EIDSCÏÏ DAGBLAD. J\°. 07ü0. Dinsdag 7 Blaart. A0. 1882. PBIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, «itgegeven. PRIJS DER JuDTERTESTIEX t Tan 16 regels f 1.08. Iedere regel meer 0.17f Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren bniten da stad wordt 0.10 berekend. STADS.BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van C. TIELKEMEYER, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan den Middelweg No. 21 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n®. 95); Geven by deze kennis aan htet publiek dat genoemd verzoek met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 2 Os ten Maart a. s., Ts voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Span- jaardsbmg, gelegen buiten de Zijlpoort in de gemeente Leiderdorp, wegens herstelling, op Donderdag 9 Maart a. s. voor de passage inet voertuigen zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Maart 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad n° 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Raad der Gebuurte rï°. 28 of n°. 3 van Wijk VII de Heer PIETER MARKS, in de plaats van den heer GERARD HENRI BERTRAND, die overleden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Maart. Men verzoekt ons de aandacht van het publiek te richten op een belangwekkende voordracht, welke Donderdag om halfacht in de Hooglandsche kerk door den heer Coillard gehouden zal worden. Deze heer (zie „Revue dos deux Mondes" van 1 Januari, in een artikel over den Portugeeschen reiziger Pinto) is gedurende 25 jaren in den dienst van de „Société des missions" van Parijs als zendeling!® het zuiden van Afrika werkzaam geweest. Hij zal binnenkort daarheeE terugkeoren, om een tweeden verkenningstocht naar de rivier Zambèze te leiden, waar een eerste tocht stammen aan de christelijk© BasutÓa verwand heeft deen vinden, onder welke een nieuwe zending zeer wensehelyk is. De afdeeliDgen Leiden van het Ned. Zendeling genootschap en van de Ned. Zending-vereeniging hebben gemeenschappelijk den heer Coillard uit- geaoodigd, om over die stammen in het dal van de Zambèze en de Zuid-Afrikaansche zending mededee- lingen te doen, welke velen zeker gaarne zullen willen hoeren. De heer L. Cachet, een vriend van den heer Coillard, cal hetgeen deze in het Franseh zegt, in het Hollaod8ch teruggeven. Er zal ten behoeve van den te ondernemen tocht gecollecteerd worden. Het was 11. Zaterdag een aan gen am© dag voor den opziener 1ste kl. bij de fabrioage-werken alhier, den heer A. Spijkers de herdenking zijner 25-jarige dienstvervulling bij de gemeentewerken als opzichter. De heer Schaap, architect, meende dien dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Onder eenige hartelijke bewoordingen -werd den jubilaris een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Zijne medeoprichters vereenigden zich met den architect en boden hunnen collega een aandenken aan als erkenning voor do bereidvaardige terecht wijzingen ieder hunner bewezen bij kunne indienst treding bij de gemeentewerken. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 35, 19, f 3.90 en 1.90; de laagste 35, 19, 3.80 en 1.90. Men schrijft uit Hillegom: Als een bewijs hoezeer men hier is ingenomen met het in de alge meene vergadering der YereenigÏDg voor Bloem bollencultuur dd. 16 Jan. jl. genomen besluit tot het weren van den handel in afgesneden bloemen naar het buitenland, kan dienen dat de daarvoor opgemaakte verklaring in onze afdeelïng reeds met 86 handteekeningen is voorzien. Dat het geheele doel en streven dezer vereeniging hier veel bijval vindt, kan hieruit opgemaakt worden dat in de Vrijdag-avond door deze afdeeling gehouden verga dering 28 candidaten als loden zijn aangenomen, waardoor het ledental dezer afdeeling thans reeds tot p. m. 80 is gestegen. Naar men verneemt, heeft, op verzoek van de regeering van Japan, de Nederlandsche ingenieur A. T. L. Rouwenhorst Mulder, wien de rivier- en oeververbetering in dat rijk gedurende de laatste drie jaren was opgedragen, zijne thans afgeloopen verbintenis tot wederopzegging verlengd. Mej. J. M. Bogaer8, onlangs te Pan, in Frankrijk, overleden, hoeft aan het Nederïandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende oog lijders te Utreoht, onder directie van professor Donders, vermaakt een som van 5000. De heer Bastert heeft voorgesteld, art. 4 van het wetsontwerp, op de maten en gewichten te lezen als volgt„Het 16 verboden in akten, zoowel open bare als onderhandsche, stukkon van openbare be sturen, collegos of ambtenaren uitgaande en ver zoekschriften aan rechterlijke autoriteiten, andere namen of waarden van maat of gewicht te bezigen, dan in art. 3 bedoeld." Deze redactie heeft ten doel het artikel te horstellen, in dien vorm, waarin het na aanneming van twee amendementen, door de Kamer in hare zitting van den llden November 1880 is vastgesteld. Aan de gemeentebesturen ïb door de Gedepu teerde Staten dor provinciën het verzoek gericht om, ingevolge een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken van 1 Maart, vóór den 15den Maart a. s. op te geven het aantal kiezers in hun gemeente voor de Tweede Kamer en voor den ge meenteraad, 1°. volgens de naar art. 10 der kieswet vóór 15 Maart a. 8. vast te stellen kiezerslijsten, en alzoo volgens