Op de gisteren te Haarlem gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 420 paarden, meerendeele van inlandsch rae. Bij een levendigen handel liepen de prijzen van f 50 tot f 500 per etnk. Aan de Kas vereeniging te Amsterdam kwam eenige dagen geleden een knaap met een chèqne van f 300 ruim. De directeur zag de hand- teekening en twijfelde aan de echtheid, zoodat de chèquo werd ingehouden en de politie gewaarschuwd. Het bleek toen dat een kantoorbediende, 14 jaar ond, een dergelijk papier in blanco nit een boek had gescheurd, ingevuld en met een naam onder teekend, die aan de Kasvereeniging bekend was. De aanbieder had het briefje van den vervalscher op straat ontvangen ter inning. Te R otterdam is ingebroken in het kan toor van den heer Landman, aan de Dwarsbier- straat. Men heeft zich door het raam op te schniven toegang tot het kantoor verschaft, aldaar oen les senaar opengemaakt, en aan een afzonderlijk ge deelte in dien lessenaar, benevens aan een brandkast geweld gepleegd, doch niets va* waarde kunnen vindenalthans men heeft niets medegenomen, dan vermoedelijk eenige sleutels. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn J. D. en J. H. F., korporaals bij het 2de reg. huzaren, veroordeeld ieder tot zes maanden cellulaire mili taire detentie, beiden gedegradeerd en terugge bracht tot den stand van soldaat, met bevel dat zij, na hun ontslag uit de detentie, voor den tijd van acht maanden zullen worden geplaatst in eene klasse van militairen aan eene strengere krijgstucht onder worpen, wegens feitelijke insubordinatie onder ver zachtende omstandigheden gepleegd, welke zaak bij het hoog militair gerechtshof in hooger beroep zal worden behandeld. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tnsschen S en 10 dezer stormweder uit het zuid westen tot het westen verwacht worden op de Noord- Engelsche en Noorweegscbe kusten, vergezeld van zware regenbuien. Uit Weenen wordt bericht dat bij eene ontploffing in eene mijn bij Teplitz een veertigtal personen omgekomen zijn. Than3 blijkt dat de zoo geheimzinnig verdwenen Parijsche proenrour Des Etangs niet alleen, gelijk men weet, een tekort van 300,000 fr. achtergelaten, maar bovendien door allerlei middelen, ook met valschheid in geschrifte, 200,000 fr. ver duisterd heeft. In het Eelgische dorp St.-Paul wonen drie zusters, waarvan de oudste 97, de daarop volgende 94 en de jongste 92 jaar telt. Zij genieten alle drie een ijzersterke gezondheid, en men kan zich den tijd niet herinneren, dat er een dokter aan huis kwam. Do oudste begeeft zich elke week te voet naar do markt in het naburige St.-Nicolaas. Alleen klagen zij, dat zij een weinig doof beginnen te worden. Op een concert te Puers, in België, zong een der artiston een romance, waarvan de coupletten met het woord „vaarwel" eindigden. Toen hij dat woord van afscheid aan het slot van het lied had uitgesproken, zakte hij plotseling ineen, door een beroerte getroffen. Eenige uren later gaf hij den geest. In de nabijheid van Bologno is een Noordsche driemaster, de „Augusta", vergaan zonder te stranden en in eon nacht dat er van storm geon sprake was. Men schrijft het onheil dan ook toe aan den ouderdom van het schip, dat reeds in 1840 werd gebouwd. Er spoelden vier lijken aan van de equipage, die zich niet schijnt te hobben kunnen redden toen het schip als het ware ineen zakte. Is een reederij, die aan zulk een bodem monschenlevens toevertrouwt, *iet strafbaar? Alle verdere berichten bevestigen dat Mac Lean, thans met het schrijven van zijn levens geschiedenis bozig, krankzinnig is. Honger en ellende verergerden in do laatste dagen zijn ziekelijken toestand. Armand Poltzer, broeder van den vor- moedelijken moordenaar van Bernays, is te Brussel gearresteerd. Een verkoopster van dagbladen te Pa rijs, dio voor zaken uitging, verzocht haar man, een smidsknecht, vooral er om te denken, dat hij hun zevenjarig zoontje, die ziek te bed lag, zijn drankje ingaf. Als het kind ontwaakt, neemt de vader van den schoorsteenmantel een fleschje en schenkt daarvan een gedeelte in een kopje, dat hij zijn kind overgeeft met do aanbevoling het ineenB door te slikken. Het knaapje gehoorzaamt, doch nauwelijks heeft het knaapje den inhoud