21 en het meisje 18 jaar. Do laatste verkeert in zorgwekkenden toestand. Yolgens de „Escant" heeft Leon Pelt- zer bekend dat hij sedert twee jaren, toen hij Bue- nos-Ayres verliet, 90 valsche namen had aangenomen. Men denkt dat heden de getuigen met Leon en Leon met Armand zullen worden geconfronteerd. Leon is door zijne moeder bezocht geworden. Zij kwam binnen aan den arm van den adv. Yan Calster. Zij kon zich bijna niet staande houden en zag er bleek uit. Leon wierp zich voor haar op de knieën en vroeg vergiffenis. Zij was zóó aangedaan, dat zij niet één woord kon uitbrengen. Leon is wel twintig jaar verouderd. Zijne oogen zijn ingezonken en zijn gelaat ziet er verwoest uit. Hij bevindt zich steeds op de ziekenzaalmaar omdat hij geen geld heeft, wordt hij evenals de andere gevangenen be handeld. Armand betaalt echter eiken dag geld en wordt beter behandeld. Het eten dat hij van een kok krijgt,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1