den bestaanden census2°. volgens een opgegeven lageren census. In het tijdperk van 2$ Januari tot 28 Februari jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, twee run deren in Znid-Holland door longziekte aangetast. Sedert 15 Moi 1881 waren geene gevallen dier ziekte bekend geworden. De Staatscourant van heden bevat oen kon. besluit, houdende bepalingen ter uitvoering van artikel 9 der wet van 21 Juni 1681, tot inrichting van een dienst ter verzending met de post van pakketten, een gewicht van 5 kilogr. niet t© bov©n gaande, io het verkeer tnsscben Nederland, ten eenre, en Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, België, Bulgarije, Denemarken, Egypte, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Montenegro, Rumenië, Servië, Zweden en Noorwegen, Zwitserland, Turkije en de landen die nader tot genoemd verdrag van Parijs moeten toetreden, ter andere zijde. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rotter dam naar Java, vertrok Zaterdag-avond van Mar seille; de „Voorwaarts", 14 Jan. van Amsterdam vertrokken, arriveerde gisteren te Batavia; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Suez de „Koningin Emma" vsa Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Suez. Gemengd Nieuws. Als een by zonderheid kan worden ge meld dat het den Ssten Maart a. s. 50 jaar geleden zal zijn dat Catharina Sara Rosier bij de familie Landa alhier als dienstbode in hnis kwam, en zich gedurende dien tijd steeds eerlijk en getrouw heeft gedragen. Juist op dien datum viert zij haren 62sten geboortedag. In de afgeloopen week zijn yroegfcydig wegens harden wind 36 schuiten, meestal met een schrale vangst, aangekomen, welke besomden van 60 tot 150 in 4 tot 6 dagon. Er werd besteed voor levende tarbot f 5 a f 10, levende tong ƒ0.40 a 0.60, levende rog 0.50 a 0.70 en bunschol 0.50 a 0.80 per stuk; voor buitenlekschol 8 a 11, binnenlekschol 5 a ƒ7 en scharren 4 a 6 per mand. Hedenmorgen zijn er 12 bommen met levondo binnenlekvisch aangekomen, die Vrijdag waren af gevaren en waarvan de besomming nog niet kan worden opgegeven. Op sommige plaatsen staan deperziken- reeds in vollen bloei. Men gelooft dit wederom aan. de kalme bezadigde stemming van den wintervorst te moeten toeschrijven. Aan het station te Haarlem is door de politie een jonge Belg gearresteerd, die een paard had doen inladen en voornemens was mot den trein naar Den Haag te vertrekken. Hij had hot dier, onder allerlei voorwend sols, weten in handen te krijgen van een landbouwer onder Sloten, die echter, kwaad vermoeden gekregen hebbende, zich naar Haarlem had begeven en nog intijds aankwam om den dader aan te wijzen. De dief is eenige uren later gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Voor de derde maal in eon half jaar tijds eischte te Rotterdam brand of wel het niot onmiddellijk verschijnen der brandweer met de onmisbare reddingsmiddelen, slachtoffers. Tegen halfvijf gisterochtend werd aldaar brand ontdekt in het achterhuis van het pand op de Scheepmakers- haren hoek Glashaven, bewoond door den scheeps- beschnitbakker Endeman en nog een gezin. Mot groote moeite konden de meeste bewoners zich reddendrie hunner bekwamen vooral aan de armen zulke hevige brandwonden, dat zy naar hetziokon- huis moosten vervoerd worden. De oudste bewoonster, een vrouw van S4 jaren, kon zich zelve echter niot redden en kwam in de vlammen omhaar overschot is gevonden. Het huis is grootendeels vernield. Terwijl de bewoners reeds sliepen ont stond t© Broek op Langendijk brand in de boeren woning van P. B. De man werd wakker doordien de vlammen reeds aan zijne voeten kwamen. Go- lukkig had hij de tegenwoordigheid van geest, daar de uitgangen reeds in vlam stonden en zelfs de deur van het woonvertrek reeds brandde, het raam met een stoel stuk te slaan en zijn slapend kind met het bed er uit te werpeD. Daarna wekte hij het jongste kind en had het geluk beiden te redden. Alles is verbrand. Het roerend goed was verzekerd, het huis niet. Van de dienstbode ié mede alios verbrand. Om kwart vóór tweeën is gisternacht te Utrecht een zware brand uitgebroken in hot Bielefelder linnenmagazijn, in de Choorstraat. Van onder tot boven sloegen de vlammen uit. Allereerst snelde te hulp de student Monnik, die, nadat eon agent van politie eene lange ladder had aangebracht, uit het brandende perceel en ook uit het terstond daarop mede brandende perceel „De Kroon" (mode magazijn, daarnaast gelegen) veracheideno personen, meest vrouwen, redde. Ook een handelsreiziger heeft zijne men8chlievende hulp betoond. Allereerst was tor plaatse aanwezig de „waakepuit", bijna gelijktijdig met de spuit van de buurtkerk, die, onder opzicht van eei sergeant-majoor van de genie-troepen e* een paar burgers, uitstekend eerste hulp verleende. Binnen een kwartier waren stoomspuiten, hand spuiten, autoriteiten en politie, schutterij en gar nizoen en bijna alle officieren, daartoe behoorende, aanwezig. Bedreigd werd aan de overzijde van de brandende perceelen het magazijn van zilverwertoa van den heer Van Kempen, waarnaar de vlammen oversloegen. Ware dat magazijn niet van ijzer en steen opgetrokken geweest, er zou niets van zijn overgebleven. Aan de overzijde van de verbrande

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1