verzwolgen, of onder hartverschourende kreten wentelt het zich inzijn bedje rond. De vader had bij vergissing een fleschje met een bijtend chloorpraeparaat genomen. De onmiddellijk ter hulp geroepen geneesheer kon Blechts verklaren, dat hier geen redding mogelijk was, daar de inge wanden door het vocht geheel verbrand waren. Weinige oogenblikken later gaf het ongelukkige kind den geest. Men kan zich de wanhoop der onders begrijpen. De graaf van Crawford heeft eon ano- niemen brief ontvangen, waarin gezegd wordt dat, indien de poging om de mannen, die thans in de gevangenis zijn, beschuldigd van het stelen van het lijk te Dunecht, te doen veroordeelen, wordt voort gezet, het lijk van den ovorleden graaf door che micaliën zal worden vernietigd. BUITEKLAND. Frankryk. Yolgens bericht nit Mecheria heeft de colonne- Mermet 18,000 schapen en 300 kameelen buitge maakt; eene andere colonne verraste door een snel len marsch den vijand, waarvan een honderdtal sneuvelden. Deze feiten maakten grooton indruk op do opgestane stammen. De Fransche begrooting van oeredienst voor 1882 bedraagt 53,365,860 fr.daarvan kost de Katholieke eoredienst 51,460,970 fr. Er zijn 87 aartsbisschoppen of bisschoppen en in het geheel worden 45,198 leden dor Katholieke geestelijkheid door den Staat bezoldigd. De Protestantscho kerken kosten 1,679,100 fr.722 is het aantal gesalariëerde predikanten. De Joodsche eeredienst kost den Staat 222,000 fr. en het aantal Joodsche geestelijken, dat bezoldigd wordt, is 61. Dultsclilaiid. De „Norddoutscho Zeitung" spreekt over het gerucht, als zou Rusland belangrijke verhoogingen in zijn toltarief willen brengen, en zegt: „Als dat gerucht waar blijkt, zouden do economische belangen op den duur niet ondergeschikt gemaakt kunnen worden aan de vriendschap en politieke belangen, die Duitschland en Rusland verbinden. Duitschland zou dan, zonder nadeel voor het gewenschte bchond van de beste politieke verstandhouding, moeten trachten den Russischen uitvoer te vergelden wat Rusland den Duitschen uitvoer deed weervaren." Keizer Wiihelm wordt in do tweede helft van April te Wicsbadon verwacht. Hij. zal er 14 dagen vertoeven. Groot-J3rItaaziEiè- Het Hoogerhuis heeft op voorstel van lord Granville, ondersteund door lord Salisbury, zich bij acclamatie vcreenigd met een adres aan de koningin, waarin do vergadering hare verontwaar diging over don moordaanslag te konnen geeft en H. M. met don gelukkigen afloop gelukwonscht. Ook word aangenomen een voorstel om hot Lager huis uit te noodigen, dit insgelijks te doen. In het Lagerhuis heeft sir Stafford Northcote voorgesteld, het besluit van 7 Februari te bekrach tigen, waarbij aan Bradlaugh het afleggen van den eod wordt ontzegd. Een der loden diende een amen dement in, om de wet op den eed zoodanig te wij zigen, dat een afgevaardigde naar goedvinden don eed of eeno verklaring zou kunnen afleggen. Do hoer Gladstone verklaarde zich voor hot amende ment. Er volgde eene levendige discussie. Het amen dement werd met 257 tegen 242 stemmen verwor pen en hot voorstel van Sir Stafford Northcoto ver volgens aangenomen. De Vergadering heeft zich bij acclamatie vereo- nigd met het adres vau het Hoogerhuis aan de koningin. De regeering van de Transvaal brengt 2000 man op de been tegen de inboorlingen, dio weigeren belastingen te betalen aan de Republiek, aldus wordt uit Durban aan do „Times" bericht. Oostenr.-Hongj- Monarchie. In de commissie voor het ontwerp tot hervor ming der kieswet stelde de afgevaardigde Lienbacher gisteren voor, het kiesrecht voor het Iiuis van Af gevaardigden in do steden en vlckkon nit te brei den tot allen, die vijf gulden directe belasting be talen. De minister-president verklaarde dat de rogee- ring zich reeds lang met dit vraagstuk bezig houdt en ook meent dat het kiesrecht uitgebreid moet worden overeenkomstig het voorstel van den heer Lienbacher, maar dat de bijzonderheden der regeling nu nog niet in behandeling kunnen komen. De „Wiener Abendpost", sprekende over het proclameeren van Servië tot een koninkrijk, gelooft dat een der beweegredenen zal zijn geweest het verlangen om den toestand des lands te bevestigen: in de politieke richting, die in den laatsten tijd aldaar tot