N°. 6769. Vrijdag 10 Maart. A". IS.2. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANTJ Toor Leiden per 3 maanden.ll'.'.l f 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijko Nommers.;M......s 0.05. Deze Ooarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, litgegeven. PBIJS DEB ABVERTENTIEJf Yan 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7|> Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, O Maart. Naar men ons uit Lisse meldt, laat het zich aanzien dat de aldaar op 11, 12 on 13 dezer te houden tentoonstelling Tan bloeiende bol- en knol gewassen ook nu weder, «Yenals ten vorigen jare, goed zal slagen en ook velen kenners en liefhebbers eene aangename gelegenheid zal aanbieden om eene schoone collectie van die vroege voorjaarsbloemen bijeen te zien: hyacinten, tulpen, krokussen enz., kortom al het liefelijke in genr en kleur, wat dit gedeelte van het jaar ons aanbiedt, in de schoonste exemplaren. Een uitstapje op genoemde dagen naar Lisse is dus ook onzen stadgenooten wel aan te raden, te meer daar de reisgelegenheid daarheen zoo ge makkelijk gemaakt is door den stoomtram, welke bovendien langs de reeds voor een gedeelte in vollen bloei prijkende velden voert, waardoor men dus, bij fraai voorjaarsweder als thans, dubbel kan genieten. Yan „Floralia", door onzen stadgenoot den heer H. Witte, zijn thans de nommers XI en XII bij den heer Henri J. Stemberg verschenen. Zij handelen over de Camellia's. In de gisteren gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit, bevattende de niet-ontvankelijk-verkla- ring van het beroep van J. A. Yan der Werve c. s. te Waddingsveen, van eene beslissing van Ged; Staten van Zuid-Holland, waarbij is afgewezen hun verzoek om vernietiging van een besluit van de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Oostpolder. D8. J. S. Tigchelman te Leidschendam staat op het drietal voor predikant te Lemmer, Eesterga en Follega. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop van dit jaar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord een leeraar in de wis- en natuurkunde met academischen graad kan worden geplaatst, op een traktement van f 2000 's jaars, dat tot f 3000 's jaars kan worden verhoogd. Zij die voor gemelde betrekking in aanmerking wenschen te komen, ver voegen zich, onder overlegging van de noodige stuk ken, vóór ultimo Maart tot den kapitein ter zee, commandant van genoemd Instituut. Te rekenen van 15 Maart a. s. zal gelegenheid bestaan tot verzending met de post, onder de algemeene benaming „pakketten", van goederen, stoffen en voorwerpen, het gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande, wier inhoud niet meer dan 25 kubieke decimeters bedraagt en die langs een hunner vlakken geen grooter afmeting dan 80 centi meters hebben. Onverschillig den afstand is hij vooruitbetaling een port verschuldigd: van 15 cents voor een pakket tot een gewicht van 1 kilogram van 20 cents voor een pakket boven 1 tot 3 kilogram van 25 cents voor een pakket boven 3 tot 5 kilogram. Bij verzending aan een nader adres is dit port opnieuw verschuldigd. Verzekering van de waarde tot een bedrag van f 500 is toegelaten, tegen vooruitbetaling, onvermin derd het port van een evenredig recht van 10 cents voor elke f 100 of gedeelte van f 100. Bespoedigde bestelling geschiedt tegen vooruit betaling van een recht van 25 cents, wanneer de localiteit, waar de geadresseerde woont, tot den gewonen kring der bestelling van een postkantoor behoort. Is dit niet het geval, dan is voor eiken afstand van 2.5 kilometer, waarever de bestelling geschiedt of voor elk gedeelte daarvan, 25 cents Yer8chuldigd, behoudens betaling van de veergelden of