dagen; W. v. d. Y. en C. K., te RijnBharg, w. diefstal van hout te Oefrstgeest, ieder tot 6 dagen D. S., W. De J., CL V., Z. v. D., H, J. v. L. en J. v. D., te Katwgk, w. diefstal van helm te Kat wijk, ieder tot 6 dagen; J. M. aldaar, w. poging tot diefstal van helm, tot 6 dagen; G. S. te Leiden, w. bp het tegenkomen van rijtuigen met een hon denkar te blijven doorrijden, tot 3 of 1 dag. Het lijk van mej. J. Jot, vroedvrouw aan do Lijnden, is gisteren gevonden in de Ringvaart dor gemeente Haarlemmermeer. Een werkman, die in de IJselstraat te ^s-Hage aan het werk was, is terwijl hij met een xaand met steenen van een ladder op een steiger wilde stappen, gestruikeld en naar boneden geval len. Zwaar gewond en met een gebroken been werd hij naar zijn woning gebracht. De zeer uitgebreide rijststoompellerij van de heeron Yan Waveren Dekker Co. te Koog aan de Zaan, die nog geen jaar geleden is begonnen te werken, is reeds geheel uitgebrand, benevens een zeer groote hoeveelheid rijst. De be lendende pakhuizen, die aan anderen toebehoorden, zijn door de krachtige werking van een groot aan tal brandspuiten behouden gebleven. Op zeergroo- ten afstand was de felle brand zichtbaar. Een persoon, zekere Yan den Bergh uit Rotterdam, Zaterdag-avond door de politie te Delfshaven in walgelijk „kennelijken staat" naar het politiebureel in de Gouvernestraat gebracht om er zijn roes uit te slapen, was den volgenden morgen overleden. Dr. Timmermans constateerde zijn dood. De ongelukkige, die reeds verscheidene vonnissen wegens dronkenschap had ondergaan, schijnt „in den jenever gestikt" te zijn. Op het Oetgenspad te Amsterdam had den twee buurvrouwen een nogal hevigen twist. Aan het slot besloot een zich te wreken, maakte een ketel kokend water klaar, ten einde haar tegenpartij daarmee te woord te staan. De gelegenheid liet zich niet lang wachten en toen de andere partij de woning harer wraakgierige buurvrouw voorbijkwam, werd ze met het kokende water begroet, dat haar over hoofd en hals stroomde, zoodat ze deerlijke brand wonden bekwam. Een vooralsnog onbekend porsoon heeft zich jl. Zaterdag-avond, zooals gebleken moet zijn, doen insluiten in de metaalwarenfabriek der firma wed. J. B. Zn. aan den Dubbeldamsehen weg te Dordrecht, zich daarna toegang verschaft tot het kantoor, door het paneel der binnendeur te verbre ken en na don lessenaar te hebben opengebroken daaruit ontvreemd eenig geld, ten bedrage van ruim f 30 en eenige briefkaarten, waarna hij, een maal op het kantoor zijnde, gemakkelijk een raam geopend en het hazenpad gekozen heeft. Onmiddel lijk heeft do politie een onderzoek ingesteld. Als dader van een zeer belangrijken diefstal van gouden en zilveren voorwerpen te Arnhem, wordt verdacht zekere Gradus Nijssen, afkomstig uit Yenloo, eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Te Assen is eene dienstmaagd ten ge volge van een schrik eensklaps krankzinnig geworden. De sneltrein, correspondeeronde opden maildienst Ylissingen-Queensboro, zal bij wijze van proef, ingaande morgen, te Middelburg stilhouden. Verleden week is een geacht wijnkoo- per te Saint-Brice, een dorpje bij Parijs, vermoord. Een onbekend persoon heeft hem met eene ijzeren stang verschillende wonden aau het hoofd toege- braoht. Om den ongelukkige in handen te kunnen krijgen, moest hij hem tot in een kelder vervolgen, waar hij hem, na zijn misdaad volbracht te hebben, in een regenput wierp. Een portemonnaie, inhoudende ongeveer 50 franken, was ontvreemd, doch door zijne groote haast heeft de moordenaar verschei den geldstukken laten vallen. Dezer dagen ïb gemelddatdeEngelsche politie de daders van den diefstal van lord Crawfords ^ijk op het spoor was. Wat daarvan is, zal zeker naavv. blijken. Maar intusschen zijn een viertal spiri tisten opgetreden, die beweren in hunne visioenen jde wijze, de diefstal bedreven, en do plaats, waar het lijk verborgen is, aanschouwd te hebben. Daar de tegen vOordiS0 Crawford min of meer tot geloof aan spiritisme h eeft hij gezegde spiritisten terstond doen ontbieden. Men herinnert zich h>^t verschrikkelijk spoorwegonhoii te Charenton begin van Sep tember 11., waarbij 19 personen .