door Fenians, uit wraak omdat hij vroeger aangifte gedaan had van een bergplaats van dynamiet en wapens. Een verschrikkelijke brand heeft in eenige minuten het dorp Mieugy (dep. Ain) verwoest. Er woei een buitengewoon hevige wind toen do brand in eene hut aankwam. Daar do daken der huizen voornamelijk uit Btroo bestonden, heeft do brand zich M spoedig uitgebreid, dat hot bijna onmogelijk was iets te redden. Dertig huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Tweehonderd menschen verk^eren in de grootste hulpeloosheid. De verslagen heid is algemeen. De raadselachtige verdwijning van den procureur C. Des E(tangs) to Parijs is grootendeels opgehelderd. Bjj de gerechtelijke afneming der zegels van zijn apartement is gebleken, dat genoemde heer een tekort in zijne kas had van 300,000 fr. Dezer dagen had de vrouw van den be kenden communistischen redacteur dor „ïntran- sigeant", Humbert, haar zuigeling van vijf maanden in de wieg gelegd en, om het wichtje te rnstiger te laten slapen, zich naar eene andere kamer be geven. Toen zij na twee nren over den langen slaap verbaasd eens ging zien, vond zij het kind dood. Het was blijkbaar wakker geworden en met zulk eene drift aan een donzen dekentje gaan zuigen, dat het gestikt was. Zekere Bisser werd te Parijs in hechte nis genomen, beschuldigd van een aantal door hem olders begane diefstallen. Daar de man op dat oogenblik aan pleuris leed en bedlegerig was, werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Langzamer hand begon bij te herstellen en daarmee naderde het minder heuglijke tijdstip, waarop hij naar de gevangenis zou worden overgebracht. Zoover echter iiot hij het niet komen; op zekeren morgen vond men zijn bed ledig. Bij onderzoek ontdekte men ©en den vorigen dag door metselaars gebezigde ladder, waaraan een touw was bevestigd. Daarvan had de delinquent gebruik gemaakt om te ontsnap pen. Van d© herkregen vrijheid zal hij echter waar schijnlijk niet lang genot hebben, daar hjj zonder middelen was en bovendien het ziekenhuispakje droeg. De procuratiehouder van het bankiers huis Loewenberg te Hamburg heeft zich wegens een tekort in zijn kas van 60,000 Mark, van het leven beroofd. Volgens de „National" woonteenbroe- dor van Leon Peltzer nog te Buenos-Ayres. Leon ging van daar naar Manchester en toon naar de Voreenigde Staten. H[j kent verscheiden talen en schrijft die vrij gemakkelijk. Hij ging altijd voor vlug en goedhartig door, maar in zich zelf gekeerd. Hij is lang, en had eenige jaren geleden een ros- achtigen baard. Te Buenos-Ayres was hij wissel agent; ongelukkige speculaties dedon hom die stad verlaten. Zijne moeder woont te Brussel en het is ten haren huize dat de justitie op Leong portret beslag legde. Niemand begrijpt welke beweegreden hem tot den moord zou hebben gedreven. Op het eind van 1881 kwam iemand eeu buis huren te Brussel bij den heer Gels. Hij zeide dat hij dat wilde huren voor een vriend. Toen hij heen ging zeide Cels: „tot weerziens, mijnheer Peltzer." De vreemdeling keek Cels aan en zeide: „Hoe kent u mij - „Wel, ik woonde vroeger te Antwerpen en heb u daar gezien," zeide Cels. De vreemde vertrok en liet nooit weer iets van zich hooren. De vroegere consul van de Argentijnsche Republiek te Brussel verklaart dat de valies van Vaughan wel gelijkt op die, welke te Buenos-Ayres uit Frankrijk worden ingevoerd, maar dat die veel te Dieuwwas dan dat ze de reis vaa Buenos-Ayros kon hebben gemaakt. Dezelfde valiezen worden ook te Brussel verkocht. Hot is later gebleken dat Vaughan de valies te Parijs kocht. Men schrijft uit Antwerpen aan do „Tribune do Mons": „De leden der rechterlijke macht hebben dag en nacht zitting, en een aantal personen zijn gedurende cenigcn tijd onder bijzondere bewaking gesteld van de politie. Wacht du6 over eenige dagen van hier nieuwe en belangrijke gebeurtenissen. Het parquet ontvangt omstreeks een 50-tal ongeteekende brieven per dag. In alle klassen van de maatschappij boijvert men zich, en zij die wat meenen ontdekt te hebben, haasten zich te onderzooken, wat er vein aan is. De rechter van instructie onderhoort alle dienstboden en ex-dienstboden die bij Bernays ge woond hobbeü, en ook hen, die, om welke