dergelijke buitengewone onkosten, die op de bestel ling vallen mochten. Tot de plaatsen, die met genoemden datum voor den dienst van de pakketpost worden opengesteld, behooren o. a.: Aalsmeer, Aarlanderveen, Alphen, Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Delft, Gouda, Gouderak, Goudswaard, 's-Gravenhage, Haarlemmermeer, Ha- zerswoude, Heemstede, Hillegom, Katwijk-Binnen, Katwijk aan Zee, Koudekerk, Leiden, Leidschendam, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuw veen, Nieuw- Vennep, Noordwijk, Oegstgeest, Oude-Wetering, Oudshoorn, Reeuwijk, Rotterdam, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Scheveningen, Schiedam, Sootermeer, Ter-Aar, Valkenburg, Voorschoten, Waarde, Waddingsveen, Warmond, Wassenaar, Woerden, Woubrugge, Zevenhuizen, Zwammerdam, Haastrecht, Harmeien, Kamerik, Moercappelle, Mon ster, Nienwerbrug, Poeldijk, Stolwijk, Uithoorn, Zevenhoven. Door wijlen den heer A. R Vermeulen, onlangs te 's-Hage overleden, zijn o. a. do volgende legaten vermaakt: aan de Diaconessen-inrichting aldaar, onder directie van mevrouw De Bronovo, f 8000; aan het weeshuis der Nederl. Herv. diaconie op de Hooft8kade aldaar f 1200; aan hot weeshuis der Ned.-Herv. gemeente te Zalt-Bommel f 1000; aan de Remon8trantsche broederschap f 500. De minister van oorlog heeft benoemd tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar het examen tot toelating als cadet aan de Kon. Mil. Academie zal worden afgenomen, den luit.-kolonel A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrichting, en tot leden dier commissie de heeren: N. C. Grotendorst, lsten luit. van den staf der artillerie, C. Van Aller, mr. W. M. H. Boers, K. F. L. Weber on J. Leopold, allen leeraren aan de K. M. A.; H. W. Alma, kapt. 2de reg. vest.- art.; dr. F. H. Julius, leeraar aan de R. H. B.-S. te Zwolle; W. J. Bonte, id. te Zalt-Bommel, en P. H. Van Moerkerken, leeraren aan de R. H. B.-S. te Zwolle, Bommel en Middelburg; M. De Vries, iistituteur te Oisterwijktot secretaris der commissie, den lsten luit. J. Van den Berg, werkzaam aan de Kon. Mil. Academie. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Amsterdam C. Hattinga Raven, thans te 's-Her- togenbosch; met 1 April a. s. J. N. Kooy, te Amsterdam, benoemd tot ad spirant-ingenieur voor het stoomwezen; den lsten klerk bij het dep. van koloniën A. L. C. baron Du Tour bevorderd tot adjunct-commies. Gemengd Nieuws. In het laatst der vorige week werd na afloop eener vergadering van de leden der afd. „Zoeter- wonde-Leiderdorp en omstreken" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene loterij gehouden, waaraan het winnen van zeven prijzen was verbonden, welke bestonden in 1°. een paardendeken, 2®. een leidsel, 3°. een roskam en borstel, 4°. een lederen halster, 5°. een hennepsingel, 6°. een zweep en 7°. een touwhalster. Aan elk lid dat ter vergadering was opgekomen, werd kosteloos een lot verstrekt, zoodat er 39 loten werden uitgegeven. Bij trokking vielen de prijzen ten deel: de eerste aan A. Van der Voort te Alkemade, de tweede aan N. Van der Salm te.Hoogmade, de derde aan P. Van der Geest Wz. te Alkemade, de vierde aan F. Filippo, de vijfde aan A. Sonius, de zesde aan S. Knaap te Leiderdorp en de zevende aan G. Van Heteren te Zoeterwoude. De prijzen werden vervolgens door den voorzitter der vergadering onder een toepasselijk woerd uit gereikt en tevens bleek het dat deze loterij van een ieder, die ter vergadering was opgekomen, de goedkeuring kon wegdragen. Uit de pastorie in de Mozes- en Aaron- kerk op de Houtgracht te Amsterdam zjjn eergb»- teravond door een onbekend manspersoon, die ver zocht had bij den pastoor to worden toegelaten en zich daarna heimelijk