°p de plaats dood bleven en 80 andoren min of meer zwaar gekwetst werden. Do deswege verantwoordelijke persoden hebbeu thans voor de correctioneele rechtbank der Seine terechtgestaan en de stationschef Gras is tot acht maanden, de seinwac^iter Gennevès tot een half jaar en de sein wachter Mussié tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Elk hunner is boven dien tot 300 fr. boete verwezen en zij zijn solidair met de betrokken Maatschappij in de kosten veroordeeld. Uit Panama wordt van gisteren gemeld dat volgens de „Star and Herald" Castarica door eene aardbeving geteisterd is, waardoor de steden Alajnela, Sanramon, Grecia, Heredia verwoest zijn. Zeer vele menschen kwamen om het leven en dui- zonden zijn van dak en have en goed beroofd. Ofschoon de Belgische bladen voort gaan geheele kolommen aan de zaak der gebroe ders Peltzer te wijden en b. v. zelfs mededeelen welke postzegels aan het album van het zoontje des vermoorden ontbreken, is er letterlijk niets waarover zij het eens zijn. Het laatste punt in ge schil is het politietoezicht, waaraan mevr. Bernays was onder worpen. Yolgens het eene orgaan is dat geheel ingetrokken, volgens anderen slechts ten deele, alleen wat den nacht betreft. De „Gazette" acht het hoog tijd dat aan de bewaking, waaraan zij dag en nacht onderworpen was, zoodat zij zelfs niemand van hare familie mocht ontvangen, een einde kwam, daar hare gezondheid er ernstig onder begon te lijden. Zij kan nu, zegt genoemd blad, uit gaan zonder openlijk door politie-agenten to worden nagegaan. Yolgens de Antwerpsche „Opinion" zon Armand Peltzer, toen hij in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn broeder Leon aan het station te Brus sel zag, dezen 100 fr. hebben gegeven, onder bij voeging dat het best wat hij kon doen was, zich elders voor den kop te schieten. Ten aanzien van Armand Peltzer werd beweerd dat hij in den nacht van den moord niet thuis was geweest. Bij de in structie moet het tegendeel zijn gebleken en zon de beschuldigde zich omtrent het gebruik van zijn tijd zoowel op den dag als gedurende den avond van den 7den behoorlijk verantwoord hebben. De „Etoile" verzekert dat de pistolen, die in de rue do la Loi zijn gevonden, niet aan Armand Peltzer behoorden, maar door Leon waren gekocht. Dat er in de kas van Bernays 109,000 (anderen zoggen 135,000 fr.) te weinig is gevonden, wordt door de „Escaut" aldus verklaard. De moordenaar zon na den moord de sleutels van Bernays hebben meegenomen, zijn geld hebben gestolen en later de sleutels weer in de zakken van het lijk hebben gestoken. De bediende van Armand Peltzer is alleen maar in verhoor genomen. De kleine Mariette Peltzer is naar haar grootvader te Neuenkirchon gezonden. De rechter van instructie heeft ook James Peltzer na een nader verhoor medegedeeld dat alle maat regelen van surveillance tegen hem waren opge heven. James had gedurende acht dagen zijn huis niet mogen verlaten. Yolgens de „Etoile beige" van heden heeft Leon Peltzer in het laatste verhoor minder krachtig vol gehouden dat de moord van Bernays aan een onge luk te wijten was. Hij wist er niet goed op te antwoorden waarom hij vóór den moord, indien deze toch werkelijk een ongeluk was, zooveel voorzor gen heeft genomen om de politie te misleiden. Een huwelijksring had hij laten liggen op de wasch- tafel om 't te doen voorkomen alsof de moordenaar gehuwd was en ook om meer kracht te geven aan den brief, waarin hij schreef dat hij ontvlucht was om naar zjine vrouw on zijn ziek kind te gaan. Ook had hij zijn ondergoed laten teokeoen met de let ters H. Y. en dit laten liggen in het huis in de rue de la Loi, ten einde de verdenking nog meer op Henri Yaughan te doen vallen. In den Hofbnrg, het keizerlijk paleis te NVeenen, heeft men dezer dagen ontdekt dat van eenige kostbare portretten, hangende in een der gangen van het paleis, de oogen waren uitge sneden. De dader is onbekend en men heeft weinig hoop, hem op het spoor te komen. BUITENLAND. Franliryk. In vijf districten hebben herstemmingen plaats gehadgekozen zijn te Péronne Toulet, republikein met 6639 stemmen; in Saint-Omer Lefebure Duprey, reactionnair met 5711 stemmen en te Uzès Pieyre 6756 stemmen; in beide laatetgenoemdo plaatsen werden de republikeinen geslagen. Tu8schen Parijs en Gretz heeft men dezer dagen een trein laten loopen van dertien wagen6, welke alle in electrische gemeenschap met elkander stonden, van electrische remtoestellen veorzien en door middel van electriciteit verlicht waren. Op zulk eene groote schaal zijn in