LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6767. Woensdag S Blaart. A0. 1882. PRIJS DEZBB COURANT: Voor Leidea per S moandea1.10. Frwco per post.t 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.65. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ten 16 rsgels 1.05. Iedere regel neer 0.17$. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasaee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algeraeene kennis dat door hen op heden vergunntng is verleend aan A. A. OWEL en zyne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene varkenslachterij en rooberij in het perceel aan de Middelstegracht N°. 28, en aan B. J. VAN DER NAT en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene slachterij van vee in het perceel aan het Klooster No. 32. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. LEïlSSTtf, 7 Haart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Limburg", waarvan de laatste buslich- ting am het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den llden Maart a. s., des namiddags te halféén. Ten postkantore alhier moeten de brie ven er.z. dus uiterlijk des morgens te kalfacht be- bezorgd zijn. Door curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de rijks-universiteit alhier is de volgende prijsvraag uitgeschreven, om beantwoord te worden vóór 1 September 1883: „Eene verhandeling over Schleiermacher als wijsgeerig en als christelijk moralist." De prijs voor de goedgekeurde verhandeling is de medaille ter waarde van f 250 en f 100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. De verhandelingen moeten, in de Latijnscho of Nederlandsche taal geschreven, mot eene spreuk geteekoud, en met bijvoeging van een gesloten bil let, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft, en waarin naam en adres des schrijvers zijn opgege ven, vrachtvrij vóór 1 September 1883, gezonden worden aan den hoogleeraar W. F. R. Suringar, president-curator van het Legaat. Het gezelschap van den heer Willem Yan Zaylen heeft onzen stadgenooten roeds menig ge noeglijk en genotvol uur geschonken. Zijn reper toire toch biedt bij veel nieuws tevens veel afwisse ling. En niet het minst voor blij- en kluchtspelen schijnt zijn troep bijzonder berekend. Het mocht daar om een stout bestaan van hem genoemd worden toen het bekend werd dat hij als tegeistelling daarmede Hugo's „Ruy-Blas" weer op de planken zou bren gen. Immers, bij velen was er twijfel of hij daar toe wel over voldoende en de noodige krachten te beschikken zou hebben. Zoo niet in alles, dan toch grootendeels werd die vrees gelogenstraft, getuige de voorstelling van genoemd drama hier gisteravond, gegeven. 17a het jeugdig bestaan van zyn gezelschap en vooral met het oog op de samen stelling er van zou men geneigd wezen tot de ver klaring dat de heer Yan Zuylen een wonder heeft verricht, indien men althans in dezen tijd nog aan wonderen kon gelooven. In ieder geval is het zeker dat met de elementen van zijn gezelschap is gewoe kerd geworden, hetgeen de toekomst ook voor het vervolg met goeden moed doet te gomoet zien. Dat de voorstelling algemeen voldeed en men bijzon der dankbaar voor het aangebodene was, - al was nu juist niet altijd de omgeving in overeenstem ming met het gesprokene bleek ook daaruit dat de hoofdpersonen bij herhaling wordon teruggeroe pen. Èn om de kosten èn om de moeite aan de voorstelling, welke nu om bij elven eindigde, ver bonden, vonden we het dubbel jammer dat ze niet beter bezocht was. De 2de luit. bij het 1ste bataljon 4de reg. infanterie, jhr. J. T. Yan Spengler, van hot garnizoen te Delft, is geplaatst bij de Schietschool te 's-Hage. De heer B. S. Berensteyn, opperrabbijn te 's-Hage, doet een beroop op onze landgenooten om ovenals dat in Engeland geschiedde, een vergadering to beleggen, ton einde tegen de Joden-vervolgingen in Rusland te protesteeren en aan de vervolgden ook uit ons land stoffelijke hulp te doen toekomen. Zij, die met het denkbeeld van den heer Berensteyn instemmen, worden verzocht hem daarvan bericht te geven (Stille Yeerkade). Het Rott. Nbl. verneemt dat bij de commissie voor do koloniale tentoonstelling te Amsterdam reeds officieus bericht is ontvangen dat, zooal niet Engeland als zoodanig, dan toch EDgelsoh-Indië aan do in 1883 te houden tentoonstelling zal deelnemen. Yoorts is door een der leden der commissie op goede gronden betoogd dat, ofschoon Rusland niet onder de koloniale mogendheden te rangschikken is, de Russische nederzettingen voornamelijk in Middel- Azië toch geheol het karakter van koloniën hebben, zoodat inzendingen van daar volkomen in het kader der tentoonstelling vallen. De Russische regeering is derhalve mede tct deelneming uitgenoodigd. Daar inzendingen uit die Russisch-Aziatische nederzet tingen bijzonder belangrijk kunnen wezen, ziet men het antwoord met meer dan gewoon verlangen te gomoet. Naar aanleiding eener quaestie van overtreding van bepalingen van hot algemeen reglement voor de polders in de provincie Zuid-Holland, heeft de adv.