verwijderde, twee kostbare koorkleeden gestolen. Reeds een uur later bevond de dader van dezen diefstal met het gestolenezich aan de Oude Brug in handen der polite, die in hom iemand herkende, die reeds in het tuchthuis heeft gezeten. Een nieuw voorbeeld van hondentrouw heeft zich volgens de „Maasb." bij don trenrigen brand van Zondag te Rotterdam voorgedaan. Op eene bovenverdieping van een huisje naast het brandende perceel sliepen vijf kinderen, wier ouders met twee andere kindertjes den nacht elders moeten door brengen. De hond, die op dezelfde kamer was, waar de kinderen sliepen, werd rook en brandlucht gewaar. Zijn geblaf kon de kleinen niet wakker maken. Hij springt op het bed, waar de oudste jongen lag, en schudde deze tót hij wakker was en besef kreeg van den gevaarlijken toestand. Hij kon zijne zusjes wekken en naar beneden dragen, en het gevaar, waaraan zij hadden kannen worden blootgesteld, was geweken. Verleden Vrijdag zijn te Gouda 104 per senen op het raadhuis gratis van het kalf ingeënt en Zondag 201. In de vorige week zijn er 5 perso nen door de pokken aangetast en één overleden. Te Tessel is een lijk aan het strand ge spoeld, waaraan de handen ontbraken en dat in verren staat van ontbinding verkeerde. Vermoedelijk was de drenkeling zeeman geweest en naar de klee ding te oordeelen Engelschnaan. Een machinist-leerling, die te Henge- loo onder een spoortrein geraakte, is nog denzelf den avond aan zijne wonden overleden. 30 Januari 1 877 had, gelijk men zich mis- 6chien nog herinnert, op het Fluessermeer (Fries land) een ontzettend ongeluk plaats. De stoomboot „Willem HI" zonk en vole passagiers verloren het leven. Onder die ongelukkigen waren er, die vrij belangrijke geldsommen bij zich moeten gehad heb ben. Tevergeefs echter deed men moeite om het verlorene terug te vinden. Thans verneemt men dat op één of twee personen de vreeselijke verdenking rust, de stervenden of de lijken te hebben bestolen. De zaak is in handen der justitie. Volgens de „Indépendence"zoudeBrus- selsche politie in het „Hotel de Cologno" de hand hebben gelegd op 5 personen, die onder verdenking staan in December de zakken met aangeteekende brieven en diamanten in het postkantoor van Hat- ton-Garden te Londen te hebben gestolen. Vier hunner, twee mannen en twee vrouwen, hadden in het hotel hun intrek genomen, en terwijl de justitie in hunne vertrekken een onderzoek instelde en de verdachten aan een verhoor onderwierp, kwam een vijfde aan het hotel naar deze gasten vragen en liep ook deze persoon in den val, in wien men wel dra een bekende der Londensche justitie herkende, die reeds een vonnis van 15 jaren gevangenisstraf tot zijn last had. Een groot aantal edelgesteenten en diamanten is door de justitie in het bezit der verdachte personen gevondeH. Een der beschuldig den, Henry Fulton, alias Lawrence, bood tegenstand aan de politie, Smith niet. - Hun medeplichtige John Watson, alias Vanderatein, zag voor het hotel een aantal rijtuigen staan en vroeg wat er te doen was. Men zeide hem dat er een bruiloft was; hij ging daarop naar boven en werd gepakt, na zich hevig te hebben verzet. De waarde der teruggevonden juweelen bedraagt 25,000 fr* In een der koffers van de bende waren geladea revolvers* Fulton en Smith waren vergezeld van haane vrouwen* Te gelijk met deze vijf arrestatiën te Brussel heefk de politie te Londen zekere tnevrouw ^V^d0n wonende in de Packingtor^treet, in heoJ-'^^'g terena bij haar een bo^^ijka men>v'te gooderen m beslag genomen. Deze dame wordt gehouden voor do mot hem. wonende vr'JUW Tan den te Brussel gearre3tet?r en Vanderatein^ &lias Morris, alias kapi-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1