wel'ijn des lands is gevolgd. Uit dit oogpunt kunnen dq naburige staten niets anders wenschen dan dat hot nieuwe koninkrijk in die bevostiging moge slagen. Milan en zijne ministers zullen de betrekkingen van goede nabuurschap weten lo wnar- deeren, met het oog op het welzijn van huu eigen land. Wegens die nieuwo waardigheid zal er zooveel te meer moeten worden achtgegeven op cone ge trouwe vervulling der internationale verplichtingen. - Volgens bericht uit Belgrado is de proclamatie van het nieuwe koninkrijk terstond aan alle mogend heden bekend gemaakt. Men geloofc dat zjj niet zullen aarzelen het koninkrijk te erkennen. Rusland. Het offldëele regeeringsblad bevat de akte van be schuldiging tegen Trigonja c. s. en het uitgesproken vonnis. Deze stukken zijn zeer uitvoerig en beslaan meer dan 3000 regels compressen druk. Tien personen zijn tot do doodstraf door middel van ophanging ver oordeeld, namelijkMichailoff, Suchanoff, Frolenko, Kolodkewitsch, l66ajew, Emeljanoff, Titcrka, Kle- totschineff, en de vrouwen Lebadow on Jakimoff. Tot d wangarbeid voor onbepaalden tijd in de mijnen Barannikoff, Merkuloff, Arontschik, Morosoff en Lan- gans. Tot twintig jaren dwangarbeid in do mijnen Trigonja, Friedenson, Slavopclski en Lustig. Tot twintig jaren dwangarbeid in de fabrieken vrouw Terentjowa. Friedeason en Lustig zijn door den minister van justitie iu de genade des keizers aan bevolen; dienvolgens zou de straf voor eerstge noemde in tioa jaren dwangarbeid in eene vesting, die voor laatstgenoemde iu vier jaren dwangarbeid in de fabrieken veranderd worden. Uit dit officiëele bericht ziet men dat do opgaaf der tien ter dood voroordeelden, die verleden week werd medegedeeld, niet juist is geweest. Da St.-Potersburger berichtgever dèr „Kölaischo Zeitung" meldt nog dat do oorveeg, dien Merkuloff vóór de uitspraak van het Hof van een zijner mode- beschuldigden ontving, zoo hard aankwam, dat hij omviel en bij zijn val tegen don bant van eeno bank viel, zoodat hij een oog verloor. "2£'«iZS'|^ïsnïs=.):a.«ri. DEN HAAG, 7 Maart. Tweede Kamer. De discussie over de ijkwet is op verzoek van deo minister geschorst, nadat ondanks zijno principiöele bestrijding aangenomen was mot 40 tegen 22 stemmen een amendement van den heer Bastert op art. 4, om het vorbod tot het bezigen van andere dan do wettelijke namen in koopmansboeken, prijscouranten, aankondigingen, tarieven enz. te schrappen, als zijnde belemmerend voor het verkeer. Het voorstel tot gewijzigde behandeling der militie- on schutterij- wetton is na do zegelwet aan de orde gesteld. Het ontwerp tot het verleenen van een subsidie van 6 ton voor verbetering van den Ouden IJsel werd na discussie, waarbij de minister toezeido een nader onderzoek der bezwaren, maar geen uit zicht bon geven op een eventueele verhooging van de subsidie, aangenomen mot 62 tegen 9 stemme*. De registratiewet is inede aangenomon. BUCHAREST, 6 Maart. Het gouvornement heelt bij de Kamer oen krediet van 4 millioen aange vraagd tor aansckaifing van materieel voor het leger. ROME, 6 Maart. Het Centraal-Burcel van don Senaat heeft zich met 7 tegen 3 stemmen in begin- sol voor den scrutin de listo verklaard. KONSTANTINOPEL, 6 Maart. Bij de afscheids- audiëntie van den ambassadeur Tissot sprak de sultan in de welwillendste woorden ton aanzien van Frankrijk. NIEUW-YORK, G Maart. Yolgens berichten uit Lima, over Panama ontvangen, hebben Trescott, gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amcrika, en Balmaseda een protocol opgemaakt, dat aan de regeering van Peru zal onderworpen worden als grondslag voor een vredostractaat. Aan Trescott zijn negentig dagen toegestaan om te verkrijgen de onderteekening van een Peruaansch bewind, waaraan Chili zich kan toevertrouwengelukt hem dit niet, dan wordt het protocol als niet bestaande aan gemerkt. De ovorstroomingen in liet lage Mississippi-dal hebben een schrikbareuden omvang genomen. River- ton en andere dorpen staan onder water, zes men- schen zijn verdronken, andere worden vermist en de bevolking zoekt haar heil in de vlucht. Men schat dat 12,000 menschen van alles beroofd zijn en in Arkansas 20,000 stuks vee in den vloed zjjn omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2