Bij de jaarlijksche benoeming van leden van het Historisch Genootschap te Utrecht zijn benoemd tot honorair lid Raja Saurindro Mohum Tagore, te Calcutta, en tot gewone leden de heerenmr. A. J. Andreae, te Kollnm; A. C. Krnseman, te Haarlem; mr. D. Engelberts, te Yorden; mr. C. C. N. Krom, te 's-Hertogenbosch; J. Habets, te Maastricht; dr. G. Penon, te Groningen; mr. H. J. Dijckmeester, te 's-Gravenhage; J. Broekema, te Middelburgdr. "W. J. C. Knuttel, te 's-Gravenhagejhr. dr. "Waubert De Puiseau, te Leeuwarden; mr. A. A. H. v. d. Burgh en jhr. mr. "W. J. H. v. Idsinga, te 's-Gra venhage; dr. M. C. Tideman, te Rotterdam; N. C. Balsem, te Langezvraag; dr. T. J. v. Griethuysen, te 't"Waal; mr. E. ridder De Stuers, te Maastricht; dr. E. A. J. Holwerda, te Leiden, en F. De Bas, te 's-Gravenhage. De commissie, belast met het afnemen der voorjaarsexamens volgens art. 56 der wet op het lager onderwijs in Zuid-Holland, is samengesteld als volgt: voorzitter de heer A. Moens, inspecteur van het lager onderwijs; leden: de schoolopzieners in de arrondissementen 's-Gravenhage, Delft, Gorkura en Rotterdam: de heeren C. L. "Walther, W. Yan Marken, W. H. Post. Pzn. en mr. J. A. Yan Gilse plaatsvervangende leden de heerenmr. A. M. De Cock, G. Blokhuis, dr. D. Terpstra, mr. "W. J. Suouck Hurgronje, mr. H. J. C. Dijckmeester en mr. J. W. Mouton, respectievelijk schoolopzieners in de districten Rotterdam en Dordrecht, en in de arrondissementen Gouda, Leiden, Dordrecht en Woerden. De Prins van Oranje heeft het beschermheer schap aanvaard over de te Rotterdam bestaande Koninklijke Yereeniging van Nederlandsch-Indische oud-strijders, onder de leuze Je Maintiendrai". Bij deze mededeeliog heeft de Prins eene aanzienlijke gift ter beschikking van haar bestunr gesteld. Het bestuur heeft dit bedrag toegewezen aan het zieken en weduwenfonds der Yereeniging. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen de kooge erfgenamen van wijlen prins Frederik der Neder landen dezer dagen hunne medewerking verleenen voor den terugkeer van de goederen der bekende dotatie naar het rijk, ea worden die dan, zooals trouwens van zelf is aangewezen, onder de admi nistratie gebracht der respectieve ontvangers van de registratie en domeinen, onder wier ambtskring zij ressorteeren. Op het adres van „Patrimonium'' aan de regeering van de Transvaal is een antwoord ont vangen, geteekend door den staats-secretaris W. Eduard Bok en gedateerd van 31 Januari 11. Eukele warme uitdrukkingen in het adres zelf op de onaf hankelijkheid der Transvaler betrekking hebbendo, moeten oorzaak zijn geweest dat de regeering het adres niet beantwoorden kon vóór de zaken met Engeland definitief geregeld waren. Het antwoord is gericht aan den heer F. Lion Cachet en luidt als volgt: „Weleerwaarde Heer! Ik heb instructie ontvan gen van het HoogEd. Driemanschap, UEd. hunnen warmen dank te betuigen voor de toezending Yan het zoo talrijk geteekende adres, door UEd. en andere onderteekonaren aan de Regeering en het volk dezer Ropubliek gericht. De goode wenschon, daarin uitgedrukt voor öe toekomst van dit land en volk, de hartelijke taal, die door UEd. daarin gevoerd wordt, zijn der Regeering zoovele blijken uwer innige sympathie en belangstelling. „De Regeering en het volk zijn zich ten volle bewust, dat, zonder den bijstand van den Koning der Koningen, al hun streven ijdel zou ziju geweest en zien, ook op Hem vertrouwende, met hoop do toekomst te gemoob en gelooven dat Hij ons Zijn oumisbaren zegen op al onze ondernemingen niet onthouden zal. „Mogen uwe deelneming en medewerking en die van zoovele anderen, waaraan wij reeds zooveel te danken hebben, ons ook in de jaren, die voor ons liggen, niet ontbreken. „Met diepe gevoelens vam erkentelijkheid es de beste wenschen voor U en alle adressanten, heb ik do eer mij te noemen enz." Het plan bestaat om op het graf van den vóór een paar jaren overleden dichter en schrijver dr. J. J. F. Wap een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen. Dr. Wap is begraven op het R.