reden ook, bij hem aan huis kwamen. Bornays vader, die in Duitschlaad is, is door de justitie geroepen, om inlichtingen te geven." De „Ktoile Beige" van heden schrijft het volgende. Een nieuwe samenloop van omstandigheden waaraan men niot gedacht höeft, doet zich in deze vreemde zaak voor. Iemand die sedert langen tijd Leon Peltzer gekend heeft en op wien verdenkingen in zake den gehoimzinnigen moord van Bernays schijnen Ie ^usten, verzekert dat Leon Peltzer zich sedert verscheidene jaren in Amerika heeft latennatnrali- Boeren. Indien hjj dus op dit oogenblik in de Ver- eenigde Staten is, zou de Belgische justitie zijne uitlevering niet kunnen vragen. Het bericht dat Leon Peltzer een kleine gevan genisstraf heèft ondergaan wegens knoeierij van bankpapier is niet juist. De veroordeeling waarop een vorige correspondent zinspeelde, heeft betrekking op de verwarring die eenige jaren geleden plaats gehad heeft te Antwerpen, gedurende het verblijf van den graaf van Chambord in het hotel „Sfc.- Antoino". Het bezoek van dezen persoon te Ant werpen heeft toen aanleiding gegeven tot ontheel- lingen die vrij groot opzien hebboD veroorzaakt. Leqn Peltzer bad deelgenomen aan deze ongeregeld heden; hjj had zich gemengd in de opschudding die ontstaan was en werd veroordeeld tot gevan genisstraf. BUITENLAND. Fraukryk. Uit Parijs wordt van gisteren gemeld dat de liquidatie good is afgeloopen, de prolongatie geene bezwaren opleverde eu het vertrouwen terugkeerde. Ten opzichte van de financiën van Tunis gelooft men dat Frankrijk eene combinatie in de hand zal werken, waarbij do schuldeischers een Franachen waarborg verkrijgen, zoodat er geene internationale controle noodig zou zijn en Frankrijk alleen de leiding dor financiën van dien staat in handen zou krijgen. Do minister De Froycinet heeft den zetel in den Senaat voor het departement der Seine aan genomen. Uit Goletta verneemt men dat opstandelingen Maharess, 20 mijl van Sfax, hebben geplunderd, 135 kameelen meevoerden en de Arabische bewoners van alles beroofden. De Fransche Bank heeft hot disconto op 4 pet. teruggebracht. In de „Socialist©" heeft zeker „burger" Minot het Kamerlid Talandier onderhanden genomen, die z. i. het beginsel der gelijkheid geschonden had door in een waggon der eerste klasse te reizen. De heer Talandier heeft zich deswege in eon brief aan genoemd blad verontschuldigd, op grond dat hij als journalist eene vrijkaart gekregen had. Groot-Britannië. Toen de koningin gisteren, uit Londen terug komende, aan hot station te Windsor in haar rijtuig steeg om naar het slot te rijdeü, werd op haar een pistool afgeschoten. Niemand werd gekwetst. De misdadiger werd dadelijk gegrepen door de politie; hij was zeer armoedig gekleed. Eeu nader bericht meldt dat do man, die het pistoolschot loste, onder de menigte stond, die naar het station was gegaan om Hare Majesteit te verwelkomen. Hij richtte het pistool op het rijtuig, waarin de koningin steeg. Het schot maakte weinig gedruis. Men verzekert dat do man Roderick Maclean heet. In een particulier telegram der N. R. C. worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: De koninklijke trein kwam te Windsor 25 minuten over vijven aaa. De koningin, prinses Beatrice en de hofhouding waren in den trein. Een belangrijke volkemenigte vulde het stationsterrein. De koningin wandelde over het perron en ging door do wacht kamer naar haar rijtuig. Zij had reeds plaats ge nomen; de koetsier wilde wegrijden, toen plotseling oen individu dat er erbarmelijk uitzag en vooraan onder de volksmenigte stond, een pistool voor den dag haalde, op het rijtuig richtte en afschoot, zonder echter iemand te raken. De koningin be merkte nauwelijks wat er gebeurd was, en reed naar het kasteel. Do volksmenigte greep den ellen deling; de politio ontzette hem met moeite, be schermde hem en yoerde hem naar het politie- bureel. Men zegt dat de man een Ier is. Bradlaugh is te Northampton gekozen met 3793 stemmen, tegen 36S7 op Corbett, den conservatieven candidaat. "Volgens officieel bericht heeft do colonne van generaal Czveits den 27sten Febr. des middags Ullok ingenomen. Den avond te voren was de hoogte genomen die Ullok beheerscht. De