-gen. Polis iD de zitting van den HoogenRaad van gisteren eene zeer belangrijke conclusie ge nomen, waarbij hij trad in eene bestrijding der jurisprudentie van het hoogste rechtscollege betrek king hebbende op de afkondiging van verorde ningen. Hij was van gevoelen dat de geest van den wetgever niet medebracht om altijd eene opvolging te willen van het formulier van af kondiging en dat eene geringe bijvoeging aan of afwijking van het formulier de nietigheid van de betrokken verordening medebrengen zou. De Hoogo Raad was tot nu toe van oordeel dat het formulier voor de afkondiging van plaatselijke verordeningen steeds strikt moest worden opgevolgd en nu zal eerlang blijken of de Raad zijn gevoelen zal handhaven. De heer "W. A. M. Piepers, ingenieur 2de klasse bij hot stoomwezen, onlangs van Amsterdam overgeplaatst naar Rotterdam, is, naar men ver noemt, bevorderd tot ingenieur 1ste klasse. Yrjjdag 17 dezer hoopt de hoogeerw. heer H. Piggen, deken van Oss, kanunnik van het kathedraal kapittel van 's-Bosch, het jubilé van zijn 50-jarig priesterschap te vieren. Te Groningen is overleden mr. J. J. Cremers, lid der Eerste Kamer, lid van den gemeenteraad van Groningen on ridder van don Nedorlandschen Leeuw ©n de "Willemsorde. Op 1 April zal per „Gelderland" naar Indië vertrekken een detachement suppletietroepen ter sterkte van 3 onderofficieren en 15 minderen, onder commando van den kapt. der inf. P. L. A. Collard en onder medegeleide van den 2don luit. der art. M. G. I. Kempors. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 4 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 6,477,091.76. Het stoomschip Conrad", van Amsterdam naar Batavia, is door slecht weder opgehouden en eerst den 3den Maart het eiland Wight gepasseerd de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arri veerde gisteren te Suez en zette onmiddellijk de reis voort; „de Zeeland" vertrok gisteren van Ba tavia naar Rotterdam. De gewone audiënties van den mitiister van financiën op 9 en die van marine op 10 dezer, zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft: lo. bij het wapen der artillerie benoemd tot kapt. bij het 4de reg. vesting-artill., den lsten lnit. E. J. I. C. YaH Baerle, van het lste reg. vesting-artillerie; 2o. den kapt. J. N. A. Schneiders van Greyffenswert, van het 2do reg. vest.-art., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - benoemd: bij het wapen der genie, tot luit.-kol. den majoer W. F. H. Yan Riemsdijk; tot majoor de kaptiteins J. Drabbe ei H. Th. Schalken; tot kapitein de lste luitenants C. E. J. De Lille Hogerwaard en J. C. Gijsberti Hodeapijl; tot lsten luit., de 2de luits. jhr. G. F. Yan Panhuys, Ph. Huffnagel, J. P. Klobbie on W. M. Peletier, allen van bet wapen; - aan de hieronder vermelde hoofd en verdere officieren van het leger op non-activi teit, op de gronden en met toepassing van de wets artikelen daarbij voor ieder hunner in het bijzon der aangewezen, pensioen toegekend tot het bedrag als achter iedors naam is vermeld: W. C. Marga- dant, maj. der inf. op non-act., f 1353; J. Scheuer, 1ste luit. der inf. op id., f 1065; M. A. Gelinck, lste luit. der art. op id., f 1020; J. A. Yan Ede van der Pais, lste luit.-kwartieren, op id., f 527;- den heer A. G. Sayer, consul-generaal der Neder landen te Beyruth, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw; - de lste luits. L. Yos en J. C. Yan Alphen, respectievelijk van het lste en van het 2de reg. huzaren, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië; - den off. van gez. der lste kl. jhr. Y. G. De Rotte, van het personeel van den geneeskundigen dienst van de landmacht, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1552 's jaar8; - benoemd tot notaris binnen het arr. Dor drecht ter standplaats de gemeente Streefkerk, A. Casteleyn, thans notaris te Oostkapelle, met be paling dat de door deze benoeming ontstane vacature van notaris te Oostkapelle niet zal worden vervuld- met ingang van 1 April a. s., aan C. J. R. Kroon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Wijk-bij-Duurstedo,behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Gis ternamiddag omstreeks vier uren had de straatwerker H., terwijl hij met oen hand wagen voor een in aanbouw zijnd huis stil bleef staan, het ongeluk van door twee neervallende stee- nen aan het hoofd getroffen te worden. Door de spoedig aangebrachte hulp van den heer Braaken- burg, die zijne wond verbonden heeft, was hij heden morgen weer in staat zijn werk te hervatten. Wat eenigen tijd geleden in het huis van bewaring te Delft met een gevangene is voor gevallen, heeft zich Zaterdag-avond in de arrestan tenkamer der politie aldaar herhaald. Een wegens dronkenschap opgenomen sjouwer C. D. genaamd, ruim 60 jaren oud, die om kwart over negenen was ingesloten, heeft zich daar aan de stijlen opgehangen, hetgeen bleek toon men hem om halfelf wilde ont slaan, in de veronderstelling dat hij voldoende ontnuchterd zou zijn om huiswaarts te keeren. Men schrijft uit Gouda: Sedert de pok ken alhier epidemisch zijn verklaard, is menigeen huiverig om deze gemeente te bezoeken en komt niet dan noode herwaarts. Dat die vrees overdreven ie, kan o. a. uit de volgende cijfers blijken. Sedert 16 November 11. zijn in de verschillende wijken aangetastin November 4, in December 12, in Jannari 28, in Februari en de eerste dagen van Maart 37, totaal 81, op eene bevolking van ruim 18,000 inwoners. Yan deze 81 aangetasten zijn overleden 26, hersteld 37, nog onder behandeling 18. De meeste gevallen komen voor in de achtorbuurten, waar men veelal verzuimt zich te laten inenten of herinenten.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1