-K. kerkhof te Delft. Naar men meldt, hebben Mozos en Nathan Blom, waarvan de eerste bij het spoorwegongeluk bij Rotterdam een been brak, terwijl de laatste een been verloor, beidea schadeloosstelling vanwege de Exploitatie-Maatschappij ontvangen. De eerste ontving, na aftrek van verplegingskosten, nadat hij het ziekenhuis te Rotterdam had verlaten, f 1000, terwijl omtrent de vergoeding aan don laatste men het juiste bedrag - dat, is men goed ingelicht, in elk geval meer dan f 10,000 bedraagt - niet open baar wenscht te maken. Naar men verneemt, wordt de graaf Yan Bij landt, gevolmachtigd minister van den Koning te Londen, eerstdaags in het Hotel des Indes. Het voorloop'g verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verandering der grens tusschen de gemeenten Amsterdam en Nieuwer- Amstel ziet het licht. Daaruit blijkt hoofdzakelijk het volgende: Algemeen word betreurd do onvol ledige wijze waarop dit wetsontwerp is toegelicht. Yele leden waren van oordeel dat dit ontwerp be langrijker was dan de Regeering scheen te meenen. Zij zagen er eene vraag in van beginsel, waarvan de oplossing als antecedent verreikende gevolgen zou hebben. De yraag doet zich nu voor, of de buitenwijken die zich tct ware voorsteden vormen, tot de gemeenten moeten blijven behooren op wier grondgebied ze gelegen zijn, dan wel of de geheele bebouwde oppervlakte van eeno stad, hoever deze zich ook moge uitstrekken, óén gemeente moet uitmaken. Yoor de hoofdstad zal door dit wetsontwerp de vraag beslist worden; maar voor andere steden zal diezelfde vraag eerlang terugkeeren. Men meende dat men niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot eeno grensverandering als thans wordt voorge steld moet overgaan. Op dien weg, meenden de leden wier gevoelen hier wordt uitgesproken, bekendo de Kamer de Regeering niet te volgen, tenzij eene andere regeling, die aan de bestaande bezwaren te gemoet komt, niet mogelijk is. Daarentegen waren vele leden van gevoelen dat de regeering moest gesteund worden, waar zij door het vooratellen Yan grens veranderingen den toe stand der gemeenten, die door omliggende gemeenten in haar gestadige en geregelde uitbreiding en ont wikkeling bemoeiclijkt en zelfs belemmerd werden, tot zijn recht trachtte te brengen. Hoewel zeer gestemd voor het behoud van de onafhankelijkheid der gemeenten, waren zij niet tegen dit wetsontwerp, omdat juist hierdoor het eigenaardig karakter der gemeente gehandhaafd bleef. Nieuwer-Amstel immers is oorspronkelijk eene plat telandsgemeente, en zij zal dit blijveü, al verliest zij ook het stadsgedeelte, dat nu tot haar behoort. Bijna algemeen keurde men evenwél het beginsel der aanhechting van kleine aan groote gemeenten en de willekeurige gronsveranderingen af. De meer derheid meendo echter, dat in deze de eischen der praktijk moeten worden gehoord. Om eene beslissing te kunnen nemen, moet elk voorkomend geval op zich zelf beschouwd worden. Over de waarde der redenen van do noodzake lijkheid dezer grensverandering bestond groot meeningsverschil. In verschillende afdeeüogen hechtten vele leden geen groot gewicht aan de bewegingen aan liet belang der openbare veiligheid ontleend. Vele leden maakten bezwaar tegen de uitgebreid heid van het aan Amsterdam toe te wijzen gedeelte. Yan den anderen kant werd de regeling daarentegen goedgekeurd, ook omdat Amsterdam daardoor een scheepvaartkanaal (Amstel-Schinkol) krijgt, noodig voor de waterverversching en omdat een deel der bewoners van Nieuwer-Amstel, blijkens een adres, ruime uitbreiding van de Amsterdamsche grens wenscht. Het stoomschip „Schiedam", van Nïeuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Dover; de „Prins Alexander" vertrok heden van Amsterdam naar Batavia; de „Celebes", van Batavia naar Am sterdam, wordt morgen te IJmuiden verwacht. Er zal te Amsterdam waarschijnlijk een nieuwe concertzaal gebouwd worden, welke ongeveer 2200 personen zal kannen bevatten. Men acht daartoe een kapitaal van f 400,0000 noodig. De Staatscourant van heden bevat een staat van nalatenschappen van offieieren en manschappen der Kod. Nederl. zeemacht, in den loop van het jaar 1880 bij het departement van marine of het corp3 mariniers beschikbaar geworden en nog niet door'do erfgenamen opgeëisebt. T'Ble-fiprtiii&mQXA» ATHENE, 10 Maart. Spiridion Yalorite, de can- daat der oppositie, is met 127 tegen 76 stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen. De koning zal Trikoupis met de samenstelling van een Kabinet belasten. FLORENCE, 10 Maart. Het gerucht als zou de markies De Noailles, thans te Rome, belast zijn met onderhandelingen betreffende Tunis, is ongegrond. BERLIJN, 10 