vijand, volkomen verslagou, vluchtte iu alle richtingen, verscheiden dooden achterlatende en ook vele dooden en ge kwetsten meevoerende. De troepen hadden acht dooden verloren en zestien gekwetsten. Den vol genden middag werd alle tegenstand in Ullok over wonnen, en de opstandelingen ook van den reoh- teroovor der Narenta verjaagd. Men schatte de bondo op 800 a 1000 man. De opstandelingen in de Herzegowina volgen nog de barbaarscho gewoonte van de gevangenen en dooden te verminken. Zij snijden zelf hun eigen doode makkers het hoofd af, wanneer zij hen niet kunnen vervoeren. Te Triëst zijn 3 groote stoomschepen in gereedheid om, zoo noodig, 15,000 man naar de Herzegowina over te brengen. Rusland. Het nihilisten-proces is afgeloopen. Ter dood veroordeeld zijn de beschuldigden, die ook bij den moord van czaar Alexander H betrokken waren: Michailoff, Kolstkewitsch, Trigonja, Suchanoff, Issa- jiff, Kletsohnikoff, Meljanoff, Braan, Baranikoff, Merkuloff en vrouw Lebedoff. De overige beschul digden zijn veroordeeld tot dwangarbeid voor onbe- paalden tijd, behalve de Pruisische onderdaan Lustig, die tot vier jaren dwangarbeid veroordeeld werd. - Yóór de uitspraak en eer de aanwezige gendormes het verhinderen konden, gaf Kletschnikoff den be schuldigde Merkuloff een duchtigen oorveeg met de woorden: „Dat hebt ge van mij en mijne medebe schuldigden". Merkuloff nl. had getracht zich zelven vrij te pleiten door verklaringen, die voor de overige beschuldigden bezwarend waren. Zuid-Afrika. De jongste rechtstreoksche berichten uit Zuid- Afrika zijn van 7 Februari jl. De zaken in Basuto- land schenen eene ernstige wendiDg te nemen. Er waren geruchten dat de rijksregeering hetKaapsch bewind volmacht 'gegeven had naar goedvinden daarin te handelen. Men vreesde dat, ingeval be doeld land al opgegeven werd, daaruit een oorlog tus- schen Oranje-Vrijstaat eu Basuto's zou voortvloeien. Uit de Transvaal verneemt men dat een commissie benoemd is om de verschillend spoorweg-aanvragen te onderzoeken. Daar do commissie nog meer en gunstiger voorstellen verwacht, zal zij zich met eene kenzo niet te zeer haasten. De tijdingen uit Zoelocland zijn weder meer ver ontrustend. De vijandelijkheden tnsschen de ver schillende hoofden zijn hervat. Hbl l!C«al e^ra MONTEVIDEO, 2 Maart. De president van Ura- guay, do heer Vidal, heeft zijn ontslag genomen, waarop de twee Kamers in vereenigde zitting gene raal Santos, minister van oorlog, tot president kozen. De orde bleef ongestoord. CHRISTIANIA, 2 Maart. De Storthing heeft het handelstractaat met Frankrijk goedgekeurd. LONDEN, 2 Maart. Het Lagerhnis heeft heden de discussie over het voorstel-Gladstono betreffende de Ierscbe landwet voortgezet, doch nog niet ten einde gebracht. BERLIJN, 3 Maart. De Rijksbank heeft haar disconto op i1/* en ^are ren^e v00r beleeningen op 5Va P°t* vastgesteld. LONDEN, 3 Maart. De bedrijver van d6n moord aanslag op de koningin is een kantoorbediende, buiten betrekking, en te Londen geboren. Men ge looft dat hij waanzinnig is. De omstanders hebben hem verhinderd een tweede schot te lossen en ont rukten hem de revolver. De politie had moeite om te beletten dat het volk den moordenaar onmid dellijk doodde. Do koningin was door het gebeurde weinig geschokt en heeft als naar gewoonte aan het middagmaal dcelgenomon. Zij ontving gisteravond geluk wen schingstelegramm en van den keizer van Oostenrijk, don Duitschon keizer, den czaar van Rusland, graaf Munster, prin9 Lobanoff en andere leden van het corps diplomatique. Al de ochtend bladen geven hunnen afschuw over den aanslag te kennen en betuigen hunne blijdschap over het ge lukkig ontsnappen van de koningin aan het gevaar dat haar dreigde. De „Daily News" verneemt dat de oppositie besloten heeft zich weder tegea de toelating van Bradlaugh te verzetten. De koningin is voornemens den 13den Maart 3. s. naar Mentone te vertrekken, om, op raad van .haro geneeslieeren, eenige weken rast en andere lucht te genieten. Zij zal vergezeld worden door prinses Beatrix, en te Portsmouth zich aan boord van het koninklijk jacht „Victoria and Albert" begeven. Deze bodem, door oen kleine flotilje be-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2