Frankrijk dergelijke proe ven nog niet genomen. Duitttchlancl. De dienst, die gisteren in de kapel der Russische ambassade te Berlijn ter herinnering aan den dood van czaar Alexander II plaats vond, werd door den keizer met de prinsen van zijn Huis bijgewoond. Het was gisteren nl. juist een jaar geleden dat de vorige keizer aller Russen door een bom getroffen werd en op zoo jammerlijke wijze zijn leven verloor. Zondag bracht de keizer een langdurig bezoek aan prins Yon Bismarck, die nog altijd door onge steldheid aan zijne woning gebonden is. Groot^BritanniS. In het Hoogerhuis heeft gisteren lord Kimberlej medegedeeld dat blijkens eene depeche van Hercules Robinson, Joubert met 60 politie-agenten was ver trokken ter beteugeling van het Kafferhoofd Skalafijn, die gedurig onlusten teweegbracht. Skalafijn is daarop te Pretoria gekomen en heeft inlichtingen gegeven, waarna aan Joubert is gelast, alle maatregelen te staken mits Skalafijn de kosten der expeditie betaalt, gelijk hij belooft heeft te zullen doen. In Potchefstroom hebben vele requisition plaats gehad en velen hadden dit district verlaten om Joubert te volgen, maar zouden worden teruggeroepen. Intusschen heeft Rutherford, de Engelsche vertegenwoordiger te Pretoria, den 6den dezer bericht gezonden dat hij een brief van het gou vernement had ontvangen in dato 3 dezer, waarin geconstateerd werd dat de toestand aan de westelijke grenzen niet veranderd is. Binnen de grens, in de Transvaal, was alles rustig, maar daarbuiten hadden dagelijks gevechten plaats en het gouvernement vreesde dat het conflict zich zou uitbreiden en lang zou duren. Robinson, die dit alles meldt, voegt er bij dat het Transvaalsch gouvernement al het mogelijke scheen te doen om de neutraliteit van het Trans- vaalsche gebied te handhaven. In dezelfde zitting van het Hoogerhuis heeft lord Lamington de aandacht gevestigd op het charter der Borneo-Compagnie. Hij keurde het af dat de regeering aan die maatschappij zulke uitgebreide volmachten had verleend. In autwoord hierop ver klaarde lord Granville dat er omtrent die zaak veel misverstand en overdrijving bestaat. Iu gemeenschap met Duitschland zijn er in 1874 onderhandelingen geopend, die in 1877 voor Engeland een volledige vrije scheepvaart en handel tusschen de eilanden van den Oosterschen Archipel ten gevolge hadden. Nederland scheen in den jongsten tijd eenigszins ongerust over de concessiën, die aan genoemde maatschappij zijn verleend; doch sedert dien tijd hebben er onderhandelingen plaats gehad, waardoor Nederland werd bevredigd. De regeering bezit op Borneo goen militaire suprematie, en het bedoelde charter gaat niet verder dan de privileges, die de heer Dent reeds bezat eer hij het charter verkreeg. Spanje erkent het gebeurde als een fait accompli. Intusschen worden er met Spanje verdere onder handelingen gevoerd, die tot resultaat zullen hebben dat Engeland Spanje's souvereiniteit over de tot nu toe bestaande Spaansche bezittingen in den Archipel erkent en Spanje alle aanspraken op Borneo ten volle intrekt. Na een kort debat werd de beraadslaging over dit onderwerp gesloten. In het Lagerhuis heeft de heer Campbell een© motie ingediend tegen de samenstelling van inter nationale rechtbanken in Egypte op den tegenwoor- digen grondslag. Deze motie werd door sir Ch. Dilke bestreden, onder opmerking dat die interna- tioiale instelling populair is en dat door haarvele misbruiken zijn te keer gegaan. Daarop werd de motie bij acclamatie verworpen. De Engelsche begrooting van marine voor het jaar 1882—83 bedraagt 10,483,900 pd. st. tegen 10,945,900 pd. 6t. in het vorige jaar en 10,702,900 pd. st. in het jaar 188081. Oostenr.-Hong. Monarchie. Officieel wordt gemeld dat de troepen der 47ste divisie, onder levendige gevechteD, mot overwinning van buitengewone terrein-moeielijkheden en de insur- genten op de hoogten voor zich uitdrijvende, de linie Grkovac, Yeli-Yrh, Napoda, Crkvico vermees- terd hebben. Gelijktijdig zijn afdeelingen der 44ste divisie naar Yratlo, Crkvice opgerukt. Een gedeelte bereikte deze punten des avonds; een ander gedeelte overnachtte te Yela-Greda. De noordelijkste colonne stootte aan don voet van do Pazua op 400 insur- genten, die na een hardnokkigen strijd werden teruggeslagen. Hierbij sneuvelde de bataljoia-com-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2