Maart. (R. N.) Bismarck heeft in zijne hoedanigheid van minister van koophandel onder dagteekening van 6 dezer het volgende ant woord laten geven op een adres van de kamer van koophandel te Elbing, waarin verzocht werd de Nederlandsche schepen weer tot de kustvaart tus schen Duitsche Noord- en Oostzeehavons toe te laten: „De rijkswet betreffende de kustvaart van 22 Mei en de keizerlijke verordening van den 29aten December van het vorige jaar hebben ten doel de bescherming en bevordering van den Duitschen scheepsbouw en de Duitsche scheepvaart. Mogen deze beide takken van nijverheid op 't oogenblik ook nog niet in staat zijn overal het hoofd te bie den aan de behoefte, dat kan daarom toch niet in het belang van enkelen, die daardoor tijdelijk schade of mooielijkheden ondervinden, aan een vreemde mogendheid bij een verdrag deelneming worden verleend aan de Duitsche kustvrachtvaart en daar door het succes eener wet en eoner verordening in gevaar gebracht worden, die beiden in het alge meen belang der natie tot stand gekomen zijn. In de door de adressanten in het licht gestelde bijzon dere omstandigheden van de stad Elbing is te min der grond voor een zoodanigen maatregel te vin den, als reeds nu talrijke Oost-Friesche en Papen- burgsche schepen zich door bouw en diepgang even goed als Nederlandsche vaartuigen tot de versche ping van hout en kolen tusschen Elbing en andere Duitsche havens leenen kunnen. Schepen die in Ems hooger op tot Papenburg kunnen komeD, zullen ook wel in staat zijn om in de behoefte van het verkeer met de haven van Elbing te voorzier." Dit antwoord bevestigt voldoende de juistheid mijner inlichtingen, die ik u tot nog toe betreffende deze aangelegenhoid en Duitschlands gezindheid jegens Nederland heb verstrekt. LONDEN, 10 Maart. In een telegram uit Kon- stantioopel aan de „Times" wordt melding gemaakt van het volgend voorvalEen plaatselijk Grieksch nieuwsblad, de „Ncologos", had een opstel geplaatst dat beloedigend was voor den patriarch, die in groot aanzien staat, en spoedig daarop werd het bureel van bet blad bestormd door een woedende menigte, welke uit Grieken bestond. Bij de worsteling moet de uitgever van het blad gedood zijn. Men maakte van vuurwapenen gebruik en verscheiden der aan vallers worden ernstig gewond. De politie kwam tnsschenberden en nam de belhamels gevangen. Bradlaugh, voor de tweede maal uit het Par lement gebannen, heeft aan zijne kiezers een brief geschreven, waarin bij het aanbod doet voorgoet van zijn mandaat afstand te doen, indien zij meenen een strijd te moeten staken,' welke hen reeds ge durende twee jaren van een vertegenwoordiger in het Lagerhuis berooft. Mochten zij van een ander gevoelen zijn, dan is hij bereid de worsteling voort te zetten en met voel meer kracht dan tot dusverre te werken om eindelijk zijn zetel in te nemen. ATHENE, 10 Maart. Spiridion Yalorite, candidaat der oppositie, is met 127 togen 76 stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen. De koning zal Trikoupis mot de samenstelling van een Kabinet belasten. DEN HAAG, 11 Maart. De uitreiking der be kroningen aan de inzenders op de wereldtentoon stelling te Melbourne heeft hedenmiddag plaats go- had door den minister van waterstaat in tegen woordigheid van don minister van buitenlandsche zaken, do leden der Nederl. commissie en een vijftigtal bekroonden. De voorzitter der commissie, de heer Dolprat, gaf een overzicht van den uitslag harer bemoeiing, wees bij veel teleurstelling op de goede resultaten voor Nederlands nij veren en op de ruime bekronin gen door hen verworven. De minister van waterstaat reikte na een toe spraak de bekroningen uit en dankte ten slotte allen, die medewerkten om den roem van Neder land op te houden, ook namene den Koning, die het commissielid, tevens directeur der fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam, den heer J. M. Yan der Made, heeft benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. De benoemde was door ongesteldheid verhinderd zelf het ridderkruis te ontvangen. Bij de uitreiking der eerbewijzen werd do fabri kant© der parfumerie „Maison Neuve" te Delft, de eenigo vrouwelijko bekroonde, warm toegejuicht. Bijzonder werden ook geroomd de bemoeiingen van den heer Schagen Yan Leeuwen, agent der commissie te Melbourne.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2